Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε σχέση με ποιο κινητό μιλάς; Γιατί πχ από p10 που ειναι κοντά σε χρήματα, το g6 είναι καλύτερο στςι νυχτερινές.

φίλε μου πήρα το P10 και το G6 είναι μάπα στις φωτογραφίες... πίστεψέ με ...

Βέβαια γούστα είναι αυτά. Προσωπικά μου την έσπαγε η ελαιογραφία του G6 όταν ζούμαρα την φωτογραφία και ότι έβγαινε θολή αν δεν έβαζα φλας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φίλε μου πήρα το P10 και το G6 είναι μάπα στις φωτογραφίες... πίστεψέ με ...

Βέβαια γούστα είναι αυτά. Προσωπικά μου την έσπαγε η ελαιογραφία του G6 όταν ζούμαρα την φωτογραφία και ότι έβγαινε θολή αν δεν έβαζα φλας.

 

Είσαι σίγουρος; Γιατι σε αυτό το συγκριτικό βλέπω το αντίθετο Cámara trasera Huawei P10 vs LG G6 (έχει 2 σελίδες). Επιμένω και ρωτάω γιατί προσπαθώ να αποφασίσω ποιο να πάρω.

 

Ειδικά αυτές οι 2 έχουν τρελή διαφορά

 

35074453780_9a4e6b7c60_c.jpgLG G6 by MarcCEcases, on Flickr

 

34651197473_e950a83dd9_c.jpgHuawei P10 by MarcCEcases, on Flickr

 

Υ.Γ. Σορρυ για το offtopic

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το συγκριτικό του συμφορουμίτη που έκανε με το S8.

Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να ρίξει μια ματιά και σε αυτό αλλά και στα μηνύματα που τις σχολιάζουν. :)

 

καλησπερα σας.

Οπως ειχα υποσχθει, ετοιμαζα συγκριτικο με σ8, για οποιον ενδιαφερεται.

Για οποιον δεν ενδιαφερεται θα παρακαλουσα να μην ανακατευτει ή να πει τη γνωμη του χωρις χαρακτηρισμους, οσα χρονια ειμαι στο φορουμ εχω βοηθηθει και εχω βοηθησει αρκετα, αυτο κανω και τωρα, δεν προμοταρω ουτε προωθω καποια συσκευη για να ακουω ανοητα σχολια.

Λοιπον, εβγαλα ο,τι μπορουσα και με τα 2 ταυτοχρονα και ειναι στη διαθεση σας στο κλασσικο θεμα των φωτογραφιων:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7280725#post7280725

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7280719#post7280719

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7280713#post7280713

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο μυστήριο να λέτε ότι η κάμερα του είναι κακή. Του G4 είναι σημείο αναφοράς, και δεν είναι του G6; Τη νύχτα δεν υπάρχει κινητό που να βγάζει φωτογραφίες ισάξιες με της ημερίσιες ή έστω πολύ κοντά σε ποιότητα. Οπότε κάτι πρέπει να κάνουν για να το βελτιώσουν κάθε φορά.

Βέβαια δεν την έχω δει την κάμερα του. Αλλά θα κρατήσουμε το G4 έτσι και αλλιώς ακόμη και αν πάρω το mi max 2 :p

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω και τα δύο και μπορώ να πω ότι προτιμώ το Ρ10. Ψάξε youtube και θα δεις ότι έχω δίκιο. Με το που σκοτεινιαζει το χάνει λίγο το g6.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω και τα δύο και μπορώ να πω ότι προτιμώ το Ρ10. Ψάξε youtube και θα δεις ότι έχω δίκιο. Με το που σκοτεινιαζει το χάνει λίγο το g6.
Άλλο αυτό και άλλο μάπα κάμερα...

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα συγκριτικά όμως βλέπω ότι το p10 χάνει ακόμα περισσότερο. Ακόμα και στο youtube που έχει χαμηλή ανάλυση

κάθε άλλο παρά καλύτερο το λες το p10 στις νυχτερινές.

