Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για 3η συνεχόμενη εβδομάδα στο σπίτι στα Βριλήσσια μόνο Edge και αυτό κακό, με αποτέλεσμα σε κάθε κλήση να μην ακούει ο συνομιλητής. Για δεδομένα δεν το συζητάμε. Προηγουμένως, και πριν την κατάργηση του 3G, είχα 5G με 90 download, το λιγότερο.  Την Τετάρτη 22/12 τους ενημέρωσα και την επόμενη με πήραν τηλέφωνο ζητώντας μου να κάνω μία κλήση σε έναν Cοsmote αριθμό για να μετρήσουν το σήμα. Σε νέα επικοινωνία από τη μεριά τους, μετά από λίγο, παραδέχτηκαν πως το σήμα είναι "ανέκδοτο" και ότι θα με ενημερώσουν όταν φτιαχτεί, λέγοντας πως το πρόβλημα θα προωθηθεί σε ανώτερο επίπεδο. Να δω...(Συνδρομητής συμβολαίου).

Edited by spyrdano
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

24 minutes ago, spyrdano said:

Για 3η συνεχόμενη εβδομάδα στο σπίτι στα Βριλήσσια μόνο Edge και αυτό κακό, με αποτέλεσμα σε κάθε κλήση να μην ακούει ο συνομιλητής. Για δεδομένα δεν το συζητάμε. Προηγουμένως, και πριν την κατάργηση του 3G, είχα 5G με 90 download, το λιγότερο.  Την Τετάρτη 22/12 τους ενημέρωσα και την επόμενη με πήραν τηλέφωνο ζητώντας μου να κάνω μία κλήση σε έναν Cοsmote αριθμό για να μετρήσουν το σήμα. Σε νέα επικοινωνία από τη μεριά τους, μετά από λίγο, παραδέχτηκαν πως το σήμα είναι "ανέκδοτο" και ότι θα με ενημερώσουν όταν φτιαχτεί, λέγοντας πως το πρόβλημα θα προωθηθεί σε ανώτερο επίπεδο. Να δω...(Συνδρομητής συμβολαίου).

Έχει βγει σταθμός εκτός. Το ερώτημα είναι γιατί;;; Πολλοί ιδιοκτήτες θέσεων κεραιών κινητής τους κλείνουν λόγω της τιμής του ηλεκτρικού ρεύματος (άλλη μια μεγάλη επιτυχία). Δε θα έχει σχέση με το κλείσιμο του 3g αλλά έτυχε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mixtri said:

Έχει βγει σταθμός εκτός. Το ερώτημα είναι γιατί;;; Πολλοί ιδιοκτήτες θέσεων κεραιών κινητής τους κλείνουν λόγω της τιμής του ηλεκτρικού ρεύματος (άλλη μια μεγάλη επιτυχία). Δε θα έχει σχέση με το κλείσιμο του 3g αλλά έτυχε.

Χρόνια πολλά και ευχαριστώ για την απάντηση. Και αν αυτό επεκταθεί τι μέτρα θα πάρει η Cosmote και κάθε Cosmote; (Φαντάσου τους άλλους δύο παρόχους με το αραιότερο δίκτυο...)

Link to comment
Share on other sites

 Κατι μου εχει ξεφυγει μαλλον...

υπαρχει περα απο το 4G, κεραιες και κινητα με 4G+ ;

Αν ναι, βασικες διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό κατά την διάρκεια πραγματοποίησης κλήσης (εισερχόμενης ή εξερχόμενης) να απενεργοποιείται το δίκτυο δεδομένων;

Μόλις τερματιστεί η κλήση το δεδομένα επανέρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει ενεργοποιημένο το Volte, είναι λογικό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ενεργοποίησα το VoLTE και όντως μόνο έτσι δουλεύει, απλά είχα την λανθασμένη εντύπωση ότι παλιά, πριν γίνει διαθέσιμο το VoLTE, υπήρχε η δυνατότητα ταυτόχρονης πραγματοποίησης κλήσης και ύπαρξης δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mp3buddy said:

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ενεργοποίησα το VoLTE και όντως μόνο έτσι δουλεύει, απλά είχα την λανθασμένη εντύπωση ότι παλιά, πριν γίνει διαθέσιμο το VoLTE, υπήρχε η δυνατότητα ταυτόχρονης πραγματοποίησης κλήσης και ύπαρξης δεδομένων.

