Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος δεν έχει δουλέψει mtk δεν μπορεί να καταλάβει battery drain. Το λέω γιατί είχα redmi pro με τον X20 με δύο κάρτες ταυτόχρονα και με amoled οθόνη ρυθμισμένη στην μέση και αυτόματο και μονιμα ανοιχτά gps, 4g, Bluetooth, και πάνω από 3 είχα δει πολύ σπάνια και φόρτιση κάθε βράδυ βέβαια το είχα root και έτρεχε και το adaway οπότε όταν πήρα αυτό(είναι απείραχτο)και είδα την διαφορά έπαθα πλάκα με τα ίδια ανοιχτά και με την ίδια χρήση έχω για πλάκα 6+ ώρες και φόρτιση κάθε 2 με 3 μέρες είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν δεν είχα root και adaway στο redmi pro πως θα ήταν, αλλά δεν νομίζω να υπήρχε μεγάλη διαφορά.

 

Από multitasking πως πήγαινε ο MTK?

Ο εν λόγω επεξεργαστής θέλει greenify με xposed και όλα στο greenify ενεργοποιημένα για να κάνει deep sleep.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την προ τελευταία beta ειδα καλύτερο μουλτιτασκ στο redmi4 mtk απο το σναπ με global stable που εχω.ταχω κ τα 2 αλλα λόγω πτώσης έκανε γραμμές μεσα η οθόνη, το τζαμι ειναι άθικτο κ δεν το εχω με σιμ αλλα το δουλεύω με wifi. Καλύτερη μπαταρία κ σήμα κινητής το σναπ, πιο γρήγορο το mtk 85000 αντουτ.αν ηταν λειτουργικη η οθόνη αυτο θα χρησιμοποιούσα ακόμη.καποια στιγμή θα λεω να την αλλάξω.
Link to comment
Share on other sites

Από multitasking πως πήγαινε ο MTK?

Ο εν λόγω επεξεργαστής θέλει greenify με xposed και όλα στο greenify ενεργοποιημένα για να κάνει deep sleep.

Με την 9 Πήγαινε σφαίρα δεν κολλούσε πουθενά και αν είχε snapdragon δεν υπήρχε περίπτωση να το έδινα γιατί δεν είχα κανένα πρόβλημα πλην της διαχείρισης της μπαταρίας.

Με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω για τον ήχο κλήσης έχει χαμηλή ένταση υπάρχει λύση?

Edited by hotgr
Link to comment
Share on other sites

Από multitasking πως πήγαινε ο MTK?

Ο εν λόγω επεξεργαστής θέλει greenify με xposed και όλα στο greenify ενεργοποιημένα για να κάνει deep sleep.

 

Με την 9 Πήγαινε σφαίρα δεν κολλούσε πουθενά και αν είχε snapdragon δεν υπήρχε περίπτωση να το έδινα γιατί δεν είχα κανένα πρόβλημα πλην της διαχείρισης της μπαταρίας.

Με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω για τον ήχο κλήσης έχει χαμηλή ένταση υπάρχει λύση?

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Κι εγώ πέραν της μπαταρίας άλλο παράπονο δεν είχα από το Redmi Pro.

Από επιδόσεις σφαίρα, πολύ καλύτερο από το Note 4 Global.

Το έδωσα λόγω μπαταρίας και ελλείψεως Β20.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Με την 9 Πήγαινε σφαίρα δεν κολλούσε πουθενά και αν είχε snapdragon δεν υπήρχε περίπτωση να το έδινα γιατί δεν είχα κανένα πρόβλημα πλην της διαχείρισης της μπαταρίας.

Με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω για τον ήχο κλήσης έχει χαμηλή ένταση υπάρχει λύση?

 

Ως προς τη λύση που ζητάς, φλάσαρε (δεν χρειάζεται ρουτ κλπ) αυτό εδώ .

Μπούταρε σε TWRP χωρίς να χρειάζεται να το φλασάρεις και μόλις το εγκαταστήσεις ενεργοποίησε το μόνιμα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 9.0.5. Τώρα που σου γράφω με 20 ώρες χρήσης και 8 και κάτι sot είμαι στο 40%. Μάλλον τα 2 θέματα είναι με τη φωτεινότητα και τη λήψη όπως σωστά έγραψες. Εγώ με την 9.0.5 ίσα ίσα που παρατήρησα ότι τη νύχτα το άφησα χθες με 50% και το πρωί ήταν πάλι εκεί. Μήπως κάποια εφαρμογή δεν το αφήνει σε σένα... Αν εξαιρέσω το πρόβλημα με το 98% που φτάνει η φόρτιση που και αυτό ω του θαύματος σταμάτησε , την θεωρώ από τις πιο καλές αναβαθμίσεις...

