Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ακριβώς αυτό, 2.8 ελεύθερη.

Και αν συνέβη μια φορά (έστω και εσφαλμένα) γιατί να μην γίνεται πάντα.....?

Το γνωρίζω ότι αποκλείεται να γίνει, πιθανόν να είναι και λάθος ένδειξη από κακο υπολογισμό του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

16:9 θα το βάλεις μόνο αν το προτιμάς. Διαφορετικό για ποιο λόγο να κροπάρεις τη φωτογραφία; Θέμα προτίμησης είναι.

 

Αφού δεν θες ρουτ χρησιμοποίησε τοτε τα apps με το τρόπο που έγραψα παραπάνω. Με λίγα λόγια προτείνω να έχεις και τα 2 και να επιλέγεις ανάλογα ;).

Σε auto φωτογραφίες πάντως προτιμώ τη στοκ.

Χωρις ρουτ αυτο κανω...βιντεο open camera,φωτο στοκ καμερα...ολα με τις αναλογες ρυθμισεις
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό, 2.8 ελεύθερη.

Και αν συνέβη μια φορά (έστω και εσφαλμένα) γιατί να μην γίνεται πάντα.....?

Το γνωρίζω ότι αποκλείεται να γίνει, πιθανόν να είναι και λάθος ένδειξη από κακο υπολογισμό του συστήματος.

 

Είναι σίγουρα λάθος. Στη 3αρα έκδοση δεν έχεις καν 3 gb διαθέσιμη, απλά έτσι γράφει το miui. Περίπου μισο gb πρέπει να το δεσμεύει η gpu. Άρα αποκλείεται να έχεις ελεύθερη 2,8 γιατι πολύ απλά δεν έχεις καν τόση διαθέσιμη ram. Ακόμα και μηδέν μνήμη να πιανε το λειτουργικό και apps, δεν θα μπορούσε να γράψει πάνω από 2,5 gb ram ελεύθερη ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό, 2.8 ελεύθερη.

Και αν συνέβη μια φορά (έστω και εσφαλμένα) γιατί να μην γίνεται πάντα.....?

Το γνωρίζω ότι αποκλείεται να γίνει, πιθανόν να είναι και λάθος ένδειξη από κακο υπολογισμό του συστήματος.

 

Κα έρχομαι εγώ και ρωτάω γιατί? Τι την θες την ελεύθερη ram??? Δηλαδή έχεις πληρώσει 3GB ram και δεν την χρησιμοποιείς? Διότι ίσως κάπως έτσι πρέπει αν σκεφτόμαστε με την ram. Το λειτουργικό θα καλύψει όση χρειάζεται για να έχεις όσο το δυνατόν γρηγορότερη απόκριση στο φόρτωμα των εφαρμογών. Εαν απαιτείται παραπάνω μνήμη για μία εφαρμογή που θες τότε θα κλείσει κάποια άλλη.

Σκέψου λοιπόν αν τις "σκότωνε" όλες και είχες εσύ 2GB μνήμη ελεύθερα. Κάθε φορά θα πήγαινε να φορτώσει την εφαρμογή από την αρχή από το storage του κινητού. Ενώ τώρα είναι φορτωμένη στην ram και άρα εκτελείται πιο γρήγορα.

 

Ούτε αυτή η προσέγγιση είναι ακριβώς σωστή απλώς θέλω να σου εξηγήσω ότι αυτή η φαγομάρα με την μνήμη δεν έχει τόσο μεγάλο νόημα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κα έρχομαι εγώ και ρωτάω γιατί? Τι την θες την ελεύθερη ram??? Δηλαδή έχεις πληρώσει 3GB ram και δεν την χρησιμοποιείς? Διότι ίσως κάπως έτσι πρέπει αν σκεφτόμαστε με την ram. Το λειτουργικό θα καλύψει όση χρειάζεται για να έχεις όσο το δυνατόν γρηγορότερη απόκριση στο φόρτωμα των εφαρμογών. Εαν απαιτείται παραπάνω μνήμη για μία εφαρμογή που θες τότε θα κλείσει κάποια άλλη.

Σκέψου λοιπόν αν τις "σκότωνε" όλες και είχες εσύ 2GB μνήμη ελεύθερα. Κάθε φορά θα πήγαινε να φορτώσει την εφαρμογή από την αρχή από το storage του κινητού. Ενώ τώρα είναι φορτωμένη στην ram και άρα εκτελείται πιο γρήγορα.

