Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι εχει ξεκλειδωτο bootloader δεν παίρνει χρόνο δεν εχω αναμονή στο ξεκλειδωμα.Ειχα βαλει havoc λεω να δοκιμασω pixel+

 

με android 9 οχι 10

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ τελικά το κόλπο μέσα σε όλα αυτά είναι η υπομονή όπως το είπες σιγά-σιγά.

 

είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά το είχα δοκιμάσει για 10-20 δευτερόλεπτα, τίποτα παραπάνω και βέβαια δεν είχε γίνει κάτι .

Τώρα το έκανα για κάνα δεκάλεπτο και στο κινητό και σε κάποια καλώδια που είχα και ακόμα και στη χοντρή πλευρά του καλωδίου και η αλήθεια είναι ότι φορά με τη φορά αυτό βελτιωνόταν.

 

Τεράστια μαγκιά γιατί έτσι καλώδια τα οποία είχα αγοράσει και νόμιζα ότι είχανε χαλάσει στην ουσία είχανε βρωμίσει.

Καθάρισα και τα καλώδια και τώρα δουλεύουν κανονικά, απίστευτο πάλι καλά που δεν τα είχα πετάξει.

 

Συμβαίνει όμως το εξής Κουφό ότι αν το συνδέσω σε ένα καινούργιο laptop που πήρα φορτίζει αλλά όταν κουνάω το καλώδιο στο κινητό, χάνει τη φόρτιση.

 

Αν το βάλω επάνω σε ένα blitz wolf πολύ φορτιστή τότε δεν ξεκινάει η φόρτιση πρέπει να βάλω και να βγάλω πολλές φορές το καλώδιο επάνω για να ξεκινήσει ..αυτό είναι φρέσκο...

ίσως επειδή ο πολυφορτιστής υποστηρίζει 2-3 πρωτόκολλα εκτός από το κλασικό.

 

Για κάποιο λόγο εκεί που δείχνει ότι δουλεύει τέλεια όσο και να το κουνάς ότι και να κάνεις όχι μόνο με ένα καλώδιο με αρκετά καλώδια είναι πάνω σε έναν φορτιστή από chromecast audio.

 

Ακόμα πήρα και μία οδοντόβουρτσα και της έριξα επάνω οινόπνευμα και καλά καθαρό αλλά στην ουσία δεν είναι γιατί είναι αυτό το 95% λοσιόν και το έβγαζα μέσα-έξω πέρα δώθε και στο καλώδιο και στο κινητό.

Σίγουρα με καθαρό οινόπνευμα η καθαριστικό επαφών θα ήταν πάρα πολύ καλύτερα και πιο σωστά.

 

Σκέφτομαι να πάω να του ρίξω και πεπιεσμένο αέρα σε κάνα βενζινάδικο αλλά αν δεν κάνω λάθος Ο αέρας αυτός περιέχει και μικρό σταγονίδια νερού πολλές φορές αν το κάνεις βλέπεις υγρασία στο χέρι σου..

 

Η βελτίωση ήταν η μέρα με τη νύχτα είναι απίστευτο και τα καλώδια έσωσα και το κινητό και πιστεύω ότι σίγουρα θα γίνει ακόμα πολύ καλύτερο.

 

Λέω θα γίνει καλύτερο γιατί σιγα-σιγά όπως το είπες καθαρίζει η βρωμιά η όποια οξείδωση.

 

Να συμπληρώσω ότι το ΒΑΣΙΚΌ εκτός από το να μην χάνει τη φόρτιση το κινητό όταν κουνιέται το καλώδιο είναι δείχνει απλά ότι φορτίζει ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΒΛΈΠΟΥΜΕ ΜΕΤΆ ΜΕ ΠΌΣΑ ΑΜΠΈΡ ΦΟΡΤΊΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΏΔΙΟ ΚΑΤΕΒΆΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΉ ΕΦΑΡΜΟΓΉ AMPERE Ή ΚΆΠΟΙΑ ΑΝΤΊΣΤΟΙΧΗ.

Έτσι έτσι βλέπεις και πόσο καλό καθάρισμα έχεις κάνει!!

 

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι σφάχτηκα το οποίο θα περάσει και το αμέσως επόμενο είναι ότι δοκίμασα με έναν φορτιστή από xiaomi camera και δυστυχώς συνειδητοποίησα ότι αυτός ο φορτιστής μάλλον για δεύτερη φορά μου έκαψε συσκευή.

 

Πριν μία εβδομάδα μου μαλλον είχε κάψει την κάμερα του και τώρα μάλλον μου έκαψε το ένα chromecast audio.

είναι dead δεν ανάβει το λαμπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Χαίρομαι που βοήθησα φίλε μου.

Κι εγώ τα ίδια είχα, κουνιόταν το καλώδιο και σταματούσε-ξαναξεκινούσε η φόρτιση κλπ. Εϊχε τρελαθεί το κινητό κι εγώ μαζί, πολλά νεύρα...

