Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά τα στατικά setup είναι καταστροφικά. Έχει τόσο bandwidth να κάθεται σε άλλες συχνότητες και πάει και κάνει παρεμβολές στον εαυτό της. Όταν δεν της βγαίνουν τα νούμερα του SNR αντί να κάνει deploy band 1 ή band 8 απλά κλείνει το 4G. :X

 

Καταλαβαίνεις έναν από τους λόγους πήγαν σε ///. Spectrum sharing.

Εγώ τους καταλαβαίνω ως ένα βαθμό. Έχουν πιάσει ήδη EIRP (τα όρια της Ελλάδας είναι πολύ μικρά σε σχέση με άλλων χωρών, καλά δε μιλάμε για Ελβετία) και είναι με το βελονάκι το RAN.

Η Wind έχει ακολουθήσει πιο εύκολο RAN design και βάζει CA μόνο όπου τα KPIs πέφτουν πολύ με αποτέλεσμα να έχει κάνει κάλυψη που δεν παίζεται. Η Cosmote με τη συνδρομητική βάση που έχει δεν έχει καν τέτοια επιλογή.

Άρα αυτό που της μένει είναι spectrum sharing (2g/3g, 4g/5g). Μένει να δούμε στην πράξη τι ταχύτητες θα έχουμε και κυρίως τι κάλυψη 4g (βλέπε πόσα παράπονα υπάρχουν).

Στο GSM η Cosmote λόγω συμβολαίων πρέπει να έχει 100% κάλυψη παντού. Δυστυχώς αυτό δε θα αλλάξει σύντομα.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν σας ανήκει το ξενοδοχείο, βρέθηκε η λύση. Microcell όπως λένε (ή ΕΚΚΧΟ νομίζω το ίδιο είναι) που δεν χρειάζεται καν άδεια. Κι εσείς μπορεί να βγάλετε λεφτά από το ενοίκιο από την χρήση του κτιρίου για την κεραία και η Cosmote θα βελτιωθεί στην περιοχή σας (έστω για 300-500m).

 

 

8b47bd9cfa62c50eccb361779a2e3fd3.jpg

706358addf747532c8ef022ca3725bd1.jpg

Το Creta Dream είναι 100μ απο το δικό μας (αυτό ειναι πανω απο τον παραλιακό εμείς είμαστε μπροστά στη θάλασσα. Εχει κάνει μάλλον αίτηση και αυτο αλλα μάλλον δεν εχει μπει ποτέ γιατι αν είχε δεν θα πιάναμε και εμεις;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Οχι στο σπίτι εχω wifi εχω μια 50αρα γραμμη στη δουλειά είναι το ξενοδοχείο της οικογένειας της γυναίκας μου που είμαστε αρκετές ωρες και εκεί εχουμε WIFI αλλα το θέμα είναι οτι και πολλοί πελάτες του ξενοδοχείου κυριως ξένοι με περιαγωγη στην κοσμοτε εχουν πρόβλημα λόγω του πολύ κακού σήματος.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Φίλε μου καθότι κρητικός θα σου πρότεινα να γυρίσεις στην παλιά σου εταιρία εάν τα καταφέρεις. Τον Ιούνιο του 2019 έκανα φορητότητα στον Cosmote και από 4-5 γραμμές σήμα που είχα στην Vodafone έπεσα στις 2-3 γραμμές και πολλές φορές χωρίς σήμα καθόλου. Εταιρική σύνδεση με 6 γραμμές και πωλητές σε όλη την Κρήτη. Το καλοκαίρι είναι το μεγάλο πρόβλημα με τους τουρίστες. Προβληματικό σήμα παντού. Διαμαρτυρήθηκα πολλές φορές, μίλησα με τεχνικούς αλλά τίποτα. Η απάντηση πάντα ίδια : φταίνε οι τουρίστες που διαλέγουν την Cosmote και υπερφορτώνεσαι το δίκτυο ! Κοινώς απαράδεκτοι. Εάν λοιπόν τώρα έχεις πρόβλημα φαντάσου τι θα γίνει αργότερα εάν έρθουν τουρίστες !

