Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια και ο λόγος για το πόσο κρατάει η μπαταρία εμένα με την ίδια σχεδόν χρήση και φωτεινότητα οθόνης στο 39% κράτησε 5 ώρες για να πάει η μπαταρία στο 50%.

Με λίγο πιο χαμηλή φωτεινότητα στο 35% (που ούτε σχεδόν κατάλαβα την διαφορά οπτικά) κράτησε 1 ωρα παραπάνω, δηλαδή έφτασε τις 6 ώρες.

Αρα σημαντικότατος παράγοντας μεταξύ των άλλων η φωτεινότητα της οθόνης.

 

http://i.imgur.com/eIOQ8DD.png

 

http://i.imgur.com/W7jnRFE.png

το ποσοστό που αναφέρεις δεν είναι η φωτεινότητα... είναι το ποσοστό που ήταν ανοιχτή η οθόνη σε σχέση με την υπόλοιπη χρήση...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είχα θέμα με τη συσκευή και την επέστρεψα στο κατάστημα (είχε μέσα unofficial φορτιστή) αν μπορεί κάποιος ας μου πει από πού αγόρασε το δικό του (global version από skroutz) έστω και σε πμ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είχα θέμα με τη συσκευή και την επέστρεψα στο κατάστημα (είχε μέσα unofficial φορτιστή) αν μπορεί κάποιος ας μου πει από πού αγόρασε το δικό του (global version από skroutz) έστω και σε πμ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Βασικά, αν δεν παραβαινουμε τους κανόνες, ας γραφτουν δημόσια τα καταστήματα που έχουν καλή Global version για να έχουμε το νου μας όσοι ενδιαφερόμαστε!! :o

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν δεν παραβαινουμε τους κανόνες, ας γραφτουν δημόσια τα καταστήματα που έχουν καλή Global version για να έχουμε το νου μας όσοι ενδιαφερόμαστε!! :o

 

Βασικά μπορεί το στοκ με το καιρό να έχει αλλάξει. Δηλαδή μπορεί στο κατάστημα που το βρήκα πριν ενα μηνα πλέον να μην έχει ίδια παρτίδα.

 

Πάντως γενικά αν γραφει global, model 2016102 και ευρωπαικό φορτιστή δεν θα χεις προβλημα. Εδώ έπεσες στη περιπτωση που είναι θέμα αξιοπιστίας του καταστήματος περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι κάποιο κατάστημα μου είπε ότι το έχει με αυτοκολλητάκι Global Version, product number 2016102 και αγγλικό φορτιστή μέσα αλλά δίνουν αντάπτορα. Παίζει το σενάριο ή μούφα;

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι κάποιο κατάστημα μου είπε ότι το έχει με αυτοκολλητάκι Global Version, product number 2016102 και αγγλικό φορτιστή μέσα αλλά δίνουν αντάπτορα. Παίζει το σενάριο ή μούφα;

 

Στη θέση σου θα το απέφευγα. Το global version από όσο γνωρίζω ειναι με ευρωπαικό φορτιστή. Παρε 2-3 τηλέφωνα τα καταστηματα που το δινουν και εκει που θα το βρεις με όλα όσα λέμε, τσίμπα το :)

 

Αν σε νοιαζει αξιοπιστια παντως, το mygad και ένα ακόμα (δεν ειμαι σιγουρος για το όνομα του) είναι σε συνεργασία με το xiaomi-miui.gr. Μπορείς να ρωτήσεις στη σελίδα για το δεύτερο κατάστημα. ;) Δίνουν και διετή εγγύηση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Youhou που πήρε φίλος και citysmarket που πήρα εγώ όλα κομπλέ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι 100% σίγουρος γιατί δεν πας σε έναν από τους επίσημους πωλητές της Xiaomi?

http://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/processors/625

 

 

Αυτά είναι τα specs του chipset. Το θέμα είναι ότι δεν πρόκειται να δεις 300 mbps download ούτε 150 upload λόγω έλλειψης carrier aggregation από την Xiaomi. Έχω δει μέχρι 50-60 upload και μέχρι 70-80 download. Δεν νομίζω πάντως ότι θα έχεις κάπου πρόβλημα, εγώ τουλάχιστον δεν αντιμετωπίζω. Οι ταχύτητες είναι υπεραρκετες για καθημερινή χρήση. Εξάλλου τα θέματα συνήθως υπάρχουν εξαιτίας του παροχου και όχι του τηλεφώνου.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

εγω παντως στο ιδιο σημειο με cosmote εκανα μετρηση με το rn4 κ ειδα κατεβασμα περιπου 90mbs κ μετα την ιδια σιμ σε ενα galaxy s6 κ ειδα 151 mbs. στο ιδιο ακριβως σημειο ουτε μετρο παραδιπλα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι κάποιο κατάστημα μου είπε ότι το έχει με αυτοκολλητάκι Global Version, product number 2016102 και αγγλικό φορτιστή μέσα αλλά δίνουν αντάπτορα. Παίζει το σενάριο ή μούφα;

 

Ναι σε φίλο μου ήταν όλα κομπλέ σφραγισμένο με όλα τα αξεσουάρ αλλά μέσα είχε αγγλικό φορτιστή και είναι κανονικά το global οπότε δεν είναι κάτι παράξενο προφανώς η παρτίδα πήγαινε για αγγλία. Στο ίδιο μαγαζί μετά από μισό μήνα άλλη συσκευή είναι ελληνικό φορτιστη