Ως προς τα "κουλά" που λες... Όσον αφορά το laptop, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι επειδή φορτίζει σε αρκετά χαμηλότερα Ampere απ' ό,τι στην πρίζα, γι' αυτό ίσως χάνει τη φόρτιση αν κουνηθεί το καλώδιο (σε συνδυασμό πάντα με το γεγονός ότι πιθανότατα δεν έχει καθαρίσει ακόμα πλήρως το usb του κινητού).

Τώρα όσον αφορά τον φορτιστή blitz wolf, δεν έχω ιδέα. Ok κατάλαβα πάνω κάτω τι φορτιστής είναι, αλλά δεν αγόρασα ποτέ απο banggood, gearbest κλπ από όπου τα παίρνουμε συνήθως. Οπότε δεν μπορώ να εικάσω κάτι. Καλά τον φορτιστή από την xiaomi camera τον ξεχνάς ε, μην ξαναασχοληθείς, κρίμα είναι να σου κάνει κι άλλη ζημιά.

 

Τεσπα, συνέχισε τη δουλίτσα αυτή με το καθάρισμα και θα στρώσει πλήρως. Εγώ σου λέω, για λίγες μέρες μόνο το καθάριζα λίγο λίγο κάθε βράδυ και από τότε σε ό,τι φορτιστή και pc κι αν έχω συνδέσει το κινητό (και δικά μου και σε άλλα σπίτια) εως και σήμερα, η αναγνώριση και φόρτιση της συσκευής γίνεται όπως την 1η μέρα που το πήρα, δεν έχω ξανασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ηθελα να κάνω μία ερώτηση, ίσως είναι λίγο χαζή ερώτηση, επειδή δεν τα πολυξερω εγώ ακριβώς. Έχω το συγκεκριμένο κινητό με miui 8 και θέλω να του κάνω αναβάθμιση στην τελευταία που έχει αναβάθμιση OTA, για να κάτσει καλά η νέα αναβάθμιση (επειδή είναι μεγάλη) πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν ή μετά την αναβάθμιση? Ή δεν έχει σημασία?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας,

Μετά από ένα update, το τηλέφωνο της γυναίκας μου ‘ανάβει’ στιγμιαία σε μάλλον ακαθόριστα διαστήματα. Ειδικά το βράδυ, στα σκοτεινά, αυτό τραβάει αρνητικά την προσοχή μας. Μήπως ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει και, ακόμη περισσότερο, πως θα το σταματήσουμε;

Ευχαριστώ και καλό βράδυ…

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εικόνα για αυτή την μπαταρία απο το batteries gr ?

 

https://www.batteries.gr/gr/xiaomi-redmi-note-4.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτές που παίζουν στο skroutz λένε τα χειρότερα.

Παρουσιάζονται ως γνήσιες και είναι απάτη.

Μήπως μια σαν αυτή που λεω θα είναι καλύτερη αν όχι ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εικόνα για αυτή την μπαταρία απο το batteries gr ?

 

https://www.batteries.gr/gr/xiaomi-redmi-note-4.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτές που παίζουν στο skroutz λένε τα χειρότερα.

Παρουσιάζονται ως γνήσιες και είναι απάτη.

Μήπως μια σαν αυτή που λεω θα είναι καλύτερη αν όχι ίδια?

 

Επειδή τυγχάνει να έχω γνώση, καθότι τη μπαταρία του Mido μου την έχω αλλάξει μόνος και το λέω για να πω ότι έχω άμεση επαφή με τη συσκευή μου και τη μπαταρία του και είδα τι βάζω μέσα σ'αυτή, να πω ότι να πάρεις απο το skroutz μπαταρία που γράφει ότι είναι γνήσια. Να το λέει "γνήσια". Όταν το κατάστημα το γράφει, τότε θα είναι. Μην πέσεις στη παγίδα της τιμής, δώσε λίγα ευρώ παραπάνω για να πάρεις κάτι γνήσιο. Ή για να γίνω πιο ακριβής, κάτι πιο κοντά στο γνήσιο, καθότι σαν την εργοστασιακή μπαταρία δε θα είναι.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυγχάνει να έχω γνώση, καθότι τη μπαταρία του Mido μου την έχω αλλάξει μόνος και το λέω για να πω ότι έχω άμεση επαφή με τη συσκευή μου και τη μπαταρία του και είδα τι βάζω μέσα σ'αυτή, να πω ότι να πάρεις απο το skroutz μπαταρία που γράφει ότι είναι γνήσια. Να το λέει "γνήσια". Όταν το κατάστημα το γράφει, τότε θα είναι. Μην πέσεις στη παγίδα της τιμής, δώσε λίγα ευρώ παραπάνω για να πάρεις κάτι γνήσιο. Ή για να γίνω πιο ακριβής, κάτι πιο κοντά στο γνήσιο, καθότι σαν την εργοστασιακή μπαταρία δε θα είναι.

 

Οχι δεν ισχυει αυτο που λες, πολλοι γραφουν γνησια αλλα ειναι μουφες.Πως το ξερω?Επιασα ολα τα μαγαζια και ζητουσα φωτο απο την μπαταρια που εχουν στο καταστημα τους.Αυτος ειναι και ο μονος τροπος να διαπιστωσεις αν η μπαταρια ειναι γνησια, αλλα και παλι πρεπει να ξερεις να ξεχωριζεις παρα πολυ καλα γιατι μερικες μουφες ειναι τοσο καλες που διαφερουν σε ελαχιστες λεπτομερειες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχει καποιο λινκ?

