Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τέτοια συννεφιά, ο ουρανός, αλλά και όλα τα χρώματα, βγαίνουν χάλια όπως και να το κάνεις. Επίσης αφού ακουμπούσες το κινητό στο αυτοκίνητο με αναμμένη μηχανή το κούνημα θα ήταν περισσότερο από ότι αν το κρατούσες με το χέρι! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έβαλα χθες παραγγελία σε aliexpress το γκρι με 142,72 ευρώ, μόλις μια μέρα πριν τη λήξη της προσφοράς.

https://www.aliexpress.com/store/product/Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-Mobile-Phone-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-Core/2178148_32795263337.html?aff_platform=data-feeds&cpt=1488215058228&sk=JYJQJYByj&aff_trace_key=e95fefdcb8d9481e94ac1a101ba09450-1488215058228-06903-JYJQJYByj

Ο πωλητής φαίνεται αξιόπιστος με πολλές παραγγελίες. Σήμερα με ειδοποίησαν οτι έγινε αποστολή του δέματος και δόθηκε tracking number με singapore post.

Θα ενημερώσω όταν παραλάβω ή αν πάει τελωνείο.

...

Καλησπέρα. Παρέλαβα προχθές (10/5) το Redmi χωρίς να περάσει τελωνείο... :) Φοβερό VFM!

Προέρχομαι από budget smartphone, οπότε είναι περιττό να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος!!

Σχετικά με κάμερες: Front: ofilm_s5k5e8 / Back: ofilm_s5k3l8

Σχετικά με παρτίδα: στο κουτί έλεγε 03/2017.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας καπου θα ειναι mi5s. Οχι mi5. Δεν ξερω τι λενε στα reviews αλλα επειδη το ειχα μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ μετρια η καμερα και δεν αξιζει τη διαφορα των χρηματων και ο συμβιβασμος σε μικροτερη οθονη. Οριστε ενδεικτικα μια φωτογραφια απο το mi5 IMG_20170219_032325_HHT και για να καταλαβεις ποσο ασχημα τα πηγε. Παρε και μια μολις λιγων μετρων διαφορα φωτογραφια απο το moto x style IMG_20170501_033205999

 

Μπορεί το renault να είχε καλύτερη φωτογένεια από το opel! :lol:

Πέρα από την πλάκα βλέπω και διαφορετική έκθεση, δηλαδή διαφορά στις φωτιστικές συνθήκες. Ίσως να ήταν και λάθος η φωτομέτρηση που έκανε το xiaomi. Eτσι το redmi έχει ανεβάσει iso 2527 με 1/13 χρόνο ενώ το moto έχει iso 800 με 1/15. Η διαφορά στον θόρυβο και στο χρώμα εξαιτίας του ανεβασμένου iso ίσως να καλύπτει την διαφορά ποιότητας που έχουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα μην κοιτας το iso. Ειναι διαφορετικοι αισθητηρες. Το iso ειναι το manufacturer's και οχι το measured. Οποτε ακομα και αν ειχες ιδιο διαφραγμα και shutter speed μπορει και παλι το iso που βαζουν να διαφερει. Για περισσοτερα ριξε μια ματια σε συγκριτικα dslr/mirrorless στο dxomark και θα καταλαβεις.

 

Στο mi5 παντα ηθελε 1-2 stop παραπανω iso για ιδιο exposure. Ως αποτελεσμα, στα σκοταδια επειδη τελικιαζε γρηγοροτερα το iso τελικα τις εβγαζε πιο σκοτεινες. Δεν ειναι τυχαιο που θα δεις στο oneplus 2 κατι iso 9200 ενω αλλα κινητα ειναι σε 3200. Αν μαλιστα εχεις καμια dslr/mirrorles ρυθμισε ιδιο διαφραγμα και shutter speed και δες ποσο μικροτερο iso θα γραψει απο το κινητο σου ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το μισο στοπ ισως εξηγειται στο οτι προτιμησε να την βγαλει πιο φωτεινη. Αλλα ναι γενικοτερα γραφει τουλαχιστον 1 στοπ παραπανω στο iso απο τα αλλα κινητα.

