Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα μου δεν είναι ότι δεν λειτουργούν στο παρασκήνιο κάποιες εφαρμογές, μια χαρά λειτουργούν, το θέμα μου είναι ότι δεν έχω καθόλου σήμα WiFi από τη στιγμή που σβήνω την οθόνη.

Αυτό δεν μου έχει συμβεί ποτέ ξανά.

Αλλά 2 κινητά καθώς και λάπτοπ, ipad έχουν κανονικά σήμα.

 

Δεν γίνεται πχ αν απλά την ανοιγοκλείσω, παρά αν την αφήσω κλειστή για λίγα λεπτά.

Τι μπορεί να φταίει, ρε παιδιά; Έχει κανείς καμιά ιδέα; Είναι πολύ σπαστικό αυτό που γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται πχ αν απλά την ανοιγοκλείσω, παρά αν την αφήσω κλειστή για λίγα λεπτά.

Τι μπορεί να φταίει, ρε παιδιά; Έχει κανείς καμιά ιδέα; Είναι πολύ σπαστικό αυτό που γίνεται.

στις ρυθμίσεις του wifi , "πρόσθετες ρυθμίσεις", " Διατήρηση του wifi κατά την διάρκεια αδράνειας" Να είναι τεκαρισμένο το "πάντα". Είναι;

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμίσεις του wifi , "πρόσθετες ρυθμίσεις", " Διατήρηση του wifi κατά την διάρκεια αδράνειας" Να είναι τεκαρισμένο το "πάντα". Είναι;

Είναι, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται πχ αν απλά την ανοιγοκλείσω, παρά αν την αφήσω κλειστή για λίγα λεπτά.

Τι μπορεί να φταίει, ρε παιδιά; Έχει κανείς καμιά ιδέα; Είναι πολύ σπαστικό αυτό που γίνεται.

Μπορει να ειναι πολλα πραγματα,οπως permissions,firewall,automation της miui,καποιο setting.

 

Παντως καποια ρυθμιση σιγουρα.Αν δε μπορεις να την βρεις κανε clear cache και data στην εφαρμογη των settings.Θα πρεπει να τα ξαναρυθμισεις φυσικα μετα.Αλλιως factory reset ως πιο δραστικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Κάντε μου μια χάρη και διαβάστε τι μου συμβαίνει τα τελευταία δύο 24ωρα με το κινητό:

 

Είμαι στο σπίτι και κάθε φορά που κλείνω την οθόνη χάνεται και το σήμα WiFi, το οποίο επανέρχεται όταν την ανοίγω. Το θέμα είναι πως όσο είναι κλειστή δεν έρχεται τίποτα - ούτε Viber, ούτε Messenger, ούτε τίποτα μιας και δεν έχει ίντερνετ, και μετά σκάνε μαζεμένα.

 

Τι μπορεί να φταίει;

(Από τις ρυθμίσεις, τσέκαρα πως το Keep WiFi on during sleep είναι στην επιλογή Always).

Settings - Battery - Scenes.... Τσέκαρε να ΜΗΝ είναι ενεργοποιημενο το Sleep Mode..... Είναι μια χρήσιμη λειτουργία για εξοικονόμηση μπαταρίας, κλείνοντας τα πάντα όταν αντιληφθεί αδράνεια χρήσης (θεωρεί σε ύπνο τον χρήστη)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι πολλα πραγματα,οπως permissions,firewall,automation της miui,καποιο setting.

 

Παντως καποια ρυθμιση σιγουρα.Αν δε μπορεις να την βρεις κανε clear cache και data στην εφαρμογη των settings.Θα πρεπει να τα ξαναρυθμισεις φυσικα μετα.Αλλιως factory reset ως πιο δραστικη λυση.

 

Πού πας για να κάνεις clear cache και data στην εφαρμογή των settings;

Link to comment
Share on other sites

Πού πας για να κάνεις clear cache και data στην εφαρμογή των settings;
ανοιγεις τα settings,μετα πατας το κουμπι των recents apps και μετα παρατεταμενο πατημα τα settings εκει.Θα σε βγαλει στα app settings των..settings και εκει κατω κατω εχει την επιλογη
Link to comment
Share on other sites

μόλις μου έπεσε το κινητό και έσπασε η οθόνη :(

και πριν 3 μέρες μου είχε ξαναπέσει και έσπασε το tempered glass

 

τόσους μήνες δεν μου είχε πέσει και έπεσε συνεχόμενα 2 φορές και σπάσαν και τα 2 :/

 

το μόνο καλό είναι ότι λειτουργεί

ξέρετε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? αλλάζει η οθόνη? συμφέρει?

