Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR V3x


satsi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά τι σκάτε για την συσκευή;;;, αφού εύκολα μπορεί να μπεί λογισμικό με ελληνικό μένου. Δεν αναρωτιέστε άραγε για ποιό λόγο βγαίνει και πακέτο ελληνικής γλώσσας;;;

Από την στιγμή που κάποιοι υποστηρίζουν οτι το φέρνει μόνο η Vodafone, πώς εξηγούν την ύπαρξη ελληνικού πακέτου γλωσσών;;; Όσο για το λογισμικό της Vodafone ευτυχώς ή δυστυχώς σε όσες συσκευές υπάρχει, είναι άθλιο απο πολλές απόψεις. Εικονίδια, χρώματα και τα συναφή δεν είναι και τόσο όμορφα, είναι τα ίδια σχεδόν με του V1050, άλλωστε αυτά τα δύο κινητά έχουν την ίδια οθόνη. Απ' όσο έχω δεί. Εννοώ φυσικά απο τα εικονίδια και την σχεδίασή του. Αυτό το κόκκινο φόντο που έχουν τα μενού τα σκοτώνει. Πωλείται όντως το Unbranded στην ελληνική αγορά περίπου 80 ευρώ ακριβότερα.

 

Υ.Γ. Και το V525 που το αγόρασα πρίν απο 2 χρόνια ακριβώς, ήταν και αυτό με λογισμικό Vodafone Live, όμως εύκολα τη μετέτρεπες σε Unbranded έκδοση την συσκευή. Και το Vodafone live, μαζί με τα χαρακτηριστικά του, δεν χανόταν εάν έβαζες τις ρυθμίσεις της Vodafone για τον Browser.

 

 

Το Vodafone μενου του Vx3 είναι από τα καλύτερα παραμετροποιήσιμα για Live,αλλάζει χρώματα,και δεν είναι σαν του V1050 γιατί απλά έχει πολύ καλύτερη οθόνη που αποδίδει καλύτερα...

 

Το Ελληνικό πακέτο που κυκλοφορεί unbranded δεν είναι ίδιο με αυτό της Vodafone-Tα υπόλοιπα που αναφέρονται σε "ειδικά" forum, είναι με hacking

firmware και των γλωσσών (και περισσότερα έχω αναφέρει σε προηγούμενα post)

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω κι εγώ 2-3 ερωτησούλες σαν νέος χρήστης τόσο του V3x αλλά και της motorola...

 

Έχω εδώ και καμμιά 10 μέρες το V3x και δηλώνω ευχαριστημένος αν εξαιρέσουμε το θέμα της μπαταρίας...

 

Έχει βρει κανείς θήκη για το V3x???

 

Πως μπορεί να δει κάποιος την έκδοση του fw που έχει η συσκευή του???

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος την unbranded έκδοση του λογισμικού???

 

Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να περάσει την unbranded έκδοση???

 

Έχω παλιά κάρτα Sim της voda (από την εποχή της panafon το 2001). Θα πρέπει να την αλλάξω για να έχω σύνδεση 3g???

 

Από bluetooth ακουστικά έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι???

 

Από Car-kit τι λέει???

 

Ελπίζω να μην σας ζάλισα...

it is a dirty job but someone has got to do it...
Link to comment
Share on other sites

Ως πρός την οθόνη του V1050 με του V3x διαφωνώ, είναι ακριβώς η ίδια με ανάλυση 240χ320. Όσο αναφορά το λογισμικό της Vodafone δεν παύει να είναι Vodafone με όσα συνεπάγεται αυτό το χαρακτηριστικό. Κυκλοφόρησε μια τελευταία έκδοση λογισμικού, η οποία δεν είναι hacked και είναι απ' ευθείας απο την Μοτορόλα, μόνο που δεν έχει ελληνικό πακέτο γλωσσών και είναι κατά πολύ καλύτερη της προηγούμενης που ήταν hacked.

 

http://www.motomodders.net/Default.aspx?tabid=55&forumid=57&postid=88575&view=topic

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ως πρός την οθόνη του V1050 με του V3x διαφωνώ, είναι ακριβώς η ίδια με ανάλυση 240χ320. Όσο αναφορά το λογισμικό της Vodafone δεν παύει να είναι Vodafone με όσα συνεπάγεται αυτό το χαρακτηριστικό. Κυκλοφόρησε μια τελευταία έκδοση λογισμικού, η οποία δεν είναι hacked και είναι απ' ευθείας απο την Μοτορόλα, μόνο που δεν έχει ελληνικό πακέτο γλωσσών και είναι κατά πολύ καλύτερη της προηγούμενης που ήταν hacked.