Νομιζω οτι εχω βρει γνησια μπαταρια, αν θελεις να περιμενεις κανα 2-3 μερες να κανω μερικες φορτισεις ωστε να το επιβεβαιωσω μπορω να σου πω απο που να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ισχυει αυτο που λες, πολλοι γραφουν γνησια αλλα ειναι μουφες.Πως το ξερω?Επιασα ολα τα μαγαζια και ζητουσα φωτο απο την μπαταρια που εχουν στο καταστημα τους.Αυτος ειναι και ο μονος τροπος να διαπιστωσεις αν η μπαταρια ειναι γνησια, αλλα και παλι πρεπει να ξερεις να ξεχωριζεις παρα πολυ καλα γιατι μερικες μουφες ειναι τοσο καλες που διαφερουν σε ελαχιστες λεπτομερειες.

 

Μπορείς να μας βοηθήσεις λοιπόν, ώστε να έχουμε γνώση, πώς διαπίστωσες τις εν λόγω διαφορές για να τις ξεχωρίζεις. Γιατί στο τέλος του μηνύματός σου, καταλαβαίνω ότι κι εσύ στο κινητό σου πάλι -σχεδόν- στη τύχη επέλεξες μπαταρία.

Και εγώ με τις διαφορές που βρήκες, θα καθίσω να φτιάξω οδηγό και θα τον βάλω στη πρώτη σελίδα με τις φωτογραφίες που σου έστειλαν τα καταστήματα και έχεις στην κατοχή σου, με τα συγκριτικά εικόνων των μπαταριών.

Φυσικά θα φροντίσω να μην εμφανίζονται ονομασίες καταστημάτων.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας βοηθήσεις λοιπόν, ώστε να έχουμε γνώση, πώς διαπίστωσες τις εν λόγω διαφορές για να τις ξεχωρίζεις. Γιατί στο τέλος του μηνύματός σου, καταλαβαίνω ότι κι εσύ στο κινητό σου πάλι -σχεδόν- στη τύχη επέλεξες μπαταρία.

Και εγώ με τις διαφορές που βρήκες, θα καθίσω να φτιάξω οδηγό και θα τον βάλω στη πρώτη σελίδα με τις φωτογραφίες που σου έστειλαν τα καταστήματα και έχεις στην κατοχή σου, με τα συγκριτικά εικόνων των μπαταριών.

Φυσικά θα φροντίσω να μην εμφανίζονται ονομασίες καταστημάτων.

Καθολου τυχαια, αλλα ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος μεχρι να δοκιμασεις γιατι οι πληροφοριες που εχω μαζεψει ειναι περισσοτερο αποτελεσμα παρατηρητικοτητας και κοινης λογικης και απο μενα και απο αλλους καθως δε μπορω να δοκιμασω ολες τι μπαταριες.Και ετσι μπορει παντα να σου ξεφυγει κατι ειτε γιατι δε το προσεξες ειτε γιατι οι φωτο απο τις μπαταριες δεν ειναι καλης αναλυσης.Για την ακριβεια, χθες βραδυ εβαλα την μπαταρια οποτε ακομα δεν εχω κανει καμια φορτιση ωστε να μετρησω τη χωρητικοτητα.

Και στο παρελθον ειχα δωσει αρκετες πληροφοριες σχετικα με το θεμα και μαλιστα ηθελα να το κανω σαν οδηγο αλλα δυστυχως, και ας μου εξηγησει καποιος γιατι, δε μπορουσα να ανεβασω φωτογραφιες και αρκεστηκα στο να ανεβασω φωτο σε image host οι οποιες σαφως και σβηστηκαν μετα απο καποιες μερες.Και τωρα δοκιμαστικα προσπαθησα να ανεβασω μια φωτο και μου λεει οτι ξεπερναει το ανωτερο οριο σε KB κατα 231 ενω η φωτο ειναι 236 KB... σα να λεει το οριο ειναι 5 KB...?:wacko:

Αν θελετε οδηγο που να μπει η οχι στην πρωτη σελιδα, δε με ενδιαφερει ιδιατερα αυτο, θα θελα να τον γραψω εγω γιατι θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα γραφει σωστα και οτι δε θα υπαρχουν ανακριβειες κτλπ.Και επισης ειναι αρκετες πληροφοριες ωστε να καθομαι να τις μεταφερω χωρις συγκεκριμενη ροη, ενω αν κανω ο ιδιος τον οδηγο θα μπορεσω να βαλω τα πραγματα σε μια συγκεκριμηνη σειρα και θα ειναι πιο ενδιαφερον και ευαναγνωστος.Αλλα για να γινει αυτο πρεπει να μπορω να ανεβασω φωτο απευθειας και οχι με λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι προτινος ηξερα οτι η Xiaomi δεν εβγαζε μπαταρια γι'αυτο το κινητο αρα δεν υπαρχει γνησια στην αγορα. Ειχα καταλαβει λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εικόνα για αυτή την μπαταρία απο το batteries gr ?

