Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εισαι ευχαριστημενος εσυ απο το κινητο;

 

Ολοι ειναι φιλε, ειδικα με την εκδοση 4/64 ειναι σαν να εχεις πυραυλο στο χερι σου

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά του δεν υπάρχει πιο vfm συσκευή (ειδικά για αγορά από Ελλάδα). Μόνο αν σε ενδιαφέρει το βίντεο δεν αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά του δεν υπάρχει πιο vfm συσκευή (ειδικά για αγορά από Ελλάδα). Μόνο αν σε ενδιαφέρει το βίντεο δεν αξίζει.

 

Τι θέμα έχει με το βίντεο;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα έχει με το βίντεο;

 

Κακός ήχος και ρίχνει καρέ σε χαμηλό φώτισμο. Βέβαια για το δεύτερο υπάρχει λύση και έχω γράψει και οδηγό (βλέπε πρώτο μήνυμα).

Link to comment
Share on other sites

Κακός ήχος και ρίχνει καρέ σε χαμηλό φώτισμο. Βέβαια για το δεύτερο υπάρχει λύση και έχω γράψει και οδηγό (βλέπε πρώτο μήνυμα).

 

Για το δεύτερο διάβασα το αρχικό ποστ και πήγα και στο σάιτ που έχεις τον οδηγό. Άρα υπάρχει λύση.

Για τον ήχο στο βίντεο, για πόσο χάλια μιλάμε;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς κάποιες ρυθμίσεις στο build.prop (απαιτεί ρουτ) που υποτίθεται βελτιώνουν τον ήχο αλλά δεν έχει τύχει να τα δοκιμασώ.

 

Γενικά αν είναι σημαντικό το βίντεο για σένα, ψάξε καλύτερα άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς κάποιες ρυθμίσεις στο build.prop (απαιτεί ρουτ) που υποτίθεται βελτιώνουν τον ήχο αλλά δεν έχει τύχει να τα δοκιμασώ.

 

Γενικά αν είναι σημαντικό το βίντεο για σένα, ψάξε καλύτερα άλλη συσκευή.

Ναι είναι αρκετά σημαντικό. Είμαι διατεθειμένος να κάνω ένα κάποιο συμβιβασμό λόγω τιμής, αλλά να μην κάνω σοβαρό πισωγύρισμα...

Απ' ό,τι κατάλαβα γενικώς τα Xiaomi (εκτός ίσως από τα κορυφαία μοντέλα) έχουν θέμα με την κάμερα;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αρκετά σημαντικό. Είμαι διατεθειμένος να κάνω ένα κάποιο συμβιβασμό λόγω τιμής, αλλά να μην κάνω σοβαρό πισωγύρισμα...

Απ' ό,τι κατάλαβα γενικώς τα Xiaomi (εκτός ίσως από τα κορυφαία μοντέλα) έχουν θέμα με την κάμερα;

 

Στο βίντεο όλη η σειρα redmi έχει θέμα.

 

Αν θες καλό βίντεο στη xiaomi κοιτας μονο τη σειρά mi. Ειδικά το mi5s (σκέτο) έχει γενικά εξαιρετική κάμερα (καλύτερη από honor 8)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το 4 (όχι το 4X ε) από το συγκεκριμένο κατάστημα και είχε κανονικά το κόκκινο αυτοκόλλητο και το 201612.
Οκ!αρα το 4χ απο το ιδιο καταστημα με 15 ευρω παραπανω τι δι@ολο διαφορες εχει εκτος απο εξωτερικα?τι βγαζουν νεα -ιδια σχεδον-συσκευη ?οτι να ναι η χιαομι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επίσης να πω σήμερα όλη μέρα έξω με 4g, 2 sim, 1.30 ώρα με Google maps έχω φτάσει στο 40% με οθόνη συνολικά 4 ώρες, και γενική αναμονή 18 ώρες περίπου. το WiFi το έχω πάντα ανοιχτό, παρότι φαίνεται έτσι δεν ήμουν σπίτι σχεδόν καθόλου σήμερα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

4b1e6655cd91795cdcb3f666c5530f88.jpg

 

 

τώρα το είδα, πως γίνεται να είχα ενεργό το Google maps και να έκανα πλοήγηση και στην φωτο το gps φαίνεται να μην άνοιξε καθόλου;;;

f410ff8e78acecfd38212c6749f4a695.jpg3411fe2596ba7ec25698f8ac329edb47.jpg

 

 

σημειωτέον έχω σήμερα απενεργοποιήσει και το optimization και της μνήμης και της μπαταρίας και του miui γενικότερα.