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

8b47bd9cfa62c50eccb361779a2e3fd3.jpg

706358addf747532c8ef022ca3725bd1.jpg

Το Creta Dream είναι 100μ απο το δικό μας (αυτό ειναι πανω απο τον παραλιακό εμείς είμαστε μπροστά στη θάλασσα. Εχει κάνει μάλλον αίτηση και αυτο αλλα μάλλον δεν εχει μπει ποτέ γιατι αν είχε δεν θα πιάναμε και εμεις;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Δε τσέκαρα την άδεια αλλά μήπως δεν είναι 4g?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καθότι κρητικός θα σου πρότεινα να γυρίσεις στην παλιά σου εταιρία εάν τα καταφέρεις. Τον Ιούνιο του 2019 έκανα φορητότητα στον Cosmote και από 4-5 γραμμές σήμα που είχα στην Vodafone έπεσα στις 2-3 γραμμές και πολλές φορές χωρίς σήμα καθόλου. Εταιρική σύνδεση με 6 γραμμές και πωλητές σε όλη την Κρήτη. Το καλοκαίρι είναι το μεγάλο πρόβλημα με τους τουρίστες. Προβληματικό σήμα παντού. Διαμαρτυρήθηκα πολλές φορές, μίλησα με τεχνικούς αλλά τίποτα. Η απάντηση πάντα ίδια : φταίνε οι τουρίστες που διαλέγουν την Cosmote και υπερφορτώνεσαι το δίκτυο ! Κοινώς απαράδεκτοι. Εάν λοιπόν τώρα έχεις πρόβλημα φαντάσου τι θα γίνει αργότερα εάν έρθουν τουρίστες !

 

 

Και τώρα που δεν έχει τουρίστες τα ίδια προβλήματα.Ας ελπίσουμε τουλάχιστον στο ξενοδοχείο με το wificall δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.Στο κέντρο των Χανίων,στο παλιο λιμανι,δικαστήρια κτλ το σήμα ειναι οκ για την ώρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε τσέκαρα την άδεια αλλά μήπως δεν είναι 4g?

 

 

Δέν έχω ιδέα.Δεν βλέπω πάντως κανένα ιστό πάνω στο Cretan Dream μα ουτε 3G υπάρχει εδω.Στα δωμάτια πας 1-2 γραμμη Edge.

ebed152c6042bac6382b7aaf05aaef29.jpg

f872af5474eac83f43693d9b92f2ab34.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχει τοποθετηθεί; Πότε βγήκε η άδεια; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις. Τρέχω πολύ αυτές τις ημέρες και δεν έχω χρόνο να τσεκάρω.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχει τοποθετηθεί; Πότε βγήκε η άδεια; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις. Τρέχω πολύ αυτές τις ημέρες και δεν έχω χρόνο να τσεκάρω.

 

 

Αριθ. Πρωτ. 20082/23-11-2016

Δέν έχω δεί κάτι αλλο σαν πληροφορία.Οπτικά δεν φαίνεται απο τον δρόμο τίποτα θα ανεβω στο λόφο να δω απο ψηλά. Δεν εχω ιδεα αν έχει κεραια η οχι. Τέλος πάντων το θέμα είναι οτι wind/voda παιζουν με 100-160Mbps τουμπανιασμένο σήμα και η μεγάλη Cosmote μας τα κάνει σαλάτα...

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αριθ. Πρωτ. 20082/23-11-2016

Δέν έχω δεί κάτι αλλο σαν πληροφορία.Οπτικά δεν φαίνεται απο τον δρόμο τίποτα θα ανεβω στο λόφο να δω απο ψηλά. Δεν εχω ιδεα αν έχει κεραια η οχι. Τέλος πάντων το θέμα είναι οτι wind/voda παιζουν με 100-160Mbps τουμπανιασμένο σήμα και η μεγάλη Cosmote μας τα κάνει σαλάτα...

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Μήπως είναι μόνο για εσωτερικό χώρο; Εντύπωση μου κάνει.

Εκτός αν το έχουν βάλει μόνο για το ξενοδοχείο (για τους εργαζόμενους) και να μη μπορεί να συνδεθεί κανείς αλλος. Τρελό μου φαίνεται αλλά μήπως φοβήθηκαν οι άνθρωποι με αυτά που γίνονται με τις κεραίες.

Θα σου πρότεινα να πας ακριβώς μπροστά από το ξενοδοχείο και να μετρήσεις όλες τις τεχνολογίες (2g, 3g, 4g).

 

Μπορείς να το παλέψεις πάντως για micro. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία πλέον.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι μόνο για εσωτερικό χώρο; Εντύπωση μου κάνει.

Εκτός αν το έχουν βάλει μόνο για το ξενοδοχείο (για τους εργαζόμενους) και να μη μπορεί να συνδεθεί κανείς αλλος. Τρελό μου φαίνεται αλλά μήπως φοβήθηκαν οι άνθρωποι με αυτά που γίνονται με τις κεραίες.

Θα σου πρότεινα να πας ακριβώς μπροστά από το ξενοδοχείο και να μετρήσεις όλες τις τεχνολογίες (2g, 3g, 4g).

