Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ραγισμενο το digitizer όπως λες.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ, δεν εχει νόημα άλλωστε, πρπει να αλλαχτεί πακέτο με το display.

Ειναι εργοστασιακά "κολλημένα" μεταξύ τους.

(ξεκολλάνε με ειδική συσκευή αλλά δεν αξίζει τον κόπο).

Αλλάζει το ζευγάρι με μικρό κόστος, όπως ανεφεραν τα παιδιά μερικά ποστ πριν.

Θα δουλέψει ακόμα και ραγισμενο για όσο χρειαστεί να αποφασίσεις να αλλαχτεί.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου ποια ακριβώς είναι η γνήσια;

Μια απο αυτές που χρησιμοποιεί η xiaomi. Κι αν έχεις και δυνατότητα επιλογής πια απο τις 3.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου.

 

Έχω πάρει για τους γονείς δύο συσκευές Redmi Note 4 από Πλαίσιο.

 

Η 2η συσκευή, αυτή του πατέρα μου, μου κάνει νερά από την αρχή. Το σενάριο είναι το εξής:

 

1. Μία φορά την εβδομάδα (περίπου) βγάζει ότι συνδέθηκε η κάρτα SD.

2. Μετά από 1 μήνα (το κινητό είναι 3 μηνών) έβγαλε ότι η κάρτα SD είναι κατεστραμμένη.

 

Η αρχική κάρτα ήταν της Transcend. Format η κάρτα, recovery τα αρχεία και τα βρήκαμε όλα. Αγόρασα μία Toshiba, δοκίμασα και μια Samsung δικιά μου, αλλά το σενάριο είναι το ίδιο.

 

Σήμερα, με την 3η κάρτα κατά σειρά, μετά από 2 φορές που έγραψε ότι συνδέθηκε η κάρτα SD, έβγαλε κατεστραμμένη κάρτα (Toshiba 64GB). Έφερα την συσκευή στο σπίτι για να κάνω πάλι ανάκτηση των αρχείων, την φόρτισα και πριν λίγο πήγα να κάνω ανάκτηση των αρχείων. Με το που ανοίγω το κινητό είχε εξαφανιστεί η ειδοποίηση για την κατεστραμμένη κάρτα και δοκιμάζοντας είχα πρόσβαση κανονικά σε όλα τα αρχεία. Στις άλλες κάρτες που δοκίμασα, όταν έβγαζε κατεστραμμένη κάρτα, αν αμέσως δοκίμαζα σε κάποια άλλη συσκευή (κινητό ή υπολογιστής), όντως, η κάρτα φαινόταν αφορμάριστη και δεν έβλεπες τίποτε (μέχρι να κάνεις ανάκτηση δηλαδή). Πιστεύω ότι και σήμερα, αν αμέσως δοκίμαζα αλλού την κάρτα, θα μου έβγαζε το ίδιο αποτέλεσμα (κατεστραμμένη που χρειάζεται διαμόρφωση).

 

Έχει κανείς άλλος εμπειρία από παρόμοιο φαινόμενο; Μου μοιάζει εντελώς παράλογο να την βγάζει κατεστραμμένη και μετά από μερικές ώρες να δουλεύει κανονικά και πάλι.

 

Από firmware και οι δύο συσκευές έχουν το επίσημο Global 9.5 stable (9.5.9.0) που έχει δοθεί για τις συσκευές της ελληνικής αντιπροσωπείας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια απο αυτές που χρησιμοποιεί η xiaomi. Κι αν έχεις και δυνατότητα επιλογής πια απο τις 3.

 

Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κωδικό έστω για μία. (μάρκα, τύπο, αριθμό κτλ). Εσύ απ ότι λες έχεις εντοπίσει 3. Για να μην το κουράζω στο κατάστημα που αναφέρω έχω αλλάξει οθόνη σε 3 κινητά. Δουλεύουν ωραιότατα μήνες μετά

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι έχω εντοπίσει 3,είναι διαπιστωμενο οτι χρησιμοποιεί 3 οθόνες ανάλογα ποια θα σου τύχει. Εδω στο φόρουμ το είδα. Ούτε αφησα να εννοηθεί ότι το κατάστημα δεν κάνει καλή δουλειά. Ισα ισα η τιμή του είναι πολύ καλή.Κι από ότι είδα δίνει και εγγύηση 1χρονο.
Link to comment
Share on other sites

Κάντε μου μια χάρη και διαβάστε τι μου συμβαίνει τα τελευταία δύο 24ωρα με το κινητό:

 

Είμαι στο σπίτι και κάθε φορά που κλείνω την οθόνη χάνεται και το σήμα WiFi, το οποίο επανέρχεται όταν την ανοίγω.

