Jump to content

SDSL Telepassport


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αποφάσισα επιτέλους να αναβαθμίσω τη σύνδεσή μου σε ADSL! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι πρακτικά τα πλεονεκτήματα του SDSL έναντι του ADSL, γιατί δεν υπάρχει ακόμη διαθεσιμότητα TELEPASSPORT στην περιοχή μου και θέλω να ξέρω αν πρέπει να περιμένω και μάλιστα αρκετά ή να προχωρήσω με αίτηση στον ΟΤΕ... :o
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε θεωρώ ότι το SDSL έχει να σου προσφέρει κάτι παραπάνω, ειδικά αν λάβουμε υπόψη τους περιορισμούς που θέτει η Telepassport (συγκεκριμένος router κλπ).

Προχώρα με ΟΤΕ ή ακόμα καλύτερα με Vivodi αν σε καλύπτει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! δυστυχώς, ούτε η Vivodi με καλύπτει, αν και μου είπαν ότι κάτι θα γίνει ως το τέλος του χρόνου... :( Άρα προχωρώ με γραμμή ΟΤΕ και ο Θεός βοηθός (για provider θα το σκεφτώ με βάση τα σχόλια και των υπολοίπων μελών...)
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jparalias (19 Οκτ. 2004 , 01:25)

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! δυστυχώς, ούτε η Vivodi με καλύπτει, αν και μου είπαν ότι κάτι θα γίνει ως το τέλος του χρόνου... :( Άρα προχωρώ με γραμμή ΟΤΕ και ο Θεός βοηθός (για provider θα το σκεφτώ με βάση τα σχόλια και των υπολοίπων μελών...)

 

 

Σε ποια περιοχη της Θες/νικης μενεις?Οταν με το καλο ενεργοποιησει ο οτε τη γραμμη ζητα ντεμο απο οσες εταιριες δεινουν.Οσες δεν δεινουν προβλημα τους!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (19 Οκτ. 2004 , 00:32)

 

Δε θεωρώ ότι το SDSL έχει να σου προσφέρει κάτι παραπάνω, ειδικά αν λάβουμε υπόψη τους περιορισμούς που θέτει η Telepassport (συγκεκριμένος router κλπ).

Προχώρα με ΟΤΕ ή ακόμα καλύτερα με Vivodi αν σε καλύπτει.

 

 

lewton επειδή συνηθίζω να ξέρω μόνο τα θετικά της TelePassport... :o

για ανάλυσε μου λίγο τα αρνητικά του sDSL της Tph.

Τι εννοείς συγκεκριμένος router;

Εγω ήξερα οτι το sDSL είναι καλύτερο του aDSL επειδή είναι συμμετρικό και σου δίνει γρήγορο upload. (Και ειδικά εγω το θέλω γιατί κάνω πολύ netmeeting).

Αν και έχω κάνει την αίτηση και περιμένω την σύνδεση για λέγε τι ξέρεις να είμαι προετοιμασμένος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS (20 Οκτ. 2004 , 11:40)

 

lewton επειδή συνηθίζω να ξέρω μόνο τα θετικά της TelePassport... :o

για ανάλυσε μου λίγο τα αρνητικά του sDSL της Tph.

Τι εννοείς συγκεκριμένος router;

Εγω ήξερα οτι το sDSL είναι καλύτερο του aDSL επειδή είναι συμμετρικό και σου δίνει γρήγορο upload. (Και ειδικά εγω το θέλω γιατί κάνω πολύ netmeeting).

Αν και έχω κάνει την αίτηση και περιμένω την σύνδεση για λέγε τι ξέρεις να είμαι προετοιμασμένος. ;)

 

 

Ξέρω ότι σου δίνει συγκεκριμένο μηχάνημα για router (άρα είσαι αναγκαστικά με αυτό ή αγοράζεις άλλο και πάνε τα λεφτά της ενεργοποίησης) και το κυριότερο ότι κόβει κάποιες πόρτες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS (20 Οκτ. 2004 , 11:40)για ανάλυσε μου λίγο τα αρνητικά του sDSL της Tph.

Τι εννοείς συγκεκριμένος router;

Εγω ήξερα οτι το sDSL είναι καλύτερο του aDSL επειδή είναι συμμετρικό και σου δίνει γρήγορο upload. (Και ειδικά εγω το θέλω γιατί κάνω πολύ netmeeting).