 

Ούτε αυτή η προσέγγιση είναι ακριβώς σωστή απλώς θέλω να σου εξηγήσω ότι αυτή η φαγομάρα με την μνήμη δεν έχει τόσο μεγάλο νόημα.

 

+1000

 

Eλεύθερη ram = πεταμένη/άχρηστη ram

 

Το σημαντικότερο είναι απλά να υπάρχει αρκετά διαθέσιμη ram για να ανοίξει επόμενο app χωρίς να χρεαστεί να ελευθερώσει μνήμη οπότε και να χάσει χρόνο για να συμπιέσει ή να κλείσει προηγούμενη. Προφανώς και δεν χρειάζεσαι 2GB ελεύθερη ram για κάτι τέτοιο. Άσε που την προτιμάς ασυμπίεστη (να απλώνει) παρά να καταφεύγει σε z-ram οπότε και να χάνει χρόνο λογω παραπάνω φόρτου της cpu.

 

Στο 4αρη μου με lineage μάλιστα που είναι λιγότερο φορτωμένη, έχω 1,3GB ελεύθερη κατά μέσο όρο. Αλλά και πιο κάτω να ήταν δεν θα με πείραζε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θελω να αγορασω το κινητο και θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε καποιο μαγαζι απο τα λεγομενα σκρουτζομαγαζα που να πουλαει την συγκεκριμενη εκδοση γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη..:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θελω να αγορασω το κινητο και θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε καποιο μαγαζι απο τα λεγομενα σκρουτζομαγαζα που να πουλαει την συγκεκριμενη εκδοση γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη..:rolleyes:

 

Δες πρώτο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μια ερώτηση που θα έχει απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Θα ήθελα να μάθω αν η κάρτα Sim που χρησιμοποιείται ως κύρια SIM για χρήση 4G και data πρέπει να είναι η micro sim ή μπορεί και η nano sim.

Το ρωτάω γιατί έχω μία κάρτα δική μου που θα τη χρησιμοποιώ για data 4g internet κτλ, είναι micro και μπορώ να την κόψω και να την κάνω nano. Έχω και μία εταιρική που είναι από τις παλιές SIM τις μεγάλες, όμως κομμένη και προσαρμοσμένη σε micro sim, που όμως δεν γίνεται nano και πρέπει να πάω να την αλλάξω. Αυτή την έχω μόνο για κλήσεις.

Πήρα σήμερα το κινητό και θέλω τη βοήθεια σας για να μην κόβω τζάμπα τις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Δες 3 μηνυματα παραπάνω.

 

Χρειαζομαστε νεο thread για τζαμακια,θηκες και μαγαζια πωλησης της συσκευης,η ημερα της μαρμοτας εχει πλεον φτασει..!

 

Και ισως αυτο που λεγαμε για 2 thread (roms,mods/γενικα)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μια ερώτηση που θα έχει απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Θα ήθελα να μάθω αν η κάρτα Sim που χρησιμοποιείται ως κύρια SIM για χρήση 4G και data πρέπει να είναι η micro sim ή μπορεί και η nano sim.

Το ρωτάω γιατί έχω μία κάρτα δική μου που θα τη χρησιμοποιώ για data 4g internet κτλ, είναι micro και μπορώ να την κόψω και να την κάνω nano. Έχω και μία εταιρική που είναι από τις παλιές SIM τις μεγάλες, όμως κομμένη και προσαρμοσμένη σε micro sim, που όμως δεν γίνεται nano και πρέπει να πάω να την αλλάξω. Αυτή την έχω μόνο για κλήσεις.

Πήρα σήμερα το κινητό και θέλω τη βοήθεια σας για να μην κόβω τζάμπα τις κάρτες.

Και οι δύο θέσεις είναι ίδιες. Βάλε ότι θέλεις όπου θέλεις​ και όρισε από τις ρυθμίσεις τι θα κάνει η κάθε μία .

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαστε νεο thread για τζαμακια,θηκες και μαγαζια πωλησης της συσκευης,η ημερα της μαρμοτας εχει πλεον φτασει..!

 

Και ισως αυτο που λεγαμε για 2 thread (roms,mods/γενικα)

 

Παιδιά είστε ελεύθεροι άμα θέλετε να ανοίξετε νέα threads μα τα θέματα οι χρήστες τα ξεκινάνε. ;)

 

Αλλά απλά δεν θα μπορώ να ασχολούμε πέραν από τυχόν αναφορές για παραβάσεις των Ο.Π.Χ. . Το καταλαβαίνετε ότι αν σε κάθε κινητό της xiaomi έχουμε απο 3 threads θα γίνεται χαμός. Ήδη η ενότητα της xiaomi είναι απο τις ενότητες με τη μεγαλύτερη κινητικότητα.