 

εκει που δειχνει φορτιση το εβαλα καταλθος για ενα λεπτο στο αμαξι

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί πατιούνται τα κουμπιά ενώ μιλάω στο τηλέφωνο και είναι κλειστή η οθόνη; Επίσης κατά την ομιλία, όταν το απομακρύνω από το αυτί δεν ανάβει η οθόνη. Παραμένει ανενεργή... Δεν υπάρχουν στις ρυθμίσεις ο proximity sensor για να κάνω calibration

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί πατιούνται τα κουμπιά ενώ μιλάω στο τηλέφωνο και είναι κλειστή η οθόνη; Επίσης κατά την ομιλία, όταν το απομακρύνω από το αυτί δεν ανάβει η οθόνη. Παραμένει ανενεργή... Δεν υπάρχουν στις ρυθμίσεις ο proximity sensor για να κάνω calibration

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βάλε screenshot με τη rom που φοράς (ρυθμισεις -> πληροφοριες)

 

Φοράς τζαμάκι; Αν ναι, μήπως καλύπτει τον αισθητηρα;

Link to comment
Share on other sites

Οκ!αρα το 4χ απο το ιδιο καταστημα με 15 ευρω παραπανω τι δι@ολο διαφορες εχει εκτος απο εξωτερικα?τι βγαζουν νεα -ιδια σχεδον-συσκευη ?οτι να ναι η χιαομι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επίσης να πω σήμερα όλη μέρα έξω με 4g, 2 sim, 1.30 ώρα με Google maps έχω φτάσει στο 40% με οθόνη συνολικά 4 ώρες, και γενική αναμονή 18 ώρες περίπου. το WiFi το έχω πάντα ανοιχτό, παρότι φαίνεται έτσι δεν ήμουν σπίτι σχεδόν καθόλου σήμερα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

τώρα το είδα, πως γίνεται να είχα ενεργό το Google maps και να έκανα πλοήγηση και στην φωτο το gps φαίνεται να μην άνοιξε καθόλου;;;

 

σημειωτέον έχω σήμερα απενεργοποιήσει και το optimization και της μνήμης και της μπαταρίας και του miui γενικότερα.

 

εκει που δειχνει φορτιση το εβαλα καταλθος για ενα λεπτο στο αμαξι

 

Κοίτα γενικότερα και οι 4 ώρες δεν απέχουν πολύ από τις δυνατότητες του κινητού. Δες πόσα wakes έχει η οθόνη. Σχεδόν σπάνια έχει διάστημα μεγάλο χωρίς να έχεις κάνει κάτι. Επίσης βλέπω bluetooth!!! Επίσης σημαντικό. 2 SIM!!!! Παίζουν πάρα πολλοί παράγοντες ρόλο. Σήμα, φωτεινότητα, θερμοκρασία, συγχρονισμοί, τύποι εφαρμογών, τι έχεις ανοιχτό κλπ. Νομίζω όμως ότι το ψάχνεις πάρα πολύ άδικα.

Αν θες να το ψάξεις τόσο νομίζω ότι πρέπει αν κάνεις root και να βρούμε πολύ πιο συγκεκριμένα πράγματα με BBS.

Σε κάθε περίπτωση αν πιστεύεις ότι έχεις κάποιο drain τότε μόνο ένας τρόπος μένει να το μάθεις. Αρχίζεις και απεγκαθιστάς πιθανές εφαρμογές που θεωρείς υπεύθυνες. Αν όχι μία-μία έστω πέντε-πέντε. Για να φτάσουμε στο μία-μία μετά και να πούμε ότι αυτή δημιουργεί κάποιο drain. Εαν φυσικά υπάρχει αυτό.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οκ!αρα το 4χ απο το ιδιο καταστημα με 15 ευρω παραπανω τι δι@ολο διαφορες εχει εκτος απο εξωτερικα?τι βγαζουν νεα -ιδια σχεδον-συσκευη ?οτι να ναι η χιαομι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επίσης να πω σήμερα όλη μέρα έξω με 4g, 2 sim, 1.30 ώρα με Google maps έχω φτάσει στο 40% με οθόνη συνολικά 4 ώρες, και γενική αναμονή 18 ώρες περίπου. το WiFi το έχω πάντα ανοιχτό, παρότι φαίνεται έτσι δεν ήμουν σπίτι σχεδόν καθόλου σήμερα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

4b1e6655cd91795cdcb3f666c5530f88.jpg

 

 

τώρα το είδα, πως γίνεται να είχα ενεργό το Google maps και να έκανα πλοήγηση και στην φωτο το gps φαίνεται να μην άνοιξε καθόλου;;;

f410ff8e78acecfd38212c6749f4a695.jpg3411fe2596ba7ec25698f8ac329edb47.jpg

 

 

σημειωτέον έχω σήμερα απενεργοποιήσει και το optimization και της μνήμης και της μπαταρίας και του miui γενικότερα.