Αν και έχω κάνει την αίτηση και περιμένω την σύνδεση για λέγε τι ξέρεις να είμαι προετοιμασμένος. ;)

 

Δεν υπάρχει άμεση σύγκριση ανάμεσα στις τεχνολογίες και είναι λάθος να τις συγκρίνετε. Κάτι είναι καλό για μια δουλειά και κακό για μια άλλη. Το ADSL είναι καλό για αυτούς που κατεβάζουν περισσότερο από όσο ανεβάζουν. Είναι π.χ. καλό για ένα οικιακό χρήστη και κακό για κάποιον π.χ. που θέλει να κάνει στήσει ένα Server για να συνδέονται άλλοι χρειάζεται μεγάλυτερο Uplink.

Όσον αφορά το Netmeeting σε καλύπτει και το ADSL μια και τα 128kbps είναι υπεραρκετά για τη συγκεκριμένη δουλειά. Το ότι χρησιμοποιεί άλλους Routers είναι λογικό στους φτηνούς Routers γιατί αν πας π.χ. σε κανένα Cisco modular αλλάζεις κάρτα WAN interface κι έφυγες...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από ότι έχει δείξει η εμπειρία τα 128K του upload του ADSL δεν είναι αρκετά για την πραγματοποίηση Netmeeting ή MSN χωρίς σπασίματα και χαμένα καρέ στην εικόνα. Απαιτούνται μάλλον τουλάχιστον 256K upload οποιαδήποτε ευρυζωνική τεχνολογία και αν χρησιμοποιεί κάποιος...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (19 Οκτ. 2004 , 04:22)

 

Σε ποια περιοχη της Θες/νικης μενεις?Οταν με το καλο ενεργοποιησει ο οτε τη γραμμη ζητα ντεμο απο οσες εταιριες δεινουν.Οσες δεν δεινουν προβλημα τους!

 

Ανήκω στο κέντρο του ΟΤΕ "Εδμόνδου Ροστάν" και μάλιστα έχω ISDN. Μάλλον για αρχή θα κάνω ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ (τώρα προσθέτουν "πόρτες") και ίσως για αρxή να δω τι παίζει με το onDSL Economy 3000. Φυσικά καταλαβαίνω, ότι το SDSL υπερέχει έναντι του ADSL, αλλά η αβεβαίη ενεργοποίηση σύντομα, το γεγονός ότι το δίνει μόνο ένας πάροχος σε οικιακούς χρήστες και δεν έχω επιλογή router, με αποτρέπουν από την αναμονή. :( Πιστεύω ότι το ADSL στα 384/128 θα με καλύψει. Η Vivodi δεν μου έδωσε απάντηση για την ενεργοποίηση δικών της γραμμών στην περιοχή μου και αποδίδει την καθυστέρηση σε σαμποτάζ του ΟΤΕ...

jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tp online surf 384 55 euro

1) diladi an balo auto kai katargiso ton ote 8aa plirono mono 55 + ta thlefonimata pou kano??

2)55 euro gia thn adsl kai 8a xreiasto na dino kai alla xrimata gia isp??

h mono ayta ta 55 kai telos??

3)einai sta8eri i tellepassport to ping tis leei??kato apo 100??epidi 8elo na lioso sto unreal tournamet :)

Link to comment
Share on other sites

1) Και το ΦΠΑ μην ξεχνάς.

2) Όχι, 55 ευρώ όλα.

3) ...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Darkorigin (31 Οκτ. 2004 , 14:20)

 

tp online surf 384 55 euro

1) diladi an balo auto kai katargiso ton ote 8aa plirono mono 55 + ta thlefonimata pou kano??

2)55 euro gia thn adsl kai 8a xreiasto na dino kai alla xrimata gia isp??

h mono ayta ta 55 kai telos??

3)einai sta8eri i tellepassport to ping tis leei??kato apo 100??epidi 8elo na lioso sto unreal tournamet :)

 

 

3)Μου έχουν πεί οτι είναι αρκετά σταθερή διότι προς το παρόν δεν έχει πολλούς συνδρομητές.

Θα σου απαντήσω απο πρώτο χέρι σύντομα που θα μου την εγκαταστήσουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (31 Οκτ. 2004 , 16:06)

 

1) Και το ΦΠΑ μην ξεχνάς.

2) Όχι, 55 ευρώ όλα.

3) ...

 

......55 + fpa ........xoris alla pagia.....e den to sizito trexo na kano aitisi

 

thanx gia tis apantiseis paidia

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά ισχύει και για 256 kbps?

Πόσο είναι το μαλλί για 256?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος konstantinos_bei ( 1 Νοέ. 2004 , 17:22)

 

Η προσφορά ισχύει και για 256 kbps?

