Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω 2 και απο περιέργεια έλεγα να πάρω 2 διαφορετικές έτσι ώστε στο μέλλον να κοιτάω απευθείας σε μια μάρκα για οτι μπαταρία μου χρειαστεί.

Με το batteryworld.gr που μίλησα ήταν πολύ ευθείς και καθώς πρέπει και απο οτι καταλαβα είναι αντιπρόσωποι.

Καλό για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 και απο περιέργεια έλεγα να πάρω 2 διαφορετικές έτσι ώστε στο μέλλον να κοιτάω απευθείας σε μια μάρκα για οτι μπαταρία μου χρειαστεί.

Με το batteryworld.gr που μίλησα ήταν πολύ ευθείς και καθώς πρέπει και απο οτι καταλαβα είναι αντιπρόσωποι.

Καλό για εμάς.

Αν ειναι αντιπροσωποι καλα νεα γιατι αν βγει σχετικα καλη, 3500+ mah, θα σωθει αρκετος κοσμος, οχι μονο οσοι εχουν RN4X αλλα και πολλοι αλλοι.Το μονο κακο ειναι οτι δεν ειναι αμεσα διαθεσιμη αλλα αφου θα παρεις και την αλλη μια χαρα!

Το καλυτερο, το ξαναγραφω παλι, θα ηταν να γινει μια "ερευνα" γυρω απο το θεμα αυθεντικες μπαταριες απο το site.Ωραιες οι παρουσιασεις νεων μοντελων κτλπ αλλα αυτο θα ειναι παραγματικα χρησιμο για πολυ κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι 3500+ και με ζωη respect και ευχαριστουμε. δεν κοιταμε ξανα πουθενα αλλου

μιλησα και θα αρχισουν σιγα σιγα να φερνουν για 3 ετων κινητα ενα μικρο στοκ ..

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι 3500+ και με ζωη respect και ευχαριστουμε. δεν κοιταμε ξανα πουθενα αλλου

μιλησα και θα αρχισουν σιγα σιγα να φερνουν για 3 ετων κινητα ενα μικρο στοκ ..

 

Οποια μπαταρια και αν παραλαβεις πρωτα, αν θελεις βοηθεια να τη μετρησεις αξιοπιστα ενημερωσε με.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν από περίπου 2+ εβδομάδες, παρουσίασε ένα πρόβλημα το κινητό μου, μου δείχνει συνέχεια συνδεδεμένα τα ακουστικά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω κλήσεις γτ δεν ακούω τίποτα απολύτως. Έχω δοκιμάσει να βάλω και να βγάλω τα ακουστικά απειρες φορές χωρίς αποτέλεσμα.Οταν καθαρίζω με οινόπνευμα την θύρα ακουστικων γίνεται το αντίθετο, μου δείχνει κανονικά αλλά μόλις βάλω τα ακουστικά δεν τα εμφανίζει καθόλου, αλλά το συγκεκριμένο γίνεται για κανα 10-15 λεπτά και μέτα ξαναγίνεται όπως πριν ,δηλαδή με δείχνει συνέχεια σαν συνδεδεμένα ακουστικά. Υπάρχει κάποιος που να αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα ή κάποιος να ξέρει κάτι παραπάνω??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν από περίπου 2+ εβδομάδες, παρουσίασε ένα πρόβλημα το κινητό μου, μου δείχνει συνέχεια συνδεδεμένα τα ακουστικά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω κλήσεις γτ δεν ακούω τίποτα απολύτως. Έχω δοκιμάσει να βάλω και να βγάλω τα ακουστικά απειρες φορές χωρίς αποτέλεσμα.Οταν καθαρίζω με οινόπνευμα την θύρα ακουστικων γίνεται το αντίθετο, μου δείχνει κανονικά αλλά μόλις βάλω τα ακουστικά δεν τα εμφανίζει καθόλου, αλλά το συγκεκριμένο γίνεται για κανα 10-15 λεπτά και μέτα ξαναγίνεται όπως πριν ,δηλαδή με δείχνει συνέχεια σαν συνδεδεμένα ακουστικά. Υπάρχει κάποιος που να αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα ή κάποιος να ξέρει κάτι παραπάνω??

Μπατονετα ελαφρα νοτισμενη με καθαρο οινοπνευμα και αρκετη υπομονη.Αν δε γινει κατι πιθανοτατα κατι εχει στραβωσει στη θυρα και ισως χρειαστει να την αλλαξεις αν και δε ξερω κατα ποσο γινεται αυτο.Υπαρχει και μια εφαρμογη που ελεγχει την εξοδο του ηχου αλλα υποθετω οτι χρειαζεται ρουτ για να δουλεψει.Μηπως πηρε θαλασσινο νερο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Μπατονετα ελαφρα νοτισμενη με καθαρο οινοπνευμα και αρκετη υπομονη.Αν δε γινει κατι πιθανοτατα κατι εχει στραβωσει στη θυρα και ισως χρειαστει να την αλλαξεις αν και δε ξερω κατα ποσο γινεται αυτο.Υπαρχει και μια εφαρμογη που ελεγχει την εξοδο του ηχου αλλα υποθετω οτι χρειαζεται ρουτ για να δουλεψει.Μηπως πηρε θαλασσινο νερο μεσα?