 

https://www.batteries.gr/gr/xiaomi-redmi-note-4.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτές που παίζουν στο skroutz λένε τα χειρότερα.

Παρουσιάζονται ως γνήσιες και είναι απάτη.

Μήπως μια σαν αυτή που λεω θα είναι καλύτερη αν όχι ίδια?

 

Μεχρι προτινος ηξερα οτι η Xiaomi δεν εβγαζε μπαταρια γι'αυτο το κινητο αρα δεν υπαρχει γνησια στην αγορα. Ειχα καταλαβει λαθος?

Δεν ειχα σκοπο να γραψω αυτα που θα ακολουθησουν οπως εξηγησα και σε συνομιλια μας στο παιδι που μου ζητησε να κανω οδηγο για το θεμα ¨μπαταρια" γιατι κατα τη γνωμη μου για να κανεις κατι τετοιο πρεπει να εχεις αποδειξεις και οχι ενδειξεις εστω και ισχυρες.Βλεπω ομως οτι υπαρχει ενδιαφερον ακομα για μπαταριες και για να μη την πατησετε οπως εγω αποφασισα να γραψω μερικα πραγματα.Δυστυχως απο οτι φαινεται δε γινεται να ανεβασεις φωτο απευθειας σε ποστ οποτε θα αρκεστειτε σε λινκ.

Τα παρακατω δεν ειναι σε καμια περιπτωση αποδειξεις εγκυρες για αυθεντικοτητα η οχι, ειναι παρατηρησεις, και αν ειναι σωστες η οχι ειναι στην κριση του καθενος.Πλεον ειμαι κατοχος δυο μη αυθεντικων μπαταριων οι οποιες ανηκουν στις περιπτωσεις που θα διαβασετε παρακατω, ακομα και ετσι ομως δε μπορω να ισχυριστω οτι τα ιδια ισχυουν για ολες τις παρομοιες μπαταριες γιατι μπορει εγω οπως και καποιοι αλλοι που την εχουν πατησει να πεσαμε απλα σε ελατωματικα κομματια.Δειτε, κρινετε και αποφασιστε μονοι σας.

Υπαρχουν δυο εταιρειες που κατασκευαζουν μπαταριες για το RN4X, η Desay και η Sunwoda, παραδειγματα μπαταριων :

https://imgur.com/a/hJIco83

και τα serial number τους αρχιζουν απο DSBN43 και SWBN43 αντιστοιχα, νομιζω δε χρειαζεται ιδιαιτερη εξηγηση αυτο.

Στην επομενη φωτο βλεπουμε τι προσεχουμε στα γρηγορα σε μια μπαταρια για να ξεχωρισουμε μια αυθεντικη απο μια οχι αυθεντικη :

https://imgur.com/a/5n60wfe

Οπως βλεπουμε μπορουν να διαφερουν στα σηματακια πανω αριστερα και δεξια, ειτε δεν υπαρχουν καθολου ειτε υπαρχει καποιο αλλο.

Μπορει να διαφερουν στον αριθμο απο τα σηματακια που χει στην μεση, συνηθως οι sunwoda αντιγραφες εχουν 4 η 5, δεν εχω συναντησει desay ως τωρα που να μην εχει σωστο αριθμο εικονιδιων.

Αυτα ειναι τα κραυγαλεα, ευκολα να τα εντοπισεις λαθη των αντιγραφων.

Το QR code ειναι πιο δυσκολο και δε φαινεται με γυμνο ματι, τουλαχιστον εχω δε μπορω να το δω, αλλα αν βγαλεις μια φωτο την μπαταρια φαινεται ευκολα.

https://imgur.com/a/AY1GhhU

Εδω βλεπουμε κατα πιο τροπο διαφερουν τα QR code, το πανω ειναι αυθεντικης μπαταριας.Οπως βλεπεται αποτελειται απο μικρες τελιτσες ενω της αντιγραφης απο γραμμες.

Serial number και ημερομηνια παραγωγης, ειτε λειπει ενα απο τα δυο ειτε και τα δυο, ειτε υπαρχει λαθος serial number....ναι γινεται και αυτο, μπορει να βρεις μια Sunwoda με serial Desay..... παραδειγματα :

https://imgur.com/a/Su3jsS3

https://imgur.com/BAn91fs

https://imgur.com/1C5XE4K

Παραμικρες διαφορες που πρεπει να σαι πολυ παρατηρητικος για να προσεξεις :

https://imgur.com/a/Luk6JUi

Κοιταξτε στις δυο φωτο πως ειναι το γραμμα D, στην πανω που ειναι αυθεντικη υπαρχει διαφορα στις γωνιες πανω και κατω αριστερα.Επισης στις αυθεντικες Desay στην ημερομηνια παραγωγης δεν εχει διαχωριστικα, στις Sunwoda εχει.

