Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω πως το Redmi 4x πήρε αναβάθμιση σε 10.3. Εμείς θα πάρουμε τίποτα; έχουμε στάσιμοι πόσους μήνες
Link to comment
Share on other sites

LineageOS Extended 15.1 (Oreo δηλαδή). Λινκ εδώ για όποιον ενδιαφέρεται:

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=256804

Updates με μικροαλλαγές βγαίνουν κάθε 2-3 μέρες. Μετά την ROM φλασάρουμε και τα opengapps και αν θέλουμε τον Franco Kernel και για root, το Magisk 18.1. Κανένα bug, όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα.

 

Opengapps:

https://opengapps.org/

Επιλέγουμε Arm64, 8.1 και κατά προτίμηση την έκδοση Nano

 

Franco Kernel (προαιρετικά, αλλά βελτιώνει σε ταχύτητα και μπαταρία):

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/kernel-francokernel-r1-4th-feb-lineageos-t3744668

Απλά κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση (τωρα η 18) και την φλασάρουμε

 

Magisk (προαιρετικά για root):

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/official-magisk-v7-universal-systemless-t3473445

Από τα Downloads κατεβάζουμε το "Latest Stable" και το φλασάρουμε από τη recovery όπως πάντα.

Μερικές φορές χρειάζεται να εγκαταστήσουμε και τον Magisk Manager (αυτό μέσα από το Android, είναι apk) οπότε καλό είναι να κατεβάσουμε και το "Latest Magisk Manager" και να το έχουμε στην εσωτερική μνήμη μήπως χρειαστεί. Σε κάποιες ROM αρκεί μόνο το φλασάρισμα του Magisk, εγκαθίσταται αυτόματα ο Manager, σε κάποιες όχι.

 

Πάντως ακόμα και οι Pie που δεν είναι 100% έτοιμες, είναι -για μένα- πιο εύχρηστες από την στοκ.

είμαι με τη lineage τους τελευταίους μήνες κι είπα να δοκιμάσω Franco Kernel (πληρωμένη 3.99€ )

και πράγματι, είδα διαφορά στην μπαταρία, δεν μετάνιωσα καθόλου για τα λεφτά της εφαρμογής.

έχω να κάνω μια ερώτηση, μήπως ξέρει να μου απαντήσει κανείς.

αν σε μερικούς μήνες αποφασίσω να δοκιμάσω κάποια άλλη ρομ, θα δουλεψει του Franco Kernel ή είναι μόνο για lineage?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Φοράει κάποιος LoS 16 (PIE) για να μου πει αν οι χρόνοι που έχω είναι "φυσιολογικοί" ή όχι. [ATTACH]67225[/ATTACH][ATTACH]67226[/ATTACH]

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε φοράω los, αλλά δε βλέπω κάτι περίεργο.

Τι σε παραξένεψε?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε φοράω los, αλλά δε βλέπω κάτι περίεργο.

Τι σε παραξένεψε?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα πριν 15 μέρες ριζική αλλαγή από RR (Nougat) σε LoS (PIE) και έχω παρατηρήσει μείωση 25% σε μπαταρία και κατανάλωση κατά την νύχτα από 1-2% σε 4-5%.

Η χρήση που κάνω είναι ίδια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει bug στις pie roms όταν είναι ταυτόχρονα ενεργά wifi+bluetooth?

Αν ναι, έχει βρεθεί λύση?

Γιατί κόβει πολυ ταχύτητα όταν έχω ενεργό το bt.....

 

Αν είναι έτσι, με βλέπω να πηγαίνω σε oreo(που νομίζω δεν έχει τέτοιο θέμα)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

To bt handfree αποσυνδέεται καμια φορα. Είναι το μονο bug που παρατήρησα. Κατα τα άλλα άριστη μπαταρία. 2 χρόνια χρήσης και φόρτιση όλη νυχτα.

 

RevegeOS 4/4/2018. Μη κάνετε αναβάθμιση στη τελευταία 18/4 ομως...

 

 

Screenshot-20190428-053633.png

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω αυτήν που έχεις, γιατι πέρασα την τελευταία. Και κάτι δε με κολλάει καλά.

 

Δεν συνδέεται το αυτοκίνητο (με bt)

Βασικά σύνδεεται αλλα δε λειτουργεί ως hands free.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσπασε η οθονη του αδελφου μου και μου ζητησε να του βρω μια καλη ,αυτή εδώ λεει?

εχει τις περισσοτερες πωλήσεις ατο ali https://www.aliexpress.com/item/for-Xiaomi-Redmi-Note-4X-Lcd-Screen-New-Replacement-LCD-Display-Touch-Screen-for-Xiaomi-Redmi/32799691636.html?spm=2114.search0604.3.2.1d0f77f6A5Fx55&s=p&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_7_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536,searchweb201603_52,ppcSwitch_0&algo_expid=901b1161-a120-44bd-84cf-b23f19411f9a-0&algo_pvid=901b1161-a120-44bd-84cf-b23f19411f9a&transAbTest=ae803_3,αλλα εχει with frame και with no frame ποια να παρω?

