Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά σας παρακαλώ sos. Τελευταία μερικές φορές όταν με παίρνουν τηλέφωνο φαινεται κλειστό στον άλλον ενω εγώ εχω φουλ σήμα. Αυτο μου ειχε ξανα γίνει πρίν κάνα μηνα περίπου. Λετε να φταίει η συσκευή ή η cosmote; το κινητο με το πρόβλημα ειναι το xiaomi redmi note 4x . Σας παρακαλώ βοήθεια διότι έχω πελαγωσει και δεν βγάζω άκρη.
Βγάλε απο την βελτιστοποίηση μπαταρίας τις εκπομπές κινητής τηλεφωνίας και το κέλυφος σε πρώτο στάδιο.Τα Xiaomi εχουν αρκετά επιθετικό σύστημα βελτιστοποίησης μπαταρίας.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ειναι αυτα γιατι δεν τα πολυ ξερω; Αλλος μου ειπε να αλλαξω και καρτα σιμ γιατι τα xiaomi εχουν θεμα με τις κομενες καρτες ισχυει;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, στο δικο μου Xiaomi mi max 2 δεν εχω κανενα προβλημα απο αυτα που διαβαζω παντως.

Για τις κομμενες καρτες οχι ισχυει για ΟΛΑ τα κινητα, αν δεν εχει κοπει καλα και αφηνει κενα και μπορει να παιξει μεσα στην θηκη της, ειναι λογικο να κανει προβληματα, δεν εχει να κανει με την μαρκα αυτο. Καλο ειναι να μην της κοβουμε μονοι μας, γιατι το ειχα κανει και εγω και ειχα προβληματα σε οτι κινητο και να την εβαζα και αναγκαστικα να παρω νεες και εχω και twin sim και τα εσκασα διπλα...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 μηνες που πλεον ειμαι στη Κεφαλλονια,με το Redmi 5 Plus και την 20αρα.

Μεγαλη διαφορα σε σχεση με τη Β.Ελλαδα ο νοτος.

Και δη στη Κεφαλλονια που ειναι νησι.

Σε πολλα σημεια βλεπω 800/1800 ειδικα στο νησι και 2600 στη περιοχη του Ληξουριου κυριως.

Πατρα,Γιαννενα και στη Β Ελλαδα εχει πολλα σημεια που παιζει με B3 και B7.

Θεσσαλονικη κεντρο και ανατολικα που κινουμαι εχω σε πολλα σημεια 4G 1800/2600.

Προχθες πηγα σε ενα σημειο στο κεντρο,οπου η κοσμοτε ειχε οριακο 3G και E.Ελαχιστο 4G 800αρι.

Αν αυτο μου ετυχε μια φορα,στη Κεφαλλονια το εχω δει πολυ περισσοτερο.

Γυρναει σε H+ που ειναι γεματο και σερνεται ειτε μενει στην 800αρα και σερνεται γιατι δεν βρισκει 1800/2600.

Ακομα και σε μαγαζια απο καφετερια μεχρι κλαμπ τα ιδια.

Και απο τη στιγμη που υπαρχει volte,με οσα θεματα κανει σε μη συμβατες συσκευες οπως η δικια μου που παιζει χωρις ρυθμισεις απο τη κοσμοτε.

Μπροστα στο 2G 900 που εχω στο νησι εχει μακραν καλυτερη ποιοτητα κλησης.

Και το συγκρινω και με τους αλλους οτι λεω,γιατι εχω broadband και φοιτητικο αριθμο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χανιά απο καλαμάκι μεχρι και την Αγία Μαρίνα μονό 2G αν γυρίσεις σε 3G/4G έχεις μόνο μια γραμμή σημα οριακά και ούτε βγαζεις κλήσεις ούτε σε βρίσκουν τόσο ευκολα.Αν καταφέρεις κλήση ειναι αδύνατον να συννενοηθεις και υπαρχει θεμα στην περιοχή.Δεν ξέρω γιατι τοσο κακή καλυψη στην πιο τουριστική περιοχή των Χανίων...

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να αναφέρω ένα σημαντικο πρόβλημα μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλο γιατί απ την COSMOTE ακόμα απάντηση δεν...

 

—Εδώ και χρόνια τον κδιο αριθμό με ενεργοποιημένες όλες τις λειτουργίες (4g,volte,vowifi)κλπ

 

—Πριν περίπου μήνα παιρνω Esim για να τη χρησιμοποιήσω με το iPhone...Όλα καλά...

 

—Κάποια στιγμή θέλω να δουλέψω το pixel όποτε αναγκαστικά πάω και βγάζω νέα κανονική πλέον sim για να το δουλέψω.Τη βάζω μέσα και ενώ κάνω κλήσεις,δουλεύουν δεδομένα όλα καλά ΔΕΝ μπορώ να δεχτώ κλήσεις...Συγκεκριμένα οποίος με καλούσε δεν έβγαζε ούτε τηλεφωνητή ούτε ότι το έχω κλειστό απλά έκανε 2 μπιπ μπιπ και έκλεινε.Αλλες κάρτες παίζαν άψογα στο τηλέφωνο άρα δεν έφταιγε το τηλ.

 

Για να μην κουράζω από τότε οι εισερχόμενες κλήσεις παίζουν είτε με κανονική sim είτε με Esim άψογα μόνο σε iPhone.Σε αρκετές Android συσκευές που έχω δοκιμάσει ακόμα και να είναι οκ για λίγο μετά πάλι δε δέχομαι κλήσεις.

