Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια,προτεινω για οποιον θελει nouga να ριξει μια ματια εδω https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/26319-XTRV-7-6-14-15-H-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%E2%80%8B-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-V8-ROM-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-16-6-19/ την δοκιμασα πολυ σταθερη , πρεπει να εχεται ξεκλειδωτο bootloader. για τις ρομ στο xda απο οσα διαβασα δεν εχω και πολυ θετικη αποψι τουλαχιστον προς το παρων. edit φιλε antreng επειδη βλεπω οτι εχεις εμπειρια στα xiaomi ισως αν στο επιτρεπει και ο χρονος σου να ανεβαζες οτι χρησιμο για το τηλ.κατι σαν οδηγο για ολους οσους εχουν η αποκτησουν το ιδιο τηλ. γιατι βλεπω οτι το thread υστερει σε σχεση με αλλες μαρκες τηλεφωνων,ειναι και κουραση να τρεχουμε σεαλλο σαιτ.η αν το επιτρεπουν οι διαχειριστες να βαλεις εσυ η οποιος μπορει απλα τα λινκ. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξερω οτι εχει χιλιοειπωθει, δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο την θηκη IPAKY που πηρα, μιας που παχαινει περισσοτερο το κινητο.

Σκεφτομαι να παρω μια αλλη και ειδα αυτη https://www.banggood.com/Hard-PC-Ultra-thin-Back-Cover-Case-For-Xiaomi-Redmi-Note-4-p-1097746.html?rmmds=category, σε ασημι χρωμα, αλλα αμφιβαλλω αν κανει για το κινητο, μιας που βλεπω σε καποιες φωτο, στο πανω μερος, δεν μου φαινεται να ταιριαζουν οι τρυπες. Κανω λαθος?

Με ενδιαφερει να ειναι λεπτη και εννοειτε να προστατευει το κινητο απο πεσιματα, αν εχει να προτεινει καποιος καποια αλλη, που να την εχει δοκιμασει, ευπροσδεκτες οι γνωμες..

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξερω οτι εχει χιλιοειπωθει, δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο την θηκη IPAKY που πηρα, μιας που παχαινει περισσοτερο το κινητο.

Σκεφτομαι να παρω μια αλλη και ειδα αυτη https://www.banggood.com/Hard-PC-Ultra-thin-Back-Cover-Case-For-Xiaomi-Redmi-Note-4-p-1097746.html?rmmds=category, σε ασημι χρωμα, αλλα αμφιβαλλω αν κανει για το κινητο, μιας που βλεπω σε καποιες φωτο, στο πανω μερος, δεν μου φαινεται να ταιριαζουν οι τρυπες. Κανω λαθος?

Με ενδιαφερει να ειναι λεπτη και εννοειτε να προστατευει το κινητο απο πεσιματα, αν εχει να προτεινει καποιος καποια αλλη, που να την εχει δοκιμασει, ευπροσδεκτες οι γνωμες..

 

Ορθα λες οτι δεν ταιριαζουν οι τρυπες γιατι αυτη που κοιτας ειναι για το mtk.

Link to comment
Share on other sites

Καποια αντιστοιχη ψαχνω για το δικο μας, απλη, λιτη και λεπτη.

Ανδρεα εχω παθει πλακα με την φωτο της βουλης που εβγαλες προχθες. Δεν γινονται αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Καποια αντιστοιχη ψαχνω για το δικο μας, απλη, λιτη και λεπτη.

Ανδρεα εχω παθει πλακα με την φωτο της βουλης που εβγαλες προχθες. Δεν γινονται αυτα..

