Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τσεκάρετε αν είναι ενεργή η αναμονή κλήσης.

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Ενεργή είναι αλλά τι ρόλο παίζει αυτό; Δεν μιλάω με άλλον όταν χάνω τις κλήσεις. Αυτό το πρόβλημα ξεκίνησε εδώ και περίπου 3 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τσεκάρετε αν είναι ενεργή η αναμονή κλήσης.
Μόλις το τσεκαρα και είναι κανονικά ενεργή....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χάνω συνέχεια κλήσεις ρε παιδιά. Την ώρα που με παίρνει κάποιος τηλ του λέει ότι είμαι κατηλλειμενος κι εμένα μου έρχεται την ίδια στιγμή μνμ. Ότι είχα κλήση. Καμία ιδέα; Τι να φταίει;

Τα ίδια και σε μένα με wind και ενώ είμαι συνδεμένος με wifi. Όπως βλέπω πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα άρα κάτι τρέχει. :wacko:

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και σε μένα με wind και ενώ είμαι συνδεμένος με wifi. Όπως βλέπω πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα άρα κάτι τρέχει. :wacko:
Από τότε που το έχω σε 3g δεν έχω χάσει καμία κλήση......αυτό μου το έκανε σε κάρτα sim voda....σε cosmote που το έχω μόνιμα σε 4g δεν παρατήρησα κάτι...... πιστεύω ότι έχει να κάνει με το δίκτυο και όχι με θέμα του κινητού

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χάνω συνέχεια κλήσεις ρε παιδιά. Την ώρα που με παίρνει κάποιος τηλ του λέει ότι είμαι κατηλλειμενος κι εμένα μου έρχεται την ίδια στιγμή μνμ. Ότι είχα κλήση. Καμία ιδέα; Τι να φταίει;

 

Καλησπέρα. Μέχρι πριν λίγο καιρό χρησιμοποιούσα και τις 3 εταιρείες, τώρα μόνο τις 2 από αυτές (vodafone όχι πια). Η vodafone έχει το χειρότερο 4g σήμα από τις 3, με πάρα πολύ συχνές αλλαγές σε 3g. Γι' αυτό και χάνεις κλήσεις. Από τις πολύ συχνές αλλαγές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μέχρι πριν λίγο καιρό χρησιμοποιούσα και τις 3 εταιρείες, τώρα μόνο τις 2 από αυτές (vodafone όχι πια). Η vodafone έχει το χειρότερο 4g σήμα από τις 3, με πάρα πολύ συχνές αλλαγές σε 3g. Γι' αυτό και χάνεις κλήσεις. Από τις πολύ συχνές αλλαγές.

 

Κι εγώ Vodafone έχω και δεν έχω κανένα θέμα.

Ούτε στο Note 4 που είχα (το έχει ο γιος μου τώρα) ούτε στο Note 5 που έχω τώρα.

Κάτι άλλο φταίει.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα chromecast για να βλέπω από το κινητό μου στην lg τηλεόραση που έχω. Με κάποιο τρόπο που δεν θυμάμαι το είχα συνδέσει και μπορούσα να βλέπω κανονικά.

Τώρα που προσπάθησα ξανά δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί. Δεν έχω και τις οδηγίες για να δω πώς γίνεται.

1. Πρέπει να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα κι αν ναι ποιο;

2. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να ενεργοποιήσω στο τηλέφωνο μου;

3. Στην τηλεόρασή μου δείχνει 2 επιλογές airdroid και miracast ποια από τις δύο πρέπει να ενεργοποιήσω;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Vodafone έχω και δεν έχω κανένα θέμα.

Ούτε στο Note 4 που είχα (το έχει ο γιος μου τώρα) ούτε στο Note 5 που έχω τώρα.

Κάτι άλλο φταίει.

 

Ειλικρινά, αν και είμαστε αρκετά offtopic, με δοκιμασμένη την κάρτα σε συσκευές διαφόρων os, όχι μόνο Android και Xiaomi, είχα το χειρότερο σήμα.

 

Offtopic τέλος από 'μένα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα chromecast για να βλέπω από το κινητό μου στην lg τηλεόραση που έχω. Με κάποιο τρόπο που δεν θυμάμαι το είχα συνδέσει και μπορούσα να βλέπω κανονικά.