 

Γενικα πολυ μετριο ως καμερα το mi5. Απορω που λεγανε οτι ηταν καλυτερο απο iphone 6s. Ο,τι να ναι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την συσκευή για την γυναικά μου την αναμένω για εντυπώνεις ,προτίμησα την αγορά από Ελλάδα καθώς η διάφορα τιμής δεν ήταν κάτι φοβερό και σκεπτόμενος το ενδεχόμενο τελωνείου(όχι ότι είναι απαραίτητο) συν ότι έχει 2 χρονιά εγγύηση που θεωρώ είναι σημαντικό
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοια συννεφιά, ο ουρανός, αλλά και όλα τα χρώματα, βγαίνουν χάλια όπως και να το κάνεις. Επίσης αφού ακουμπούσες το κινητό στο αυτοκίνητο με αναμμένη μηχανή το κούνημα θα ήταν περισσότερο από ότι αν το κρατούσες με το χέρι! :rolleyes:

Δυστυχώς,τελικά δεν έκανα τις καλύτερες επιλογές και δεν βοήθησε και ο καιρός,αλλά είδα αυτόν το πανέμορφο καλλιστήμονα και είπα να τον αποθανατήσω.

Την επόμενη φορά που θα δώ κάποιο ωραίο θέμα για φωτό,θα προσπαθήσω να κάνω πιο σωστές κινήσεις και ίσως σταθώ πιο τυχερός από θέμα καιρού.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα δώ κάποιο ωραίο θέμα για φωτό,θα προσπαθήσω να κάνω πιο σωστές κινήσεις και ίσως σταθώ πιο τυχερός από θέμα καιρού.

 

Αυριο θα ειμαι ελευθερος το μεσημερι αν ενδιαφερεσαι για ωραιο θεαμα. :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι σκέφτηκα όταν πήρα πριν ενα μηνα το redmi με SP ήρθε αλλά άνευ oπότε τύχη είναι. Ναι Priority Direct Mail έρχεται με nl post και ένα αυτοκολλητο πανω που γράφει μονο τα στοιχεία σου και λέει αν χαθεί να επιστραφεί και γραφει μια Ολλανδική διευθυνση δε φαίνεται τιποτα άλλο. Τώρα αν ξεγελάει το τελωνειο πάντα μακάρι

Κι εγώ το παρήγγειλα από banggood με Air Parcel RegisterFree, χωρίς επιπλέον κόστος, και βλέπω ότι έφυγε με nl post. Απλά βλέπω ότι με

Priority Direct Mail έρχεται συντομότερα (7-12 εργάσιμες αντί για 7-25), το ταχυδρομείο είναι το ίδιο!

ΥΓ Επειδή ψάχνω στο ebay για θηκες&Tempered είναι ίδια για το redmi note 4 και το redmi note 4x? Μήπως έχουν κάποια διαφορά σε καναν αισθητήρα ή κάπου αλλού?

Σε αυτόν εδώ πχ φαίνονται ότι είναι ίδιε ςοι θηκες

http://www.ebay.com/itm/Carbon-Fiber-Soft-Back-Cover-Case-For-Xiaomi-Redmi-Note-4X-Note-4-Global-Version-/142289473376?var=&hash=item21211d0f60:m:mlgtlzm-0ibTNPuUM7dw3Tw

Ευχαριστώ!

Edited by xetasa

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα ειμαι ελευθερος το μεσημερι αν ενδιαφερεσαι για ωραιο θεαμα. :lol::p

 

Ωραία,λοιπόν το ωραίο θέμα το βρήκαμε,τώρα μένει να μας βοηθήσει και ο καιρός για να έχεις καλό φωτισμό και να μην σε αδικήσουμε,όπως το ωραίο φυτό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το παρήγγειλα από banggood με Air Parcel RegisterFree, χωρίς επιπλέον κόστος, και βλέπω ότι έφυγε με nl post. Απλά βλέπω ότι με

Priority Direct Mail έρχεται συντομότερα (7-12 εργάσιμες αντί για 7-25), το ταχυδρομείο είναι το ίδιο!