 

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν χάνει από πχ το s8 ή u11 αλλά αν χάνει από συσκευές ίδιου budget. Και γω αυτό που βλέπω είναι ότι δεν έχει κάτι να ζηλέψει απο τον ανταγωνισμό. Ίσα ίσα που το p10 τραβάει σε 1/4 όταν το g6 τράβαγε σε 1/15 κάτι που σημαίνει ότι το p10 θα έχει και περισσότερο Motion blur.

 

Το p10 θα το καλοκοίταζα αν είχε μεγαλύτερη οθόνη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο αυτό μην ξεχνάτε ότι παίζει και ρόλο η οθόνη του υπολογιστή στις οποίες βλέπει κάποιος τις φώτο :lol: εγώ σε πολλές απο τις φώτο στα πιο πάνω λινκ μου αρέσουν αυθόρμητα περισσότερο φώτο του γ6.. και για να είμαι αντικειμενικός έκρινα τις φώτο προτού δω ποιά είναι από ποιό.
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το συζητάμε... Στα 380€ που "έπαιξε" ήταν value for money, ειδικά, όπως αποδείχτηκε, που δεν έβγαλε τα προβλήματα που όλοι τρέμουν.

Τώρα, εάν πάρουμε Oreo κατά τον Δεκέμβρη - Γενάρη και αρχίσουν να ψοφάνε θα τους αρχίσουμε το ψαλτήρι εδώ μέσα..! :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει σε χρυσο χρωμα στο σκρουτζ στα 410 ευρω μαζι με μεταφορικα. αξιζει η αγορα του? δεν με πειραζει που εχει τον 821 αντι για τον 835, δεν ειμαι Και heavy user ετσι κι αλλιως, το κινητο που εχω τωρα ειναι το Motorola G2 να φανταστειτε. Ειμαι λιγο επιφοβος-αναποφασιστος ακομη ομως. Mεχρι 400αρι θα διαθεσω οταν παρω τα λεφτα της πρακτικης :P . Οσο και αν σας φαινεται γελοιο-παραξενο εκτιμω το οτι εχει ακομη radio fm κανονικα, εγω δεν μπορω να χρησιμοποιω δεδομενα για να ακουω ραδιο, εχω συνηθισει αλλιως. θερμα χαιρετισματα απο λαρισα σε ολους
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το συζητάμε... Στα 380€ που "έπαιξε" ήταν value for money, ειδικά, όπως αποδείχτηκε, που δεν έβγαλε τα προβλήματα που όλοι τρέμουν.

Τώρα, εάν πάρουμε Oreo κατά τον Δεκέμβρη - Γενάρη και αρχίσουν να ψοφάνε θα τους αρχίσουμε το ψαλτήρι εδώ μέσα..! :lol:

 

Λες να "σέρνεται" με το Oreo?

Link to comment
Share on other sites

Λες να "σέρνεται" με το Oreo?

 

Προφανώς για bootloop μίλαγε. Τα περισσότερα lg σκασαν bootloop μετά από update.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για bootloop μίλαγε. Τα περισσότερα lg σκασαν bootloop μετά από update.

Στο lg g5 και στο lg v20 δεν εμφανίστηκε ξανά το θέμα bootloop oπότε φαντάζομαι αυτό τουλάχιστον έχει ξεπεραστεί..

Link to comment
Share on other sites

Στο lg g5 και στο lg v20 δεν εμφανίστηκε ξανά το θέμα bootloop oπότε φαντάζομαι αυτό τουλάχιστον έχει ξεπεραστεί..

 

