Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως ειπες δεν εχει στην ελλαδα σερβις οποτε ορθα το πηραν αυτοι. Ομως για φαντασου κωτσοβολος, μιντια, κλπ κλπ που χαλανε 100αδες κουζινες πλυντηρια, ψυγεια κινητα πιστολακια, φρυγανιερες κινητα τηλεορασεις καλοριφερ, υπολογιστες, δονητες χαχαχα να κανανε αυτη τη δουλεια ε θα ηθελαν αλλα τοσα μαγαζια και προσωπικο, οποτε αφου υπαρχει αντιπροσωπεια στην ελλαδα ορθα οπως συμβαινει δεκαετιες ο πελατης εχει να κανει με αυτες και οχι με τον μεταπωλητη εφοσον περασει το doa. :)

 

Όταν είχα πάρει τηλέφωνο στην Infoquest, οι ίδιοι μου είπαν να πάω στο κατάστημα πρώτα. Και το κατάστημα με έστειλε στην Infoquest επειδή δεν είχα τη δική τους εγγύηση. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά θα πει κανείς υπεύθυνα καμμιά φορά, χρειάζεται Factory Reset πρίν ή μετά απο κάθε νέα OTA ROM ή Όχι ?

Γιατί θα μας τρελάνετε εδώ με τα όσα γράφονται !!

Δεν χρειαζεται.Factory κανεις μονο αν εχεις καποιο σημαντικο προβλημα που βλεπεις οτι δεν εχουν οι αλλοι.

 

Βεβαια ειναι πιθανο καποια στιγμη μετα απο αρκετα update και χρηση του τηλεφωνου κατι να εχει παει λαθος,ειτε απο καποια ρυθμιση που εχεις κανει εσυ ειτε απο καποιο update που δεν πηγε καλα.Το factory reset θα καθαρισει τυχον λαθος ρυθμισεις που προκαλεσαν το θεμα.Πχ καποια permissions που αλλαξες και δημιουργησαν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ με την τελευταία dev 8.3.8 ακόμα και μετά από reset του netgear extender με τίποτα δεν συνδέεται σε αυτό, το κινητό.

της γυναίκας με τελευταία stable, 3 ταμπλετ, εκτυπωτής ασύρματος κλπ όλα συνδέονται μια χαρά. παράξενο η bug της 8.3.8 αλλά και της προηγούμενης οπότε και ξεκίνησε το πρόβλημα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η πιο νέα Dev Rom είναι η 8.3.15?

Θέλω να την περάσω αύριο και έχω μερικές ερωτήσεις.

1.Θα πρέπει να την κατεβάσω στο τηλ και απλά μέσω του updater την περνάω;

2.Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;

3.Επίσης την Παρασκευή θα πάρω την αμέσως επόμενη μέσω ΟΤΑ;

4.Και αν ναι θα μου κάνει ξανά επαναφορά το τηλ και στήσιμο ξανά από την αρχή;

5.Πρέπει να κάνω κάποιο wipe;

6.Γενικά είναι καλύτερες οι dev από τις stable;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ με την τελευταία dev 8.3.8 ακόμα και μετά από reset του netgear extender με τίποτα δεν συνδέεται σε αυτό, το κινητό.

της γυναίκας με τελευταία stable, 3 ταμπλετ, εκτυπωτής ασύρματος κλπ όλα συνδέονται μια χαρά. παράξενο η bug της 8.3.8 αλλά και της προηγούμενης οπότε και ξεκίνησε το πρόβλημα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Βγήκε η 8.3.15 beta. Δοκίμασε την μήπως κάτι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο νέα Dev Rom είναι η 8.3.15?

Θέλω να την περάσω αύριο και έχω μερικές ερωτήσεις.

1.Θα πρέπει να την κατεβάσω στο τηλ και απλά μέσω του updater την περνάω;

2.Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;

3.Επίσης την Παρασκευή θα πάρω την αμέσως επόμενη μέσω ΟΤΑ;

4.Και αν ναι θα μου κάνει ξανά επαναφορά το τηλ και στήσιμο ξανά από την αρχή;

5.Πρέπει να κάνω κάποιο wipe;

6.Γενικά είναι καλύτερες οι dev από τις stable;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι η τελευταία development είναι.

1 δεν την πήρες ota;;

2 σαν τι πρόβλημα;; dev είναι και κάποιο θέμα να έχει την Παρασκευή φτιάχνει.

3 ναι

4 όχι από πάνω μπαίνει κάθε Παρασκευή

5 όχι

6 κατά την γνώμη μου πολύ καλύτερες.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 8.3.15 beta. Δοκίμασε την μήπως κάτι καλύτερα.