 

Μπορείς να το παλέψεις πάντως για micro. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία πλέον.

 

 

Ναι σωστά εύκολο αυτό. Η διαδικασία για micro ξεκινάει απο τηλ στο cc?

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά εύκολο αυτό. Η διαδικασία για micro ξεκινάει απο τηλ στο cc?

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Ναι, και πες τους ότι έχεις επιχείρηση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και πες τους ότι έχεις επιχείρηση.

 

 

Με καλέσανε σήμερα αφου τους πήρα ξέρουν ακριβώς το πρόβλημα που υπάρχει στην περιοχή και μου είπαν οτι καταγράφουν τα παράπονα και αν θέλουμε προαιρετικά να στείλουμε και γραπτώς μεσω της φόρμας επικοινωνίας.Προωθούν το πρόβλημα στο καταλληλο τμήμα και ο θεός βοηθός απ´ότι κατάλαβα.

 

Πάντως στο cellmapper δειχνει οτι υπάρχει κεραια στο Ρενιερης επανω ψηλα

αλλα ειναι σιγουρο; Στο ΕΕΤΤ λεει για ΕΚΧΟ στο κρεταν ντριμ 40μ απο το Ρενιερης ..

Μπορεί να βγάλει κάποιος άκρη τι γίνεται;

 

(@mixtri ακόμα δεν πήγα να μετρήσω μπροστα εκει 2G/3G/4G θα το κάνω προσεχώς.)

 

23a78eaaabcb068c48f0ec67e4546d9e.jpg

3e719bedb58d7f30fe10b2d86a306604.jpg

f87847ed820500886684869d4e64305f.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Με καλέσανε σήμερα αφου τους πήρα ξέρουν ακριβώς το πρόβλημα που υπάρχει στην περιοχή και μου είπαν οτι καταγράφουν τα παράπονα και αν θέλουμε προαιρετικά να στείλουμε και γραπτώς μεσω της φόρμας επικοινωνίας.Προωθούν το πρόβλημα στο καταλληλο τμήμα και ο θεός βοηθός απ´ότι κατάλαβα.

 

Πάντως στο cellmapper δειχνει οτι υπάρχει κεραια στο Ρενιερης επανω ψηλα

αλλα ειναι σιγουρο; Στο ΕΕΤΤ λεει για ΕΚΧΟ στο κρεταν ντριμ 40μ απο το Ρενιερης ..

Μπορεί να βγάλει κάποιος άκρη τι γίνεται;

 

(@mixtri ακόμα δεν πήγα να μετρήσω μπροστα εκει 2G/3G/4G θα το κάνω προσεχώς.)

 

23a78eaaabcb068c48f0ec67e4546d9e.jpg

3e719bedb58d7f30fe10b2d86a306604.jpg

f87847ed820500886684869d4e64305f.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

 

@mixtri update είμαι στην είσοδο του Cretan Dream στο οποιο δειχνει το σημα φουλ 4G και στο keraies.eett.gr δείχνει οτι υπαρχει ΕΚΧΟ και τσέκαρα οτι στο keraies.eett αν βαλω 250μ μου βγάζει 3 ΕΚΧΟ ΚΟΣΜΟΤΕ και αυτες έχουν την ίδια υπάλληλο για τεχνικές πληροφορίες.

Μήπως να κάνω ενα κοπο να την πάρω ενα τηλ; Μπας και μας δώσει καμια λύση κάποτε στο πρόβλημα...

(Το ξενοδοχείο ψηλά στον λοφο ειναι το ρενιερης συμφωνα με το mappercell εχει βρισκεται η Β3 .. αλλα μου φαίνεται οτι εννοεί μάλλον την ΕΚΧΟ του CretanDream.)

Ρε που μπλέξαμε.

2498bd53bb1a612349ede3ba70a75356.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote σήμερα στη Θεσσαλονίκη μαύρα χάλια παντού. Συνεχώς χωρίς κάλυψη δικτύου είμαι σήμερα και όταν έχω σήμα για κλήσεις δεν έχω ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Είδα κάτι εργασίες στο Ιβανωφειο στη κεραία, κάτι καλώδια έφτιαχναν ή άλλαζαν,δεν ξέρω αν σχετίζεται με κάποια αναβάθμιση του δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Είδα κάτι εργασίες στο Ιβανωφειο στη κεραία, κάτι καλώδια έφτιαχναν ή άλλαζαν,δεν ξέρω αν σχετίζεται με κάποια αναβάθμιση του δικτύου.

