Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις Android, βάλε την εφαρμογή Netmonster και στείλε screenshot bνα δούμε αν αναβάθμισαν. Υπήρξαν αναφορές για 5G στα Χανιά προχτες.

Edit: λάθος, δεν εχεις!! Βιάστηκα να μιλήσω



Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχουμε 2 κεραίες στο ίδιο σημείο . Μια της cosmote και μια της Vodafone. Cosmote snr 8-10 ενώ Vodafone 18-25! 

 

Ποιοι παραμετροι παίζουν ρόλο για αυτή την διαφορά;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ειναι λογω ΠΟΛΥ μεγαλύτερης κίνησης data και μεγαλου αριθμου συνδρομητων στην περιοχη απο την συγκεκριμένη κεραια. ( Αρα η Cosmote εκει ειναι πίτα 🙂

Στην Cosmote σπανια παίζει να εχεις παρεμβολές απο " πολλούς τριγύρω " σταθμους βασης.  Εκτός και αν πας στον 5ο οροφο κτηρίου ή στην ....Ακροπολη 🙂

 Χωρις υπερβολές , στην Ελλαδα εχουμε καταφερει να μπουκωσουμε 5G n78 band σε κινηση στην πλατεία λιονταριών στο Ηρακλειο Κρητης.

 Τι 4 MIMO ,  τι 700 800 1800 1800 2100 2600 2600 3500 ολα μσζι απο Massive και το RSRQ στην n78 τα απογευματα φτανει στο απιστευτο -17 παρα το γεγονος οτι το SNR ειναι τελειο ...ακομα λογω ...no so many neighbor cells yet 🙂

-17 RSRQ ( σε n78 !!!!) και BLER 30 κάποιες στιγμες μονο στην Ελλαδα και στη Σανχαη ή στο Χονγκ Κονγκ θα βρεις.

RSRQ -17 σημαίνει χιλιάδες συσκευές επανω. Φτασαμε σε καλα νουμερα συσκευών με 5G στις πόλεις 🙂

Δειτε εδω :

https://youtu.be/UZOgwtBQdg4

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, HORGRAP said:

Συνήθως ειναι λογω ΠΟΛΥ μεγαλύτερης κίνησης data και μεγαλου αριθμου συνδρομητων στην περιοχη απο την συγκεκριμένη κεραια. ( Αρα η Cosmote εκει ειναι πίτα 🙂

Στην Cosmote σπανια πσοζει να εχεις παρεμβολές απο " πολλούς τριγύρω " σταθμους βασης.  Εκτός και αν πας στον 5ο οροφο κτηρίου ή στην ....Ακροπολη 🙂

 Χωρις υπερβολές , στην Ελλαδα εχουμε καταφερει να μπουκωσουμε 5G n78 band σε κινηση στην πλατεία λιονταριών στο Ηρακλειο Κρητης.

 Τι 4 MIMO ,  τι 700 800 1800 1800 2100 2600 2600 3500 ολα μσζι απο Massive και το RSRQ στην n78 τα απογευματα φτανει στο απιστευτο -17 παρα το γεγονος οτι το SNR ειναι τελειο ...ακομα λογω ...no so many neighbor cells yet 🙂

-17 RSRQ ( σε n78 !!!!) και BLER 30 κάποιες στιγμες μονο στην Ελλαδα και στη Σανχαη ή στο Χονγκ Κονγκ θα βρεις.

RSRQ -17 σημαίνει χιλιάδες συσκευές επανω. Φτασαμε σε καλα νουμερα συσκευών με 5G στις πόλεις 🙂

Δειτε εδω :

https://youtu.be/UZOgwtBQdg4

 

 

Αν πάρουν όλοι και τραβάνε τα άντερα τους από data θα γίνει της κακομοίρας 🤣🤣🤣

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σε Πιερία συγκεκριμένα Λεπτοκαρυά και Θεσσαλονίκη εδώ και 2 μέρες έκλεισε το 3g. Στην αναζήτηση δικτύου δεν υπάρχει καν στο κέντρο Εγνατία με Βενιζέλου, δεν ξέρω αν έχει μείνει σε κάποιους σταθμούς αλλά μάλλον έγινε μαζικά.a1f885f723b45f3519042de242b33c24.jpg