Link to comment
Share on other sites

ανοιγεις τα settings,μετα πατας το κουμπι των recents apps και μετα παρατεταμενο πατημα τα settings εκει.Θα σε βγαλει στα app settings των..settings και εκει κατω κατω εχει την επιλογη

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα τα recent apps που αναφέρεις. Και ειλικρινά ψάχνω, δεν το λέω για να μου δώσεις μασημένη τροφή.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό (να μην έχω WiFi όταν η οθόνη του κινητού κλείνει για λίγα λεπτά), από τη στιγμή που δούλευε μια χαρά και δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις.

 

Το μόνο που έκανα τελευταία ήταν όταν ήμουν έξω με ένα φίλο μου να κάνω hotspot το κινητό μου για να μπορεί να μπαίνει στο ίντερνετ καταναλώνοντας από τα MB μου. Κάτι το οποίο απενεργοποίησα αφού κάναμε τη δουλειά μας. Αλλά αυτό δεν νομίζω να έχει να κάνει με το πιο πάνω πρόβλημά μου.

 

EDIT: Μόλις κατάλαβα τι εννοούσες το κουμπί των Recent apps, εγώ έψαχνα να βρω κάποιο εικονίδιο που να το αναφέρει...

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα τα recent apps που αναφέρεις. Και ειλικρινά ψάχνω, δεν το λέω για να μου δώσεις μασημένη τροφή.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό (να μην έχω WiFi όταν η οθόνη του κινητού κλείνει για λίγα λεπτά), από τη στιγμή που δούλευε μια χαρά και δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις.

 

Το μόνο που έκανα τελευταία ήταν όταν ήμουν έξω με ένα φίλο μου να κάνω hotspot το κινητό μου για να μπορεί να μπαίνει στο ίντερνετ καταναλώνοντας από τα MB μου. Κάτι το οποίο απενεργοποίησα αφού κάναμε τη δουλειά μας. Αλλά αυτό δεν νομίζω να έχει να κάνει με το πιο πάνω πρόβλημά μου.

 

EDIT: Μόλις κατάλαβα τι εννοούσες το κουμπί των Recent apps, εγώ έψαχνα να βρω κάποιο εικονίδιο που να το αναφέρει...

το recents apps ειναι το κουμπακι στα αριστερα του home button..!

edit:ok!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό (να μην έχω WiFi όταν η οθόνη του κινητού κλείνει για λίγα λεπτά), από τη στιγμή που δούλευε μια χαρά και δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις.

Αν δεν εχεις πειραξει τιποτα δοκιμασε αλλη συχνοτητα στο ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Κανονικά στις selfie δεν θα έπρεπε να βλέπεις στην οθόνη ένα παραθυράκι για να ξέρεις που να κοιτάς; Εκτός και έχω πειράξει κάτι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Link to comment
Share on other sites

Eκτός από την εφαρμογή YoWindow γνωρίζετε κάποια άλλη εφαρμογή καιρού, όπου φαίνεται η θερμοκρασία στη μπάρα;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devexpert.weather

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, ενώ έχω τσεκάρει την επιλογή "εμφάνιση θερμοκρασίας στη γραμμή κατάστασης", εμφανίζει μόνο το εικονίδιο, όχι την θερμοκρασία.

Ακριβώς όπως οι άλλες εφαρμογές. Πρέπει να "τραβήξω" κάτω τη γραμμή για να εμφανιστεί η πληροφορία.

Οπως και να 'χει, ευχαριστώ που ασχολήθηκες!

 

συμπληρώνω: το εικονίδιο της εφαρμογής εννοώ, όχι του καιρού.

Edited by rodi
Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

μόλις μου έπεσε το κινητό και έσπασε η οθόνη :(

και πριν 3 μέρες μου είχε ξαναπέσει και έσπασε το tempered glass

 

τόσους μήνες δεν μου είχε πέσει και έπεσε συνεχόμενα 2 φορές και σπάσαν και τα 2 :/

 

το μόνο καλό είναι ότι λειτουργεί

ξέρετε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? αλλάζει η οθόνη? συμφέρει?

 

Με 30-35 ευρώ στο Dr Fix

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χτες, οι πρώτες εντυπώσεις καλές, αν και ανεβάζει λιιιίγο θερμοκρασία όσο το πιλατεύω, δεν είναι τόσο κρύο όσο είχα διαβάσει (είναι η global με qualcomm σίγορα, το τσέκαρα).