Έχουν και soc 14nm => χαμηλότερες θερμοκρασίες. Οπότε έτσι πιστεύω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Μάπα η κάμερα του g6 το άκουσαμε και αυτό.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοίτα, είναι λίγο σχετικό αυτό με την κάμερα. Εγώ για παράδειγμα, που έρχομαι από Samsung S6 Edge Plus, δεν είμαι ικανοποιημένος από την κάμερα του G6, δεν είναι τόσο καθαρές οι φωτογραφίες (ειδικά όταν κάνεις zoom), και οι βραδινές λήψεις είναι αρκετά χειρότερες, κατ' εμέ. Μπορεί στο manual να βγάζει καλές φωτογραφίες όμως δεν είμαι διατεθειμένος να παίζω με τις ρυθμίσεις. Εγώ τόσα χρόνια έχω μάθει το κινητό μου να είναι "shot ready", να το βγάζω από την τσέπη και να φωτογραφίζω, όχι να κάνω παραμετροποίηση και αρκετές λήψεις για να δω ποια θα κρατήσω. Μπορεί κάποιος άλλος που έρχεται από άλλη συσκευή να τη θεωρεί ανώτερη, όμως για εμένα χάνει πολύ κυρίως λόγω του λογισμικού, γιατί είναι θέμα λογισμικού, με την εφαρμογή camera της google τα πράγμτα είναι λίγο καλύτερα.

Επιπλέον, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική των δύο αισθητήρων με διαφορετική ποιότητα, δηλαδή, αν θέλω καλύτερη ποιότητα πρέπει να χρησιμοποιώ τον ευρυγώνιο? Δεν λέω, είναι πολύ καλή συσκευή γενικότερα, όμως όταν πουλάς μία συσκευή στα 699€, τόσο το πήρα εγώ), οφείλεις να έχεις προσέξει τις λεπτομέρειες.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είναι λίγο σχετικό αυτό με την κάμερα. Εγώ για παράδειγμα, που έρχομαι από Samsung S6 Edge Plus, δεν είμαι ικανοποιημένος από την κάμερα του G6, δεν είναι τόσο καθαρές οι φωτογραφίες (ειδικά όταν κάνεις zoom), και οι βραδινές λήψεις είναι αρκετά χειρότερες, κατ' εμέ. Μπορεί στο manual να βγάζει καλές φωτογραφίες όμως δεν είμαι διατεθειμένος να παίζω με τις ρυθμίσεις. Εγώ τόσα χρόνια έχω μάθει το κινητό μου να είναι "shot ready", να το βγάζω από την τσέπη και να φωτογραφίζω, όχι να κάνω παραμετροποίηση και αρκετές λήψεις για να δω ποια θα κρατήσω. Μπορεί κάποιος άλλος που έρχεται από άλλη συσκευή να τη θεωρεί ανώτερη, όμως για εμένα χάνει πολύ κυρίως λόγω του λογισμικού, γιατί είναι θέμα λογισμικού, με την εφαρμογή camera της google τα πράγμτα είναι λίγο καλύτερα.

Επιπλέον, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική των δύο αισθητήρων με διαφορετική ποιότητα, δηλαδή, αν θέλω καλύτερη ποιότητα πρέπει να χρησιμοποιώ τον ευρυγώνιο? Δεν λέω, είναι πολύ καλή συσκευή γενικότερα, όμως όταν πουλάς μία συσκευή στα 699€, τόσο το πήρα εγώ), οφείλεις να έχεις προσέξει τις λεπτομέρειες.

Αυτό πήγα και εγώ να εξηγήσω. Στα ίδια ακριβώς σημεία αναφέρομαι και εγώ. Με κάλυψες πλήρως. Ευχαριστώ! (γιατί νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος περίεργος/τρελός) χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Από πότε ο ευρυγώνιος έχει καλύτερη ποιότητα;

 

Το s6 edge δεν το είχα ποτέ οπότε και δεν εκφέρω γνώμη. Για το p10 μίλησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Από πότε ο ευρυγώνιος έχει καλύτερη ποιότητα;

 

Το s6 edge δεν το είχα ποτέ οπότε και δεν εκφέρω γνώμη. Για το p10 μίλησα ;)

 

