Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί πρέπει να προσέξεις κάτι ? 

Έχω μήνες να φλασαρω ρομ στο συγκεκριμένο. 

 

Αυτό που έκανα πάντα ήταν wipe και έπειτα φλασαρισμα

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πετάω το zip της los16 gapps magisk μέσα σε μια καρτα μνημης που εχω στο mido και μπαίνω recovery?

μετα παω Wipe/ advanced Wipe. και επιλεγω System και Data?

μετά κανονικά περνάω los16-gapps-magisk?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω το messenger να δουλέψει διότι μετά την τελευταία αναβάθμιση δεν ανοίγει η εφαρμογή. Στις γυναίκας μου το κινητό που είναι και αυτό redmi note 4x. ανοίγει κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stelios120 said:

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω το messenger να δουλέψει διότι μετά την τελευταία αναβάθμιση δεν ανοίγει η εφαρμογή. Στις γυναίκας μου το κινητό που είναι και αυτό redmi note 4x. ανοίγει κανονικά. 

Προφανώς κάτι κάπου μπερδεύτηκε. Αυτό που δοκιμάζεις είναι πλήρη διαγραφή δεδομένων της εφαρμογής, απεγκατάσταση και νέα εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

@nplatis Το έχω κάνει 3 φορές με την διαγραφή και απεγκατάσταση αλλά κάνει τα ίδια. Δεν ανοίγει η εφαρμογή και μου ζητάει να στείλω αναφορά στην xiaomi

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stelios120 said:

@nplatis Το έχω κάνει 3 φορές με την διαγραφή και απεγκατάσταση αλλά κάνει τα ίδια. Δεν ανοίγει η εφαρμογή και μου ζητάει να στείλω αναφορά στην xiaomi

Αυτό μου το έκανε παλαιότερα σε κάποιες εφαρμογές με custom rom όταν δεν είχα δώσει τα δικαιώματα που ήθελαν οι εφαρμογές....γιά τσέκαρε το και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
29 minutes ago, manthes said:

Έχει αλλάξει κανεις οθονη να μου προτείνει γιατί έχουν αρχίσει να εμφανίζονται αρκετά καμενα πιξελ; 

Υπάρχουν αρκετά οικονομικές λύσεις στο aliexpress.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
31 minutes ago, manthes said:

Το θέμα είναι αν υπάρχει καποια δοκιμασμενη που να λειτουργει σωστα

Όλες ίδιες είναι, και αυτά τα γνωστά τύπου repair καταστήματα που κάνουν αυτή τη δουλειά, από εκεί αγοράζουν. Τώρα αν είσαι άτυχος και πέσεις σε προβληματική οθόνη, γίνεται refund.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν υπάρχει καποια δοκιμασμενη που να λειτουργει σωστα
http://dragon-tt.com/dxx-2552.html
Μόνο από εδώ θα βρεις 100% γνήσια ανταλλακτικά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους και όλες!

έχω την εξής ερώτηση: έχω ένα xiaomi Redmi 4 το οπόιο θέλω να το χαρίσω στον ανιψιό μου. Έκανα hard reset κτλ αλλά όταν το ξεκινάω για να το σετάρω από την αρχή ζητάει το gmail του ιδιοκτήτη. Το βάζω μάλιστα ολοκληρώνω και τον έλεγχο δραστηριότητας σωστά κτλ. όμως μετά μου λέει ότι υπήρξε σφάλμα και με πάει πάλι από την αρχή....Τι άλλο υπάρχει να κάνω; Α να σας πω ότι δεν είχα ποτέ λογαριασμό στο mi cloud. Επίσης από το google έσβησα κάθε είδους σύνδεση με το κινητό αυτο. Γενικά έχω δοκιμάσει τα πάντα. Υπάρχει κάτι άλλο για να μπορέσω να το καθαρίσω και να το πάρει ο μικρός;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, marion said:

Καλημέρα σε όλους και όλες!

