Jump to content

Huawei P8 Lite (2017)


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Huawei P9 Lite (2017), Huawei Honor 8 Lite, Huawei Nova Lite, Huawei GR3 (2017)

 

Η ίδια συσκευή,με διαφορετικα ονόματα ανάλογα την αγορά κυκλοφορίας...

Καλό θα ήταν να αλλάξει και το ονομα του θέματος καποια στιγμή,άσχετα αν οι περισσότεροι το αγοράζουν απο τα σκρουτζομαγαζα,επίσημα σε εμάς εχει κυκλοφορήσει σαν P9 lite 2017

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Γεια σας γράφω εδώ για να μου πείτε σαν αντικειμενικοί κάτοχοι του p8 lite 2017 αυτό η το xiaomi redmi 4 note με snapdragon είναι για φίλο που είναι ανάμεσα σε αυτά τα 2 κ η χρήση που θα κάνει είναι κυρίως social κ φώτο παιχνίδια καθόλου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Huawei P9 Lite (2017), Huawei Honor 8 Lite, Huawei Nova Lite, Huawei GR3 (2017)

 

Η ίδια συσκευή,με διαφορετικα ονόματα ανάλογα την αγορά κυκλοφορίας...

Καλό θα ήταν να αλλάξει και το ονομα του θέματος καποια στιγμή,άσχετα αν οι περισσότεροι το αγοράζουν απο τα σκρουτζομαγαζα,επίσημα σε εμάς εχει κυκλοφορήσει σαν P9 lite 2017

 

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/163032-huawei-p9-lite-dual-sim-black

 

https://www.skroutz.gr/s/11103582/Huawei-P8-Lite-2017-16GB.html#reviews

 

:worry: - δηλαδη φιλε μου το ιδιο κινητο ειναι ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

Άλλο P9 Lite και άλλο P9 Lite 2017....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι γίνεται ρε παίδες στο νήμα; Μεγάλη νέκρα βλέπω.!! Να υποθέσω πως είναι η τέλεια συσκευή και όλοι είναι υπέρ ευχαριστημένοι, η το αντίθετο, οτι είναι τόσο χάλια που ελάχιστοι το έχουν πάρει :lol:

 

Αστείο το δεύτερο και μάλλον και το πρώτο. Τέλεια συσκευή δεν υπάρχει, το ξέρουν και οι πέτρες πια και σε καμία περίπτωση δεν είναι χάλια το κινητάκι μας.

 

Με αφορμή λοιπόν το άρθρο-παρουσίαση του νέου EMUI στην αρχική σελίδα του myphone σήμερα, θέλω να ρωτήσω μήπως ξέρει η έχει ακούσει κανείς αν πρόκειται να πάρει το EMUI 5.1 η την επόμενη του Android (O) η συσκευή. Έχει πει η Huawei κάτι για αυτά;

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι όπως δούλευε την πρώτη μέρα δοτυλεύει και σήμερα. Ούτε ένα (μα ούτε ένα) κόλλημα, με όλες τις εφαρμογές να παίζουν, ούτε κλήση χαμένη, γρήγορο στα δεδομένα, προσωπικά ευχαριστημένος με την κάμερα (έχω απαιτήσεις μέσου χρήστη), και μπαταρία ικανοποιητική όπως υπόσχεται.

Μεγαλύτερη ποικιλία στα Themes θα ήθελα όπως των Xiaomi, αυτό.

Link to comment
Share on other sites

παίδες πήρε φίλος το P9 lite 2017 και εχει εγκατεστημενο το switftkey για keyboard,ετσι έρχεται απο μαμα?
Link to comment
Share on other sites

παίδες πήρε φίλος το P9 lite 2017 και εχει εγκατεστημενο το switftkey για keyboard,ετσι έρχεται απο μαμα?

 

Ναι, το έχει προεγκατεστημένο.

 

Αν το πήρε απο σκρουτζομάγαζο μονόκαρτο και unbrandend (P8 Lite 2017 τα λένε αυτά αλλά είναι η ίδια συσκευή), τσέκαρε μήπως έχει Beta Rom όπως το δικό μου (και μερικών άλλων) και έτρεχα για μέρες. Τώρα πάει μια χαρά μετά την αλλαγή της rom.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά σκέφτομαι να το πάρω και γω μιας που χαλασε το αρχαιο πλεον Xperia Z νομιζω πως θα με χαλάσει η μνημη γτ το Ζ ειχε 11 gb ελευθερα και θελω να δω τι θα παίξει με το ποσο θα μπαινουν στην καρτα μνημης ολες οι εφαρμογες.

Το επέλεξα εναντι του J7 της sammy λογο καλυτερης καμερας.

Θελω να ρωτησω εχει μπροστινο Flash? Η καμερα η μπροστινη σε τι κατάσταση ειναι?