 

http://www.motomodders.net/Default.aspx?tabid=55&forumid=57&postid=88575&view=topic

 

Mην σε ξεγελά η ίδια ανάλυση-Του 1050 η οθόνη είναι Τoshiba (αν θυμάμαι καλά) και του V3X Sharp CG TFT καμιά σχέση σε ευκρίνεια,που αυτήν την στιγμή είναι η καλύτερη της αγοράς . (Οι άλλες κορυφαίες είναι του V3i και του Sharp 903 )-Επίσης του V3X είναι λίγο μεγαλύτερη σε μέγεθος (2,3'' αν δεν κάνω λάθος )

 

Οσο αφορά το firmware είναι hacked από την κατάληξη του αρχείου (για να δουλεύει με τα γνωστά free προγράμματα) -Eπίσης γράφει ότι έχει ελλείψεις συνοδευτικών εφαρμογών πέρα των γλωσσών κλπ-Εξάλλου πάντα το ίδιο το site ,αναφέρεται σ'εφαρμογές για Μοtorola modders με το σχετικό ρίσκο.-Δεν σημαίνει ότι θα βγούν στην αγορά επίσημα από την εταιρία.

 

Επίσημα η Μotorola στην Ελλάδα (μέχρι αρχές Μαρτίου) διέθετε unbranded το R25221LD_U_85.92.70R με γλώσσα 0031 που έχει το μικρό

"πρόβλημα" που έχει αναφερεί με τους Ελληνικούς χαρακτήρες ,και το branded Vodafone R252211LD_U_85.97.COR με πακέτο γλωσσών 0038 το οποίο είναι νεώτερο ηλικιακά,(και πάντα τo Voda firmware θα προηγείται της unbranded έκδοσης λόγω της συνεργασίας)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι οι ίδιες οθόνες, και στίς δύο συσκευές οι διαστάσεις είναι : 33 x 45 mm. Τέλος πάντων. Όσο για το λογισμικό που παρέθεσα δεν έχει καμία σχέση με το 85.97.70 που ήταν hacked, είναι εντελώς καινούριο και διαφορετικό σε πολλούς τομείς απο εκείνη την τελευταία unbranded έκδοση. Πιστεύω να βρούμε και ελληνικό πακέτο γλωσσών να το δοκιμάσουμε. Άλλωστε δεν έκλεισε δίμηνο απο τότε που κυκλοφόρησε.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

-Για το θέμα της οθόνης ,πολλές εφαρμογές για 1050 δείχνουν μικρές σε V3x,οπότε είναι "απόδειξη" ότι δεν είναι οι ίδιες.

 

-Οσο αφορά το firmware δεν είπα ότι δεν υφίσταται σαν έκδοση από την Μοtorola αλλά:

1) δείχνει beta αφού δεν εχει συνοδευτικές εφαρμογές

2) "κάποιος" έχει επεξεργαστεί το αρχείο να λειτουργεί με τα γνωστά free προγράμματα.

 

-Οσο αφορά το γλωσικό πακέτο,αυτό που περιλαμβάνεται μαζί είναι το 0039 μόνο με Αγγλικά από ότι αναφέρεται,οπότε αν του περάσεις από "πάνω" οποιοδήποτε άλλο,θα έχει ασυμβατότητες και πιθανόν να δείχνουν κινέζικα μερικοί Ελληνικοί χαρακτήρες,όπως ήδη έγινε με την "παλαιότερη" έκδοση.

 

Σε κάθε περίπτωση όλα τα παραπάνω αφορούν ερασιτεχνικούς πειραματισμούς με ρίσκο,και δεν μπορεί να βγάλει κανείς συμπέρασμα,αν δεν κυκλοφορήσει επίσημα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera!

 

Boris kapios na mu eksigisi giati otan pao gia anaparagogi real video file (extension .rm) eno to anagnorizi ke vgazi ke sxetiko ikonidio oti ine real file meta den to pezi ke vgazi minima "File has unidentifiable information. Delete?"

 

Thks!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους V3x αν το κινητό υποστηρίζει την "αναγνώριση φωνής". Τη λειτουργία που δε χρειάζεται να αποθηκευτούν τα φωνητικά ονόματα αλλά απλώς να προφέρεις ένα όνομα ή ενα αριθμό και αυτό θα κληθεί. Το ρωτάω γιατί έχω το Ε1070 το οποίο σύμφωνα με τις οδηγίες έπρεπε να την υποστηρίζει, οι συσκευές που κυκλοφορούν στην Ιταλία το υποστηρίζουν αλλά στην Ελλάδα στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών δεν ήξεραν καλά καλά τι λειτουργίες έχει το κινητό. Ευχαριστώ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα μονο εγω εχω το προβλημα ορισμενες φορες να μην με ακουνε αλλα εγω να ακουω;;;:mad: :mad:

Και εγώ....

Δεν με ακούνε με τίποτα....

Αμεσως μετά, καλώ με την νοκια συσκευή μου, και με ακουνε τελεια...

Με το V3x πρέπει να φωνάζω ενώ με το νοκια να ψυθιρίζω...

