Jump to content

Huawei P10


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες "κολλάει" εννοείς ότι δεν ανανεώνεται, ή ότι παγώνει και δε σκρολλαρει;

Αν το πρόβλημα είναι με την ανανέωση, βεβαιώσου ότι το λειτουργικό δεν κλείνει την εφαρμογή αν μείνει ανενεργή στο backround. Πήγαινε από τις ρυθμίσεις της μπαταρίας, εφαρμογές και βγάλτε από την αυτόματη βελτιστοποίηση.

Έχει κανένας προβλημα με τα scrolable widgets στην αρχική οθόνη;

Έχω την εφαρμογή επαγγελματικό ημερολόγιο και συνέχεια κολλάει. Δεν ανανεώνει το περιεχόμενο του. Θα πρέπει να βγάλω το widget και να το ξαναβάλω αλλά μετά από λίγο ξανακυλάει.

Αυτό συμβαίνει όταν πήρα την Oreo αναβάθμιση, πριν δούλευε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν λες "κολλάει" εννοείς ότι δεν ανανεώνεται, ή ότι παγώνει και δε σκρολλαρει;

Αν το πρόβλημα είναι με την ανανέωση, βεβαιώσου ότι το λειτουργικό δεν κλείνει την εφαρμογή αν μείνει ανενεργή στο backround. Πήγαινε από τις ρυθμίσεις της μπαταρίας, εφαρμογές και βγάλτε από την αυτόματη βελτιστοποίηση.

 

Ναι δεν ανανεώνει. Το έχω κάνει αυτό με την αυτόματη βελτιστοποίηση αλλά εξακολουθεί και το κάνει.

Βρήκα στο internet ότι με την oreo υπάρχει αυτό το πρόβλημα και σε άλλα κινητά της Huawei.

Οπότε περιμένω όταν αποφασίσει η Huawei να ασχοληθεί με το θέμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Νεος κατοχος του P10, αναβαθμισα απο P9 lite

Δύο ερωτησούλες για αρχή...

1. Που βλέπουμε για το θεμα που δημιουργηθηκε με τις RAM και αν ειναι ολα οκ με το κινητο

2. Οταν χανετε μια κληση, σας βγαζει στο εικονιδιο του τηλεφωνου τον αριθμο 1 πανω δεξια??? να φανει δηλ οτι ειχατε μια κληση που δεν απαντησατε

3. Εχω το FuelGR και δεν δειχνει τπτ απολυτως....μονο γραφει Google play services are updating,και μενει εκει για ωρες...το εχει κανεις αλλος παρατηρησει,γιατι το βλεπω και σε αλλες εφαρμογες που περιεχουν χαρτη μεσα

 

Ειμαι με Oreo και εγω

Edited by t0lias

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Για τις κλήσεις τις εμφανίζει κανονικά και με SMS και το fuelgr λειτουργεί κανονικότατα

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης τρεχεις AndroBench και αν είσαι πανω από 500 όλα οκ

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τις κλήσεις τις εμφανίζει κανονικά και με SMS και το fuelgr λειτουργεί κανονικότατα

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης τρεχεις AndroBench και αν είσαι πανω από 500 όλα οκ

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα κάνει το P10 μου από single σε dual SIM με custom firmware: D188-L09. Είχε γίνει rebranding του κινητού και δεν έχει πλέον official stock ROM.

Πλέον χρειάζεται να το γυρίσω σε stock ROM. Το θέμα είναι ότι δεν το καταφέρνω μόνος μου. Σε ποιον θα μπορούσα να απευθυνθώ να με βοηθήσει (ας είναι και με αμοιβή); Όποιος θέλει παρακαλώ p.m.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ανανεώνει. Το έχω κάνει αυτό με την αυτόματη βελτιστοποίηση αλλά εξακολουθεί και το κάνει.

Βρήκα στο internet ότι με την oreo υπάρχει αυτό το πρόβλημα και σε άλλα κινητά της Huawei.

Οπότε περιμένω όταν αποφασίσει η Huawei να ασχοληθεί με το θέμα.

Ευχαριστώ

 

Βασικά όταν αρχίζουν, μετά από μία αναβάθμιση έκδοσης του λογισμικού, τα "κολλήματα" & ασυμβατότητες σε android εφαρμογές δεν έχω καταλάβει αν αυτό οφείλεται σε ανάγκη για βαρύ update της ίδιας της εφαρμογής (μιλάμε ουσιαστικά για επαναπρογραμματισμό) λόγω κακής "συνεργασίας" με το ανανεωμένο λογισμικό (πιθανόν να μπλοκάρει πάνω σε ενημερωμένο firewall ή άλλες νέες δικλείδες ασφαλείας του android 8) ή οφείλεται σε κακή συμβατότητα με το ενημερωμένο EMUI προσαρμοσμένο πάνω σε κινητά Huawei , μπορεί και τα δύο.

Δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι κάθε φορά που αναβαθμίζεται η έκδοση του android και το αντίστοιχο EMUI να ξανακυλάμε ( εσκεμμένα; ) πίσω (άντε πάμε ξανά απ' την αρχή) σε προβλήματα ομαλής λειτουργίας και συνεργασίας πολλών εφαρμογών με το ίδιο το κινητό ή με διάφορα multimedia μέσα αναπαραγωγής που συνεργάζονται με android κινητά όπως π.χ. ένα Bluetooth ηχοσύστημα αυτοκινήτου.

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Εχτές κοιτάζοντας τυχαία για αναβάθμιση, μου ήρθε ή 8.0.0.369 από την 8.0.0.365 που είχα.

Χοντρικά αλλάζει μόνο το ξεκλείδωμα με το πρόσωπο, το οποίο δουλεύει αρκετά καλά θα έλεγα, διότι το δαχτυλικό αποτύπωμα με τον καιρό , παρά τις ρυθμίσεις πάλι δεν δουλεύει τόσος καλά.

Edited by stubu
Link to comment
Share on other sites

Εχτές κοιτάζοντας τυχαία για αναβάθμιση, μου ήρθε ή 8.0.0.369 από την 8.0.0.365 που είχα.

Χοντρικά αλλάζει μόνο το ξεκλείδωμα με το πρόσωπο, το οποίο δουλεύει αρκετά καλά θα έλεγα, διότι το δαχτυλικό αποτύπωμα με τον καιρό , παρά τις ρυθμίσεις πάλι δεν δουλεύει τόσος καλά.

Την έλαβα και εγώ την αναβάθμιση. Οι αλλαγές που παρατήρησα:

1. Ξεκλείδωμα με το πρόσωπο

2. Το θέμα με την ανανέωση του widget λύθηκε πλέον. Αλλά αυτό όχι λόγω αναβάθμισης της Huawei αλλά της εφαρμογής Επαγγελματικό ημερολόγιο.

3. Επιτέλους μπορείς πλέον στα δεδομένα κινητής να επιλέξεις ημερομηνία ανανέωσης πακέτου και όχι πάντα η 1η του μήνα που ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που γνωρίζουν, το shutter lag στην κάμερα το βελτίωσαν καθόλου;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το face unlock πως το ενεργοποιώ? Είναι κάποιο app που πρέπει να κατεβάσω? Επίσης, τι παίζει με τα νέα notifications on screen?

Αν σου έχει έρθει η αναβάθμιση 8.0.0.369 υπάρχει στις Ρυθμίσεις Ασφάλεια και απόρρητο Ξεκλείδωμα μέσω προσώπου.

Δεν χρειάζεται άλλο app.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν πάρει την 8 έχουν αντιμετωπίσει lag γενικότερα σε αντίθεση με την 7?

Σε διάφορες εφαρμογες

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν σου έχει έρθει η αναβάθμιση 8.0.0.369 υπάρχει στις Ρυθμίσεις Ασφάλεια και απόρρητο Ξεκλείδωμα μέσω προσώπου.

Δεν χρειάζεται άλλο app.

 

Thanks! Το δοκίμασα. (Είχα την εντύπωση ότι θα ξεκλειδώνει το κινητό αμέσως και όχι να χρειαστεί να είναι ενεργοποιημένη η οθόνη.)

 

Όσον αφορά το lag που ρώτησε ο φίλος, προσωπικά όχι, δεν έχω παρατηρήσει τίποτα. Ok σπάνια να φάει κανά κολληματάκι για 1-2'' αλλά τίποτα τραγικό. Όπως κάθε κινητό άλλωστε.

Edited by Magas_28
Link to comment
Share on other sites

Thanks! Το δοκίμασα. (Είχα την εντύπωση ότι θα ξεκλειδώνει το κινητό αμέσως και όχι να χρειαστεί να είναι ενεργοποιημένη η οθόνη.)

 

Όσον αφορά το lag που ρώτησε ο φίλος, προσωπικά όχι, δεν έχω παρατηρήσει τίποτα. OK σπάνια να φάει κανά κολληματάκι για 1-2'' αλλά τίποτα τραγικό. Όπως κάθε κινητό άλλωστε.