Βέβαια με την δική μου γνώμη μιας και ακόμα ψάχνομαι να μάθω το miui

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χαίρομαι που βγάλατε γρήγορα άκρη και δε συνεχίσατε το φάγωμα. Πάντως όπως έχει ξαναναφερθεί, σημασία έχει, στον κάθε χρήστη η διαφορά στο SOT. Οπότε ο άλλος συμφουρμίτης που είπε ότι δεν είναι πλέον τόσο καλή η διαχείριση στο miui 9, νομίζω έτσι είναι σε σχέση με την 8 (το ίδιο έχω διαπιστώσει και γω). Μείωση 15-20%. Έβγαζα 11,5-12 ώρες και τώρα ζοριζομαι για τις 10. Βέβαια μπορεί να θέλει καθαρή εγκατάσταση, αλλά και πάλι έχει πολύ μπαταρία (δε λέμε ότι δεν έχει καλή αυτονομία σε σχέση με τον ανταγωνισμό).

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε 4 που περασαν απο τα χερια μου ΟΛΑ την ιδια μπαταρια βγαζανε και ηταν στο 50% 4 ωρες σοτ η στο 30% 5 1/2 ωρες σοτ.τωρα τα 12ωρα δεν τα βλεπω ουτε στον υπνο μου... δικαρτο 1η σιμ cosmote 2η sim wind

δεν ξερω εαν φταινε 2 βασικες εφαρμογες που εγκαθιστω παντα στα κινητα μου.nova launcher,aquamail pro.κατα τα αλλα viber,whatsapp,tapatalk,twitter

 

το βραδυ καθε ωρα χανει 1%!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε 4 που περασαν απο τα χερια μου ΟΛΑ την ιδια μπαταρια βγαζανε και ηταν στο 50% 4 ωρες σοτ η στο 30% 5 1/2 ωρες σοτ.τωρα τα 12ωρα δεν τα βλεπω ουτε στον υπνο μου... δικαρτο 1η σιμ cosmote 2η sim wind

δεν ξερω εαν φταινε 2 βασικες εφαρμογες που εγκαθιστω παντα στα κινητα μου.nova launcher,aquamail pro.κατα τα αλλα viber,whatsapp,tapatalk,twitter

 

το βραδυ καθε ωρα χανει 1%!!

 

Στο 50% στις 4 ώρες (για να μη πω λιγότερο) οθόνης (sot) είμαι κι εγώ. Η άποψη αυτή είναι πιο κοντά στη δική μου πραγματικότητα.

Και όπως έγραψες, ούτε στον ύπνο μου τέτοια νούμερα.

Να διευκρινίσω κι εγώ βέβαια, πως σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι στα top.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το sot από που το βλέπουμε ρε παιδιά; Και πως μετριέται από την τελευταία επανεκκίνηση ή την τελευταία φόρτιση;(σόρρυ για τις χαζές ερωτήσεις)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν δεν είχα root και adaway στο redmi pro πως θα ήταν, αλλά δεν νομίζω να υπήρχε μεγάλη διαφορά.

 

Το μόνο που κανει είναι το adaway είναι να ενημερώνει το αρχείο host με διευθύνσεις, έχει μηδαμινή επίπτωση στο σύστημα. Δεν υπάρχει καν λόγος να τρέχει συνέχεια, απλά το ανοιγεις μια φορά τη μέρα να δεις αν υπάρχουν αναβαθμίσεις. Η μονη διαφορά είναι αν έχεις ενεργοποιημένο το webserver.

Link to comment
Share on other sites

Πετάξτε στα σκουπίδια τις εφαρμογές facebook + messenger, γιατί για τα σκουπίδια ειναι, και θα δείτε το φως...
Link to comment
Share on other sites

Πετάξτε στα σκουπίδια τις εφαρμογές facebook + messenger, γιατί για τα σκουπίδια ειναι, και θα δείτε το φως...

 

εμενα οι χρονοι(οι λιγοι κατ εμε) ειναι χωρις αυτες τις 2 εφαρμογες.δεν εχω fb.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αναβάθμιση σε 9.0.5 αμέσως μετά την αγορά. Κάποια στιγμή αποφάσισα να κάνω αρχικές ρυθμίσεις και είδα περίπου 30% μικρότερη κατανάλωση. Ειδικά τις ώρες που δεν το χρησιμοποιώ έτρωγε 1% ανά ώρα και τώρα έπεσε στο 0,5 %.
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αναβάθμιση σε 9.0.5 αμέσως μετά την αγορά. Κάποια στιγμή αποφάσισα να κάνω αρχικές ρυθμίσεις και είδα περίπου 30% μικρότερη κατανάλωση. Ειδικά τις ώρες που δεν το χρησιμοποιώ έτρωγε 1% ανά ώρα και τώρα έπεσε στο 0,5 %.
Όλη τη νύχτα ( 8 ώρες ) με κλειστό wifi, data, gps κλπ χάνει 1% το μέγιστο. Πολλές φορές επειδή χάνει λιγότερο από 1% το βρίσκω όπως το άφησα. Οι ρυθμίσεις είναι οι προτεινόμενες εκτός από fb, messenger, tapatalk, πλοηγός, true phone, blue mail, και file manager που τα έχω χωρίς περιορισμούς και κλειδωμένα να μην κλείνουν με την εκκαθάριση.