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

....και καπως ετσι το φάσμα 3G πηγε στα 20 MHz 2100 4G 5G. Άνοιξε το 4G στην συσκευή σου ,ηρθε η ωρα να την ξεκλειδώσεις 🙂

Για το καλο όλων μας 🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

5G χρησιμοποιώ απλά έχει 2 μέρες που μου παραπονέθηκε η φίλη από Λεπτοκαρυά ότι δεν έχει καθόλου σήμα και εν τέλει έχει πολύ παλιά κάρτα και είπα να δω από περιέργεια.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντός μέχρι και Κυριακή μου έδινε 15mhz n1 ίσως το άλλαξαν αυτές τις μέρες σε 20. Αύριο γυρνάω θα το ελέγξω 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ανύπαρκτη η COTE σε πλατεία Κεφαλαρίου που δουλεύω - 2 γραμμές 4G και δεν βγάινει κλήση ενώ ακόμα και καρφωμένο σε 50άρα γραμμή COTE πάλι, με WiFi Calling,μου γράφει μήνυμα και κλείνει

Το ίδιο και στην Ανω Κυψέλη στο ύψος προς Καυκάσου (μετά την Κερκύρας). Στον 3ο όροφο, υπάρχουν σημεία μεEDGE ενώ το 4G δεν φορτώνει σχεδόν τίποτα. Σε κλήση στο τμήμα τους, ο ένας υπάλληλος μου είπε ότι η καλυψη είναι "άριστη & δεν υπάρχουν προβλήματα" και μετά από 3 μέρες που με κάλεσαν, μετά απο έλεγχο, ξαφνικά, "η περιοχή δεν έχει επαρκή κάλυψη".

Αν δεν είχα το απεριοριστο συμβολαιο με 30€ κι αν δεν ταξιδευα συχνά για να το χρησιμοποιώ, adios χθες

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ParafronGR said:

Ανύπαρκτη η COTE σε πλατεία Κεφαλαρίου που δουλεύω - 2 γραμμές 4G και δεν βγάινει κλήση ενώ ακόμα και καρφωμένο σε 50άρα γραμμή COTE πάλι, με WiFi Calling,μου γράφει μήνυμα και κλείνει

Το ίδιο και στην Ανω Κυψέλη στο ύψος προς Καυκάσου (μετά την Κερκύρας). Στον 3ο όροφο, υπάρχουν σημεία μεEDGE ενώ το 4G δεν φορτώνει σχεδόν τίποτα. Σε κλήση στο τμήμα τους, ο ένας υπάλληλος μου είπε ότι η καλυψη είναι "άριστη & δεν υπάρχουν προβλήματα" και μετά από 3 μέρες που με κάλεσαν, μετά απο έλεγχο, ξαφνικά, "η περιοχή δεν έχει επαρκή κάλυψη".

Αν δεν είχα το απεριοριστο συμβολαιο με 30€ κι αν δεν ταξιδευα συχνά για να το χρησιμοποιώ, adios χθες

Το 1ο κεντρικό σημείο κι ολας στη Κηφισιά…σήμα γιατί να μην έχει; 
Το 2ο σημείο…έπεσες σε τρύπα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδια τις τελευταιες μερες σε κοσμοτε μου κανει το εξης, με παιρνουν και δειχνει την κληση σαν αναπαντητη. Χτυπαει δηλαδη η συσκευη μια φορα και τελος. Παιρνω εγω πισω και δειχνει κατελειμενο τον αριθμο που με πηρε. Μετα ερχεται και sms οτι με επαιρνε τηλεφωνο. Γινεται σε 2 αριθμους, συμβολαιο με απεριοριστα και καρτοσυμβολαιο, 2 διαφορετικες συσκευες apple & android. Τι φαση, συμβαινει σε κανενα αλλο?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Έχει μία εβδομάδα σε όποια περιοχή και να είμαι της Θεσσαλονίκης και οποιαδήποτε ώρα με δείχνει κατειλημμένο και δεν μπορεί κανείς να με πάρει, 4g volte κανονικά και όταν πάω να πάρω εγώ καλεί κανονικά. Από το 2018 πρώτη φορά μου κάνουν καθημερινά παράπονα ότι δεν μπορούν να με βρουν και είναι σοβαρό πρόβλημα ειδικά στη δουλειά.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ea6gka said:

ρε παιδια τις τελευταιες μερες σε κοσμοτε μου κανει το εξης, με παιρνουν και δειχνει την κληση σαν αναπαντητη. Χτυπαει δηλαδη η συσκευη μια φορα και τελος. Παιρνω εγω πισω και δειχνει κατελειμενο τον αριθμο που με πηρε. Μετα ερχεται και sms οτι με επαιρνε τηλεφωνο. Γινεται σε 2 αριθμους, συμβολαιο με απεριοριστα και καρτοσυμβολαιο, 2 διαφορετικες συσκευες apple & android. Τι φαση, συμβαινει σε κανενα αλλο?

Καλησπέρα. Χθες το απόγευμα το έπαθα πρώτη φορά κι εγώ. Δεν ήξερα ότι είναι γενικό το θέμα. Ήταν δύο κινητά στον ίδιο χώρο, έπαιρνα τηλέφωνο, είχαν σήμα κανονικά, και έλεγε ότι είναι κατειλημμένο. Μόλις τώρα το ξαναδοκίμασα, 2 από τις 4 κλήσεις είχαν αυτό το θέμα. 

Edited by Giorgos295
Link to comment
Share on other sites

Από χθες τ πρωί καθόλου σημα κινητής στην περιοχή Άγιος Γεώργιος Βοιωτίας.Εχω ενημερώσει και ακόμα τίποτα...

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nickchris36 said:

Από χθες τ πρωί καθόλου σημα κινητής στην περιοχή Άγιος Γεώργιος Βοιωτίας.Εχω ενημερώσει και ακόμα τίποτα...

13738

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

13738

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ.Τ γνωρίζω..Έχω κάνει τηλέφωνα και ακόμα το επιλύουν..γελά ο κόσμος..3500 κάτοικοι χωρίς σημα ακομα

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά τις κλήσεις, εχουν γίνει τοσο πολύπλοκα τα πράγματα πλέον με τα Tunnellings και τα πρωτόκολλα που ουτε debug δεν μπορούν να μεθοδεύουν.

Θα σας το πω οσο πιο απλα μπορώ.

Στο εξωτερικο αν εισαι με Cosmote και πάροχο της εκάστοτε χώρας που έχει " ειδική" και " ευνοϊκή "  διασύνδεση μεταξύ των δύο την πάτησες 🙂

Θα σε καλουν απο Ελλαδα και δεν θα ακουν ήχο κλήσηςτην ωρα που σε εσενα θα χτυπήσει και θα το κλείνουν ... εκτός και αν απαντήσεις γρήγορα.

 

Χάος τα VoIP " private "  peerings ( οχι VoLTE)

...και σύντομα έρχεται και το χαος με το VoLTE Roaming.....

Σχετικά με Downtimes χωρις σήμα προσωρινά λογω βλάβης ..η Cosmote σπάνια αργεί να ξαναστησει . Διαθέτει τα παντα και έρχονται ... αεροπορικώς συνήθως αμεσα και απο εκει με τους τοπικούς RF technicians ολα traceable.

Θα καταλήξουμε ολοι να εχουμε τους παρόχους κινητής μονο για Ιντερνετ και 112.

 

Οσο για τα υπόλοιπα ....δοκιμαστε άλλη συσκευή.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν έχω ένα θέμα από τότε που έκανα esim. Όταν περνάνε 5-10 λεπτά από τη στιγμή που θα κάνω ένα τηλέφωνο, όσοι με παίρνουν δεν βγάζει καν γραμμή.
Από τότε άλλαξα 2 φυσικές sim το πρόβλημα δεν έχει λυθεί.
Αν βάλω άλλη κάρτα λειτουργεί κανονικά αρα φταίει ούτε το δίκτυο ούτε το κινητό μου. Σε όποιο κινητό και αν έβαλα τη δική μου sim, το ίδιο πρόβλημα.

Ενεργοποίησα-απενεργοποιησα wifi calling, επαναφορά δικτύου, επαναφορά κινητού, αποτέλεσμα μηδέν.