Πόσο είναι το μαλλί για 256?

 

 

Τp-Online surf 128: 40

Τp-Online surf 256: 50

Τp-Online surf 384: 55

Τp-Online surf 512: 85

 

Το κόστος εγκατάστασης και ενεργοποίησης αξίας 120,00€ προσφέρεται ΔΩΡΕΑΝ

1 ώρα ΔΩΡΕΑΝ αστικών κλήσεων για 1 χρόνο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την ταχύτητα έχω ακούσει οτι πολλές φορές πιάνει μεγαλύτερη απο την αναμενόμενη.

Χτές ηρθαν οι τεχνικοί της TelePassport να μου ενεργοποιήσουν την sDSL και έφυγαν γιατί ο ΟΤΕ δεν είχε κάνει κάποια ρύθμιση που έπρεπε. Τους πήρανε τηλ και τους είπαν οτι δεν έβρισκαν να παρκάρουν και γι'αυτο δεν ήρθαν... (κλασσικός ΟΤΕ...)

 

Ευτυχώς η ρύθμιση έγινε και απο Δευτέρα πιθανότατα θα έχω sDSL απο TelePassport και θα σας μεταφέρω εντυπώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

περιμένω ένα μήνα να κλείσουν ραντεβού οι οτετζήδες με τους τεχνικόυς της telepassport να μου αλλάξουν το κουτί στην πολυκατοικία για να μετρατραπεί η γραμμή και δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα. είναι δυνατόν?

εσείσ πόσο περιμένατε αυτό το πολυπόθητο ραντεβού??

να σημειώσω ότι είμαι αθήνα γιατί ξέρω ότι στην επαρχία γίνεται μέσα το πολύ σε 5 μέρεσ.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου εγκατέστησαν το sDSL. :cool:

Πήρε περίπου 25 ημέρες απο τότε που έστειλα την αίτηση και αν δεν μας καθυστερούσε ο ΟΤΕ θα είχα συνδεθεί 5 μέρες νωρίτερα.

Εβαλα το surf 128 και η ταχύτητα που πιάνω στο download είναι περίπου στα 15,6 kb/sec

Αν υπάρχει σταθερότητα θα το δούμε εν καιρώ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα έχουμε και κάποιον να μας ενημερώνει σωστά και να μας λύνει απορίες για το SDSL της Telepassport.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS (16 Νοέ. 2004 , 22:02)

 

Εβαλα το surf 128 και η ταχύτητα που πιάνω στο download είναι περίπου στα 15,6 kb/sec

Αν υπάρχει σταθερότητα θα το δούμε εν καιρώ...

 

 

Happy downloading ;) Ε αν δεν ειναι σταθερα και τα 128kb τοτε καικαμε...

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις μέχρι ώρας:

Μέση ταχύτητα 13,5 kb/sec.

 

Επίσης οι τηλεφωνικές γραμμές έχουν πολύ καλή ποιότητα ήχου και μέχρι ώρας 100% επιτυχία στις κλήσεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Paidia ena exw na paw apo tin telepasport Is the Best for me.... Kalhtera duktia, nea texnologia, kristalo o hxws stis thlefwnikes sundialekshs, twra pou evale kai sta8era poios thn pianh....Siga min valw Tellas (mpliax) sDSL rules.....Oti kai na kaneis xreiazese to Upload kai min leme koutamares ena Outlook na xrisimopoihseis..Sunfono omws oti to upload 8a einai panta to misw se sxesei me auta pou kaneis download alla.......

Be a leader of your mind and your heart, believe in yourself and change your destiny..... :cool: The Dreams always came true!Be a Dreamer :zzz:


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cableguy (25 Νοέ. 2004 , 13:48)

 

kristalo o hxws stis thlefwnikes sundialekshs, twra pou evale kai sta8era poios thn pianh

 

 

Ε οχι δα! :eek:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cableguy (25 Νοέ. 2004 , 13:48)Oti kai na kaneis xreiazese to Upload kai min leme koutamares ena Outlook na xrisimopoihseis..Sunfono omws oti to upload 8a einai panta to misw se sxesei me auta pou kaneis download alla.......

 

Αυτές είναι υπερβολές που πρέπει να αποφεύγονται. Τι σύγκριση είναι αυτή ADSL και SDSL. Πρέπει να καταλάβετε ότι δεν υπάρχει καλό και κακό. Υπάρχει καλό για κάποια συγκεκριμένη δουλειά. Η σύγκριση είναι με τις ανάγκες σας όχι γενικώς και αορίστως.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...