Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παΐδια θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι !ξέρετε εάν υπάρχει κάλυψη της Cosmote στο Παγγαίο Όρος και στο Νέστο ?

Εδω θα βρεις τισ περιοχες που καλυπτει η cosmote..http://www.cosmote.gr/content/el/sections/company/company/kalypsi.html

IMPOSSIBLE IS NOTHING....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν εννοείς Στο Παγγαίο στην Νικησιανη κτλ ναι υπάρχει.

δε ξερω σε ποια περιοχη θα κινούμε γιατι θα ειμαι κατασκήνωση...

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο σημειο που βρισκοσουν ειχες 1 μπαρα (ληψη) στο κινητο σου. Με το σημα αυτο μπορουσες να λαμβανεις απο τον κοντινο σταθμο αλλα δεν μπορουσε το δικο σου σημα να φτασει σ' αυτον και ετσι δεν σε ακουγε. Προφανως ειχε λιγο παρατραβηγμενο TX χωρις ενισχυση ληψης! :rolleyes:

τέτοιας ποιότητας σήμα παίζει και σπίτι μου..άνω πατήσια. πολύ εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς "διακοπές" στην κλήση (εννοώ εκεί που μιλάς να μην σε ακούει ο συνομιλητής σου, σαν μικρά κενά μερικών δευτερολέπτων) σήμερα; Το παρατήρησα στους Αμπελόκηπους όπου βρέθηκα σήμερα το απόγευμα... Μπορεί να είναι τυχαίο, το αναφέρω για επιβεβαίωση!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στη Πάρο λίγο έξω από τη Νάουσα οι κλήσεις έπεφταν συνεχώς.... Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε! Με Vodafone και TIM κανένα πρόβλημα! Ύστερα βγάζουν διαφημίσεις για το σήμα τους...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς "διακοπές" στην κλήση (εννοώ εκεί που μιλάς να μην σε ακούει ο συνομιλητής σου, σαν μικρά κενά μερικών δευτερολέπτων) σήμερα; Το παρατήρησα στους Αμπελόκηπους όπου βρέθηκα σήμερα το απόγευμα... Μπορεί να είναι τυχαίο, το αναφέρω για επιβεβαίωση!

αυτό το πρόβλημα το έχω εγώ συνέχεια στη Vodafone (sorry για το off-topic:p :p )

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Καλά, στη vodafone το έχω δει πολύ συχνά. Στην κοσμοτέ δεν μου είχε τύχει ως τώρα και εντυπωσιάστηκα! Ελπίζω να ήταν τυχαίο περιστατικό..

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρισα απο Κεφαλλονιά, τα προβλήματα καλυψης στο νησι παραμενουν (σε σχεση με περσι που πηγα για πρωτη φορα) πιο συγκεκριμενα η παραλια ΠΕΤΑΝΟΙ βορειοδυτικα δεν εχει καλυψη (μηδενικη καλυψη και απο ΒΟΝΤΑ Κ ΤΙΜ επισης, μονο WIND πιανει απο Ιταλια αλλα το πιο πιθανο να ειναι πλασματικο το σημα αφου η περιαγωγη μου ειναι κλειστη για check). Επισης στην ορεινη περιοχη στον δρομο απο Μιχατα (δεν πιανει) προς Σαμη (προβληματα). Στον δρομο για Σκαλα μερικα χιλιομετρα πριν ερχομενος απο Λουρδατα δεν πιανει. Αυτα:)
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω να πάω αρκετά χρόνια (απο το 1997 αν δεν κάνω λάθος) η Κεφαλλονιά είναι συην καρδιά μου!!!Τα άλλα δίκτυα πως ήταν απο κάλυψη?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω να πάω αρκετά χρόνια (απο το 1997 αν δεν κάνω λάθος) η Κεφαλλονιά είναι συην καρδιά μου!!!Τα άλλα δίκτυα πως ήταν απο κάλυψη?

 

Σορρυ δε προσεχα ιδιαιτερα αλλα δικτυα γιατι ημουν σε κινηση συνεχεια με το ΙΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χθες το πρωί στο κέντρο της Αθήνας το κινητό έβγαζε συνεχώς «δίκτυο απασχολημένο». Και σε κάποια φάση που κατάφερα να πάρω τηλέφωνο εκτός ότι η ποιότητα της συνομιλίας ήταν απαράδεκτη μετά από 2 λεπτά έπεσε η γραμμή! :( :mad: Με Vodafone και ΤΙΜ κανένα πρόβλημα. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην ίδια περιοχή αντομετώπισα και πριν 2 εβδομάδες. Τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί στο κέντρο της Αθήνας το κινητό έβγαζε συνεχώς «δίκτυο απασχολημένο». Και σε κάποια φάση που κατάφερα να πάρω τηλέφωνο εκτός ότι η ποιότητα της συνομιλίας ήταν απαράδεκτη μετά από 2 λεπτά έπεσε η γραμμή! :( :mad: Με Vodafone και ΤΙΜ κανένα πρόβλημα. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην ίδια περιοχή αντομετώπισα και πριν 2 εβδομάδες. Τι γίνεται?