 

Μου απ ενεργοποίησαν απ τα κεντρικά και το voice over WiFi μήπως έφταιγε αυτό αλλά δεν...

 

Έχω κουφαθεί σας περνάει απ το μυαλό τι μπορεί να φταίει?Απο δω και πέρα μόνο με iPhone θα έχω εισερχόμενες κλήσεις? :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

πρακτικά αυτή τη στιγμή έχεις sim στο pixel και e-sim στο iphone

μάλλον προσπαθείς να τις δουλέψεις και τις δυο ταυτόχρονα... δεν παίζει!

όταν μπουτάρεις το τηλέφωνο στο οποίο έχεις τοποθετήσει την sim θα πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει το e-sim προφιλ στο iphone

Link to comment
Share on other sites

πρακτικά αυτή τη στιγμή έχεις sim στο pixel και e-sim στο iphone

μάλλον προσπαθείς να τις δουλέψεις και τις δυο ταυτόχρονα... δεν παίζει!

όταν μπουτάρεις το τηλέφωνο στο οποίο έχεις τοποθετήσει την sim θα πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει το e-sim προφιλ στο iphone

Το έχω κάνει.Εχω κάνει αφαίρεση πακέτου,έχω κάνει επαναφορά δεδομένων δικτύου,δε ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει.Εχω κάνει αφαίρεση πακέτου,έχω κάνει επαναφορά δεδομένων δικτύου,δε ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω.

Δοκίμασε ##002#

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς πρόβλημα σήμερα με δεδομένα και ταχυτήτα με cosmote 4g?

 

εγω οχι κομματια πανε, περιοχη ?

Link to comment
Share on other sites

εγω οχι κομματια πανε, περιοχη ?

 

Αττική περισσότερο.

Ηλιούπολη και έχω μιλήσει με φίλους από Περιστέρι και Αγία Παρασκευή.

speedtest δεν βλέπω πάνω από 5

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι σχεδον κεντρο Αθηνας δεν βλεπω καποιο προβλημα.

 

μίλησα με Cosmote. Υπάρχει στην περιοχή μου από το πρωί κάποια δηλωμένη βλάβη αλλά το μεσημέρι δηλώθηκε ότι αποκαταστάθηκε.

Μάλλον μου είπαν παραμένει το πρόβλημα.

Με 4g με δυσκολία ανοίγει σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα θεμα στο 4G,οι ταχυτητες ειναι οπως ηταν,μετριες δηλαδη.

Δεν εχω θεμα στη Κεφαλλονια

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει να έχει πρόβλημα. Σε 4G δουλεύει και μπορεί τη μια στιγμή να σου βγάζει 100mbps και την άλλη 5. Ωστόσο αν το γυρίσω μόνο σε 3G, παρά του ότι δείχνει να έχει σύνδεση δεδομένων και πολύ καλό σήμα (-80db) δεν ανοίγει τίποτα από σελίδες, ενώ το speedtest δεν ξεκινάει καν. Ομιλία λειτουργεί κανονικά και σε 4G , και σε 3G.

 

Edit:

Έπειτα από δοκιμή και με 2η συσκευή, βλέπω πως το πρόβλημα εμφανίζεται όταν συνδέεται σε 4G με band 3. Είτε μόνη της είτε όταν είναι μαζί με band 20.

Αν συνδεθεί σε band 20 μόνο,πάει σφαίρα.

Επίσης στη 2η συσκευή που δοκίμασα,σε 3G δείχνει να μην έχει θέμα. Φτάνει έως τα 20 το download και ανοίγουν τα πάντα.

 

 

Sent from my SM-G930F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Στην περιοχή του Δήμου Θέρμης (όχι μέσα στη Θέρμη) πάντως η κατάσταση πάει απ το κακό στο χειρότερο. Με μία απλή συννεφιά δεν μπορείς να κάνεις κλήση με τίποτα. Επίσης έχουν πέσει πολύ οι ταχύτητες ίντερνετ σε σχέση με πριν. Κρίμα...
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή του Δήμου Θέρμης (όχι μέσα στη Θέρμη) πάντως η κατάσταση πάει απ το κακό στο χειρότερο. Με μία απλή συννεφιά δεν μπορείς να κάνεις κλήση με τίποτα. Επίσης έχουν πέσει πολύ οι ταχύτητες ίντερνετ σε σχέση με πριν. Κρίμα...
Για ταχύτητες στο ίντερνετ (μέσα στο κέντρο της Θέρμης) μπορώ να επιβεβαιώσω πως έχουν πέσει αρκετά αλλα χωρίς να επηρεάζουν την εμπειρία του χρήστη δηλαδή σε σημεία που έπιανε 100mbps Τώρα ειναι γυρω στα 60-70mbps σε κλήσεις δεν έχω παρατηρήσει κάτι

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by simos_s
Link to comment
Share on other sites

Τα μικροκυματικα επηρεάζονται από τις καιρικές συνθήκες όπως και το σήμα κινητής τηλεφωνίας. Επομένως δεν είναι απίθανο.

Πιο πιθανό είναι να αυξήθηκε η χρήση data και οι χρήστες πάντως..

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει παρατηρήσει κανείς προβλημα στο δίκτυο κινητής αυτές τις μέρες;

Οταν παιρνω/με παίρνουν τηλέφωνο δεν ακουγεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγω που ειμαι Αθηνα κανενα απολυτως προβλημα ολα αψογα. Μπορει το προβλημα να ειναι στην περιοχη σου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...