 

Αν ενεργοποιήσεις την αφύπνιση συσκευής (στις Ρυθμίσεις ->στην αναζήτηση ρύθμισης γράψε "αφύπνιση" και θα σου το βρει) τότε και με απενεργοποιημένη την οθόνη το κινητό θα ξεκλειδώσει μέσω face recognition αυτόματα απλά ανασηκώνοντας το λίγο

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσεις την αφύπνιση συσκευής (στις Ρυθμίσεις ->στην αναζήτηση ρύθμισης γράψε "αφύπνιση" και θα σου το βρει) τότε και με απενεργοποιημένη την οθόνη το κινητό θα ξεκλειδώσει μέσω face recognition αυτόματα απλά ανασηκώνοντας το λίγο

 

Η αφύπνιση είναι ενεργοποιημένη. (έχει ακόμα 2 επιλογές, μείωση της έντασης ήχου για κλήσεις και για χρονόμετρα/ξυπνητήρια. Αλλά αυτές δεν τις έχω τικαρισμένες.) Στο μενού 'ξεκλείδωμα μέσω προσώπου' έχω τικάρει την πρώτη επιλογή ' Άμεσο ξεκλείδωμα', και η τελευταία επιλογή είναι τικαρισμένη ' Ειδοπ. έξ. κλειδ, οθ.' Κάνω κάτι λάθος? Γιατί ακόμα δεν ξεκλειδώνει με απενεργοποιημένη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το ¨έξυπνο ξεκλείδωμα (μέσω Bluetooth) και δημιουργείται (ίσως) κάποιο conflict;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το ¨έξυπνο ξεκλείδωμα (μέσω Bluetooth) και δημιουργείται (ίσως) κάποιο conflict;

 

Όχι..Αλλά ξε-τίκαρα το ' Ειδοπ. έξ. κλειδ, οθ.' Τώρα έχω μόνο επιλεγμένη την πρώτη επιλογή 'Άμεσο ξεκλείδωμα'. Δουλεύει μια χαρά! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και εγω,δουλευει καλα αλλα το ταχυτατο αποτυπωμα παραμενει η πρωτη μου επιλογη.

Απο κολληματα, κανενα απολυτως και με το τελευταιο update (369)

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κάνει πολλά κόλπα με αποκορύφωμα το χάσιμο κάποιων συσκευών που είχα συνδέσει με bt

είχα βάλει την 374 με το firmware finder αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος

γυρίζω στην 155 που ήμουν πριν και όταν βγάλει το κινητό αναβάθμιση ota μονο του, τότε την κάνουμε...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ενα θεματακι ειδα με την νεα αναβαθμιση, οτι στο εξυπνο καλυμμα ενω εχω ενεργοποιημενο το παραθυρο (την επιλογη) με το που κλεινω το καπακι της θηκης δεν μου βγαζει πια την θερμοκρασια καιρου! Το εχει κανεις αλλος αυτο το θεματακι?

 

Και για τους γνωστες...ποια η διαφορα στην καμερα 20mpx και 12mpx οταν τραβαμε φωτο? Ειδα οτι με τα 20 δεν επιτρεπεται το ζουμ, και οσο βαζω να δω διαφορες μεταξυ τους σε μια φωτο (στην οθονη του κινητου,οχι σε pc) δεν βγαζω ακρη ξεκαθαρα τι ειναι καλυτερο ή πιο λεπτομερες...

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Βγάζε στα 12

Στα 20 το μόνο παραπάνω είναι μέγεθος σε mb

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανένας το P20; Εντυπώσεις;

Έχει αυτές τις μέρες μια προωθητική ενέργεια η Huawei και με ανταλλαγή του Ρ10 αγοράζεις το Ρ20 280 ευρώ φθηνότερα.

Δεν είναι και άσχημα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

SOS

ρε παιδιά έχει κανείς ιδέα πως δουλεύει το hisuite?

εκανα backup και επαναφορά εργαστασιακών δεδομένων και στο restore η μ@λ@κία μου είχε διαγράψει όλες τις φωτογραφίες

δηλαδή τι σκ@τά backup είναι αυτό?

 

όταν είχα κάνει backup στην internal του κινητού και restore όλα πήγαν μια χαρά

μου αρέσει που σου προτείνει να κάνεις και το backup μέσω hisuite

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω περάσει και 'γω εδώ και λίγες μέρες την τελευταία αναβάθμιση και πλέον έχω θέμα με τα δεδομένα. Στην αρχή νόμιζα ότι έχει θέμα το gps γιατί χρησιμοποιώ μια εφαρμογή για τρέξιμο και μου έκανε συνέχεια αποσυνδέσεις. Σήμερα παρατήρησα όμως ότι πλέον κάθε φορά που μιλάω στο τηλέφωνο, ασχέτως αν παίρνω εγώ ή με παίρνουν, κλείνουν τελείως τα δεδομένα αντί να γυρίσει σε 3g από 4g όπως έκανε πάντα. Και με το που το κλείσω ανοίγουν πάλι σε 4g. Αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...