 

Επισης το μοναδικο σε χρυσο χρωμα το δινουν σαν Single Sim αλλα ειναι Dual αναφέρουν οτι στο δευτερο Slot βαζεις την SD κατι τετοιο υσχυει η μπαρουφες?

http://www.techstores.gr/smartphone-huawei-p8-lite-2017-dual-sim-lte-gold-eu.html?ref=bestprice.gr

https://www.kaizershop.gr/huawei-p8-lite-2017-dual-gold-eu?ref=bestprice.gr

τα σαιτ ειναι αυτα και αν υσχυει σκεφτομαι πιο πολυ το καιζερ ειναι ενα απο αυτα π πουλουσε αυτα με την beta rom?

 

και αν μπορειτε διαφωτιστε με και αν ειναι προτιμωτερο να ξανασκεφτω το J7 η το p9 του 2016?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να το πάρω και γω μιας που χαλασε το αρχαιο πλεον Xperia Z νομιζω πως θα με χαλάσει η μνημη γτ το Ζ ειχε 11 gb ελευθερα και θελω να δω τι θα παίξει με το ποσο θα μπαινουν στην καρτα μνημης ολες οι εφαρμογες.

Το επέλεξα εναντι του J7 της sammy λογο καλυτερης καμερας.

Θελω να ρωτησω εχει μπροστινο Flash? Η καμερα η μπροστινη σε τι κατάσταση ειναι?

 

Επισης το μοναδικο σε χρυσο χρωμα το δινουν σαν Single Sim αλλα ειναι Dual αναφέρουν οτι στο δευτερο Slot βαζεις την SD κατι τετοιο υσχυει η μπαρουφες?

http://www.techstores.gr/smartphone-huawei-p8-lite-2017-dual-sim-lte-gold-eu.html?ref=bestprice.gr

https://www.kaizershop.gr/huawei-p8-lite-2017-dual-gold-eu?ref=bestprice.gr

τα σαιτ ειναι αυτα και αν υσχυει σκεφτομαι πιο πολυ το καιζερ ειναι ενα απο αυτα π πουλουσε αυτα με την beta rom?

 

και αν μπορειτε διαφωτιστε με και αν ειναι προτιμωτερο να ξανασκεφτω το J7 η το p9 του 2016?

 

Λοιπόν, με το που μπουτάρει θα χεις 7gb περίπου ελεύθερα. Οπότε καταλαβαίνεις τι παίζει. Το δικό μου τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να αργεί να ανοίξει κάποιες εφαρμογές. Αναρωτιέμαι αν έχει να κάνει με το οτι έχω μόνο 2gb ελεύθερα στην εσωτερική μνήμη.

Η μπροστινή κάμερα είναι αξιοπρεπής (δεν έχει led) και η πίσω αρκετά καλή για τα λεφτά του. Συνολικά σαν συσκευή για τα λεφτά της πάντα, είναι αρκετά καλή και νομίζω δεν θα σε δυσαρεστήσει. Δεν ξέρω αν υπερτερούν τα J7 & P9 του 2016. Αυτό θέλει ψάξιμο και είναι πολύ σχετικό.

Δείχνει πολύ premium αλλά δεν είναι τόσο. Μια αίσθηση πλαστικούρας την έχει όταν το χτυπάς με το νυχάκι μπρος η πίσω. Το πλαίσιο του όμως είναι μεταλλικό. Είναι υπέρ-γλυστερή συσκευή και αν δεν βάλεις θήκη, είναι σίγουρο οτι θα σου φύγει απο εκεί που θα το ακουμπήσεις η θα σου γλιστρήσει εύκολα απ τα χέρια. Το γυαλί της οθόνης δεν έχει ελαιοφοβική επίστρωση (αφήνει φουλ δακτυλιές) και αν του βάλεις tempered glass δεν θα κολλάει στις άκρες λόγο της καμπυλωτής οθόνης. Το εντυπωσιακό είναι οτι τα γυαλάκια τα πουλάνε για την οθόνη του οι απατεώνες. Πρόσεξε μην την πατήσεις.

Εγώ ήμουν ένας απ' αυτούς που το πήρα απ το γνωστό μαγαζί της ομόνοιας (P8 Lite 2017). Μονόκαρτο unbranded και είχε beta rom. Μετά απο πολλές εντάσεις και με το μαγαζί και με το επίσημο σέρβις της Huawei, μου πέρασαν το firmware του P9 Lite 2017 που είναι η ίδια συσκευή. Το slot στο δικό μου είναι ένα, αλλά έχει δυο θέσεις. Στη μια η sim στην άλλη η sd.