Ολα καλα και ωραια θα μου πειτε, αρα εχουμε πολλα στοιχεια για να αποφυγουμε τις αντιγραφες.Ετσι νομιζα και γω μεχρι πριν λιγες μερες, μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα μια μπαταρια που ειναι ακριβως οπως μια αυθεντικη, ολα ειναι σωστα, τα σηματακια το QR code, οι τελιτσες, οι ημερομηνιες, ολα:

https://imgur.com/a/lQh09iy

Και μαλιστα με ημερομηνια παραγωγης 2020, χαρηκα οταν τη βρηκα.Ομως δεν ειναι!! Τη μετρησα με το accubattery και με usb meter που εχω και βγηκε γυρω στα 3000 mah. Αρα αν υπαρχουν πλεον μπαταριες που ειναι τελειες αντιγραφες δεν υπαρχει νοημα να ψαχνει κανεις για αυθεντικη καθως δε θα μπορει να την ξεχωρισει.Γι'αυτο και δεν εχει νοημα να γινει και οδηγος, ειτε διαφερει ειτε δε διαφερει απο τις αυθεντικες δε παιζει πλεον κανενα ρολο.

Ολα αυτα με κανουν να πιστευω κατι που σκεφτομουν εδω και καιρο και το ειπε ο φιλος παραπανω, δε νομιζω οτι υπαρχουν αυθεντικες μπαταριες πλεον στην αγορα.Η για να ειμαι πιο ακριβης δε νομιζω πως υπαρχουν αυθεντικες μπαταριες στην αγορα με ημερομηνιες παραγωγης 2019 και μετα.Η τελευταια αυθεντικη που εχω δει ειχε ημερομηνια παραγωγης 08-09-2018, ενας μελος απο το φορουμ με ειχε ρωτησει πριν μερικους μηνες σχετικα με το θεμα και μετα καθαρα απο τυχη πηρε απο ενα καταστημα μια αυθεντικη, χωρις να το ψαξει με τους τροπους που αναφερα πιο πανω.

Ισως να υπαρχουν μερικες ξεχασμενες σε καποια καταστηματα, οποιος εχει την ορεξη να κανει το ντετεκτιβ οπως εγω, καλο κουραγιο.Πρεπει να εκανα 4 φορες τη διαδικασια να στειλω μεηλ σε καθε σκρουτζομαγαζο να μου στειλει φωτο απο τη μπαταρια που εχουν στο καταστημα τους, οι μισοι δεν απαντανε καν και απο τους υπολοιπους 5-6 στειλανε φωτο , οι υπολοιποι απλα υποστηριζουν οτι το προιον τους ειναι αυθεντικο, δε μας δουλευουν απαραιτητα, το πιθανοτερο ειναι οτι το πιστευουν. Τους ρωτουσα επισης αν η μπαταρια ειναι ιδια με τη φωτο που εχουν στο site τους και οι περισσοτεροι απαντουσαν ναι, ακομα και αυτοι που μου στελνανε φωτο που εδειχνε οτι ειναι αλλη... εδω οκ δε θα πω τιποτα αλλο...

Αν εχει καποιος αυθεντικες ισως ειναι το επισημο service center της Xiaomi αλλα αμφιβαλω ακομα και γι αυτους.Και αν εχει ποσο κοστιζει ομως η αλλαγη.Αν καποιος εχει καποιον γνωστο που δουλευει εκει θα ηταν μια πολυ καλη λυση για να μας διαφωτισει τι ισχυει τελικα.

Η συμβουλη μου για οποιον δε θελει να παιδευεται και για να μη την πατησει ειναι να παρει μια third party μπαταρια οπως η Nohon ή η Greencell.Καμια δε θα βγαζει 4000 mah αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο τις υπολοιπες μουφες που κυκλοφορουν, η πρωτη που πηρα βγηκε 2600 και η δευτερη αν ειναι με το ζορι 3000 θα μαι τυχερος.Απο τα σχολια για τις Nohon πρεπει να παιζει καπου στα 3500-3600, το ιδιο πιστευω οτι θα ναι και η Greencell. Nohon νομιζω μονο ebay και aliexpress, Greencell νομιζω εχει και ενα καταστημα εδω αλλα δεν ειναι στο σκρουτζ, γκουγκλαρετε BN43 Greencell.

Αυτα τα...ολιγα ειχα να πω εγω.Επαναλαμβανω τα παραπανω δεν ειναι αποδειξεις αλλα παρατηρησεις που εκανα εγω, και δεν αποτρεπω κανεναν απο το να παρει οποιαδηποτε μπαταρια, διαβαστε και αποφασιστε μονοι σας αν ισχυουν η οχι.Επισης οποιος βρει αυθεντικη, πιο ευκολος τροπος να το επιβεβαιωσει ειναι με το accubattery, ας το γραψει εδω να βοιηθησει και τους υπολοιπους.