ΥΓ Επειδή ψάχνω στο ebay για θηκες&Tempered είναι ίδια για το redmi note 4 και το redmi note 4x? Μήπως έχουν κάποια διαφορά σε καναν αισθητήρα ή κάπου αλλού?

Σε αυτόν εδώ πχ φαίνονται ότι είναι ίδιε ςοι θηκες

http://www.ebay.com/itm/Carbon-Fiber-Soft-Back-Cover-Case-For-Xiaomi-Redmi-Note-4X-Note-4-Global-Version-/142289473376?var=&hash=item21211d0f60:m:mlgtlzm-0ibTNPuUM7dw3Tw

Ευχαριστώ!

Γιατί δε προτιμήσες το priority που υποστηρίζουν ότι δε περνάει τελωνείο;; Η εταιρεία αποστολής ίδια είναι η διαφορά είναι ότι με priority κάτι γίνεται και πάει πρώτα Ολλανδία χωρίς να φαίνεται τίποτα από Κίνα στο πακέτο μα τίποτα όμως και το έψαξα εξονυχιστικά το πακέτο που μου ηρθε. Οπότε ίσως κάποια μπαγαποντια κάνουν ενώ με απλή μέθοδος θα έχει κινέζικα σφραγίδες κλπ. Οπότε περιμένουμε να δούμε όταν παραλάβεις να μας το επιβεβαιώσεις γιατι πολλοί Κινέζοι στέλνουν με nl αλλά φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα ενώ και το vickmall έκοψε την αποστολή ΕU που έγραφε και στέλνει με nl και διπλή αποστολή χωρίς τελωνείο λέει

 

 

 

Το 4/64 γιατί δεν υπάρχει σε gold χρώμα;

Μόνο μαύρο και γκρι το βρίσκω

 

Απλά έχει εξαντληθεί γιατι είχε βγει προπαραγγελια κάνα μήνα ήδη

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η 8.2.5 ήρθε σε όλους;;

Στο δικό μου όχι, 8.2.4.0 έχει και δεν βρίσκει Update....

 

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει μήπως double tap to wake το συγκεκριμένο κινητό;

Ναι, υποστηρίζει..

 

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει 8.2.2.0.

Αλλα αφού είναι απροβληματιστο δεν με πειράζει καθόλου.

Για να γίνουν οι ενημερώσεις πρέπει να ανοίξει η επιλογή που λέει εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές;

Στο φόρουμ της miui όταν πάει να κάνει ενημέρωση αυτό μου βγάζει και δεν την κάνει

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υποστηρίζει..

 

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk

 

Εγω οσο καιρο το ειχα δεν ειχα βρει τετοιο επιλογη. Το βγαλαν αργοτερα σε update?

 

Σε αλλες συσκευες της xiaomi το ειχα βρει παντως το dt2w

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως κανει αυτη η λειτουργια?

 

ξεκλειδωνει το κινητο οταν χτυπησεις δυο φορες την οθονη με το δαχτυλο.

δε χρειαζεται να πατησεις τα πλαινα κουμπια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει αυτό. Και επειδή είχα LG g4 με βολεύει πάρα πολύ.

 

Καλα τοσο γκαβος ειμαι :O Οταν το χα ψαξει δεν το χα βρει.

Link to comment
Share on other sites

το aliexpres στελνει με nl post? το βρηκα σημερα απο εδω σε καλη τιμη. δεν εχω ψωνισει ξανα απο aliexpress και δεν εχω ιδεα τι να κοιταξω και πως https://es.aliexpress.com/item/Dreami-Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-625-Octa-Core-3GB-RAM-32GB-ROM-Mobile/32796004495.html?aff_platform=data-feeds&cpt=1494671404230&sk=JYJQJYByj&aff_trace_key=3b3e9cf44913493c8f3bff1bebf55f67-1494671404230-04529-JYJQJYByj
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...