 

εκει που δειχνει φορτιση το εβαλα καταλθος για ενα λεπτο στο αμαξι

Τι ζητας φιλε μου ακριβως; 2 σιμ ενεργες πιθανον με καποια εταιρία που δυσκολευεται σε σήμα μπλε δοντι ανοιχτο, wifi χαρτες συγχρονισμοι κλπ σιγουρα σε φβ κλπ εχεις 18 ωρες και 4 οθονη στο 40% αλλες 2 σε βγαζει ανετα σε τέτοιες συνθηκες και ψαχνεσαι; :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Πως να μην ψάχνετε οταν ακούει διάφορα για 8-18 ώρες οθόνης...

Απλά ΜΆΛΛΟΝ δεν έχει καταλάβει ότι αυτός (όπως και εγώ) χρησιμοποιεί το τηλέφωνο κανονικά όπως χρησιμοποιούσε και τα άλλα προηγούμενα.. σε αντίθεση με άλλους που γίνονται σκληροτεροι και από την miui για να χαρούν.

 

9 ωρες μου έχει βγάλει και εμένα οταν είχα πυρετό και δεν έβγαινα από το σπίτι η οταν το αγόρασα και δεν είχε τίποτα απο αυτά που δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και εγώ πιάνω 8ωρα σε 2ημερο+ και δεν κόβω τπτ....(βασικά μία φορά το πήγα 10%, αφού πάντα σταματάω στο 40% και φορτίζω έτσι όπως βγαίνουν οι μέρες, αλλά εκεί έχω 5-6 ώρες sot). Φουλ χρήση social media(fb, fb messenger, insta, viber, twitter), πολύ tapatalk, 2 λογαριασμούς gmail, hangouts και κλήσεις αφού το χρησιμοποιώ και για την δουλειά. Αλλά δεν χρησιμοποιώ location & bluetooth. Συγχρονισμοί και δεδομένα πάντα ανοιχτά, είμαι συνήθως εντός κτιρίου και wifi(χρήσ 70-80% σε wifi, το υπόλοιπο 4G). Νομίζω κανονική χρήση κάνω. Δεν κρατιέμαι σε κάτι για να βγάλω τα νούμερα.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να έχουν και άλλοι τους ίδιους χρόνους με εμένα. Οι 2 SIM πχ από μόνες τους είναι θέμα. Το bluetooth επίσης χαλάει. location και maps? Σίγουρα αρκετά ενεργοβόρα. Οπότε και λογικό να πέφτουν αυτοί οι χρόνοι.

Το θέμα είναι όμως ότι εξαρχής η σύγκριση δικών σου SOT με άλλων είναι λάθος. Η σύγκριση μπορεί να σταθεί μόνο με το προηγούμενο τηλέφωνο που είχες καθώς λογικά θα έχεις το ίδιο setup και ίδιες συνήθειες/συνθήκες χρήσης

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ναι σε σχέση με παλαιότερο κινητό καμία σχέση. στις 2.5με 3 ώρες οθόνης και το έφτανα στο τέλος της μπαταρίας. τώρα με 4-5 ώρες οθόνης και φτάνω στο 40%.δεν λέω μια χαρά είναι. απλά όπως είπε και ο drdeus ακούω τις τρελές σοτ και γιαυτό το ψάχνω.

 

bt χρησιμοποιώ συνέχεια και μέσα στο σπίτι, τόσο μπαταρία καταναλώνει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή χρησιμοποιώ bluetooth δεν βλέπω να μου καταναλώνει μπαταρία ιδιαίτερη, εκτός αν είναι και κάποια services που δεν γνωρίζω και έτσι φτάνει αθροιστικά σε διψήφια νούμερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω παίζω περίπου 4 ώρες sot μέχρι τελος...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες sot από 100% μπαταρία μέχρι 10% πχ; Λίγο μου ακούγεται όντως. Για πόσες ώρες εκτός πρίζας μιλάμε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

ναι σε σχέση με παλαιότερο κινητό καμία σχέση. στις 2.5με 3 ώρες οθόνης και το έφτανα στο τέλος της μπαταρίας. τώρα με 4-5 ώρες οθόνης και φτάνω στο 40%.δεν λέω μια χαρά είναι. απλά όπως είπε και ο drdeus ακούω τις τρελές σοτ και γιαυτό το ψάχνω.

