Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR V3x


satsi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο γίνονται αποδεκτά από την αντιπροσωπεία και δε νομίζω ότι επιτρέπεται η αναβάθμιση. Ήμουν μπροστά σε πελάτη στο service της motorola που του είπαν ότι ενδεχομένως να μην μπορέσουν να τον εξυπηρετήσουν γιατί το κινητό (V3 black) προέρχεται από παραεισαγωγή. Και του συνέστησαν να το πάει στο κατάστημα που το αγόρασε και να τον εξυπηρετήσουν εκεί. Και όπως είπα επρόκειτο για το το V3. Πόσο μάλλον για το Χ που δεν κυκλοφορεί επίσημα σαν unbranded και που θα πουν ότι δεν έχουν τις αναβαθμίσεις. Πάντως έχω ρωτήσει και στο service και στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και πήρα την ίδια απάντηση. Το ίδιο μου είπαν και για το Ε1070 το οποίο τελικά και αγόρασα γιατί ουσιαστικά είναι unbranded.

 

 

Καθε φορά που μια συσκευή κυκλοφορεί πρώτα από την Vodafone η ίδια ιστορία από τα εξουσιοδοτημένα service.

 

Απλά,αλλάζεις μαγαζί και ενημερώνεις για την εξυπηρέτιση την κεντρική αντιπροσωπεία http://direct.motorola.com/gre/NationalHome.asp?country=GRC&language=GRE&selectedtab=1 που το έχει και unbranded επίσημα ,άσχετα αν για λόγους marketing δεν διατίθεται.

 

Οσο αφορά τι ισχύει στην ΕΕ, κάθε κάρτα εγγύησης (όχι στις Voda συσκευές) αναγράφει σχετικά (και την Ελλάδα), και όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού (είδος συμφωνίας από την Vodafone λόγω όγκου πελατών πρός τα service,και τα οποία λειτουργούν κυρίως με ιδιωτικά συμφέροντα και μετά με το καθεστώς εξουσιοδότισης)

 

Παρόμοια ισχύει και με τις ανεξάρτητες εισαγωγές-Oι σωστοί έμποροι,σε εξηπηρετούν γιατί συνήθως εχουν "μέσο" ....στα επίσημα service !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Firmware μπορείς να περάσεις και μόνος σου με το καλώδιο που έχει μέσα!!!

 

Ολα μπορεί να τα κάνει κανείς,ποσοστό επιτυχίας ένας μη ειδικός εγγυάται,στο να μην κάψει την συσκευή ?

Link to comment
Share on other sites

kalimera molis apektisa to v3x kai tha ithela parakalw na me enimerosete ean ginete RESET gia na bgei to vodafone LIVE KAI NA BALW TIM PLUS.....!!!

 

EYXARISTV POLY....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βγάλεις το Vodafone Live με reset κτλ κόλπα....

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις το Unbranded firmware με ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ γιατί είναι λίγο επικίνδυνο όπως σωστά λέει και το Gary Kokkin πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βγάλεις το Vodafone Live με reset κτλ κόλπα....

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις το Unbranded firmware με ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ γιατί είναι λίγο επικίνδυνο όπως σωστά λέει και το Gary Kokkin πιο πάνω...

Οπότε, και γω σαν μη ειδικός προτίμησα να αγοράσω συσκευή χωρίς live μιας και έχω σύνδεση cosmote και να περιμένω την επόμενη hi end συσκευή της motorola με την ελπίδα να κυκλοφορήσει unbranded ή τουλάχιστον με λιγότερες αλλαγές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kalimera molis apektisa to v3x kai tha ithela parakalw na me enimerosete ean ginete RESET gia na bgei to vodafone LIVE KAI NA BALW TIM PLUS.....!!!

 

EYXARISTV POLY....

 

Eαν βαλεις τις GPRS ρυθμίσεις και εντολές της ΤΙΜ,η συσκευή θα δουλέψει.