 

Τι μπορεί να φταίει;

(Από τις ρυθμίσεις, τσέκαρα πως το Keep WiFi on during sleep είναι στην επιλογή Always).

Για δύο μέρες και αφού έκανα εκκαθάριση data και clear cache που πρότεινε ένας φίλος πιο πάνω, λειτούργησε μια χαρά.

Σήμερα μου κάνει πάλι τα ίδια νούμερα.

Πραγματοποίησα ξανά εκκαθάριση δεδομένων και clear cache, αλλά δεν βλέπω να έχει λειτουργήσει αυτή τη φορά.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ρε παιδιά; Είναι πολύ σπαστικό το όλο πράγμα. Και είναι η μοναδική συσκευή στο σπίτι που το παθαίνει αυτό, όλες οι άλλες λειτουργούν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Για δύο μέρες και αφού έκανα εκκαθάριση data και clear cache που πρότεινε ένας φίλος πιο πάνω, λειτούργησε μια χαρά.

Σήμερα μου κάνει πάλι τα ίδια νούμερα.

Πραγματοποίησα ξανά εκκαθάριση δεδομένων και clear cache, αλλά δεν βλέπω να έχει λειτουργήσει αυτή τη φορά.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ρε παιδιά; Είναι πολύ σπαστικό το όλο πράγμα. Και είναι η μοναδική συσκευή στο σπίτι που το παθαίνει αυτό, όλες οι άλλες λειτουργούν μια χαρά.

 

Factory reset

Link to comment
Share on other sites

Κάτι χαζό σχετικά με το θεμα του WiFi σου, έχεις σβήσει το δίκτυο αυτό να το περάσεις από τη αρχή (ιδανικά με wps)?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως αλλάζεται ο ήχος εισερχομένων για ειδοποιήσεις typeapp; Ό,τι και να βάλω, είτε στις γενικές ρυθμίσεις τηλεφώνου είτε στο app, παίζει τον ίδιο generic ήχο (δυο τόνους).
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σε ένα θέμα με το WiFi μου; Όταν είναι συνδεδεμένος στο WiFi του σπιτιού μου και με πάρει κάποιος τηλέφωνο παρόλο που συνεχίζω να είμαι συνδεδεμενος δεν έχω ίντερνετ.

Να αναφέρω πως έχω την τελευταία stable 9.5.9.0 αλλά μου το κάνω εδώ και μήνες. Απ'ότι γνώριζα μόνο με δεδομένα κατά τη διάρκεια τηλεφωνήματος δεν είχα ίντερνετ αλλά βλέπω πως και με WiFi τα ίδια είναι. Έχει τύχει και σε άλλον αυτό; Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν λειτουργεί εδώ και λίγες μέρες το διπλό χτύπημα στην οθόνη για να ανοίξει

νομίζω είναι από τότε που έβαλα καινούρια οθόνη γιατί έσπασε η προηγούμενη

σε άλλα πράγματα όμως όταν κάνω διπλό χτύπημα το πιάνει σαν διπλό

τι να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

δεν λειτουργεί εδώ και λίγες μέρες το διπλό χτύπημα στην οθόνη για να ανοίξει

νομίζω είναι από τότε που έβαλα καινούρια οθόνη γιατί έσπασε η προηγούμενη

σε άλλα πράγματα όμως όταν κάνω διπλό χτύπημα το πιάνει σαν διπλό

τι να φταίει?

 

Η οθόνη που έβαλες φταίει.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα το εξις σήμερα. Με το που συνδέεται σε WiFi, ευτυχώς όχι του σπιτιού, δεν έχω σήμα COSMOTE. Με το που κλείνω το WiFi κανονικά. Τι διαολο γίνεται; το router είναι ;
Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε όλα μας τα προβληματάκια... Miui 8.2.10.0...και η καλύτερη μπαταρία...το μόνο θέμα είναι ο ήχος του βίντεο λόγω λάθους noise cancellation...
Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε όλα μας τα προβληματάκια... Miui 8.2.10.0...και η καλύτερη μπαταρία...το μόνο θέμα είναι ο ήχος του βίντεο λόγω λάθους noise cancellation...