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμισεις κλησεων και οι ρυθμισεις μυνηματων που βρισκονται ?
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Εφαρμογές συστήματος και επιλέγεις την εφαρμογή.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω παντως στο ιδιο σημειο με cosmote εκανα μετρηση με το rn4 κ ειδα κατεβασμα περιπου 90mbs κ μετα την ιδια σιμ σε ενα galaxy s6 κ ειδα 151 mbs. στο ιδιο ακριβως σημειο ουτε μετρο παραδιπλα.
Προφανώς. Αυτό λέω. Το κινητό μας δεν έχει carrier aggregation. Το s6 έχει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ μπαινω στα μυνηματα παταω εκει που εχει το search ενα ονομα το οποιο ειναι αποθηκευμενο και δε μου βγαζει τπτ

γιατι ?επισης οταν μου στελνουν στο viber δε μου το βγαζει πανω πανω απλα χτυπαει ειδοποιηση και τη δειχνει πανω στο εικονιδιο

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν miui 9 developer εχουν παρατηρησει αν εχουν προσθεσει στην selfie καμερα το φλας(αναμμα λευκο φως της οθονης δλδ)ρωταω απλα επειδη εχει γινει της "μοδας" πλεον
Link to comment
Share on other sites

Κακός ήχος και ρίχνει καρέ σε χαμηλό φώτισμο. Βέβαια για το δεύτερο υπάρχει λύση και έχω γράψει και οδηγό (βλέπε πρώτο μήνυμα).

 

και για το πρωτο υπαρχει λυση https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/fixed-bad-audio-videos-finally-t3625069

 

αν και νομιζω οτι στην miui 9 το φτιαξανε.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι 100% σίγουρος γιατί δεν πας σε έναν από τους επίσημους πωλητές της Xiaomi?

http://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

 

Μάλλον γιατί πουλάνε 30%+ πάνω οι "επίσημοι" πωλητές...

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ μπαινω στα μυνηματα παταω εκει που εχει το search ενα ονομα το οποιο ειναι αποθηκευμενο και δε μου βγαζει τπτ

Ξερει κανεις τι παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν miui 9 developer εχουν παρατηρησει αν εχουν προσθεσει στην selfie καμερα το φλας(αναμμα λευκο φως της οθονης δλδ)ρωταω απλα επειδη εχει γινει της "μοδας" πλεον
Όχι, δεν έχει μπει κάτι τέτοιο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν miui 9 developer εχουν παρατηρησει αν εχουν προσθεσει στην selfie καμερα το φλας(αναμμα λευκο φως της οθονης δλδ)ρωταω απλα επειδη εχει γινει της "μοδας" πλεον

 

Πάντως υπάρχουν πολλά εναλλακτικά apps που έχουν μπροστινό φλας (πχ bacon camera, open camera, google camera κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είχα θέμα με τη συσκευή και την επέστρεψα στο κατάστημα (είχε μέσα unofficial φορτιστή) αν μπορεί κάποιος ας μου πει από πού αγόρασε το δικό του (global version από skroutz) έστω και σε πμ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Moυ ρθε σημερα ενα νεο 4 64 απο δω http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=41955

καθως το προηγουμενο το γυρισα πισω geekbuying.Σκρουτζομαγαζο απο Σερρες,μου ρθε Αθηνα σε λιγοτερο απο 24 ωρες με acs (2,5 ευρω μεταφορικα) και ηταν μια χαρα η συσκευη.Tιμιο μαγαζι,ειχε την καλυτερη τιμη (207e).Θα το παιρνα παλι 160-170 απο Κινα αλλα εμεινα χωρις τηλεφωνο και δεν με επαιρνε να περιμενω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να συμπληρώσω ότι κάποιο κατάστημα μου είπε ότι το έχει με αυτοκολλητάκι Global Version, product number 2016102 και αγγλικό φορτιστή μέσα αλλά δίνουν αντάπτορα. Παίζει το σενάριο ή μούφα;

 

Μουφα μαλλον,χωρις να ορκιζομαι.Το original global εχει ευρωπαικο φορτιστη.Εχω παρει 2 φορες την συσκευη.Για αγγλικο φορτιστη δεν εχω ξανακουσει

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ μπαινω στα μυνηματα παταω εκει που εχει το search ενα ονομα το οποιο ειναι αποθηκευμενο και δε μου βγαζει τπτ

Ξερει κανεις τι παιζει ?

Αυτή η αναζήτηση ψάχνει στα μυνήματα που υπάρχουν. Αν θέλεις να κάνεις αναζήτηση στον τηλεφωνικό σου κατάλογο , πρέπει να κάνεις δημιουργία νέου μυνήματος και να κάνεις αναζήτηση εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αναζήτηση ψάχνει στα μυνήματα που υπάρχουν. Αν θέλεις να κάνεις αναζήτηση στον τηλεφωνικό σου κατάλογο , πρέπει να κάνεις δημιουργία νέου μυνήματος και να κάνεις αναζήτηση εκεί.
α καλα καιω καρβουνο και η πλακα ειναι οτι μου εκανε το ιδιο και το meizu και το εστειλα για βρουβες

το πηρα χθες καινουργιο,το αφηνω να ξεφορτησει μεχρι να κλεισει ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το φορτίζεις πάντα (όσο αυτό είναι δυνατό) όταν φτάσει στο 15-20%.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Moυ ρθε σημερα ενα νεο 4 64 απο δω http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=41955

καθως το προηγουμενο το γυρισα πισω geekbuying.Σκρουτζομαγαζο απο Σερρες,μου ρθε Αθηνα σε λιγοτερο απο 24 ωρες με acs (2,5 ευρω μεταφορικα) και ηταν μια χαρα η συσκευη.Tιμιο μαγαζι,ειχε την καλυτερη τιμη (207e).Θα το παιρνα παλι 160-170 απο Κινα αλλα εμεινα χωρις τηλεφωνο και δεν με επαιρνε να περιμενω.

 

Φίλε είσαι σίγουρος ότι είναι Global version? Γιατί στο site τους δεν αναφέρει την 800αρα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...