Οκ να το θέσω διαφορετικά μάλλον γιατί βάζουμε τον εγωισμό πάνω απ αυτό που θέλουμε να πούμε. Ο Ρ10 έχει καλύτερο software στην διαχείριση της κάμερας και της λήψης. Έχει αυτόματη νυχτερινή λήξη που αφήνει ανοιχτό το κλείστρο, αυτόματο "παίξιμο" με τα φώτα και άλλα... Το G6 δυστυχώς για να τα κάνει αυτά πρέπει να ξέρεις ότι να χειρίζεσαι τις χειροκίνητες ρυθμίσεις και να έχεις υπομονή να τραβήξεις δέκα φωτογραφίες για να κρατήσεις μια. Εγώ δεν έχω αυτή την υπομονή. Είπα απ την αρχή. Είναι υποκειμενικό, εμένα μου αρέσει σαν σύνολο (λήψεων, χειρισμού, software) το P10 και όχι το G6. Ξαναλέω, κατ εμέ, το G6 είναι τούμπανο για πρωί και όχι για νύχτα. Το αυτόματο στη νύχτα δε με ικανοποίησε (ειδικά αν δε έβαζα φλας). Είναι συγκεκριμένη η απαίτηση που λέω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάνετε λες και είναι επιστήμη το manual,για μένα το software της κάμερας είναι μακράν το πιο πλήρες..Απόλυτος έλεγχος σε φωτογραφίες και βίντεο κανένα άλλο τηλέφωνο δεν τα προσφέρει αυτά.Το μόνο που χάλασε η lg είναι ο μικρότερος φακός σε σχέση με το lg g5 και εκεί είναι η διαφορά.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο.

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κανένας εγωισμός αφού το κινητό δεν το χω πάρει ακόμα. Επιπλέον τα συγκριτικά που είναι auto με auto δείχνουν το αντίθετο. Μην ξεχνάμε ότι μίλησες για νυχτερινές και όχι για modes.

 

Επιπλέον, στα συγκριτικά το p10 ειναι ηδη 1/4 ενω το g6 αρκετά πιο γρήγορο. Δηλαδή σε χεράτες, στο g6 σε παίρνει να ρίξεις ταχύτητα με manual... στο p10 όχι ;)

 

πχ εδώ το g6 ειναι 1/11 sec LG G6 και το p10 σε 1/4 Huawei P10 . Μόνο στο g6 σε παίρνει να ρίξεις ταχύτητα αν και νομίζω ότι είναι ήδη καλύτερο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κανένας εγωισμός αφού το κινητό δεν το χω πάρει ακόμα. Επιπλέον τα συγκριτικά που είναι auto με auto δείχνουν το αντίθετο. Μην ξεχνάμε ότι μίλησες για νυχτερινές και όχι για modes.

 

Επιπλέον, στα συγκριτικά το p10 ειναι ηδη 1/4 ενω το g6 αρκετά πιο γρήγορο. Δηλαδή σε χεράτες, στο g6 σε παίρνει να ρίξεις ταχύτητα με manual... στο p10 όχι ;)

 

πχ εδώ το g6 ειναι 1/11 sec LG G6 και το p10 σε 1/4 Huawei P10 . Μόνο στο g6 σε παίρνει να ρίξεις ταχύτητα αν και νομίζω ότι είναι ήδη καλύτερο.

Και εγώ μπορώ να σου παραθέσω αυτό το βίντεο

που λέει ότι λέω. Φαίνεται πώς τραβάει το ένα στα σκιερά μέρη και πώς το άλλο (πχ 1:58 λεπτό και σε άλλες φώτος). Μπορεί να είναι δικό μου λάθος στο πώς το εξέφρασα, αλλά όταν εννοώ νυχτερινή λήψη εννοώ το mode να τραβάει αυτόματα. Αν στο LG βάλεις το κλείστρο 20 δευτερόλεπτα και με 50 iso τότε η φωτογραφία θα βγει λευκή ή υπερφωτισμένη, ενώ το mode στο Ρ10 στην κάνει μπουμπούκι. Τέσπα, επιλογές είναι. Προσωπικά άφησα το G6 (που ξαναλέω μου άρεσε σε όλα τα άλλα) για το Ρ10. Το μέλλον θα δείξει αν έκανα καλή επιλογή... Κακός ξεκίνησα την σύγκριση. Υπάρχει αλλού θέμα για συγκρίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει θήκη ή και screen protector ας τσεκάρει το άρθρο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=460542 έχει 30% λόγω του black friday και έχει ωραίες θήκες για το G6 μας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...