Kι αυτό γίνεται, με την προϋπόθεση να υπάρχει κάλυψη 3g στην περιοχή σου.

Οπότε, ενώ εσύ κάνεις φωνητική κλήση, μπορείς να είσαι και στο ίντερνετ, με 3g  όμως.

Το πρόβλημα ξεκινάει από τη στιγμή που δεν υπάρχει 3g. Η cosmote το καταργεί σταδιακά παντού.

Υποθέτω ότι αυτό συμβαίνει στη δική σου περίπτωση.

Γι' αυτό δεν μπορείς να μιλάς και να πλοηγείσαι ταυτόχρονα χωρίς Volte.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους παίρνει δρόμο η 3η γενιά.

Το volte το υποστηρίζει η Κοσμοτε εδώ και πολλά χρόνια. Έδωσε αρκετό χρόνο για μετάβαση σε συσκευές volte. Τώρα αν δεν έχει κάποιος Volte συσκευή, υπάρχει και η 2η γενιά. Γάργαρο gsm.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixtri said:

Τώρα αν δεν έχει κάποιος Volte συσκευή, υπάρχει και η 2η γενιά. Γάργαρο gsm.

Φοβερή ατάκα 🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, cmvr said:

Φοβερή ατάκα 🤣

Οι ατάκες μου έχουν αφήσει εποχή! 😂

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Οι ατάκες μου έχουν αφήσει εποχή! 😂

Είχες έμπνευση το δίκτυο που είχε GSM μέχρι το 2016 στην βόρεια Ελλάδα. Φυσικό είναι. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ισως ειναι 'χαζη' ερωτηση:

οι κεραιες κινητης, και ρωτω κυριως για την υπαιθρο κι οχι σε αστικο ιστο(πχ ταρατσες),

εχουν καποιας μορφης ups;

Ή αν πεσει το ρευμα στην περιοχη, 'πεφτει' και η ιδια η κεραια; (σημα)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karib said:

Ισως ειναι 'χαζη' ερωτηση:

οι κεραιες κινητης, και ρωτω κυριως για την υπαιθρο κι οχι σε αστικο ιστο(πχ ταρατσες),

εχουν καποιας μορφης ups;

Ή αν πεσει το ρευμα στην περιοχη, 'πεφτει' και η ιδια η κεραια; (σημα)

Ναι, κανονικά έχουν ups. Παλιότερα είχαν γεννήτριες πετρελαίου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά έχουν ups. Παλιότερα είχαν γεννήτριες πετρελαίου.

Τώρα πλέον με φωτοβολταικά και μπαταρίες είναι τα αγαπημένα στέκια των φίλων της Ρόμα.Μπαταρίες και ακροδέκτες (φούλ χαλκός) τα αγαπημένα τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, karib said:

Ισως ειναι 'χαζη' ερωτηση:

οι κεραιες κινητης, και ρωτω κυριως για την υπαιθρο κι οχι σε αστικο ιστο(πχ ταρατσες),

εχουν καποιας μορφης ups;

Ή αν πεσει το ρευμα στην περιοχη, 'πεφτει' και η ιδια η κεραια; (σημα)

 Σταθμοί που είναι hub δηλαδή μέσω αυτών περνάνε ξευξεις και άλλων σταθμών συνήθως έχουν και stby γεννήτρια συν την οποία αυτονομία των μπαταριών

Link to comment
Share on other sites

Αρα, και να πεσει το ρευμα στην περιοχη, η κεραια λειτουργει κανονικα οπως καταλαβαινω με οσα λετε.

Link to comment
Share on other sites

Αρα, και να πεσει το ρευμα στην περιοχη, η κεραια λειτουργει κανονικα οπως καταλαβαινω με οσα λετε.
Πριν λίγες μέρες που ήμουν στο εξοχικό μου στην Τήνο, έγινε ακριβώς αυτό. Έπεσε το ρεύμα γενικά στην περιοχή για λίγη ώρα αλλά το σήμα στο κινητό ανεπηρέαστο.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, karib said:

Αρα, και να πεσει το ρευμα στην περιοχη, η κεραια λειτουργει κανονικα οπως καταλαβαινω με οσα λετε.

Ναι στην πλειοψηφία των σταθμών ένα τετράωρο τουλάχιστον υπάρχει αυτονομία έστω και με μπαταρίες αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση.