 

Όχι δεν μπήκε καθόλου νερό 100%. Μία μέρα εκεί που έβγαλα τα ακουστικά παρατήρησα ότι έδειχνε ακόμα συνδεδεμένα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τα βάλεις/βγάλεις γρήγορα και απότομα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τα βάλεις/βγάλεις γρήγορα και απότομα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στις πρώτες 1-2 ημέρες του προβλήματος το έκανα το συγκεκριμένο κόλπο και λειτουργούσε,αργοτερα σταμάτησε να ανταποκρίνεται και δεν βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αν θέλεις αυτό το toggle από το μαγαζί. Μπορεί να σε βοηθήσει https://play.google.com/store/apps/details?id=com.indianservers.headphonetoggle
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε αυτό βοήθησε τώρα που το δοκιμασα.Ευχαριστω πάντως

 

Δοκίμασε άλλα ακουστικά, βάλε το βίσμα στην υποδοχή, βγάλτο, κάνε μια επανεκκίνηση, και πες μου το αποτέλεσμα.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλα ακουστικά, βάλε το βίσμα στην υποδοχή, βγάλτο, κάνε μια επανεκκίνηση, και πες μου το αποτέλεσμα.

 

Ευχαριστώ.

 

Τα έκανα όλα αυτά που μου ειπατε όλοι και πάλι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Οποια μπαταρια και αν παραλαβεις πρωτα, αν θελεις βοηθεια να τη μετρησεις αξιοπιστα ενημερωσε με.

Και βέβαια.

Απλά έχει μέρες ακόμα αρκετές

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα αυτά που μου ειπατε όλοι και πάλι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...

 

Δε θέλω να σου προτείνω factory reset γιατί δεν είναι εύκολο το να στήνεις κινητό. Αυτή τη στιγμή δηλαδή, επειδή τα ακουστικά δείχνουν συνδεδεμένα, το ηχείο σου δε λειτουργεί;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε με μπατονετα/οινόπνευμα,μετα βάλε ένα κομμάτι να παίζει και βαλε μετά τα ακουστικά , κλείσε το πρόγραμμα της αναπαραγωγής και μετά βγαλε τα ακουστικά. Έτσι ξεμπλοκαρει σε μενα
Link to comment
Share on other sites

Σε μια τελευταια ερευνα που εκανα περισσοτερο απο περιεργεια εντοπισα ενα καταστημα το οποιο εχει αρκετες πιθανοτητες να εχει αυθεντικη μπαταρια.Επαναλαμβανω, δεν ειναι σιγουρο οτι εχει αυθεντικες, στηριζομαι στο γεγονος οτι εχει μπαταριες του 18 και παλιοτερες ισως, το γιατι αυτο ειναι καλο μπορει καποιος να διαβασει το ποστ μου στην σελιδα 1019.Δυστυχως δεν εχουν διαθεση να στειλουν φωτο για να μπορεσω να κρινω καλυτερα και καθως μενω επαρχια ειναι αδυνατον να παω στο μαγαζι για να τσεκαρω.Οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ για να του πω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Τις τελευταιες 3-4 μερες εχω το εξης θεμα. Το κινητο ανα στιγμες αργει υπερβολικα να ανταποκριθει. Οκ ναι ειναι παλιο πλεον αλλα τοσο μεγαλο θεμα ποτε δεν ειχε.

Πχ παταω το κουμπι να σβησει η οθονη και δεν κανει τπτ. Το ξαναπαταω παλι τπτ. Στην τριτη ξαφνικα σβηνει και μετα αναβει-σβηνει και μια ακομα γρηγορα σα να ειχε κολλησει και να πηρε ολες τις εντολες με τη μια. Το ιδιο εχει συμβει και σε Browser μεσα και σε αλλα. Παταω ενα λινκ και δεν κανει τπτ. Περιμενω 3-4 δευτερα το ξαναπαταω παλι τπτ. Στην 3η (που παλι περιμενω) ανοιγει μετα απο λιγο 3 παραθυρα. Το 3 ειναι τυχαιο ε. Καμια φορα κολλαει για 2 κινησεις, αλλες για 3, αλλες για 4. Υποπτευομαι καποιο malware αλλα πως το βρισκω? επαναλαμβανω, ΔΕΝ εγκατεστησα τπτ τις τελευταιες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έκανα ρεσετ.

Οκ, τελευταία λύση είναι, όμως η καλύτερη απ' όλες!