 

Προβλημα χωρητικοτητας! Η Vodafone και Tim που αναρρωτιεσαι προφανως φροντισαν για τη χορητικοτητα τους. Η ΤΙΜ εχει λιγους σε σχεση με τις αλλες συνδρομητες και τα φερνει βολτα!

 

Ενημερωσε την Cosmote εσυ για το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα χωρητικοτητας! Η Vodafone και Tim που αναρρωτιεσαι προφανως φροντισαν για τη χορητικοτητα τους. Η ΤΙΜ εχει λιγους σε σχεση με τις αλλες συνδρομητες και τα φερνει βολτα!

 

Ενημερωσε την Cosmote εσυ για το προβλημα!

 

μη βιάζεστε να βγάζετε συμπεράσματα.η cosmote τώρα τελευταία κάνει σοβαρές αναβαθμίσεις στο δίκτυο της οι οποίες θα αφήσουν τις άλλες δύο εταιρίες,ΤΙΜ και VODAFONE,άφωνες! Σε λίγες ημέρες η Cosmote θα παίζει σε *** τρία γράμματα...Κρυπτόλεξο :p Επομένως τα προβλήματα που εμφανίζονται ίσως να οφείλονται σε αυτή την πολύ σημαντική αναβάθμιση που επρόκειτο να γίνει γνωστή την άλλη βδομάδα!

 

Επιπλέον DJ_TEO αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας στο κέντρο της Αθήνας αν έχεις δει έστω μία φορά τι δίκτυο έχουν στήσει και οι 3 εταιρίες στην περιοχή.Μιλάμε για πάρα πολλές micro cell και macro κάθε 500μ...όσους συνδρομητές και να έχει πια η Cosmote πόσοι να μαζεύτηκαν στο κέντρο και να μιλάν ΟΛΟΙ ταυτόχρονα στο κινητό;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Egw thn prohgoumenh ebdomada exana to gprs kai eprepe na anoigwkleinw to kinhto sunexeia alla twra den yparxei problhma!!! Menw notia proastia..

Gia pes mas mixtri perissoteres leptomereies!!!!

Link to comment
Share on other sites

μη βιάζεστε να βγάζετε συμπεράσματα.η cosmote τώρα τελευταία κάνει σοβαρές αναβαθμίσεις στο δίκτυο της οι οποίες θα αφήσουν τις άλλες δύο εταιρίες,ΤΙΜ και VODAFONE,άφωνες! Σε λίγες ημέρες η Cosmote θα παίζει σε *** τρία γράμματα...Κρυπτόλεξο :p Επομένως τα προβλήματα που εμφανίζονται ίσως να οφείλονται σε αυτή την πολύ σημαντική αναβάθμιση που επρόκειτο να γίνει γνωστή την άλλη βδομάδα!

 

Το τι θα κανει μελλοντικα η Cosmote ειναι ξεχωριστο κεφαλαιο! Μιλαμε για το Σημερα οπου στο κεντρο της Αθηνας υπαρχει προβλημα!

 

Επιπλέον DJ_TEO αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας στο κέντρο της Αθήνας αν έχεις δει έστω μία φορά τι δίκτυο έχουν στήσει και οι 3 εταιρίες στην περιοχή.Μιλάμε για πάρα πολλές micro cell και macro κάθε 500μ...όσους συνδρομητές και να έχει πια η Cosmote πόσοι να μαζεύτηκαν στο κέντρο και να μιλάν ΟΛΟΙ ταυτόχρονα στο κινητό;

 

Το αποκλειεις να συνεβει εστω και για 1 λεπτο? Πιστευω οτι το πιθανοτερο ειναι θεμα χωρητικοτητας!

Link to comment
Share on other sites

μη βιάζεστε να βγάζετε συμπεράσματα.η cosmote τώρα τελευταία κάνει σοβαρές αναβαθμίσεις στο δίκτυο της οι οποίες θα αφήσουν τις άλλες δύο εταιρίες,ΤΙΜ και VODAFONE,άφωνες! Σε λίγες ημέρες η Cosmote θα παίζει σε *** τρία γράμματα...Κρυπτόλεξο :p Επομένως τα προβλήματα που εμφανίζονται ίσως να οφείλονται σε αυτή την πολύ σημαντική αναβάθμιση που επρόκειτο να γίνει γνωστή την άλλη βδομάδα!