 

Χαχαχαχαχα. Κοιτα ασχολουμαι γενικα με τη φωτογραφια, δεν ειναι οτι εμαθα με κινητο... αλλα αυτηαν εξαιρεσουμε οτι χρειαστηκε απλα καπου να στηριξω τα χερια και το κινητο δεν ειναι καθολου δυσκολη φωτογραφια. Ισως σε εντυπωσιασε και το λιγο παραπανω το sharpness που ειχε στις ρυθμισεις του η bacon camera που γενικα στο κτηρια και μακρυνες αποστασεις βοηθαει πολυ. Το μονο που χρειαστηκε να σκεφτω στη πραγματικοτητα ηταν το ποσο να ριξω το φωτισμο για να μην καουν τα φωτα της βουλης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην οθόνη κλειδώματος παρότι μέσα από την κάθε εφαρμογή και τις γενικές ρυθμίσεις του κινητού έχω ενεργοποιήσει την αντίστοιχη εντολή, ΔΕΝ δείχνει τίποτα;;

 

Μήπως επειδή δεν χρησιμοποιώ τον μαμά launcher αλλά τον Nova launcher?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην οθόνη κλειδώματος παρότι μέσα από την κάθε εφαρμογή και τις γενικές ρυθμίσεις του κινητού έχω ενεργοποιήσει την αντίστοιχη εντολή, ΔΕΝ δείχνει τίποτα;;

 

Μήπως επειδή δεν χρησιμοποιώ τον μαμά launcher αλλά τον Nova launcher?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φαντάζομαι εννοείς τις διάφορες ειδοποιήσεις που σου έρχονται...Μήπως έχεις αλλάξει κάποιο θέμα από το store?Μερικά θέματα δεν υποστηρίζουν ειδοποιήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα tempered glass απο παμπλικ τ εβαλα κανονικα (εχω αλλαξει παρα πολλα γενικα) και περιμετρικα δεν εφαρμοζει πουθενα. Λεω ελαττωματικό λεω ειναι. Το επιστρεφω και μου λενε ετσι ειναι σ αυτο το κινητό δεν εφαρμοζει καλα λογω κυρτοτητας στο πλαι. Τι να πω μουφα tempered τζαμπα 10ικο.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς τις διάφορες ειδοποιήσεις που σου έρχονται...Μήπως έχεις αλλάξει κάποιο θέμα από το store?Μερικά θέματα δεν υποστηρίζουν ειδοποιήσεις...

 

εννοω πχ η εφαρμογη gsam battery monitor στην οθονη κλειδωματος εχει μια οριζοντια ,μονιμη,ειδοποιηση με λεπτομερειες της μπαταριας,χρησης υπολοιπου κλπ.τωρα(αλλα και σε καμια λλη εφαρμογη ) δεν φαινεται τιποτα στην οθονη κλειδωματος.αλλα και στην ΜΠΑΡΑ ειδοποιησεων πανω πανω παλι εκει αντι να δειχνει το ποσοστο της μπαταριας (απο την εφαρμογη αυτη οχι το κλσσικο ποσοστο του κινητου δεξια πανω) δειχνει μονο το εικονιδιο της εκαστοτε εφαρμογης.θεμα ναι εχω αλλαξει κατσε να δω με το μαμα τι γινεται και σας ξανα αναφερω.εαν σκεφτει κανεις κατι που μπορει να φταιει ας το αναφερει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχει παρει το ματι σας πουθενα σε καλη τιμη? Το πιο χαμηλο που βρηκα (σε gold) ειναι στο Geekbuying στα 132Ε..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

εννοω πχ η εφαρμογη gsam battery monitor στην οθονη κλειδωματος εχει μια οριζοντια ,μονιμη,ειδοποιηση με λεπτομερειες της μπαταριας,χρησης υπολοιπου κλπ.τωρα(αλλα και σε καμια λλη εφαρμογη ) δεν φαινεται τιποτα στην οθονη κλειδωματος.αλλα και στην ΜΠΑΡΑ ειδοποιησεων πανω πανω παλι εκει αντι να δειχνει το ποσοστο της μπαταριας (απο την εφαρμογη αυτη οχι το κλσσικο ποσοστο του κινητου δεξια πανω) δειχνει μονο το εικονιδιο της εκαστοτε εφαρμογης.θεμα ναι εχω αλλαξει κατσε να δω με το μαμα τι γινεται και σας ξανα αναφερω.εαν σκεφτει κανεις κατι που μπορει να φταιει ας το αναφερει