Να φανταστείτε έβαλα 2η sim ώστε να γίνεται προώθηση όταν δεν υπάρχει δίκτυο.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τη στιγμή που με παίρνουν τηλέφωνο, εξαφανίζονται όλες οι γραμμές και ξανάρχονται μετά από 1 δευτερόλεπτο χωρίς να περνάει η κλήση.

Αν κάνω κλήση εγώ, περνάει κανονικά και δέχομαι τηλέφωνα για κάνα 5-10 λεπτά.

Από Cosnote διαπίστωσαν το πρόβλημα αλλά δεν ξέρουν τι να κάνουν.
Δεν ξέρω αν γίνεται κάποιο reset!

Έχω what's up προνομιακό και σκέφτομαι να αλλάξω νούμερο!

Αν το γυρίσω σε 2g , περνάνε οι κλήσεις, όμως μετά από ώρες χάνει τη σύνδεση με το 2g και δεν έχω καθόλου κάλυψη.

Είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη περίπτωση.

Ισως εχουν κανει λάθος με low level αντιστοιχίες στην " καρτέλα " σου . Φοβάμαι πως δεν θα καταφέρεις να μιλήσεις με τοσο εξειδικευμένο Department που να ασχολείται με τέτοια λάθη.

 

Φορητότητα σε άλλο πάροχο και ξανά πίσω σε Cosmote μετα απο καμια βδομάδα για να πάρεις νέες αντιστοιχίες. Τραγικό.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη περίπτωση.
Ισως εχουν κανει λάθος με low level αντιστοιχίες στην " καρτέλα " σου . Φοβάμαι πως δεν θα καταφέρεις να μιλήσεις με τοσο εξειδικευμένο Department που να ασχολείται με τέτοια λάθη.
 
Φορητότητα σε άλλο πάροχο και ξανά πίσω σε Cosmote μετα απο καμια βδομάδα για να πάρεις νέες αντιστοιχίες. Τραγικό.
Κρίμα θα χάσω το προνομιακό! Ταλαιπωρούμε περίπου 1 μήνα να φανταστείς.
Θα περιμένω και καλά τους "μηχανικούς" όπως μου είπαν.
Να φανταστείς ότι έχω περίπου 50GB από ανανεώσεις κτλ. και τους είπα κάντε ένα reset, κάτι και ας τα χάσω όλα.
Μάλλον έχεις δίκιο, λογικά δεν θα βγάλω άκρη, οπότε η μόνη λύση είναι αυτή.
Ποια είναι η γνώμη σου, αν κάνω συμβόλαιο ή το neon θα διορθωθεί το πρόβλημα? Ή καλύτερα φορητότητα για να είμαι σίγουρος?c91f72c2ba0d67a43c396cc34c4558a6.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα όταν λήξουν τα απεριόριστα σου να σβήσουν τα πάντα συστημικά.

Δεν το εχω ξανασυναντήσει ποτέ αυτό παρα ΜΟΝΟ ατη σταθερή τηλεφωνία με τους .... αριθμούς βρόχου και τις ... πλεξούδες 🙂

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα όταν λήξουν τα απεριόριστα σου να σβήσουν τα πάντα συστημικά.
Δεν το εχω ξανασυναντήσει ποτέ αυτό παρα ΜΟΝΟ ατη σταθερή τηλεφωνία με τους .... αριθμούς βρόχου και τις ... πλεξούδες
Να φανταστείς τα απεριοριστα δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Είναι συνέχεια γυρισμενος σε 2g έξω και σε wifi calling στο σπίτι.
Πάνε ακλαφτα!

Πρέπει να προσέξω κάτι στη φορητότητα?
Ή σε όποια εταιρία θέλω? Υπάρχουν κάποιοι μήνες υποχρεωτικής παραμονής?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα σε διαφορετικό πάροχο και αν θελήσεις μετα απο ολα αυτα ξανα πισω. 

Δεν έχω ιδέα.

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα σε διαφορετικό πάροχο και αν θελήσεις μετα απο ολα αυτα ξανα πισω. 
Δεν έχω ιδέα.
Ευχαριστώ!!!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...