Βέβαια μανίκι το στήσιμο απ' την αρχή αλλά μόνο έτσι θα καταλάβεις αν είναι χαρντγουερ ή σοφτγουερ πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Reset μονο αν δεν υπαρχει κανενας τροπος να βρω τι το επηρεαζει. Εχω τοσα πολλα πανω που θελω κανα μηνα για να το φερω στα ισια του
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πού μπορώ να βρω τα πιο φτηνά full cover tempered glass για το κινητό; Θέλω να πάρω γύρω στα 6-7 και στο ebay τα βρίσκω 1.76€ το ένα. Υπάρχουν πουθενά φτηνότερα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Τις τελευταιες 3-4 μερες εχω το εξης θεμα. Το κινητο ανα στιγμες αργει υπερβολικα να ανταποκριθει. Οκ ναι ειναι παλιο πλεον αλλα τοσο μεγαλο θεμα ποτε δεν ειχε.

Πχ παταω το κουμπι να σβησει η οθονη και δεν κανει τπτ. Το ξαναπαταω παλι τπτ. Στην τριτη ξαφνικα σβηνει και μετα αναβει-σβηνει και μια ακομα γρηγορα σα να ειχε κολλησει και να πηρε ολες τις εντολες με τη μια. Το ιδιο εχει συμβει και σε Browser μεσα και σε αλλα. Παταω ενα λινκ και δεν κανει τπτ. Περιμενω 3-4 δευτερα το ξαναπαταω παλι τπτ. Στην 3η (που παλι περιμενω) ανοιγει μετα απο λιγο 3 παραθυρα. Το 3 ειναι τυχαιο ε. Καμια φορα κολλαει για 2 κινησεις, αλλες για 3, αλλες για 4. Υποπτευομαι καποιο malware αλλα πως το βρισκω? επαναλαμβανω, ΔΕΝ εγκατεστησα τπτ τις τελευταιες μερες.

 

Κατα διαστηματα βλεπω αργη ανταποκριση στην pie ρομ που εχω και λυνεται με επανεκκινηση. Δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα αλλα ενα λαγκαρισμα το εχει κατα διαστηματα και ειναι σημαντικο. Ισως οταν χρησιμοποιεις εφαρμογες που θελουν πολυ μνημη οπως η gcam να δημιουργουν το προβλημα.

 

Προσωπικα σκεφτομαι να ξαναγυρισω σε Oreo για λογους αποδοσης, μπαταριας και αξιοπιστιας αλλα κολλαω λογω του astrophotography της gcam

Link to comment
Share on other sites

Έσπασε η οθόνη , υπάρχει δοκιμασμένη φθηνή λύση από Ελλάδα για γρήγορη παραλαβή ?

Έχω φίλο που πιάνει το χέρι του για αλλαγή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα χθες την corvus και δείχνει πολύ καλη εως υπερβολικά καλη. Σίγουρα καλύτερη σε σχέση με τις pie και θελω να δω κατα ποσο πλησιάζει τις oreo όταν θα έχω και ενα δείγμα της μπαταρίας.

Για την ώρα δεν βρηκα καποιο bug και δεν έχει κολληματα

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα χθες την corvus και δείχνει πολύ καλη εως υπερβολικά καλη. Σίγουρα καλύτερη σε σχέση με τις pie και θελω να δω κατα ποσο πλησιάζει τις oreo όταν θα έχω και ενα δείγμα της μπαταρίας.

Για την ώρα δεν βρηκα καποιο bug και δεν έχει κολληματα

 

Υπόψιν είναι gaming ROM. Η συχνότητα του επεξεργαστή λοκάρει στο max από όσο θυμάμαι, οπότε πρέπει να αλλάξεις governor για να δουλεύει σε νορμάλ συχνότητες όσο πχ σερφάρεις ή είσαι στα μενού κλπ.

Έχω δοκιμάσει πολλές Q, αυτή που μου φαίνεται καλύτερη είναι η AncientOS. Ελαφριά, με customization που χρειάζομαι.

Επίσης να ξέρεις ότι προς το παρόν έχουν "χωριστεί" οι Android 10 ROMs σε 2 ας πούμε κατηγορίες: Αυτές που έχουν kernel βασισμένο στον 3.18 του Linux και αυτές στον 4.9. Προφανώς ο 4.9 είναι πιο updated αλλά έχει ακόμα λίγα bugs με κυριότερο ότι δεν λειτουργούν οι υπέρυθρες και κάπως αργή/ διακοπτόμενη φόρτιση. Σε μένα έχει και ψιλοσπάνια random reboots, δεν ξέρω αν οφείλεται σε εφαρμογή όμως.

Κατά τα άλλα γενικά το Android 10 μου φαίνεται παραδόξως ελαφρύτερο από το 9 και 8. Σε βαθμό που δεν έχει νόημα να μένει κάποιος σε Pie. Σε MIUI δεν το συζητάω καν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...