 

bt χρησιμοποιώ συνέχεια και μέσα στο σπίτι, τόσο μπαταρία καταναλώνει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

ρε παιδιά επειδή χρησιμοποιώ bluetooth δεν βλέπω να μου καταναλώνει μπαταρία ιδιαίτερη, εκτός αν είναι και κάποια services που δεν γνωρίζω και έτσι φτάνει αθροιστικά σε διψήφια νούμερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω παίζω περίπου 4 ώρες sot μέχρι τελος...

 

Δοκίμασες χωρίς bluetooth??? Εγώ έχω δει διαφορές σε όλα μου τα κινητά. Εγώ θεωρώ ότι σχεδόν διπλασιάζει οποιαδήποτε διεργασία. Αν π.χ σε μία ώρα είναι να χάσει 1% σε κατάσταση αναμονής. Ε με bluetooth θα χάσει 2%. Αν είναι σε μισή ώρα μουσικής να χάσει 1-2% Ε θα χάσει 2-4% με bluetooth. Αν μία κλήση για μισή ώρα πάλι φάει 1-2% ε με bluetooth θα φάει πάλι 2-4%. Άρα υπό μία έννοια καίει. Όχι σε δραματικό επίπεδο αλλά θα κάψει.

 

@ilka νομίζω ότι το ψάχνεις πάρα πολύ και σε εντελώς λάθος βάση. Όπως είπα η σύγκριση δικών σου SOT με άλλων δεν στέκει. Απλά είναι άτοπη. Ειδικά κάποιων που έχουν εντελώς διαφορετικό setup από το δικό σου.

2 sim, bluetooth, location είναι πολύ σημαντικοί παράγοντες. Μην αναλύσω πάλι ένα προς ένα τους παράγοντες. Το θέμα είναι όπως λες και εσύ ότι στο προηγούμενο σου κινητό έβγαζες 3 ώρες οθόνης στο 0% και τώρα είσαι στις 4 ώρες στο 40%!!!! Και με αυτά τα νούμερα ψάχνεσαι???? :wacko::wacko:

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

@ilka71 επαναλαμβανόμαστε εδώ και αρκετές σελίδες. Αρκετά παιδιά σου λέμε συνέχεια το ίδο πραγμα. Από τη στιγμή που είσαι με 2 sim δεν παίζει να δεις ίδιο sot με παιδιά που έχουν μόνο μια. Δηλαδή δεν μιλάμε καν για απλά διαφορετική χρήση. Με το που βάζεις δεύτερη sim έχεις χάσει με το καλημέρα κοντά ένα 15%. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για διαφορετική χρήση, gps, bt, σήμα κινητής κλπ.

 

Και επειδή είναι κάτι που γράφουμε εδώ και αρκετές σελίδες, δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε άλλο αφού δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Αν πάλι θες να συνεχίσεις τη συζήτηση, άνοιξε νέο thread με το "πρόβλημά" σου. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή χρησιμοποιώ bluetooth δεν βλέπω να μου καταναλώνει μπαταρία ιδιαίτερη, εκτός αν είναι και κάποια services που δεν γνωρίζω και έτσι φτάνει αθροιστικά σε διψήφια νούμερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω παίζω περίπου 4 ώρες sot μέχρι τελος...

 

Όπως σου είπε και ο djkostas20, δοκίμασε και χωρίς bt μήπως έχεις κάποιο battery drain από services που γίνονται trigger με αυτό.

 

Ανέβασε και τα στατιστικά της μπαταρίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια και ο λόγος για το πόσο κρατάει η μπαταρία εμένα με την ίδια σχεδόν χρήση και φωτεινότητα οθόνης στο 39% κράτησε 5 ώρες για να πάει η μπαταρία στο 50%.

Με λίγο πιο χαμηλή φωτεινότητα στο 35% (που ούτε σχεδόν κατάλαβα την διαφορά οπτικά) κράτησε 1 ωρα παραπάνω, δηλαδή έφτασε τις 6 ώρες.

Αρα σημαντικότατος παράγοντας μεταξύ των άλλων η φωτεινότητα της οθόνης.

 

http://i.imgur.com/eIOQ8DD.png

 

http://i.imgur.com/W7jnRFE.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...