Τώρα που προσπάθησα ξανά δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί. Δεν έχω και τις οδηγίες για να δω πώς γίνεται.

1. Πρέπει να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα κι αν ναι ποιο;

2. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να ενεργοποιήσω στο τηλέφωνο μου;

3. Στην τηλεόρασή μου δείχνει 2 επιλογές airdroid και miracast ποια από τις δύο πρέπει να ενεργοποιήσω;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω το Chromecast 3. Υποθέτοντας ότι έχεις κάνει το αρχικό setup του (μέσω του Google home app) δε χρειάζεται κάτι να κάνεις παρά να στείλεις μέσω κάποιας εφαρμογής (πχ YouTube κλπ) την εικόνα στο Chromecast. Αν πάλι θέλεις να "καθρεφτίσεις" την οθόνη του κινητού στο Chromecast, ώστε ότι βλέπεις να εμφανίζεται εκεί, πηγαίνεις Ρυθμίσεις - Περισσότερα στο ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΑ - Ασύρματη προβολή, την ενεργοποιείς και εκεί θα δει το Chromecast και θα συνδεθείς.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα chromecast για να βλέπω από το κινητό μου στην lg τηλεόραση που έχω. Με κάποιο τρόπο που δεν θυμάμαι το είχα συνδέσει και μπορούσα να βλέπω κανονικά.

Τώρα που προσπάθησα ξανά δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί. Δεν έχω και τις οδηγίες για να δω πώς γίνεται.

1. Πρέπει να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα κι αν ναι ποιο;

2. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να ενεργοποιήσω στο τηλέφωνο μου;

3. Στην τηλεόρασή μου δείχνει 2 επιλογές airdroid και miracast ποια από τις δύο πρέπει να ενεργοποιήσω;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To Google home το έχεις εγκαταστήσει?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

To Google home το έχεις εγκαταστήσει?
Οκ παιδιά ευχαριστώ το εγκατέστησα ξανά και όλα μια χαρά. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο σβήστηκε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωιμε αλί και τρις αλί...

έκανα factory reset .. και είδα ότι πλέον δεν μπορώ στην εφαρμογή mail να προσθέσω Exchange :( το διάβασα και στο google αυτό το πρόβλημα που δεν σε αφήνει να δηλώσεις τον τύπο του λογαριασμού που πρέπει να βάλεις (....)

έχει βρει κανείς λύση ? ? ?

το reset το έκανα γιατί παρότι είχα κάνει τα πάντα δεν λειτουργούσαν σωστά τα notifications (και είμαι σε αναμονή να δώ έαν τώρα θα δουλεύουν)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά τα ίδια.

Ένα φτιάχνουν 2 χαλάνε.

Ενώ σαν συσκευές είναι καλές αυτό το πράγμα με το λογισμικό δεν παλεύεται.

Κάθε τρεις και λίγο θα πρέπει να ζεις με την αγωνία αν θα χάσεις κάποια ειδοποίηση κάποιο μήνυμα ή οτιδήποτε σκεφτούνε οι προγραμματιστεί τις xiaomi.

Μάλλον δεν με βλέπω να εντεχω πολύ καιρό ακόμα με miui.

Έχω και δύο πανάθεμα με

Redmi note 4 sd

Mi 8 lite

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

ωιμε αλί και τρις αλί...

έκανα factory reset .. και είδα ότι πλέον δεν μπορώ στην εφαρμογή mail να προσθέσω Exchange :( το διάβασα και στο google αυτό το πρόβλημα που δεν σε αφήνει να δηλώσεις τον τύπο του λογαριασμού που πρέπει να βάλεις (....)

έχει βρει κανείς λύση ? ? ?