έχω την εξής ερώτηση: έχω ένα xiaomi Redmi 4 το οπόιο θέλω να το χαρίσω στον ανιψιό μου. Έκανα hard reset κτλ αλλά όταν το ξεκινάω για να το σετάρω από την αρχή ζητάει το gmail του ιδιοκτήτη. Το βάζω μάλιστα ολοκληρώνω και τον έλεγχο δραστηριότητας σωστά κτλ. όμως μετά μου λέει ότι υπήρξε σφάλμα και με πάει πάλι από την αρχή....Τι άλλο υπάρχει να κάνω; Α να σας πω ότι δεν είχα ποτέ λογαριασμό στο mi cloud. Επίσης από το google έσβησα κάθε είδους σύνδεση με το κινητό αυτο. Γενικά έχω δοκιμάσει τα πάντα. Υπάρχει κάτι άλλο για να μπορέσω να το καθαρίσω και να το πάρει ο μικρός;

Αν δεν βαριέσαι...

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/27467-Προετοιμασία-ενός-Xiaomi-κινητού-για-πώληση/?pageNo=1

Link to comment
Share on other sites

βασικό που πρέπει να κάνει στο τηλέφωνο πριν το hard reset είναι να κατάργηση του google λογαριασμό από το τηλέφωνο.

https://myaccount.google.com/intro/security

και από εδώ αφαιρείς τη συσκευή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

την έκανα την μαλακ α

έβαλα los18 με orange fox recovery.

προσπαθούσα να περάσω τα gapps αλλά μου έβγαζε error 70 δεν έφτανε ο χώρος.. κάτι τέτοιο.

 

είπα να περάσω σε twrp αλλά εκεί έγινε το λάθος

με το που πήγα να φλασάρω το .img τικαρα το recovery.

τωρα το κινητο μπουταρει σε los18 κανονικα αλλα οταν παω να ξεκινησω σε recovery πεταει σφαλμα The system has been destroyed.

υπάρχει τρόπος να περάσω ευκολα μια recovery?

 

 

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το έφτιαξε το συγκεκριμένο σφάλμα και μετά κατέβηκα σε android 9,  los 16.

τώρα έχω ένα πρόβλημα που δεν θυμάμαι πως το είχα μιλήσει παλιότερα.

εφαρμογές όπως το viber συνήθως δεν κατεβάζουν τις φωτογραφίες που μου στέλνουν μου γράφει download error.

ούτε φωτογραφία δεν μπορώ να βάλω με αλλες εφαρμογές οπως OpenCamera δεν τη σώζει ενω όλα τα permission ειναι οκ

απενεργοποίησε το privacy manager έχω δώσει όλα τα permission γενικότερα και εδώ και εκεί και το πρόβλημα συνεχίζει.

έχω μία SD μέσα την έκανα format την έβαλα σαν σκέτος τώρα και πάλι τα ίδια.

παρατηρώ ότι δεν μπορώ να δώσω promotion για internal storage ούτε στο mixlorer δεν φτάνει μέχρι εκεί.

 

μία βοήθεια παρακαλώ γιατί πάω να τρελαθώ.

 

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
4 ώρες πριν, drdedus said:

καλα με την zeelog android 12 το κινητο πεταει. 

Xda την βρίσκουμε?

Έχω να ασχοληθώ χρόνια με το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι άλλες custom ROMs έχετε δοκιμάσει (πέρα από τη Zeelog) και ποιες οι εντυπώσεις σας;
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να εγκαταστήσω οτιδήποτε unofficial αν επρόκειτο για το primary smartphone. Τώρα όμως που η συσκευή μπαίνει σε αποστρατεία, γιατί να μην πειραματιστούμε λίγο;

*Τώρα βλέπω πως υπάρχουν και επίσημες, [ROM][12][OFFICIAL] PixelOS [AOSP][STABLE][09/05/2022]

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες περιπτώσεις, η διαφορά μεταξύ official και unofficial οφείλεται σε τυπικούς λόγους «έγκρισης» της ROM. Σε κάθε περίπτωση, πριν εγκαταστήσουμε κάτι στο κύριο τηλέφωνο πρέπει να ψάξουμε τα σχόλια της κοινότητας. Π.χ. η lineage του zeelog ήταν για καιρό κορυφαία σε Android 11, χωρίς να είναι official.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά γειά σας!

Έχω και εγώ το συγκεκριμένο κινητό.

Θα ήθελα να πειραματιστώ με αλλαγή μιας rom, τώρα που τα έφτυσε τελείως και δεν ανοίγει-κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις.

Μπορείτε να μου στείλετε μαζεμένες οδηγίες το πως θα το κάνω?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν ανοίγει δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις και να περάσεις ρομ, πρέπει πρώτα να ανοίξει και μετά να προχωρήσεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...