Με το κουμπί live θα πηγαίνεις στο WAP μενού της TIM.-Δεν ξέρω όμως μια Voda Live συσκευή πόσο καλά λειτουργεί με 3G υπηρεσίες και κάρτα SIM 3G άλλου δικτύου.

Επίσης πιθανόν και κάποιες λειτουργίες του ΤΙΜ plus που είναι μόνο για 3G να μην λειτουργούν ή να μην τις βλέπεις. -Τηλεφώνησε στην εξυπηρέτηση πελατών ΤΙΜ και ρώτα σχετικά.

 

Υπάρχει και η λύση της απεγκατάστασης του Live με εγγύηση του "γνωστού" καταστήματος που το κάνει,αλλά χάνεις την εργοστασιακή εγγύηση.

Σε τέτοια περίπτωση η συσκευή λειτουργεί με ΤΙΜ,κανονικά, χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να περάσω τo unbranded firmware,να ρωτήσω πρώτα περνάω το

firmware του κινητού και όταν τελειώσει, μετά περνάω το πακέτο γλωσσών ???

......
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή διάβαζα οτι υπήρχαν διάφορα κολήματα. Αλλα και στις τελευταίες σελίδες διαβάζω παρόμοια. Μου αρέσει αρκετά το τηλεφωνάκι αλλά ανυσηχώ για τα κολλήματα. Επειδή μέχρι τώρα τα ericsson που είχα, είχαν κολλήματα δεν έχω καμία όρεξη να ξαναέχω τέτοια προβλήματα.

 

Τί γίνεται λοιπόν; υπάρχουν κολλήματα, καθηστερίσεις στο menu κλπ. ? Αντιμετωπίζονται;

 

mms και βιντεοκλήση μπορούν, φαντάζομαι να γίνουν απο cosmote παιρνόντας το unbranded firmware.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να περάσω τo unbranded firmware,να ρωτήσω πρώτα περνάω το

firmware του κινητού και όταν τελειώσει, μετά περνάω το πακέτο γλωσσών ???

 

Να βρείς πακέτο που έχει μαζί το πακέτο γλωσσών,διότι μπορεί να εχεις προβλήματα τόσο με τα Ελληνικά στα μηνύματα (σαν Κινέζικα) όσο και στο WAP -

 

http://motomodders.net/Default.aspx?tabid=55&forumid=57&postid=56026&view=topic

 

 

-H unbranded έκδοση με σωστά Ελληνικά αλλά με μειονέκτημα με τους unicode χαρακτήρες δηλ. στα μηνύματα γράφεις μόνο 70 χαρακτήρες (Ελληνικά κεφαλαία )σαν 1 μήνυμα (αλλά αυτό παρακάμπτεται με εύκολο τρόπο που υπέδειξα σε προηγούμενα post) είναι η xxxxxx 85.92.70R με πακέτο γλωσσών 0031 (και είναι βασικά για χαρακτήρες γλωσσών της Ανατολικής Ευρώπη)

 

Το γλωσικό πακέτο που δεν παρουσιάζει το πρόβλημα Unicode χαρακτήρων είναι το LP0038 (UK English, French, German, Italian, Spanish, Turkish, Greek (που χρησιμοποιεί επίσημα και η Voda )αλλά δεν διατίθεται ακόμα unbranded μαζί με το firmware ενσωματωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή διάβαζα οτι υπήρχαν διάφορα κολήματα. Αλλα και στις τελευταίες σελίδες διαβάζω παρόμοια. Μου αρέσει αρκετά το τηλεφωνάκι αλλά ανυσηχώ για τα κολλήματα. Επειδή μέχρι τώρα τα ericsson που είχα, είχαν κολλήματα δεν έχω καμία όρεξη να ξαναέχω τέτοια προβλήματα.

