Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς και δεν έβαλες την caf?

 

Πάντως για το 4g δε παρατήρησα κάτι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με τα προβλήματα που είχα όταν πήγα να βάλω την 9, είχα κουραστεί και όταν περνούσα την ROM δεν είδα ότι ήταν η aosp και όχι η caf. Τώρα έχω σεταρει το κινητό και δεν έχω το χρόνο (αλλά και τη διάθεση) να ξανακάνω αλλαγές. Στην άδεια, ίσως.

Η διαφορά στη ποιότητα του σήματος είναι διπλής φύσεως:

1) το 4g είναι λίγο πιο αδύναμο, σε κλειστούς ή δύσκολους χώρους, πολλές φορές με πάει σε h+ (πριν ήταν σταθερά 4g)

2) η ποιότητα του σήματος είναι χαμηλότερη όταν μιλάω σε κάποια μέρη που πριν δεν είχα πρόβλημα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφοριτες, να ρωτήσω.. ποια έκδοση Global stable έχετε τώρα; πρόκειται να πάρει καμιά αναβάθμιση; επειδή εγώ είμαι με dev.. Αν θέλω να περάσω την stable πρέπει να ξαναστησω από την αρχή το κινητό;

ευχαριστώ.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Συμφοριτες, να ρωτήσω.. ποια έκδοση Global stable έχετε τώρα; πρόκειται να πάρει καμιά αναβάθμιση; επειδή εγώ είμαι με dev.. Αν θέλω να περάσω την stable πρέπει να ξαναστησω από την αρχή το κινητό;

ευχαριστώ.

 

10.2.3 είναι η τελευταία stable.

Ναι θέλει ξανά Στήσιμο το κινητό

Θεωρητικά θα πάρει και miui 11. Το πότε είναι άγνωστο. Αν θα δωθεί αναβάθμιση μέχρι τότε άγνωστο

Link to comment
Share on other sites

και πάνω που πήρα την απόφαση να περάσω την pie cuf έχω κολλήσει στην διαδικασία του flash άλλος περνάει την ρομ μόνο με factory reset κάποιος άλλος συστήνει factory reset και τα <<5 wipe>> εν συντομία, κάποιο οδηγό κατατοπιστικό δεν βρήκα γι αυτό χρειάζομαι τα φώτα σας,στα υπόψιν ότι τώρα είμαι με την τελευταία global ρουταρισμένο με fox recovery σε αναμονή
Link to comment
Share on other sites

και πάνω που πήρα την απόφαση να περάσω την pie cuf έχω κολλήσει στην διαδικασία του flash άλλος περνάει την ρομ μόνο με factory reset κάποιος άλλος συστήνει factory reset και τα <<5 wipe>> εν συντομία, κάποιο οδηγό κατατοπιστικό δεν βρήκα γι αυτό χρειάζομαι τα φώτα σας,στα υπόψιν ότι τώρα είμαι με την τελευταία global ρουταρισμένο με fox recovery σε αναμονή

 

Εγώ πάντα κάνω wipe τα Dalvik Cache, System, Cache και Data από το Advanced Wipe. Το storage δεν το κάνω. Σίγουρα όμως, πάρε ένα καλό backup και μετέφερέ το στην κάρτα μνήμης ή στον υπολογιστή, σε περίπτωση ανάγκης. Πάντως καλά κάνεις και χρησιμοποιείς την fox recovery, γιατί με TWRP treble είχα θέματα και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω fastboot rom.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όποιος θέλει αυτονομία και επιδόσεις παράλληλα να πλασάρει pixel experience pie caf + wolf kernel

Στο χαλαρό 7 ώρες οθόνης με παιχνίδια + YouTube + tapatalk + chrome + fb/messenger + ότι άλλο προκύψει. Όλα τα παραπάνω μέσα σε ένα 24ωρο. Με ακόμη πιο χαλαρή χρήση βλέπω κοντά 9 ώρες!!!!

 

Δεν υπάρχει ο συνδιασμός!!! (Δε ξέρω τι γίνεται με άλλους κερνελς αλλά ο συγκεκριμένος είναι τοπ)

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έπεσε με την οθόνη κατω το κινητό ενός γνωστού και την επόμενη μερα ξαφνικά δεν ακούγεται τίποτα από το ακουστικό. μόνο με ανοιχτή η bluetooth γίνεται δουλεια.