μπα πάλι το ίδιο.Ίσως είναι πρόβλημα της εφαρμογής; Τους έστειλα μήνυμα

 

άσχετο

 

μου έβγαλε ειδοποίηση το κινητό να ορίσω σαν αξιόπιστο μέρος εδώ που είμαι, στο σπίτι.έκανα αποδοχή αλλά γενικότερα η ρύθμιση για τα αξιόπιστα μέρη που την έχει κρύψει η Xiaomi;;;

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάνω το update κάνω επανεκκίνηση και μου λέει συνέχεια update failed download full rom 1.5 giga. Την κατεβάζω πάλι τα ίδια. Πάω να το κάνω από recovery mode δεν μπαίνει απλά βγάζει ένα εικονίδιο το κινητό με ένα usb. Πάω να το κάνω από pc δεν το βλέπει το mi suite και σπίτι είδα δεν δουλεύει με android 6!!!!!!! HELP!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάνω το update κάνω επανεκκίνηση και μου λέει συνέχεια update failed download full rom 1.5 giga. Την κατεβάζω πάλι τα ίδια. Πάω να το κάνω από recovery mode δεν μπαίνει απλά βγάζει ένα εικονίδιο το κινητό με ένα usb. Πάω να το κάνω από pc δεν το βλέπει το mi suite και σπίτι είδα δεν δουλεύει με android 6!!!!!!! HELP!!!!!!

 

Βαλε ενα screenshot που δειχνει την εκδοση της rom που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα. Κοιτα ασχολουμαι γενικα με τη φωτογραφια, δεν ειναι οτι εμαθα με κινητο... αλλα αυτηαν εξαιρεσουμε οτι χρειαστηκε απλα καπου να στηριξω τα χερια και το κινητο δεν ειναι καθολου δυσκολη φωτογραφια. Ισως σε εντυπωσιασε και το λιγο παραπανω το sharpness που ειχε στις ρυθμισεις του η bacon camera που γενικα στο κτηρια και μακρυνες αποστασεις βοηθαει πολυ. Το μονο που χρειαστηκε να σκεφτω στη πραγματικοτητα ηταν το ποσο να ριξω το φωτισμο για να μην καουν τα φωτα της βουλης.

 

επρεπε να βρεις ενα τροπο να καψεις ολη τη βουλη οχι μονο τα φωτα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάνω το update κάνω επανεκκίνηση και μου λέει συνέχεια update failed download full rom 1.5 giga. Την κατεβάζω πάλι τα ίδια. Πάω να το κάνω από recovery mode δεν μπαίνει απλά βγάζει ένα εικονίδιο το κινητό με ένα usb. Πάω να το κάνω από pc δεν το βλέπει το mi suite και σπίτι είδα δεν δουλεύει με android 6!!!!!!! HELP!!!!!!

 

Βαλε ενα screenshot που δειχνει την εκδοση της rom που εχεις.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

d1e1df16712cdeb49f94ac676f22c13f.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Official ειναι. Δεν ξερω γιατι σκαλωσε. Η εσωτερικη ειναι αρκετη; Ισως να φλασαρες μεσω fastboot? Κανε πρωτα ενα back up μεσω των ρυθμισεων (θα κρατησει ρυθμισεις, αρχικη οθονη και τα δεδομενα σου στα apps) στην sd και μετα φλασαρε καποια fastboot rom.

 

Πριν ομως το κανεις δοκιμασε και ενα hard reset (φυσικα εχεις κανει πρωτα ο back up σου) και δες αν μετα μπορει να κανει update. Αυτα που προτεινα τα λεω γιατι περισσοτερη ωρα θα φαμε να ψαχνουμε γιατι σκαλωνει παρα να περασεις απλα το back up σου μετα. Αν και θα περιμενα λιγο μηπως καποιος φιλος εχει καλυτερη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα, υπαρχει ρυθμιση ταχύτητας κλείστρου στο open camera και bacon?