 

ναι αυτην εχω μπερδευτηκα και σε αυτην και στην 8.3.8 εννοουσα το κανει γμτ και βαριεμαι να κανω ρεσετ το κινητο για ενα extender!

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασε κανείς την 9.5 να μας πει αν όντως αυτά που γράφει για διόρθωση στο battery drain ισχύουν ;
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την 9.5.4, το TWRP και root. Τώρα δεν δουλεύει το system app remover pro και δεν μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές συστήματος. Δοκίμασα και το root unistaller pro και πάλι τίποτα. Ξέρετε αν υπάρχει καμία εφαρμογή να διαγράψω τις εφαρμογές που δεν θέλω;
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασε κανείς την 9.5 να μας πει αν όντως αυτά που γράφει για διόρθωση στο battery drain ισχύουν ;

Η κατανάλωση είναι μικρότερη σε σχέση με την προηγούμενη , είναι όμως μεγαλύτερη σε σχέση με την πρώτη 9άρα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κατά την διάρκεια της νύχτας ( με κλειστά δεδομένα ) υπάρχει κατανάλωση έστω και μικρή ενώ μέχρι και την πρώτη 9άρα δεν υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση είναι μικρότερη σε σχέση με την προηγούμενη , είναι όμως μεγαλύτερη σε σχέση με την πρώτη 9άρα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κατά την διάρκεια της νύχτας ( με κλειστά δεδομένα ) υπάρχει κατανάλωση έστω και μικρή ενώ μέχρι και την πρώτη 9άρα δεν υπήρχε.

Κάτι σου τρέχει στο παρασκήνιο. Εμένα πλέον όλο το βράδυ με δύο κάρτες ανοιχτά WiFi και Bluetooth το πολύ 2% θα πέσει ενώ με την 9.2.2 έπεφτε 7-10 χαλαρά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σου τρέχει στο παρασκήνιο. Εμένα πλέον όλο το βράδυ με δύο κάρτες ανοιχτά WiFi και Bluetooth το πολύ 2% θα πέσει ενώ με την 9.2.2 έπεφτε 7-10 χαλαρά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς αυτό λέω.

Κάτι τρέχει στο παρασκήνιο , χωρίς να έχω προσθέσει εφαρμογές και χωρίς να έχω αλλάξει ρυθμίσεις. Άρχισε μετά την πρώτη 9αρα και συνεχίζει μέχρι την τελευταία .

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής αυτό που παρατήρησα ήδη είναι η σαφώς καλύτερη διαχείριση μνήμης ( έπαιζα στα 500-700 και τώρα πήγα πάλι στο 1.2)

 

Αυτό που περιγράφεις αποτελεί χειρότερη διαχείριση μνήμης και όχι καλύτερη. Γιατί το να αφήνει περισσότερη ελεύθερη μνήμη, σημαίνει ότι δεν εκμεταλλεύεται όπως πρέπει τη διαθέσιμη μνήμη. Το ζητούμενο (ιδανικό) θα ήταν να βλέπαμε 0 ΜΒ ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο φίλος η ραμ είναι για να δουλεύει όχι να είναι ελεύθερη,.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις αποτελεί χειρότερη διαχείριση μνήμης και όχι καλύτερη. Γιατί το να αφήνει περισσότερη ελεύθερη μνήμη, σημαίνει ότι δεν εκμεταλλεύεται όπως πρέπει τη διαθέσιμη μνήμη. Το ζητούμενο (ιδανικό) θα ήταν να βλέπαμε 0 ΜΒ ελεύθερο.

 

ε,οχι ακριβως!Αν ηταν στο 0 το τηλεφωνο θα εκανε 1 λεπτο να ανοιξει μια εφαρμογη,αν ανοιγε κιολας ποτε χωρις να φας reboot.Δεν ειναι και τοσο super wow η διαχειριση μνημης του android,ειναι απλα διαφορετικη (απο τα windows).

 

Χρειαζεται να εχει τουλαχιστον 800mb-1 gb ελευθερο για να ανοιγουν πιο γρηγορα οι νεες εφαρμογες,που δεν ειναι κασαρισμενες ηδη στη μνημη αλλα και για να χει χωρο να ανοιγει το συστημα γρηγορα οτι θελει,καθως μην ξεχναμε οτι για να ανοιξει κατι θα πρεπει κατι αλλο να κλεισει πρωτα,και αυτο παιρνει χρονο.