 

Ελπίζω τα τρία αστεράκια να σημαίνουν EFR, κάτι που οι άλλες δύο εταιρείες έχουν υλοποιήσει εδώ και κάτι αιώνες (ήμουν νιος και γέρασα)...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τα τρία αστεράκια να σημαίνουν EFR, κάτι που οι άλλες δύο εταιρείες έχουν υλοποιήσει εδώ και κάτι αιώνες (ήμουν νιος και γέρασα)...

 

Ευελπιστουμε ολοι σε κατι τετοιο,αν πραγματοποιηθει..

ΤΟ ΕFR, TO EXEI ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ Η COSMOTE ME TO YΠΑΡΧΟΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΟ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΡΙΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑ ΑΡΤΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΔΙΚΤΥΟ ΜΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΗ ΚΑΛΥΨΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ,ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΗΣ COSMOTE,ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΤΩΝ ΣΥΝΟΜΙΛΙΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΩΝ ΤΟΥ.

Ευελπιστουμε λοιπον στην εταιρια που ειναι πρωτοπορα σε καποια θεματα αλλα πασχει δυστυχως στον συγκεκριμενο τομεα,να σκεφτει και αυτο το ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλει EFR σίγουρα θα είναι καλό: με την κάλυψη που έχει, αν φτιάξει και την ποιότητα ομιλίας...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπουμε αν έχει ενεργοποιηθεί το EFR; Και γενικά αν είναι ενεργοποιημένο; Οχι μόνο για cosmote αλλα και για τις άλλες εταιρίες;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

όχι EFR.Κάτι καλύτερο.Τι θα σας έλεγε αν είχατε κωδικοποίηση ήχου 3g σε δίκτυο gsm; Αν στο handover δεν άλλαζε η ποιότητα; Δε ξέρω αν αρχικά θα έχουμε πανελλαδικά κάλυψη αλλά αυτό που κάνει η Cosmote σίγουρα θα με τραβήξει για συνδρομητή της:)

 

Πως βλέπουμε αν έχει ενεργοποιηθεί το EFR; Και γενικά αν είναι ενεργοποιημένο; Οχι μόνο για cosmote αλλα και για τις άλλες εταιρίες;

 

με νετμονιτορ σε ΝΟΚΙΑ δείχνει κατά τη διάρκεια της κλήσης αν έχεις FR,EFR,HR,AMR...Απλά τα καινούργια ΝΟΚΙΑ χρειάζονται ειδικό λογισμικό με enabled το nemonitor και είναι δυσεύρετο.Μόνο το cell track και αυτό...δεν έχει πολλές ενδείξεις:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όχι EFR.Κάτι καλύτερο.Τι θα σας έλεγε αν είχατε κωδικοποίηση ήχου 3g σε δίκτυο gsm; Αν στο handover δεν άλλαζε η ποιότητα; Δε ξέρω αν αρχικά θα έχουμε πανελλαδικά κάλυψη αλλά αυτό που κάνει η Cosmote σίγουρα θα με τραβήξει για συνδρομητή της:)

 

Υποστηρίζεται η κωδικοποίηση AMR στο 2G mode;

Δεν το ήξερα αυτό. Προφανώς αυτό ωφελεί μόνο συνδρομητές με 3G συσκευές, δεν νομίζω να υπάρχουν 2G συσκευές που να υποστηρίζουν το συγκεκριμένο codec. Πάντως αν το κάνει αυτό θα είναι θετική εξέλιξη, αλλά χάθηκε ο κόσμος να βάλει και EFR για τα εκατομμύρια των 2G συνδρομητών που καθημερινά κάνουν συνομιλίες και ακούγονται σαν να μιλάνε μέσα από πηγάδια;;;

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζεται η κωδικοποίηση AMR στο 2G mode;

Δεν το ήξερα αυτό. Προφανώς αυτό ωφελεί μόνο συνδρομητές με 3G συσκευές, δεν νομίζω να υπάρχουν 2G συσκευές που να υποστηρίζουν το συγκεκριμένο codec. Πάντως αν το κάνει αυτό θα είναι θετική εξέλιξη, αλλά χάθηκε ο κόσμος να βάλει και EFR για τα εκατομμύρια των 2G συνδρομητών που καθημερινά κάνουν συνομιλίες και ακούγονται σαν να μιλάνε μέσα από πηγάδια;;;

 

την κωδικοποίηση αυτή την υποστηρίζουν όλα σχεδόν τα κινητά ΝΟΚΙΑ(το λέω αυτό γιατί αντικειμενικά είναι τα πιο διαδεδομένα) και τα περισσότερα μοντέλα των άλλων εταιριών και φυσικά όλα τα 3g τηλέφωνα.Το EFR δεν είναι πλέον και τόσο καλό,μπροστά στο AMR είναι σκόνη:) Βέβαια απαραίτητη προϋπόυθεση για να καταλάβουμε ποιότητα είναι να μη γίνει συμπίεση στο δίκτυο κορμού γιατί τότε μιλάμε για μια αναβάθμιση που δε θα αποδώσει...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...