Edited by Ark4n1s
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα σκοπο να γραψω αυτα που θα ακολουθησουν οπως εξηγησα και σε συνομιλια μας στο παιδι που μου ζητησε να κανω οδηγο για το θεμα ¨μπαταρια" γιατι κατα τη γνωμη μου για να κανεις κατι τετοιο πρεπει να εχεις αποδειξεις και οχι ενδειξεις εστω και ισχυρες.Βλεπω ομως οτι υπαρχει ενδιαφερον ακομα για μπαταριες και για να μη την πατησετε οπως εγω αποφασισα να γραψω μερικα πραγματα.Δυστυχως απο οτι φαινεται δε γινεται να ανεβασεις φωτο απευθειας σε ποστ οποτε θα αρκεστειτε σε λινκ.

Τα παρακατω δεν ειναι σε καμια περιπτωση αποδειξεις εγκυρες για αυθεντικοτητα η οχι, ειναι παρατηρησεις, και αν ειναι σωστες η οχι ειναι στην κριση του καθενος.Πλεον ειμαι κατοχος δυο μη αυθεντικων μπαταριων οι οποιες ανηκουν στις περιπτωσεις που θα διαβασετε παρακατω, ακομα και ετσι ομως δε μπορω να ισχυριστω οτι τα ιδια ισχυουν για ολες τις παρομοιες μπαταριες γιατι μπορει εγω οπως και καποιοι αλλοι που την εχουν πατησει να πεσαμε απλα σε ελατωματικα κομματια.Δειτε, κρινετε και αποφασιστε μονοι σας.

Υπαρχουν δυο εταιρειες που κατασκευαζουν μπαταριες για το RN4X, η Desay και η Sunwoda, παραδειγματα μπαταριων :

https://imgur.com/a/hJIco83

και τα serial number τους αρχιζουν απο DSBN43 και SWBN43 αντιστοιχα, νομιζω δε χρειαζεται ιδιαιτερη εξηγηση αυτο.

Στην επομενη φωτο βλεπουμε τι προσεχουμε στα γρηγορα σε μια μπαταρια για να ξεχωρισουμε μια αυθεντικη απο μια οχι αυθεντικη :

https://imgur.com/a/5n60wfe

Οπως βλεπουμε μπορουν να διαφερουν στα σηματακια πανω αριστερα και δεξια, ειτε δεν υπαρχουν καθολου ειτε υπαρχει καποιο αλλο.

Μπορει να διαφερουν στον αριθμο απο τα σηματακια που χει στην μεση, συνηθως οι sunwoda αντιγραφες εχουν 4 η 5, δεν εχω συναντησει desay ως τωρα που να μην εχει σωστο αριθμο εικονιδιων.

Αυτα ειναι τα κραυγαλεα, ευκολα να τα εντοπισεις λαθη των αντιγραφων.

Το QR code ειναι πιο δυσκολο και δε φαινεται με γυμνο ματι, τουλαχιστον εχω δε μπορω να το δω, αλλα αν βγαλεις μια φωτο την μπαταρια φαινεται ευκολα.

https://imgur.com/a/AY1GhhU

Εδω βλεπουμε κατα πιο τροπο διαφερουν τα QR code, το πανω ειναι αυθεντικης μπαταριας.Οπως βλεπεται αποτελειται απο μικρες τελιτσες ενω της αντιγραφης απο γραμμες.

Serial number και ημερομηνια παραγωγης, ειτε λειπει ενα απο τα δυο ειτε και τα δυο, ειτε υπαρχει λαθος serial number....ναι γινεται και αυτο, μπορει να βρεις μια Sunwoda με serial Desay..... παραδειγμα :

https://imgur.com/a/Su3jsS3

Παραμικρες διαφορες που πρεπει να σαι πολυ παρατηρητικος για να προσεξεις :

https://imgur.com/a/Luk6JUi

Κοιταξτε στις δυο φωτο πως ειναι το γραμμα D, στην πανω που ειναι αυθεντικη υπαρχει διαφορα στις γωνιες πανω και κατω αριστερα.Επισης στις αυθεντικες Desay στην ημερομηνια παραγωγης δεν εχει διαχωριστικα, στις Sunwoda εχει.

Ολα καλα και ωραια θα μου πειτε, αρα εχουμε πολλα στοιχεια για να αποφυγουμε τις αντιγραφες.Ετσι νομιζα και γω μεχρι πριν λιγες μερες, μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα μια μπαταρια που ειναι ακριβως οπως μια αυθεντικη, ολα ειναι σωστα, τα σηματακια το QR code, οι τελιτσες, οι ημερομηνιες, ολα.Και μαλιστα με ημερομηνια παραγωγης 2020, χαρηκα οταν τη βρηκα.Ομως δεν ειναι!! Τη μετρησα με το accubattery και με usb meter που εχω και βγηκε γυρω στα 3000 mah. Αρα αν υπαρχουν πλεον μπαταριες που ειναι τελειες αντιγραφες δεν υπαρχει νοημα να ψαχνει κανεις για αυθεντικη καθως δε θα μπορει να την ξεχωρισει.Γι'αυτο και δεν εχει νοημα να γινει και οδηγος, ειτε διαφερει ειτε δε διαφερει απο τις αυθεντικες δε παιζει πλεον κανενα ρολο.