 

Τί γίνεται λοιπόν; υπάρχουν κολλήματα, καθηστερίσεις στο menu κλπ. ? Αντιμετωπίζονται;

 

mms και βιντεοκλήση μπορούν, φαντάζομαι να γίνουν απο cosmote παιρνόντας το unbranded firmware.

 

Το Vοdafone μενού είναι βαρύ,αλλά είναι από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) Live της αγοράς και συνηθίζεται,και με την τελευταία αναβάθμιση δεν έχει τόσα προβλήματα όσο (μερικές μόνο) συσκευές με το αρχικό firmware.

 

-Για Cosmote (ή για άλλη εταιρία) καλύτερα είναι να το κάνεις unbranded .

 

-Για υπηρεσίες 3G,αν υπάρχει καλό σήμα ,δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για Cosmote (ή για άλλη εταιρία) καλύτερα είναι να το κάνεις unbranded

 

1. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα αν δεν το κάνω unbraded? (δηλ. κλήματα κλπ.)

2. Για mms και βιντεοκλήση με cosmote πρέπει να γίνει οπωσδήποτε unbranded ή μπορεί να λειτουργήσει και έτσι;

 

Το γλωσικό πακέτο που δεν παρουσιάζει το πρόβλημα Unicode χαρακτήρων είναι το LP0038 (UK English, French, German, Italian, Spanish, Turkish, Greek (που χρησιμοποιεί επίσημα και η Voda )αλλά δεν διατίθεται ακόμα unbranded μαζί με το firmware ενσωματωμένο.

 

3. Να υποθέσω οτι unbranded firmware το κάνω μόνος μου ή μπορεί να το περάσει το service της motorola (ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με την εγκκύηση; Θα μου περάσει και αυτό το language pack, ή θα πρέπει να το κάνω μόνος μου, εκ των υστέρων;

 

4. Στην αρχή θέλω να περάσω τις επαφές από το Outlook. Αν, στο outlook, έχω για κάθε όνομα 3 τηλέφωνα, τα παιρνάει σε κάθε επαφή αναλόγως του είδους;

 

Δηλ. για παράδειγμα

Ονομα :

Home :

Work :

Mobile :

 

[πιθανόν να γίνω κάτοχός του σε λίγες μέρες... :X ]

 

5. Υπάρχει σε μπλέ χρώμα (σαν το avatar του Gary?

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα αν δεν το κάνω unbraded? (δηλ. κλήματα κλπ.)

2. Για mms και βιντεοκλήση με cosmote πρέπει να γίνει οπωσδήποτε unbranded ή μπορεί να λειτουργήσει και έτσι;

 

Eξαρτάται και από την έκδοση λογισμικού και από την SIM-H συσκευή λειτουργεί με όλα τα δίκτυα με Voda Live λογισμικό σε 2,5G σήμα ,αλλά γίνεται πιό βαριά σε κύλιση μενού κλπ χρήση πιό αργή.

-Για βίντεοκλήση έχω δεί να υπάρχει πρόβλημα με Live μενού και SIM Cosmote.

 

3. Να υποθέσω οτι unbranded firmware το κάνω μόνος μου ή μπορεί να το περάσει το service της motorola (ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με την εγκκύηση; Θα μου περάσει και αυτό το language pack, ή θα πρέπει να το κάνω μόνος μου, εκ των υστέρων;

 

Σε συσκευή customize για την Vodafone ,όλα τα service σε όλες τις μάρκες κινητών σου περνάνε το Vodafone μενού-Αν περάσεις μόνος σου το unbranded firmware από την μία χάνεις την εγγύηση,και μπορούν να ισχυριστούν οτιδήποτε για χρέωσή σου,από την άλλη αν το πας για service είναι "υποχρεωμένοι" να σου ξαναπεράσουν το Live μενού,εκτός αν βρείς άκρη με κάποιο "δωράκι" σε τεχνικό εμπιστευτικά και στο κάνει "διαφορετικά".

Link to comment
Share on other sites

re paidia kserei kaneis an tha kikloforisei unbranded???