 

Από που την κατεβάζω και θέλει factory reset?

Link to comment
Share on other sites

στο miui forum για να κατεβάσω μια ρομ ποιο μοντέλο διαλέγω; 4 η 4Χ είπαμε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

4x

10 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

4x

10 χαρακτήρες.

οκ ευχαριστώ

πάντως από beta σε παλαιότερη BETA δεν γίνεται μέσω updater. από beta σε παλαιότερη STABLE γίνεται μέσω updater?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την τελευταία stable στην 8.2.10 πως γυρνάω;

Προσπάθησα μέσω updater δεν τα κατάφερα ξαναέβαλα την τελευταία και τώρα όταν πατάω το κουμπί τις 3 παυλες δε μου βγάζει τις ανοιχτές εφαρμογές

Edited by mylw_4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει για λογαριασμό φίλων 4 τεμάχια κατά καιρούς. Όλα global version, από κινέζικο site, ευρωπαϊκής αποθήκης. Τα τρία ήταν άριστα. Το τελευταίο, ήρθε με φορτιστή για λατινική Αμερική. Ήρθα σε επαφή μαζί τους και μου πρότειναν να μου κάνουν refund 5 ευρώ και το δέχτηκα. Το θέμα είναι πως με ό,τι φορτιστή και αν δοκίμασα , κάνει πολλές ώρες να φορτίσει. Για παράδειγμα, έχει 40% και χρειάζεται 2 ώρες και 40 λεπτά για πλήρη φόρτιση. Δεν είναι νορμάλ, σωστά? Γνωρίζει κανείς τι παίζει? Υπάρχει περίπτωση να είναι κατασκευασμένο για 'άλλα' ρεύματα εκτός Ευρώπης? Αν υπάρχει αυτό βέβαια..

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε όλα μας τα προβληματάκια... Miui 8.2.10.0...και η καλύτερη μπαταρία...το μόνο θέμα είναι ο ήχος του βίντεο λόγω λάθους noise cancellation...
δεν ειναι λυση να βαζεις παλια rom,τα security patches ειναι παλια.Ειναι σα να τρεχεις antivirus που εχει να κανει update απο περυσι.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λυση να βαζεις παλια rom,τα security patches ειναι παλια.Ειναι σα να τρεχεις antivirus που εχει να κανει update απο περυσι.

Σωστά τα λες αλλά ο μέσος χρήστης που έχει χάσει στην αυτονομία κάνα 2 ώρες τι θα προτιμήσει;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες αλλά ο μέσος χρήστης που έχει χάσει στην αυτονομία κάνα 2 ώρες τι θα προτιμήσει;
Nα σου πω την γνωμη μου αν καποιος ειναι να μπει σε διαδικασια να κανει downgrade την official τοτε καλυτερα ας βαλει μια custom miui οπως η miuipro η η mi-globe που εχουν τοσα εξτρα που δεν θα εχει η official μεχρι να φτασει miui 20.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει για λογαριασμό φίλων 4 τεμάχια κατά καιρούς. Όλα global version, από κινέζικο site, ευρωπαϊκής αποθήκης. Τα τρία ήταν άριστα. Το τελευταίο, ήρθε με φορτιστή για λατινική Αμερική. Ήρθα σε επαφή μαζί τους και μου πρότειναν να μου κάνουν refund 5 ευρώ και το δέχτηκα. Το θέμα είναι πως με ό,τι φορτιστή και αν δοκίμασα , κάνει πολλές ώρες να φορτίσει. Για παράδειγμα, έχει 40% και χρειάζεται 2 ώρες και 40 λεπτά για πλήρη φόρτιση. Δεν είναι νορμάλ, σωστά? Γνωρίζει κανείς τι παίζει? Υπάρχει περίπτωση να είναι κατασκευασμένο για 'άλλα' ρεύματα εκτός Ευρώπης? Αν υπάρχει αυτό βέβαια..

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μαλλον εχεις φορτιστη 1A και οχι 2Α που χρειαζεται το τηλεφωνο,τσεκαρε τι γραφει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...