 

Άλλωστε δεν βλέπω και καμιά ιδιαίτερη κινητικότητα από άποψη Custom roms. Κυρίως για θήκες και τζαμάκια ρωτάει ο κοσμος. Νομίζω από custom roms (πχ lineage) μόνο εγώ και άλλο ένα παιδί αν έχουμε γράψει κανά δυο πράγματα. Οπότε άδειο θα είναι. Άσε που σε κανά 2μηνο θα πέσει η κινητικότητα με την κυκλοφορία του redmi note 5.

 

Ως εκ τούτου η άποψη μου είναι ότι δεν έχει νόημα το άνοιγμα νέων thread. Από την άλλη βέβαια δεν σας εμποδίζει και κανένας να το κάνετε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε ελεύθεροι άμα θέλετε να ανοίξετε νέα threads μα τα θέματα οι χρήστες τα ξεκινάνε. ;)

 

Αλλά απλά δεν θα μπορώ να ασχολούμε πέραν από τυχόν αναφορές για παραβάσεις των Ο.Π.Χ. . Το καταλαβαίνετε ότι αν σε κάθε κινητό της xiaomi έχουμε απο 3 threads θα γίνεται χαμός. Ήδη η ενότητα της xiaomi είναι απο τις ενότητες με τη μεγαλύτερη κινητικότητα.

 

Άλλωστε δεν βλέπω και καμιά ιδιαίτερη κινητικότητα από άποψη Custom roms. Κυρίως για θήκες και τζαμάκια ρωτάει ο κοσμος. Νομίζω από custom roms (πχ lineage) μόνο εγώ και άλλο ένα παιδί αν έχουμε γράψει κανά δυο πράγματα. Οπότε άδειο θα είναι. Άσε που σε κανά 2μηνο θα πέσει η κινητικότητα με την κυκλοφορία του redmi note 5.

 

Ως εκ τούτου η άποψη μου είναι ότι δεν έχει νόημα το άνοιγμα νέων thread. Από την άλλη βέβαια δεν σας εμποδίζει και κανένας να το κάνετε.

 

Μπορεί να μην έχει μεγάλη κινητικότητα thread με custom rom μονό, ωστόσο θα είναι πιο τακτοποιημένα τα πράγματα. Σκέψου πχ τώρα αν κάποιος θελει να ψαξει και να διαβάσει για custom roms και lineage, πρέπει να οργώσει αυτό το thread των 400 σελίδων που ζήτημα να υπάρχει ένα post σε κάθε σελίδα. Καλύτερα να είχαμε ξεχωριστό thread και ας είχε και 10 σελίδες. Θα ήταν πιο εύκολο και για καινουριους αναγνώστες

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχει μεγάλη κινητικότητα thread με custom rom μονό, ωστόσο θα είναι πιο τακτοποιημένα τα πράγματα. Σκέψου πχ τώρα αν κάποιος θελει να ψαξει και να διαβάσει για custom roms και lineage, πρέπει να οργώσει αυτό το thread των 400 σελίδων που ζήτημα να υπάρχει ένα post σε κάθε σελίδα. Καλύτερα να είχαμε ξεχωριστό thread και ας είχε και 10 σελίδες. Θα ήταν πιο εύκολο και για καινουριους αναγνώστες

 

Γιατί να οργώσει; Υπάρχει και η "αναζήτηση στο θέμα" πάνω δεξιά ακριβώς κάτω από τους αριθμούς των σελίδων. Γράφεις τη λέξη κλειδί (πχ lineage) και θα σου βγάλει όλα τα σχετικά μηνύματα. Αμα ασχολείσαι με customies ξέρεις να πατάς και αναζήτηση, πχ σε εμένα έβγαλε κάτι παραπάνω από μια σελίδα αποτελέσματα (σύνολο 30 μηνύματα) εκ των οποίων αρκετά από αυτά είναι τα τωρινά άσχετα μηνύματα http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=12792374 . Δεν το λες και χάος.

 

Ξαναλέω, είστε ελεύθεροι να ανοίξετε ότι thread θέλετε. Απλά προσωπικά δεν βρίσκω λόγο αφού έχει πραγματικά μηδενική κινητικότητα το θέμα custom rom. Αν θέλετε να ανοίξετε και μπορείτε να το υποστηρίξετε δεν θα σας εμποδίσει κανένας. Moderator δεν σημαίνει topic starter ;). Ακόμα και αυτό το θέμα απλώς user το ξεκίνησε.