 

Oxi mallon.Tha einai apokleistika ths Vodafone (gia thn Ellada)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Oxi mallon.Tha einai apokleistika ths Vodafone (gia thn Ellada)

Κρίμα να μην κυκλοφορήσει unbranded... Εγώ δηλ. που δεν έχω vodafone και δεν μου αρέσει το μενού τους, θα πρέπει ή να το παραγγείλω από το εξωτερικό, ή να το πάρω από εδώ και να το πάω στο γνωστό μαγαζί που είναι μόνο στην Αθήνα... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα να μην κυκλοφορήσει unbranded... Εγώ δηλ. που δεν έχω vodafone και δεν μου αρέσει το μενού τους, θα πρέπει ή να το παραγγείλω από το εξωτερικό, ή να το πάρω από εδώ και να το πάω στο γνωστό μαγαζί που είναι μόνο στην Αθήνα... :(

 

Dystyxws file, etsi einai.

Ta exoume xiliopei , alla ta pragmata den allazoun.

An den sou aresei to menou ths Vodafone , shmainei oti den sou aresei kai to menu tou v3x.(afou einai kai to monadiko)

Dysyxws, ekei kataliksame:mad:

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Mερικά post πίσω θα δείτε ότι εχω αναφέρει : unbranded το κινητό κυκλοφορεί ανεξάρτητη εισαγωγή με Ευρωπαική εγγύηση,άμα ψάξει κανείς,αλλά πωλείται ακριβότερα...
Link to comment
Share on other sites

Mερικά post πίσω θα δείτε ότι εχω αναφέρει : unbranded το κινητό κυκλοφορεί ανεξάρτητη εισαγωγή με Ευρωπαική εγγύηση,άμα ψάξει κανείς,αλλά πωλείται ακριβότερα...

Αναφέρεσαι στο Expansys?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι σκάτε για την συσκευή;;;, αφού εύκολα μπορεί να μπεί λογισμικό με ελληνικό μένου. Δεν αναρωτιέστε άραγε για ποιό λόγο βγαίνει και πακέτο ελληνικής γλώσσας;;; Από την στιγμή που κάποιοι υποστηρίζουν οτι το φέρνει μόνο η Vodafone, πώς εξηγούν την ύπαρξη ελληνικού πακέτου γλωσσών;;; Όσο για το λογισμικό της Vodafone ευτυχώς ή δυστυχώς σε όσες συσκευές υπάρχει, είναι άθλιο απο πολλές απόψεις. Εικονίδια, χρώματα και τα συναφή δεν είναι και τόσο όμορφα, είναι τα ίδια σχεδόν με του V1050, άλλωστε αυτά τα δύο κινητά έχουν την ίδια οθόνη. Απ' όσο έχω δεί. Εννοώ φυσικά απο τα εικονίδια και την σχεδίασή του. Αυτό το κόκκινο φόντο που έχουν τα μενού τα σκοτώνει. Πωλείται όντως το Unbranded στην ελληνική αγορά περίπου 80 ευρώ ακριβότερα.

 

Υ.Γ. Και το V525 που το αγόρασα πρίν απο 2 χρόνια ακριβώς, ήταν και αυτό με λογισμικό Vodafone Live, όμως εύκολα τη μετέτρεπες σε Unbranded έκδοση την συσκευή. Και το Vodafone live, μαζί με τα χαρακτηριστικά του, δεν χανόταν εάν έβαζες τις ρυθμίσεις της Vodafone για τον Browser.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοώ σε ποιο κατάστημα πουλάνε χωρίς Vodafone και όχι να το αγοράσω με Vodafone και μετά να το βγάλω .
Κώστας :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το παίρνω με τα χίλια τώρα το κινήτο.... Στην ακόλουθη σελίδα υπάρχει το unbranded firmware, αλλά και το ελληνικό language pack....

 

http://www.motomodders.net/Default.aspx?tabid=55&forumid=57&postid=57654&view=topic

edw yparxei

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...