το reset το έκανα γιατί παρότι είχα κάνει τα πάντα δεν λειτουργούσαν σωστά τα notifications (και είμαι σε αναμονή να δώ έαν τώρα θα δουλεύουν)

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Δουλεύω το Aquamail κι όλα καλά.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω την στοκ MIUI, έτσι για αλλαγή. Δεν άντεξα πάνω από 3 μέρες. Απορώ πως αντέχετε... Από όλες τις απόψεις, εκτός κι αν σε κάποιον αρέσει το γραφικό περιβάλλον.
Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω την στοκ MIUI, έτσι για αλλαγή. Δεν άντεξα πάνω από 3 μέρες. Απορώ πως αντέχετε... Από όλες τις απόψεις, εκτός κι αν σε κάποιον αρέσει το γραφικό περιβάλλον.

Και γύρισες που αν επιτρέπεται? Είναι σταθερή αυτή που έχεις ή έχει bugs? Ψάχνομαι και εγώ που πήγα από xtrv (είχα κάποια προβλήματα) σε στοκ.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

LineageOS Extended 15.1 (Oreo δηλαδή). Λινκ εδώ για όποιον ενδιαφέρεται:

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=256804

Updates με μικροαλλαγές βγαίνουν κάθε 2-3 μέρες. Μετά την ROM φλασάρουμε και τα opengapps και αν θέλουμε τον Franco Kernel και για root, το Magisk 18.1. Κανένα bug, όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα.

 

Opengapps:

https://opengapps.org/

Επιλέγουμε Arm64, 8.1 και κατά προτίμηση την έκδοση Nano

 

Franco Kernel (προαιρετικά, αλλά βελτιώνει σε ταχύτητα και μπαταρία):

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/kernel-francokernel-r1-4th-feb-lineageos-t3744668

Απλά κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση (τωρα η 18) και την φλασάρουμε

 

Magisk (προαιρετικά για root):

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/official-magisk-v7-universal-systemless-t3473445

Από τα Downloads κατεβάζουμε το "Latest Stable" και το φλασάρουμε από τη recovery όπως πάντα.

Μερικές φορές χρειάζεται να εγκαταστήσουμε και τον Magisk Manager (αυτό μέσα από το Android, είναι apk) οπότε καλό είναι να κατεβάσουμε και το "Latest Magisk Manager" και να το έχουμε στην εσωτερική μνήμη μήπως χρειαστεί. Σε κάποιες ROM αρκεί μόνο το φλασάρισμα του Magisk, εγκαθίσταται αυτόματα ο Manager, σε κάποιες όχι.

 

Πάντως ακόμα και οι Pie που δεν είναι 100% έτοιμες, είναι -για μένα- πιο εύχρηστες από την στοκ.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα την περάσω κάποια στιγμή σε κάποια αργία που θα έχω χρόνο μόνο και μόνο γιατί δε ξέρω το magisk. Στα αλλα είμαι ΟΚ.

Υ. Γ. Thanks για το link. Με γλιτώνεις από τρίωρη αναζήτηση.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα την περάσω κάποια στιγμή σε κάποια αργία που θα έχω χρόνο μόνο και μόνο γιατί δε ξέρω το magisk. Στα αλλα είμαι ΟΚ.

Υ. Γ. Thanks για το link. Με γλιτώνεις από τρίωρη αναζήτηση.

 

Τίποτα, γι αυτό είμαστε εδώ να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Τροποποίησα το post και έβαλα και τα άλλα λινκ, ας είναι μαζεμένα για όποιον θέλει να δοκιμάσει. Το Magisk πλέον μην το φοβάσαι, από την έκδοση 18 και μετά δεν νομίζω να προκαλεί προβλήματα καθόλου, εγώ έχω φλασάρει διάφορες ROM και δεν είχε κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για πες με λίγο....

Οι υπέρυθρες δουλεύουν?????

Ραδιόφωνο?

 

Γενικά υπάρχει κάτι που δε λειτουργεί?

 

 

Βαρέθηκα λίγο την μιυι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πες με λίγο....

Οι υπέρυθρες δουλεύουν?????

Ραδιόφωνο?

 

Γενικά υπάρχει κάτι που δε λειτουργεί?

 

 

Βαρέθηκα λίγο την μιυι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, και τα δύο. Όλα λειτουργούν, την έχω καιρό και δεν συνάντησα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!

Λέω να την δοκιμάσω.

Ίσως την είχα παλιότερα, δε θυμάμαι, έχω αλλάξει άπειρες.

 

Από μπαταρία πως πάει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...