 

Η επιλογή δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την ταχυτατη απαντηση σου ψαχτικα αρκετα και μιας και δινω περισσοτερη βαση στην καμερα λεω να καταληξω στο Α5 της σαμσουνγκ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... Ξέρετε αν η έκδοση 2017 έχει OTG ; To gsmarena λέει πως έχει..... αληθεύει ;

Το έχει κάποιος να το επιβεβαιώσει ;

Είναι ο μόνος λόγος που θα άλλαζα το δικό μου, μια που μου έχει χρειαστεί αρκετές φορές....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... Ξέρετε αν η έκδοση 2017 έχει OTG ; To gsmarena λέει πως έχει..... αληθεύει ;

Το έχει κάποιος να το επιβεβαιώσει ;

Είναι ο μόνος λόγος που θα άλλαζα το δικό μου, μια που μου έχει χρειαστεί αρκετές φορές....

 

Μόλις του κούμπωσα ενα στικάκι 8gb με διαμόρφωση fat 32. Το είδε και διάβασε τα περιεχόμενά του κανονικότατα :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις του κούμπωσα ενα στικάκι 8gb με διαμόρφωση fat 32. Το είδε και διάβασε τα περιεχόμενά του κανονικότατα :D

 

Ωραία....!!!! Για δες... ntfs διαβάζει ; :-)

Οντως δεν έχει το tap tap για να ανοίγει η οθόνη ; (το διπλό χτύπημα στην οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία....!!!! Για δες... ntfs διαβάζει ; :-)

Οντως δεν έχει το tap tap για να ανοίγει η οθόνη ; (το διπλό χτύπημα στην οθόνη)

 

Επειδή είμαι στη δουλειά τώρα και δεν έχω καλώδιο OTG μαζί μου, δεν μπορώ να σου πω αν διαβάζει και ntfs. Μετά απ' το σπίτι.

Δυστυχώς το σπουδαίο χαρακτηριστικό του διπλού tap για ενεργοποίηση οθόνης δεν το έχει :(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στη δουλειά τώρα και δεν έχω καλώδιο OTG μαζί μου, δεν μπορώ να σου πω αν διαβάζει και ntfs. Μετά απ' το σπίτι.

Δυστυχώς το σπουδαίο χαρακτηριστικό του διπλού tap για ενεργοποίηση οθόνης δεν το έχει :(

 

Κρίμα να δίνουν κάτι που θα έπρεπε να προϋπάρχει και να αφαιρούν κάτι αρκετά χρήσιμο.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία....!!!! Για δες... ntfs διαβάζει ; :-)

Οντως δεν έχει το tap tap για να ανοίγει η οθόνη ; (το διπλό χτύπημα στην οθόνη)

 

Και στο καπάκι του κουμπώνω στικάκι με 64 γίγαντες χωρητικότητα (usb 3) και διαμόρφωση NTFS και για ακόμη μια φορά βλέπει και διαβάζει ότι έχω μέσα.!!

 

Τι να σου ευχηθώ λοιπόν; Καλορίζικο απο τώρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και στο καπάκι του κουμπώνω στικάκι με 64 γίγαντες χωρητικότητα (usb 3) και διαμόρφωση NTFS και για ακόμη μια φορά βλέπει και διαβάζει ότι έχω μέσα.!!

 

Τι να σου ευχηθώ λοιπόν; Καλορίζικο απο τώρα :lol:

 

AN καταφέρω να πουλήσω το δικό μου.....:-)

Ευχαριστώ πολύ !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια έχω ενα P9 LITE 2017 Single sim brand vodafone από πίσω η συσκευή γράφει PRA-LX1 έχω ξεκλειδώσει bootloader κτλ που μπορώ να βρω την μαμά ρομ να του την περάσω γιατί του πέρασα μια η οποία δεν είναι η δικιά του γιατί δεν δουλεύει η κάμερα η ρομ είναι PRA-LX1 C432B100 αυτή που του πέρασα λόγω βιασύνης δεν είναι η σωστή υπάρχει τρόπος να του περάσω την δικιά του?

 

Η δικιά του όταν μπουταρε έβγαζε το λογότυπο της vodafone αυτή που του πέρασα βγάζει μόνο το android σε μαύρο φόντο και ανοίγει και στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για δύο Sim καρτες ενώ στην πραγματικότητα έχει μια Sim και μια sd

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει καμμία λύση ή αν έχει κάποιος backup σε twrp την ρομ και μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι υποχρεος

Edited by giogio
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πριν λίγο μου σκασε νέα ενημέρωση συστήματος (392mb) στο μονόκαρτο unbranded μου..!!

 

Σημειωτέων οτι το αγόρασα ως P8 Lite 2017 και φορούσε beta rom. Μετά απο πολλά τρεχάματα, το επίσημο service της Huawei μου πέρασε την official rom του P9 Lite 2017. Τώρα τρέχει την: PRA-LX1C432B161

 

Έχετε δει κάτι εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό είναι το ίδιο μοντέλο με το P9 Lite 2017;

Αλλού δηλαδή αναφέρεται ως P8 Lite 2017 και αλλού ως P9 Lite 2017;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρόκειται για το ίδιο μοντέλο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...