Επισης υπαρχει σε Ελληνικο μαγαζι καλη οθονη σε λογικη τιμη?

Thank's σε οποιον οποιος απαντησουν !

Link to comment
Share on other sites

Λέω να φλασαρω σήμερα/αύριο την pixel experience (pie) + wolf kernel.

 

Έχει κανείς τον παραπάνω συνδιασμό????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με 7 ωρες και 50 λεπτά sot έχει φύγει το 71% της μπαταρίας στην miracle droid.

Mε μια ώρα χρησης gps και παντα με ανοιχτό WiFi και δυο καρτες σιμ (η μία πάντα σε 4g).

 

Για την ώρα δεν βρήκα καποιο bug

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το μάτι μου για f2fs. Τι παίζει?

Το υποστηρίζει το δικό μας?

Αξίζει τέτοια αλλαγή?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια να ρωτησω εχετε και εσεις θεματα με βιντεακια απο φβ και Instagram να κολλανε η να μην αρχιζουν καν στο κινητο μας?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια να ρωτησω εχετε και εσεις θεματα με βιντεακια απο φβ και Instagram να κολλανε η να μην αρχιζουν καν στο κινητο μας?
Καλημέρα...εγώ έχω θέμα με βίντεο στο Instagram... κολλάνε συνέχεια.....πρέπει να κλείσω την εφαρμογή, να την ξανανοίξω και μετά παίζουν κανονικά....ειμαι με επίσημη Ρομ ...το κάνει εδώ και πολύ καιρό.... πρέπει να είναι θέμα της εφαρμογή γιατί κάνει ακριβώς το ίδιο στο j7 2016 της γυναίκας μου.....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλη έκδοση της εφαρμογής. Πιο παλιά που δούλευε όπως πρέπει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από προχθές είμαι με pixel experience + wolf kernel.

Όλα κυλούν μια χαρά. Μέχρι στιγμής δεν είδα κάτι που με παραξένεψε.

Από αυτονομία νομίζω πάει αρκετά καλά.

 

Μόνο με την gcam έχω ένα θέμα.

Άλλες φορές βγάζει φωτογραφία, άλλες κολλάει και κλείνει. Δε βρήκα κάποιο apk που αν δουλεύει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση 6 δύσκολα θα βρεις κάποια που να δουλεύει απροβλημάτιστα. Βάλε κάποια έκδοσής 5 και θα δουλεύει μία χαρά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4x μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από προχθές είμαι με pixel experience + wolf kernel.

Όλα κυλούν μια χαρά. Μέχρι στιγμής δεν είδα κάτι που με παραξένεψε.

Από αυτονομία νομίζω πάει αρκετά καλά.

 

Μόνο με την gcam έχω ένα θέμα.

Άλλες φορές βγάζει φωτογραφία, άλλες κολλάει και κλείνει. Δε βρήκα κάποιο apk που αν δουλεύει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

να υποθέσω ότι πέρασες την CAF edition? αν όχι σε ποια από τις 3 γιατί βλέπω και την 8,1 η οποία έχει και τα περισσότερα downloads επίσης την Android Pie (CAF edition) και την μη CAF.

Link to comment
Share on other sites

οκ! σε ευχαριστώ, ανάμεσα σe lineage και σε pixel experience ποια θα προτιμούσες αν κατάλαβα η lineage είναι ποιο σταθερή με λιγότερα εως καθόλου bag
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τις τελευταίες μέρες μου βγάζει συνέχεια ειδοποίηση, αυτό το δίκτυο WiFi δεν έχει πρόσβαση στο ίντερνετ;

Τελευταία stable ρομ

Link to comment
Share on other sites

οκ! σε ευχαριστώ, ανάμεσα σe lineage και σε pixel experience ποια θα προτιμούσες αν κατάλαβα η lineage είναι ποιο σταθερή με λιγότερα εως καθόλου bag

Los έχω να δοκιμάσω Άρκετο καιρό. Ίσως χρόνια. Από τότε που έγινε αλλαγή από Cyanogen mod δε με κάθησε καλά.

 

Σίγουρα η pixel experience που φοράω τώρα είναι άψογη. Σε φάση να μην ξανασχοληθω με flashing

Γιατί τις τελευταίες μέρες μου βγάζει συνέχεια ειδοποίηση, αυτό το δίκτυο WiFi δεν έχει πρόσβαση στο ίντερνετ;

Τελευταία stable ρομ

Έκανες επανεκκίνηση?

Διαγραφή του wifi και ξανά προσθήκη?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Los έχω να δοκιμάσω Άρκετο καιρό. Ίσως χρόνια. Από τότε που έγινε αλλαγή από Cyanogen mod δε με κάθησε καλά.

 

Σίγουρα η pixel experience που φοράω τώρα είναι άψογη. Σε φάση να μην ξανασχοληθω με flashing

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η Pixel Experience έχει "always expanded notifications";; και ambient display;; (δηλ όταν έρχεται ειδοποίηση να ανάβει η οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...