καμιά ιδέα?

υπάρχει περίπτωση να στρώσει με hard reset?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα.

Μετά από Βούτα, λογικά κάτι έφυγε απ' τη θέση του ή χάλασε.

 

Καλύτερα ανοίξτε το.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έπεσε με την οθόνη κατω το κινητό ενός γνωστού και την επόμενη μερα ξαφνικά δεν ακούγεται τίποτα από το ακουστικό. μόνο με ανοιχτή η bluetooth γίνεται δουλεια.

καμιά ιδέα?

υπάρχει περίπτωση να στρώσει με hard reset?

 

Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ μετά από πτώση. Πάρε ακουστικά και δοκίμασε να τα βάλεις - βγάλεις αρκετές φορές, μήπως κόλλησε το έλασμα στην υποδοχή των ακουστικών.

Link to comment
Share on other sites

έπεσε με την οθόνη κατω το κινητό ενός γνωστού και την επόμενη μερα ξαφνικά δεν ακούγεται τίποτα από το ακουστικό. μόνο με ανοιχτή η bluetooth γίνεται δουλεια.

καμιά ιδέα?

υπάρχει περίπτωση να στρώσει με hard reset?

 

Θα "ξεκούμπωσε" το ακουστικό.

 

Μόνο άνοιγμα η λύση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θα "ξεκούμπωσε" το ακουστικό.

 

Μόνο άνοιγμα η λύση.

 

καλημερα εβαλα τον nova και οταν ανοιγω τις επαφες για να τηλ θελω να εμφανιζει πρωτα τις προσφατες αλλα με δειχνει τις επαφες .Πρωτα ηταν μονιμα στις προσφατες

Link to comment
Share on other sites

Το Redmi 4X έχει πάρει μέχρι και 10.3, εμείς γιατί έχουμε μείνει ακόμα στη 10.2;

Και τι σε ενοχλεί?

Έχει κάποιο πρόβλημα η 10.2???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mol καλησπέρα, εσύ ποια έχεις πάνω τώρα; Την 9; Είσαι ευχαριστημένος, έχει τίποτε bug κλπ γιατί με τρώει το χέρι να το πειράξω τώρα που έχω και το 7 και δε φοβάμαι....

 

Στάλθηκε από το AGS2-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pixel experience caf pie

Με wolfkernel

 

Πετάει το κινητό. Δε νιώθει τίποτα.

Κάνε μια δοκιμή και θα καταλάβεις αμέσως διαφορά!

Από bugs δε προσεξα κατι, εκτός από μειωμένη ταχύτητα wifi όταν είναι ανοιχτό το bt (όχι πάντα όμως.....)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τι σε ενοχλεί?

Έχει κάποιο πρόβλημα η 10.2???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είπα ότι έχει κάποιο πρόβλημα, αλλά δε βρίσκω λογική να έχει πιο μπροστά έκδοση συσκευή ίδιας σειράς με το δικό μας, αλλά κατώτερο. Εξάλλου η 10.3 αν δε κάνω λάθος, έδωσε dark mode και διάφορες άλλες λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Κλάιν μαιν.

Αν ρολαρει καλά το τηλέφωνο, μη νοιάζεσαι!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πέρασα ήδη μια μέρα με τον συνδυασμό pie-cuf , wolf kernel δουλεύουν όλα εκτός το gps δηλαδή ανοίγω την εφαρμογή του πλοηγού και ενώ λογκαρει κανονικά δεν κάνει πλοήγηση είναι νεκρό τώρα σχετικά με την σπιρτάδα που περίμενα μάλλον απογοητευτικα:( και παρόλο που ο επεξεργαστής τρέχει στα 3 το τηλέφωνο και γενικότερα η απόκριση του τηλεφώνου μου φαίνεται ποιο αργή από πριν αυτά προς το παρόν
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάθησε καλά μάλλον. Σε εμένα όλα λειτουργούν άψογα.

Και με το gps κανένα πρόβλημα.