 

Μην το συνεχίσουμε όμως το offtopic. Έχω γράψει την άποψή μου στα τελευταία 2-3 μηνύματα. Αλλά άμα θέλετε ξεχωριστό θέμα για roms απλά ανοίξτε το, οργανώστε το... δεν θα σας εμποδίσει κανένας :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

παιδες, το encryption της συσκευης αποτι ειδα δεν ειναι forced (οταν εχεις κωδικο), οποτε δεν το εχω κανει... Ειναι καποιος που να το εχει ενεργοποιησει στο ΝΟΤΕ4 να μας πει πραγματακια?

-Καποιο γενικο προβλημα?

-Μετα την ενεργοποιηση μπορει να εχουμε fingerprint κανονικα και μονο τη 1η φορα μετα απο καθε restart θα ζηταει κωδικο?

-Τιποτα επιπτωση σε αποδοση?

 

Πιστευω οτι ειμαι υπερβολικος αλλα το εχω παρει λιγο με φοβο το ΜUI για κουλαμαρες... :rolleyes:

Edited by ewssonaht
Link to comment
Share on other sites

παιδες, το encryption της συσκευης αποτι ειδα δεν ειναι forced (οταν εχεις κωδικο), οποτε δεν το εχω κανει... Ειναι καποιος που να το εχει ενεργοποιησει στο ΝΟΤΕ4 να μας πει πραγματακια?

-Καποιο γενικο προβλημα?

-Μετα την ενεργοποιηση μπορει να εχουμε fingerprint κανονικα και μονο τη 1η φορα μετα απο καθε restart θα ζηταει κωδικο?

-Τιποτα επιπτωση σε αποδοση?

 

Πιστευω οτι ειμαι υπερβολικος αλλα το εχω παρει λιγο με φοβο το ΜUI για κουλαμαρες... :rolleyes:

 

Εγώ το έχω ενεργοποιημένο. Όχι, κανένα πρόβλημα. Απλά την πρώτη φορά όπως είπες και μόνος σου θα πρέπει να βάζεις τον κωδικό. Η απόδοση τουλάχιστον σε καθημερινή χρήση δεν έχει αλλάξει. Ίσως σε βαριά παιχνίδια και εφαρμογές να κάνει κάποια διαφορά. Αλλά γενικά μην φοβάσαι. Αν δεν σου αρέσει το απενεργοποιείς, σιγά το πράμα.

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το "λαδάκι"...ορίστε 2 βίντεο.

Έχω δει αρκετά ποστ όμως με διαμαρτυρίες ότι πέρασε κάτω από την οθόνη με μόνιμη "στάμπα"...

HTB1Q.dxQVXXXXaPXFXXq6xXFXXX1.jpg

δεν θα μαζευει ομως οτι σκουπιδι υπαρχει εκει?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μαζευει ομως οτι σκουπιδι υπαρχει εκει?

 

Αμά το κάνεις με το που βάλεις το τζαμάκι δεν θα έχει σκουπίδι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν θα μαζέψει και εισχωρήσουν σκουπίδια στο λάδι?

Εμένα γεμίζει μέσα στις τσέπες που το έχω έτσι και αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το θέμα του yellow flashlight υπάρχει λύση στις custom roms?

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν θα μαζέψει και εισχωρήσουν σκουπίδια στο λάδι?

Εμένα γεμίζει μέσα στις τσέπες που το έχω έτσι και αλλιώς?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω ότι στερεοποιείται μετά. Όποιος είχε εμπειρία ας γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο και το ακουστικό της συσκευής δεν ακούγεται καθόλου. Με ανοιχτή ακρόαση είναι οκ. Έχω το redmi note 4 global edition. Έχεις κάποιος παρόμοιο πρόβλημα???
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει κάτι αντίστοιχο σε mi5s αλλά με νερό και σαπούνι όπως βάζουμε τις αντιηλιακές μεμβράνες... λόγω επαγγέλματος... ίσα ίσα πάνω στο τζάμι στάλες και μετά εφαρμογή το αποτέλεσμα τέλειο. Βέβαια σε μια μέρα το άλλαξα , δεν ξέρω πόσο θα κράταγε ή τι θα έκανε στο βάθος του χρόνου. Ούτε hello effect ούτε τίποτα πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το video recording,δοκιμασα χθες νυχτερινο 4k με την open camera και βρηκα τα αποτελεσματα πολυ καλα!Δοκιμαστε

(ειμαι σε global stable nougat)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...