Τεσπά, μου έβγαλε την πίστη να συγχρονίσει επαφές με gcontacts, ειδικά στο θέμα των φωτός των επαφών μεγάλο πρόβλημα!! Μια μικρές, μια μεγάλες, ό,τι να 'ναι...Στην πορεία διαπίστωσα ότι δε συγχρόνιζε πλήρως όποτε έβαζα συγχρονισμό, θέλει τον χρόνο του. Πρώτα δείχνει τις φωτό εικονίδια και μετά περνιούνται μεγάλες από πάνω σε κάθε επαφή. Και λίγο-λίγο μάλιστα. Πάταγα συγχρονισμό, συγχρόνιζε 3-4 φωτό και μετά ξανά πάλι...Κακό ξεκίνημα έχουμε...Το MiCloud αξίζει να ασχοληθώ;

Εν πάση περιπτώσει, έψαξα λίγο, δεν το βρήκα:

Ξέρει κανείς πως στις εξερχόμενες όταν παίρνεις επαφή με φωτό, στην δείχνει fullscreen ή έστω στη μισή οθόνη? Στις εισερχόμενες είναι οκ fullscreen. Απ' ό,τι βλέπω δεν το υποστηρίζει εγγενώς το MIUI 9 αλλά ρωτώ μήπως υπάρχει κάποια άμεση εύκολη λύση (χωρίς ρουτ προς το παρόν, άλλες ρομ κλπ).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με 30-35 ευρώ στο Dr Fix

 

μόνο τόσο? βέβαια αυτό βλέπω είναι Πειραιά, εγώ είμαι Θεσσαλονίκη

έψαξα καμιά 6-7 μαγαζιά, το πιο φθηνό που βρήκα ήταν 56

το έκανα τελικά

ευχαριστώ

Edited by freemind11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Κανονικά στις selfie δεν θα έπρεπε να βλέπεις στην οθόνη ένα παραθυράκι για να ξέρεις που να κοιτάς; Εκτός και έχω πειράξει κάτι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Κάποιος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια με το redmi note 4 των παρακάτω φωτογραφιών (έγινε έτσι μετά από πέσιμο).

https://photos.app.goo.gl/0fndt8bpQh5PE5k02

https://photos.app.goo.gl/Fa4XugYTB5mlphPF3

 

Είναι μιας φίλης, έχει αγοραστεί από ΓΕΡΜΑΝΟ πριν από 5 μήνες και, όπως λέει, δεν έχει βάλει καμία προστασία στην οθόνη. Το κινητό, παρ΄ όλα αυτά, είναι απολύτως λειτουργικό (στην οθόνη δεν χάνεται τίποτε, το digitizer ανταποκρίνεται σε όλη την επιφάνεια, και πάνω από τα ραγίσματα).

 

Οι ερωτήσεις, τώρα, είναι: Τι έχει ραγίσει; Υπάρχει περίπτωση να είναι το digitizer και να είναι λειτουργικό με τόσα ραγίσματα από πάνω μέχρι κάτω (δεν μου έχει ξανατύχει); Αν δοκιμάσω να "ξηλώσω" ό,τι υπάρχει πάνω-πάνω, ραγισμένο (με σεσουάρ, με μαχαίρι, με βαριοπούλα!!!), υπάρχει περίπτωση να το "χάσουμε";

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ραγισμενο το digitizer όπως λες.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ, δεν εχει νόημα άλλωστε, πρπει να αλλαχτεί πακέτο με το display.

Ειναι εργοστασιακά "κολλημένα" μεταξύ τους.

(ξεκολλάνε με ειδική συσκευή αλλά δεν αξίζει τον κόπο).

Αλλάζει το ζευγάρι με μικρό κόστος, όπως ανεφεραν τα παιδιά μερικά ποστ πριν.

Θα δουλέψει ακόμα και ραγισμενο για όσο χρειαστεί να αποφασίσεις να αλλαχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ με τίποτα:

α) Να βγάλω αναλυτικο push notification (έστω από και θέμα) του TypeApp στο lockscreen. Όλες οι άδειες στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου (οθόνη κλειδώματος/κωδικός-ειδοποιήσεις, εμφάνιση σε κλειδωμένη οθόνη κλπ.) αλλά και οι άδειες και οι ρυθμίσεις του ίδιου του app (άδειες ασφαλείας, ειδοποιήσεις για nougat κλπ.) είναι στο on. Δέχεται το push αλλά δεν ανάβει η οθόνη, ούτε εμφανίζεται κάτι στο lockscreen (τουλάχιστον δουλεύει το κίτρινο ledακι που έχω ορίσει στο typeapp).

β) Το απίστευτο: Δε μπορώ με τίποτα στην ίδια εφαρμογή Typeapp να αλλάξω τον ήχο της εισερχόμενης ειδοποίησης. Ό,τι και να έβαλα, είτε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, είτε στις γενικές ρυθμίσεις ειδοποιήσεων του τηλεφώνου, μου βγάζει τον ίδιο generic ήχο. Πραγματικά αυτό δε το πιστεύω ότι θα ήταν τόσο δύσκολο.

Είμαι σε stable global 9.5.9.

Κανείς καμιά βοήθεια;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...