Επίσης πολλές φορές αν περνανε ζεύξεις άλλων σταθμών και δεν υπάρχει γεννήτρια κλείνουν τον σταθμό για να κρατήσουν περισσότερη ώρα τα μικροκυμματικα για  να παίζουν οι άλλοι σταθμοί τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιηθηκε  και στα χανια το 5G , , εδω που μενω  εχει χαμηλο σημα η κοτε , αλλα κλειδωνει το 5g και σε XIAOMI  MI10T μου δειχνει 2 γραμμες σημα , αλλα το τεστ δειχνει ταχυτητες   20-35 , αναλογα το σημειο..σε 4g ειχα μεχρι 20-25,  μικρη διαφορα απλα βλεπω πιο  σταθερο  to 5G,  ,,σε σχεση με το 4G που το εχανα πιο ευκολα και γυριζε συνηθως σε H+, Τωρα απλα  μενει σταθερο  5G, στην χειροτερη περιπτωση εδω που ειμαι να κατεβει μεχρι 4G, ....ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ οτι εδω δεν πιανει καλα , και εχω ενεργοποιησει το WIFICALL.. , συμφωνα με το NETWORK CELL  LITE χρησιμοποιειτε η Β20, ετσι και αλλιως εδω που ειμαι δεν πιανει αλλο καναλι, , ΥΓ , Παρατηρω οτι εδω και λιγη ωρα  απενεργοποιητε το 5G,και γυριζει σε 4G,+....δεν ξερω αν οφειλετε σε αυτους , αλλα και εξω που βγηκα δεν αλλαξε απο 4g+   ., με πολυ καλυτερο σημα , απο οταν ειμαι εδω μεσα , που με το ζορι πιανω 2 γραμμες 

Edited by apollon11
Link to comment
Share on other sites

Στα Χανιά χθές όλο το πρωί δεν υπήρχε καθόλου σήμα στο κεντρο.ούτε ίντερνετ.
Κατα τις 2 παρά ηρθε το σήμα αλλά οκ σε ισόγειο κατάστημα 200μ απο τα κεντρικά του ΟΤΕ 3 γραμμές σήμα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2022 at 9:48 ΠΜ, zerokill said:

Στα Χανιά χθές όλο το πρωί δεν υπήρχε καθόλου σήμα στο κεντρο.ούτε ίντερνετ.
Κατα τις 2 παρά ηρθε το σήμα αλλά οκ σε ισόγειο κατάστημα 200μ απο τα κεντρικά του ΟΤΕ 3 γραμμές σήμα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπορείς να στείλεις φωτογραφίες από τον ιστό στο κτήριο του ΟΤΕ;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις φωτογραφίες από τον ιστό στο κτήριο του ΟΤΕ;

Είναι σε σημείο που μόνο από την τράπεζα Ελλάδος απέναντι είναι ορατή από κάτω.Και απο κεί μόνο κάποιο κομμάτι του ιστού,μετά μόνο από διπλανή ταράτσα μόνο αλλά που να βρείς πρόσβαση.30f714e8d5d0befab4bbd3278f0168b6.jpg
Η φωτό είναι απο το περασμένο καλοκαίρι αν κατέβω προς τα εκεί θα δω μήπως τραβήξω με ζούμ καμία.
Το παράξενο είναι η συγκεκριμένη κεραία δεν φαινεται πουθενά στην αναζήτηση στο eett.gr ούτε σαν περιοχή ούτε σαν οδό ούτε στις αδειοδοτημένες



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η κεραία μια χαρά φαίνεται στο site, απλά όπως ήταν αναμενόμενο έχουν κάνει λάθος στο όνομα της οδού. Αν έχω υποθέσει καλά λες για την κεραία στο Α/Κ Τζανακάκη.

Screenshot_2022-01-23-15-09-07-306_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κεραία μια χαρά φαίνεται στο site, απλά όπως ήταν αναμενόμενο έχουν κάνει λάθος στο όνομα της οδού. Αν έχω υποθέσει καλά λες για την κεραία στο Α/Κ Τζανακάκη.
Screenshot_2022-01-23-15-09-07-306_com.android.chrome.thumb.jpg.f7b0d0427180f5ba20d6469537f400f1.jpg

Ναι αυτή!! Λίγο δύσκολο να την φωτογραφίσεις ολόκληρη απο κάτω.
Βέβαια δεν έχω 5G συσκευή αλλα το 4G δεν εχει αλλάξει κάτι στην πόλη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...