Ολα αυτα με κανουν να πιστευω κατι που σκεφτομουν εδω και καιρο και το ειπε ο φιλος παραπανω, δε νομιζω οτι υπαρχουν αυθεντικες μπαταριες πλεον στην αγορα.Η για να ειμαι πιο ακριβης δε νομιζω πως υπαρχουν αυθεντικες μπαταριες στην αγορα με ημερομηνιες παραγωγης 2019 και μετα.Η τελευταια αυθεντικη που εχω δει ειχε ημερομηνια παραγωγης 08-09-2018, ενας μελος απο το φορουμ με ειχε ρωτησει πριν μερικους μηνες σχετικα με το θεμα και μετα καθαρα απο τυχη πηρε απο ενα καταστημα μια αυθεντικη, χωρις να το ψαξει με τους τροπους που αναφερα πιο πανω.

Ισως να υπαρχουν μερικες ξεχασμενες σε καποια καταστηματα, οποιος εχει την ορεξη να κανει το ντετεκτιβ οπως εγω, καλο κουραγιο.Πρεπει να εκανα 4 φορες τη διαδικασια να στειλω μεηλ σε καθε σκρουτζομαγαζο να μου στειλει φωτο απο τη μπαταρια που εχουν στο καταστημα τους, οι μισοι δεν απαντανε καν και απο τους υπολοιπους 5-6 στειλανε φωτο , οι υπολοιποι απλα υποστηριζουν οτι το προιον τους ειναι αυθεντικο, δε μας δουλευουν απαραιτητα, το πιθανοτερο ειναι οτι το πιστευουν. Τους ρωτουσα επισης αν η μπαταρια ειναι ιδια με τη φωτο που εχουν στο site τους και οι περισσοτεροι απαντουσαν ναι, ακομα και αυτοι που μου στελνανε φωτο που εδειχνε οτι ειναι αλλη... εδω οκ δε θα πω τιποτα αλλο...

Αν εχει καποιος αυθεντικες ισως ειναι το επισημο service center της Xiaomi αλλα αμφιβαλω ακομα και γι αυτους.Και αν εχει ποσο κοστιζει ομως η αλλαγη.Αν καποιος εχει καποιον γνωστο που δουλευει εκει θα ηταν μια πολυ καλη λυση για να μας διαφωτισει τι ισχυει τελικα.

Η συμβουλη μου για οποιον δε θελει να παιδευεται και για να μη την πατησει ειναι να παρει μια third party μπαταρια οπως η Nohon ή η Greencell.Καμια δε θα βγαζει 4000 mah αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο τις υπολοιπες μουφες που κυκλοφορουν, η πρωτη που πηρα βγηκε 2600 και η δευτερη αν ειναι με το ζορι 3000 θα μαι τυχερος.Απο τα σχολια για τις Nohon πρεπει να παιζει καπου στα 3500-3600, το ιδιο πιστευω οτι θα ναι και η Greencell. Nohon νομιζω μονο ebay και aliexpress, Greencell νομιζω εχει και ενα καταστημα εδω αλλα δεν ειναι στο σκρουτζ, γκουγκλαρετε BN43 Greencell.

Αυτα τα...ολιγα ειχα να πω εγω.Επαναλαμβανω τα παραπανω δεν ειναι αποδειξεις αλλα παρατηρησεις που εκανα εγω, και δεν αποτρεπω κανεναν απο το να παρει οποιαδηποτε μπαταρια, διαβαστε και αποφασιστε μονοι σας αν ισχυουν η οχι.Επισης οποιος βρει αυθεντικη, πιο ευκολος τροπος να το επιβεβαιωσει ειναι με το accubattery, ας το γραψει εδω να βοιηθησει και τους υπολοιπους.

 

Ευχαριστούμε για την προσπάθειά σου.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την προσπάθειά σου.

 

Θα προσθεσω και μερικες φωτο ακομα αργοτερα.Εσεις σαν myphone.gr δε μπορειτε να κανετε καποια ενεργεια, ας πουμε μια συνεντευξη σχετικα με το θεμα μπαταρια με το xiaomi center, οχι αποκλειστικα για το RN4X, γενικα.Η με καποιον υπευθυνο της xiaomi ο οποιος να εχει γνωση επι του θεματος.Αυτο θα βοηθουσε πραγματικα ολους μας και νομιζω οτι θα ειναι μεγαλη επιτυχια για το site.Οπως και για το xiaomi center επισης, εγω εχω δωσει σχεδον 30 ε και αυθεντικη μπαταρια δεν εχω, αν ηξερα οτι θα συνεβαινε αυτο ευχαριστως να τα δινα στο επισημο σερβις.Η δικια μου προσπαθεια οσο και καλη να ειναι δε δινει απαντηση στο βασικοτατο ερωτημα, που βρισκουμε αυθεντικη μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε πολύ .

θα παραγγειλω μια απο αυτες που λες αλλα αναρωτιέμαι τι παιζει με το batteries.gr

αυτοι ειναι απο τους παλιους στον χωρο και αναφερουν παρομοιες επιδοσεις.

Σε ερωτημα αν την αλλαζουν λεει ο τεχνικος οτι θα δω το βιντεο στο YouTube και αν ειναι ευκολο στοιχίζει 5 ευρω .