Και ολη τη μνημη να δεσμευσει το android,ακομα και τα 4gb που εχουμε,παλι ειναι ενα μικρο ποσοστο σε σχεση με τα προγραμματα που δεν ειναι κασαρισμενα.

 

Το 0 διαθεσιμα θα ειχε νοημα αν ειχαμε ενα τηλεφωνο με 20-30gb ram ωστε να αντεχει και να εχει ανοιχτο οτιδηποτε υπαρχει στο τηλεφωνο και μην πω και οτιδηποτε θα ειχε ποτε απαιτηση μια εφαρμογη να χρησιμοποιησει,που τοτε μιλαμε για τρελα νουμερα,πρακτικα αδυνατα καθως οι εφαρμογες χρησιμοποιουν διαφορετικα ποσα μνημης αναλογα την χρηση της στιγμης.Πχ ενας browser δεν θα μπορουσε ποτε να μενει στη μνημη οτι και να του εχεις ανοιξει γιατι θεωρητικα μπορει να χρησιμοποιησει απειρα gb μνημης.

 

Γι αυτο και δεν υπαρχει καμια συσκευη που να δεσμευει ολη τη διαθεσιμη μνημη,ολες αφηνουν εστω ενα gb ελευθερο για να υπαρχει ανεση και ολες κλεινουν εφαρμογες οταν πλησιαζουν σε αυτο το οριο.

 

Μεχρι να βγουν να βγουν τα κινητα με απειρη ram (και οι ροζ μονοκεροι!)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ε,οχι ακριβως!Αν ηταν στο 0 το τηλεφωνο θα εκανε 1 λεπτο να ανοιξει μια εφαρμογη,αν ανοιγε κιολας ποτε χωρις να φας reboot.Δεν ειναι και τοσο super wow η διαχειριση μνημης του android,ειναι απλα διαφορετικη (απο τα windows).

 

Χρειαζεται να εχει τουλαχιστον 800mb-1 gb ελευθερο για να ανοιγουν πιο γρηγορα οι νεες εφαρμογες,που δεν ειναι κασαρισμενες ηδη στη μνημη αλλα και για να χει χωρο να ανοιγει το συστημα γρηγορα οτι θελει,καθως μην ξεχναμε οτι για να ανοιξει κατι θα πρεπει κατι αλλο να κλεισει πρωτα,και αυτο παιρνει χρονο.

Και ολη τη μνημη να δεσμευσει το android,ακομα και τα 4gb που εχουμε,παλι ειναι ενα μικρο ποσοστο σε σχεση με τα προγραμματα που δεν ειναι κασαρισμενα.

 

Το 0 διαθεσιμα θα ειχε νοημα αν ειχαμε ενα τηλεφωνο με 20-30gb ram ωστε να αντεχει και να εχει ανοιχτο οτιδηποτε υπαρχει στο τηλεφωνο και μην πω και οτιδηποτε θα ειχε ποτε απαιτηση μια εφαρμογη να χρησιμοποιησει,που τοτε μιλαμε για τρελα νουμερα,πρακτικα αδυνατα καθως οι εφαρμογες χρησιμοποιουν διαφορετικα ποσα μνημης αναλογα την χρηση της στιγμης.Πχ ενας browser δεν θα μπορουσε ποτε να μενει στη μνημη οτι και να του εχεις ανοιξει γιατι θεωρητικα μπορει να χρησιμοποιησει απειρα gb μνημης.

 

Γι αυτο και δεν υπαρχει καμια συσκευη που να δεσμευει ολη τη διαθεσιμη μνημη,ολες αφηνουν εστω ενα gb ελευθερο για να υπαρχει ανεση και ολες κλεινουν εφαρμογες οταν πλησιαζουν σε αυτο το οριο.

 

Μεχρι να βγουν να βγουν τα κινητα με απειρη ram (και οι ροζ μονοκεροι!)

Με πρόλαβες και με κάλυψες απολύτως με την εξαιρετική τοποθέτηση σου. Εγώ βλέπω ότι πλέον πετάει χωρίς κολλήματα το κινητό και κινούμαι ανάμεσα σε 700-1.2. Με την προηγούμενη πήγαινα 300-700 και σερνόμουν. Δε θέλω να διαψεύσω τους δύο φίλους που έγραψαν πιο πριν προς Θεού,απλά γράφω ότι βλέπω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα το πρωί η ενημέρωση για την 9.5 αλλά όταν του λέω να την ενημερώσει κολλάει στη λήψη 0% και δεν κατεβάζει τπτ. Φουλαρισε ο σέρβερ η παίζει τπτ άλλο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...