 

Δοκίμασε να κάνεις hard reser

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εντάξει αυτό δεν γίνεται πέρασα την τελευταία fastboot rom και το gps εξακολουθεί να έχει πρόβλημα:mad: μήπως να το πετάξω γιατί να το ξαναστειλω στο service δεν το ξανακάνω το είχα στείλει μια φορά γιατί είχα πρόβλημα με την μπαταρία (δεν κρατούσε καθόλου) και μου το επέστρεψαν δήθεν έβαλαν καινούρια στην πραγματικοτητα δεν άλλαξε τίποτα και κατά την αντικατάσταση δε αυτής μου έσπασαν την οθόνη και μου το έδωσαν με εναλλαγμένη μπαταρία και σπασμένη οθόνη τους το ξαναστειλα πίσω όπου και μου την αντικατεστησαν βεβαίως, αλλά με υποδεέστερη τέλος πάντων στο θέμα μας τώρα με το gps έχετε καμία ιδέα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω δοκιμάσει καμια 7-8 ίσως και 10 Pie ROMs, όλες είναι ένα κλικ πιο κάτω σε απόκριση, σε σχέση με το Oreo. Είμαι με MSM Xtended (Pie) που τη θεωρώ κορυφαία, θα δοκιμάσω σε λίγο καιρό την crDroid (Pie) απλά γιατί δίνω ελπίδες, και μάλλον θα επιστρέψω σε Oreo, κάποια ROM με πολύ customization, αφού το Oreo πετάει θα σηκώνει την παραμετροποίηση (Αντίστοιχο παράδειγμα έχω και σε tablet της Lenovo, ό,τι Pie και να βάλεις, χάνεις ένα κλικ απόδοσης, προχθές έβαλα crDroid Oreo και πάει σφαίρα)

Γενικώς, αν βάζεις 20 εφαρμογές για να κάνεις 2-3 δουλειές που θέλεις, ίσως πετάει οποιαδήποτε ROM, αλλά αν χρησιμοποιείς τελικά τη συσκευή για πολλούς διαφορετικούς λόγους (πχ εφ γραφείου, σκανάρεις, σημειώνεις, social media, φωτογραφία GCam, email, παρακολουθείς feeds, καιρό, ειδήσεις κλπ κλπ) και τη φορτώνεις με 100+ εφαρμογές, η διαφορά είναι εμφανής. Λογικό, το Mido έχει τα χρονάκια του, απλά λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι "παλιό" πλέον το τηλέφωνο.

 

Γνώμη μου είναι να δοκιμάζει ο καθένας διαφορετικές ρομς, και οποία κάθεται καλά να την αφήνει.

Πχ έτσι όπως είμαι τώρα δε θέλω να αλλάξω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει το Pie και διαβάσει για roms άλλων εταιρειών, που έκαναν update στο Pie, είτε stock είτε customised, καμία δε φτάνει το Oreo.

 

Σε πολλά smartphones, μόνο προβλήματα δημιουργεί.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

εντάξει αυτό δεν γίνεται πέρασα την τελευταία fastboot rom και το gps εξακολουθεί να έχει πρόβλημα:mad: μήπως να το πετάξω γιατί να το ξαναστειλω στο service δεν το ξανακάνω το είχα στείλει μια φορά γιατί είχα πρόβλημα με την μπαταρία (δεν κρατούσε καθόλου) και μου το επέστρεψαν δήθεν έβαλαν καινούρια στην πραγματικοτητα δεν άλλαξε τίποτα και κατά την αντικατάσταση δε αυτής μου έσπασαν την οθόνη και μου το έδωσαν με εναλλαγμένη μπαταρία και σπασμένη οθόνη τους το ξαναστειλα πίσω όπου και μου την αντικατεστησαν βεβαίως, αλλά με υποδεέστερη τέλος πάντων στο θέμα μας τώρα με το gps έχετε καμία ιδέα

Τελευταία και σε μένα με μαμά ρομ έχω και εγώ πρόβλημα στο gps. Το χρησιμοποιώ το κινητό στο αυτοκίνητο για κοντέρ, και την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα για ψώνια δεν κλείδωνε το gps. Τώρα κάπως έχει φτιάξει αλλά σε σχέση με την κατάσταση πριν ένα μήνα δείχνει ότι έχει πρόβλημα και αργεί να κλειδώσει. Το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι αυτό; Στους χάρτες ας πούμε όταν άνοιγα την εφαρμογή με έδειχνε ακριβώς εκεί που ήμουν. Τώρα θέλει 5 λεπτά για να με βρει και στην αρχή με δείχνει χιλιόμετρα μακριά και απ ότι κατάλαβα στην αρχή αντί να δείχνει την θέση μου δείχνει την θέση της κεραίας που παίρνει το σήμα.

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...