Μπορω να του ζητησω να την μετρησει χωρις να την βαλει επανω σε τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε πολύ .

θα παραγγειλω μια απο αυτες που λες αλλα αναρωτιέμαι τι παιζει με το batteries.gr

αυτοι ειναι απο τους παλιους στον χωρο και αναφερουν παρομοιες επιδοσεις.

Σε ερωτημα αν την αλλαζουν λεει ο τεχνικος οτι θα δω το βιντεο στο YouTube και αν ειναι ευκολο στοιχίζει 5 ευρω .

Μπορω να του ζητησω να την μετρησει χωρις να την βαλει επανω σε τηλεφωνο?

 

Δε το ξερω καθολου το καταστημα απλα οταν εψαχνα για Greencell εμφανιστηκε σαν αποτελεσμα στο γκουγκλαρισμα.Το να την αλλαξει ειναι πανευκολο, για εναν εμπειρο τεχνικο οχι πανω απο 10 λεπτα, και μονος σου μπορεις να το κανεις αλλα αν δεν εμπιστευεσαι τον εαυτο σου 5 ε δεν ειναι και κανενα σπουδαιο ποσο.Τωρα για να τη μετρησει θα χρειαστει μια πληρη φορτιση κατι που σημαινει οτι πρεπει πρωτα να την ξεφορτισει και μετα να τη φορτισει, θελει πολυ χρονο αυτο.Και επισης για να γινει αυτο η μπαταρια εχει χρησιμοποιηθει οποτε δε νομιζω να δεχθει κανεις να σου δωσει τη δυνατοτητα να μην την αγορασεις εκ των υστερων.Δε ξερω αν υπαρχει τροπος να μετρηθει εκτος τηλ. αλλα δεν εχει σημασια παλι υποχρεωμενος να την αγορασεις εισαι.

Link to comment
Share on other sites

να η batteries gr

https://www.batteries.gr/gr/antikatastasis/kataskevastis/xiaomi-mpataria/xiaomi-redmi-note-4.html

 

η greencell στο global store κανει περιπου 23 ευρω και 12 η αποστολη για οσες μπαταριες και να παραγγειλεις με χρονο παραδοσης 2 μερες.

https://greencell.global/en/phone-batteries/2435-battery-bn43-for-xiaomi-redmi-note-4x.html

εδω λεει οτι εχει 15 ευρω.

https://batteryworld.gr/index.php?route=product/product&product_id=16122&search=bn43

εσυ που την βρηκες την greencell δεν καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites

να η batteries gr

https://www.batteries.gr/gr/antikatastasis/kataskevastis/xiaomi-mpataria/xiaomi-redmi-note-4.html

 

η greencell στο global store κανει περιπου 23 ευρω και 12 η αποστολη για οσες μπαταριες και να παραγγειλεις με χρονο παραδοσης 2 μερες.

https://greencell.global/en/phone-batteries/2435-battery-bn43-for-xiaomi-redmi-note-4x.html

εδω λεει οτι εχει 15 ευρω.

https://batteryworld.gr/index.php?route=product/product&product_id=16122&search=bn43

εσυ που την βρηκες την greencell δεν καταλαβα?

Α σορυ φιλε μπερδεψα το batteries.gr με το batteryworld.Το batteryworld εννοουσα εγω.Το batteries.gr δε μου γεμιζει το ματι ιδιατερα, μιλωντας παντα για την μπαταρια που εχει για το κινητο μας, οχι γενικα.Εγω αν επαιρνα θα επαιρνα την Greencell γιατι εχει μια παρουσια σαν εταιρια στις μπαταριες, εχει ενα site.Καθαρα προσωπικη αποψη ολα αυτα ομως, μερικες φορες τα φαινομενα απατουν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω η μια θα ειναι green cell σίγουρα απλά αυτή η διαφορά στην τιμή με κάνει και σκέφτομαι μήπως υπάρχουν μαϊμού ακομα και σε αυτην
Link to comment
Share on other sites

Και εγω η μια θα ειναι green cell σίγουρα απλά αυτή η διαφορά στην τιμή με κάνει και σκέφτομαι μήπως υπάρχουν μαϊμού ακομα και σε αυτην

 

Στα global store ειναι συχνο φαινομενο να ειναι πιο ακριβα, και με τα κινητα νομιζω το ιδιο συμβαινει.Στο amazon.it τη βρηκα στην ιδια τιμη, σε store που φαινεται να ειναι της greencell

https://www.amazon.it/Green-Batteria-Xiaomi-Li-Polymer-4000mAh/dp/B07V7DH356

Γενικα το batteryworld εχει απο οτι βλεπω πολλα προιοντα greencell και τα διαφημιζουν και στη σελιδα τους στο fb, φαινεται να ναι legit.

Ομως με τα κουφα που βλεπω τοσο καιρο με την υποθεση μπαταρια δυστυχως φιλε μου δε μπορω να σε βεβαιωσω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μαιμου.

Για να καταλαβω, θα παρεις δυο μπαταριες?Εχεις δυο κινητα η για να χεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να πετυχεις καλη μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...