Όσο από SOT είμαι πάντα με μεγάλους χρόνους.

Έχω την XTRV 7.11.30

Link to comment
Share on other sites

@ilka71 θυμάσαι screenshots που είχα ανεβάσει και εγώ παλιότερα;

Μάλιστα και με world of tanks blitz μέσα.

 

Το Viber πάντως δεν το βάζω ποτέ και για κανέναν λόγο. Είναι σκουπίδι για μένα.

 

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλη τη νύχτα ( 8 ώρες ) με κλειστό wifi, data, gps κλπ χάνει 1% το μέγιστο. Πολλές φορές επειδή χάνει λιγότερο από 1% το βρίσκω όπως το άφησα. Οι ρυθμίσεις είναι οι προτεινόμενες εκτός από fb, messenger, tapatalk, πλοηγός, true phone, blue mail, και file manager που τα έχω χωρίς περιορισμούς και κλειδωμένα να μην κλείνουν με την εκκαθάριση.

Όσο από SOT είμαι πάντα με μεγάλους χρόνους.

Έχω την XTRV 7.11.30

εναι εσυ τα κλεινεις ολα ρε συ το βραδυ.μιλαμε τα παντα ανοιχτα

 

@ilka71 θυμάσαι screenshots που είχα ανεβάσει και εγώ παλιότερα;

Μάλιστα και με world of tanks blitz μέσα.

 

Το Viber πάντως δεν το βάζω ποτέ και για κανέναν λόγο. Είναι σκουπίδι για μένα.

 

 

 

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

ε τι να κανω που το εχουν πολλοι γνωστοι μου και αλλιως δεν τους βρισκω!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλό.

 

Τους είπα. "Έχω telegram, Hangouts και WhatsApp. Διαλέξτε"

 

Αν και πάλι δεν θέλουν, που δεν θέλουν, στα .... .

Αυτό το σκουπίδι εγώ δεν το ακουμπάω.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γρήγορη ερώτηση (δεν γκούγκλαρα)

ο default browser δεν έχει επιλογή για να γυρίσει η έκδοση mobile ενός site σε www; δηλαδή κάτι σαν "αίτηση ιστότοπου σε desktop μορφή" .

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα κρατάω όλα ανοιχτά και έχω και viber γιατί είναι πολύ οικονομικό στα δεδομένα για κλήσεις + χρησιμοποιώ το viber out
Link to comment
Share on other sites

γρήγορη ερώτηση (δεν γκούγκλαρα)

ο default browser δεν έχει επιλογή για να γυρίσει η έκδοση mobile ενός site σε www; δηλαδή κάτι σαν "αίτηση ιστότοπου σε desktop μορφή" .

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Το έχει στα tools

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω μα χρησιμοποιώ το μπλοκ δεν ξέρω αν κάνω καλά που γράφω εδώ αλλά έχω πρόβλημα. Έχει 3 μήνες που πήρα το xiaomi redmi note 4 κ προχτές το είχα κωλο τσέπη κ γλυστρισα.. Το κινητό έχει στραβώσει οι λειτουργίες πάλι καλά είναι κανονικές απλά έχει ένα μαύρο στίγμα στην οθόνη.. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω κ πόσο θα μου κοστίσει;;
Link to comment
Share on other sites

Το έχει στα tools
πού ακριβώς; επειδή δεν το έχω σαν επιλογή.

θέλω να γυρίζω από την mobile έκδοση ενός site στην desktop έκδοση (www) χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω στο εκάστοτε site κάποιο λινκ του στυλ "for full site press here". df14aad4fef2b74358a37c7d6f440408.jpg

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

πού ακριβώς; επειδή δεν το έχω σαν επιλογή.

θέλω να γυρίζω από την mobile έκδοση ενός site στην desktop έκδοση (www) χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω στο εκάστοτε site κάποιο λινκ του στυλ "for full site press here". df14aad4fef2b74358a37c7d6f440408.jpg

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Έχω νεώτερη έκδοση , στην οποία έχει μεταφερθεί στα tools. Στις προηγούμενες ήταν στο μενού .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...