Ίσως. Γιατί εγώ τις προάλλες ούτε σήμα για κλήσεις δεν είχα για τουλάχιστον μισή ώρα, στη Θεσσαλονίκη!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έχετε και εσείς θέμα με τα sms από εχθές το βράδυ;

Φεύγουν με καθυστέρηση, φτάνουν 2-3 φορές στον παραλήπτη και αν ο παραλήπτης είναι cosmote δεν έρχεται το αποδεικτικό παραδοσης. Λαμβανουμε κανονικά από άλλα δίκτυα πάντως, χωρίς καθυστέρηση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε περιοχή Πειραιά είναι μερικές μέρες τώρα που δεν έχω σήμα σχεδόν καθόλου στην Καλλίπολη.. Που πάντα είναι τέρμα..

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote σήμερα στη Θεσσαλονίκη μαύρα χάλια παντού. Συνεχώς χωρίς κάλυψη δικτύου είμαι σήμερα και όταν έχω σήμα για κλήσεις δεν έχω ίντερνετ.

 

 

Χανιά τα ίδια το δίκτυο σέρνεται πανηγυρικά.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Χανιά τα ίδια το δίκτυο σέρνεται πανηγυρικά.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Αυτό ίσχυε για τη Θεσσαλονίκη ένα μήνα πριν. Είχε κάποιο πρόβλημα το δίκτυο τότε. Τώρα είναι όλα καλά!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα να γράψω κι εγώ δύο πράγματα σχετικά με το δίκτυο της cosmote και διαβάζω αρκετούς που έχουν παράπονα.

Είμαι συνδρομητής από το 2000 και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα αναφορικα με την κάλυψη του δικτύου.

Τον τελευταίο χρόνο όμως έχω παρατηρήσει ότι έχει χαλάει κατά πολύ η ποιότητα σήματος της cosmote.

Τόσο στον νομό Φωκίδος που έχω το εξοχικό και που πάντα έπιανα σήμα καμπάνα ενώ οι άλλοι σερνοντουσαν, όσο και στη Νέα Σμύρνη που μένω.

Στη Νέα Σμύρνη βέβαια το πρόβλημα εντοπίζεται τον τελευταίο μήνα.

Μπήκε στον κόπο κάνεις να ασχοληθεί, να ρωτήσει, να μάθει τι συμβαίνει;

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα να γράψω κι εγώ δύο πράγματα σχετικά με το δίκτυο της cosmote και διαβάζω αρκετούς που έχουν παράπονα.

Είμαι συνδρομητής από το 2000 και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα αναφορικα με την κάλυψη του δικτύου.

Τον τελευταίο χρόνο όμως έχω παρατηρήσει ότι έχει χαλάει κατά πολύ η ποιότητα σήματος της cosmote.

Τόσο στον νομό Φωκίδος που έχω το εξοχικό και που πάντα έπιανα σήμα καμπάνα ενώ οι άλλοι σερνοντουσαν, όσο και στη Νέα Σμύρνη που μένω.

Στη Νέα Σμύρνη βέβαια το πρόβλημα εντοπίζεται τον τελευταίο μήνα.

Μπήκε στον κόπο κάνεις να ασχοληθεί, να ρωτήσει, να μάθει τι συμβαίνει;

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Στην Αθήνα αλλάζει όλο το δίκτυο. Δε ξέρω σε τι κατάσταση είσαι. Πάντως Νέα Σμύρνη δεν έχει γίνει ακόμα κάποια αλλαγή. Κυρίως Πειραιά και κέντρο.

 

Ωστόσο, θα σου πρότεινα αν θες καλή δικτυακή απόδοση να φύγεις από Xiaomi, μιας και είναι οι χειρότερες σε αυτόν τον τομέα ελλείψει βασικών features.

 

Στη Φωκίδα δε γνωρίζω καθόλου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;

Σε μία εταιρεία, όταν κάτι δεν πάει καλά, φταίνε οι συσκευές.

Σε μία άλλη εταιρεία, όταν κάτι δεν πάει καλά, φταίει η εταιρεία.

Γιατί αυτό;

Καλημέρα

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα Xiaomi. Εγώ είμαι στη Cosmote από το 1998. Από τότε που άνοιξε σχεδόν.

Ότι πρόβλημα είχα με σήμα σε άλλα κινητά έχω και με Xiaomi.

Πχ δήμος Θερμαϊκού Θεσσαλονίκη, δεν έχει καλό σήμα. Ειδικά μέσα στο σπίτι μου. Το ίδιο χάλια σήμα είχαν και τα προηγούμενα κινητά κι ας είχαν ένδειξη 4G+ κάτι που δεν έχει το Xiaomi μου!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...