Link to comment
Share on other sites

:O Και σε μένα το ίδιο πρόβλημα παρουσίασε και επιπλέον από ένα σημείο και μετά όταν κάποιος τηλεφωνούσε, η συσκευή πάγωνε. Τελικά το πήγα στη Motorola για αναβάθιση firmware και αναμένω ...
Link to comment
Share on other sites

Καλα μονο εγω εχω το προβλημα ορισμενες φορες να μην με ακουνε αλλα εγω να ακουω;;;:mad: :mad:

 

Είναι πρόβλημα δικτύου,δεν λειτουργεί πάντα η ενναλλαγή από 3G σε 2.5G. (To πρόβλημα υφίσταται λιγότερο στην unbranded έκδοση)

H λύση είναι επιλέξεις σαν επιλογή δικτύου όχι το "αυτόματο" αλλά το "Ευρωπαικές" -Η εναλλαγή γίνεται έτσι πάλι αυτόματα αλλά καλύτερα.

Σε ρύθμιση 2,5G (Ευρώπη-Ασία) δεν υπάρχει πρόβλημα με καμιά έκδοση συσκευής,αλλά δεν εχεις 3G.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera!

 

Boris kapios na mu eksigisi giati otan pao gia anaparagogi real video file (extension .rm) eno to anagnorizi ke vgazi ke sxetiko ikonidio oti ine real file meta den to pezi ke vgazi minima "File has unidentifiable information. Delete?"

 

Thks!

 

Αυτό το έχω προσέξει και γώ ,άλλωτε παίζει τα real video kai audio αρχεία,άλλωτε όχι-Μάλλον είναι ασυμβατότητα από την δημιουργία αυτών των αρχείων,και όχι συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω προσέξει και γώ ,άλλωτε παίζει τα real video kai audio αρχεία,άλλωτε όχι-Μάλλον είναι ασυμβατότητα από την δημιουργία αυτών των αρχείων,και όχι συσκευής.

 

To thema ine oti diafimizun tin siskevi oti pezi diafora arxia video metaksi afton real video ke wmv....alla tzifos! To exo dosi gia anavathmisi giati ixa to gnosto provlima me tis epafes ke tis iserxomenes klisis pu me petage stin arxiki othoni, opote tha rotiso eki...

Link to comment
Share on other sites

To thema ine oti diafimizun tin siskevi oti pezi diafora arxia video metaksi afton real video ke wmv....alla tzifos! To exo dosi gia anavathmisi giati ixa to gnosto provlima me tis epafes ke tis iserxomenes klisis pu me petage stin arxiki othoni, opote tha rotiso eki...

Παίζει μόνο τις εκδόσεις 8 και 9. Όπως αντίστοιχα και τα αρχεία τύπου wmv wma μόνο τα 7, 8 και 9. Για τα video υπάρχει συγκεκριμένη ανάλυση (qcif 176x144) και συγκεκριμένο bitrate (128 νομίζω)

Για περισσότερες λεπτομέρειες http://www.motocoder.com

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια για το V3X παίζει να βρούμε? Δοκίμασα και έστειλα σε v3x, games w900i/k750 .jar, τα έπαιρνε κανονικά, τα εγκαταστήσα αλλά ενώ τα ξεκινούσε, έμπαινε στο κεντρικό μενού των παιχνιδιών και εκεί κολούσε. Τι συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Mε BT δόντι από τον ΗΥ μας.

 

 

Παιχνίδια για το V3X παίζει να βρούμε? Δοκίμασα και έστειλα σε v3x, games w900i/k750 .jar, τα έπαιρνε κανονικά, τα εγκαταστήσα αλλά ενώ τα ξεκινούσε, έμπαινε στο κεντρικό μενού των παιχνιδιών και εκεί κολούσε. Τι συμβαίνει?

 

Πολλά παιχνίδια λογικό είναι να μην είναι συμβατά (λόγω ανάλυσης,έκδοσης java,ήχων κλπ) με κάθε μοντέλο κινητό.

Δοκίμασε να βάλεις μερικά με ανάλυση 240x320 όπως για Motorola A768, E1000, E1070, E680 και SE-S700 που θα βρείς εδώ:

 

http://www.getjar.com/software/

 

Μερικά παίζουν ικανοποιητικά,αλλά με ιδιαιτερότητες όπως στην αντιστόιχιση των πληκτρων ,χρώματα κλπ καθώς δεν είναι γραμμένα 100% για V3x

Link to comment
Share on other sites

den mporw na lavw photos apo alla kinita.dexome hxous ktl alla oxi fwtografies,kserei kaneis ti ftaiei?

Σε τι ανλυση ειναι οιφωτο που δοκιμασες να παρεις?

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 2 μέρες μου κάνει το εξής κουλό...

 

Δεν εμφανίζει με κανέναν τρόπο τις εξερχόμενες κλήσεις. Ενώ με τις εισερχόμενες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μόλις επιλέξω να εμφανιστούν οι εισερχόμενες αυτόματα με πετά εκτός μενού!!!

 

το έχει πάθει κάποιος άλλος???

 

η έκδοση του λογισμικού που έχω είναι R25221LD_U_85.83.E1P

it is a dirty job but someone has got to do it...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...