Το ρωταω, γιατι κανω δοκιμες σε χαμηλο φωτισμο, βαζω το ISO επιτηδες στο 100 και μου βγαινει πολυ σκοτεινη, ενω οταν το βαζω στο 1600 που λες εχει θολουρα.

Link to comment
Share on other sites

Στη bacon υπαρχει σιγουρα. Αν διαβασεις τον οδηγο μου νομιζω πρεπει να λεω κανα 2 πραγματα. Προτιμησε την 1.8.3 εκδοση (τα λεω στον οδηγο). Την ρυθμιση θα την βρεις στο M και μετα speed. Απλα η καινουργια επιτρεπει και ταχυτητες που δεν σηκωνει το δικο μας και κρασαρει (ασε μου ειναι αρκετα πιο πολυπλοκο)
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε, τωρα την ειδα την ταχυτητα στο manual. κρασαρε κατευθειαν πριν καταλαβω τι ταχυτητα εβαλα. το δοκιμαζω και ερχομαι να στα χωσω παλι.. :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

re sy, thn katebasa thn 1.8.3 και απο to google store απενεργοποιησα την αυτοματη ενημερωση, ομως καθε φορα που παω να κανω Update τις αλλες εφαρμογες, μου εμφανιζει και την bacon, παιζει να την απενεργοποιησω και απο καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στην εμφανιζει συχνα οποτε μην σε απασχολει. Αλλιως πηγαινε στην καινουργια και προσεχε να μην ριξεις τη ταχυτητα χαμηλοτερα απο οσο σηκωνει (δηλαδη 0.6 seconds)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχει παρει το ματι σας πουθενα σε καλη τιμη? Το πιο χαμηλο που βρηκα (σε gold) ειναι στο Geekbuying στα 132Ε..

δηλαδη θες τιμη χωμα,ποσο ποιο φθηνα καλη τιμη ειναι,αν σκεφτεις οτι πριν λιγες μερες το πηρα αναγκαστικα απο πολυκαταστημα 230 λογω δοσεων και ελειψης μετρητων. αν το βρεις σε μαυρο ειναι ποιο ωραιο γιατι σε χρυσο με ασπρο εμπρος φεγγιζουν τα κουμπια.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Συγκριση αυτοματο ISO, με manual ΙSO 100 και ταχυτητα 1/2.

Στην manual ησαν λιγο πιο σκοτεινη η φωτο, αλλα πιο καθαρη. Καλυτερα ομως να κανω αυτες τις δοκιμες το βραδυ..

Περα απο ISO και ταχυτητα κλειστρου, πειραζουμε και κατι αλλο?

Δεν ξερω και πως να ανεβασω 2-3 φωτος εδω για να καταλαβετε. Δεν λειτουργει βλεπεις η εφαρμογη για τις φωτογραφιες του φορουμ σωστα..

Link to comment
Share on other sites

Αστο στο auto το iso και δεν θα ειναι σκοτεινη.

 

Μπορεις να ανεβασεις αλλου φωτογραφιες (πχ post your image, imgur, flickr κλπ) και μετα την βαζεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

τελικα βλεπω οτι την ζημια την κανει η ταχυτητα. Οταν ειναι στο auto υπαρχει θορυβος, ανεξαρτητα που ειναι το ΙSO,

Οταν ομως την ανεβαζω στο 1/2, βγαινει πραμα.. :lol:

Οποτε συνοψιζοντας για να δω αν καταλαβα καλα.

Σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου, αφηνουμε το ISO στην ησυχια του, ή στο 1600 περιπου για να εχομεν φως (αλλιως κατω απο 400 θα εχομεν σκοτεινες τις φωτο μας) και κατεβαζουμε την ταχητυτα οσο μας επιτρεπει το κινητο, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...