Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οπως μου εχει πει φιλος Οτετζης κλειδωνει με το νουμερο οποτε δεν παιζει μεταχειρισμενο. Ουτε σε αλλο μερος μπορει να παει νομιζω.

Τωρα εβαλα ADSL στο εξοχικο, εχω και κινητη και ληγει τον αλλο μηνα αλλα ειχα βαλει στο usbstick 4G μια εξωτερικη κεραια για να εχω σημα καλο. Τον αλλον μηνα ληγει και το κοβω.

Απλα για να μην τελειωσουν οταν ειμαι εκει δουλευα με του κινητου γιαυτο ειχα τοσο θεμα.

Μεσα στο σπιτι δεν ειναι τοσο οτι δεν εχει σημα 3G ειναι ομως πολυ μειωμενο και πολυ συχνα χανεται τελειως.

Οποτε για να μιλαω καλα πρεπει να το γυριζω σε 2G.

Oπως ειδα με διαφορα προγραμματα το 3G παιζει στα 2100 mhz.

 

 

 

και εμενα ειναι 1χλμ η παραλια, αμα παω εκει πιανει απο αλλες κεραιες και εχω τερμα και 4G στην 1800αρα (το mi max2 δεν εχει την 800αρα).

μονο μεσα στο σπιτι εκει περα εχω θεμα. Αλλου δεν εχω προβληματα οπου κινουμαι.

Τωρα που εβαλα ADSL δεν με πειραζει τοσο πολυ οπως πριν.

 

Ειμαι με Wind SimpleFi 30GB στη Κεφαλλονια,ειναι δραμα η κοσμοτε.Ευτυχως εχω γειτονικο wifi που πιανει σε ενα δωματιο και ενα φοιτητικο στη κοκκινη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατά πασα πιθανότητα έχει μπουκώσει η κεραία από τους what's up εκεί για αυτό δίνει προτεραιότητα στα συμβόλαια. αφού μπορείς και έχεις και δεύτερο νούμερο άλλης εταιρείας ότι καλύτερο για εναλλακτική λύση. αν και είναι η μόνες εταιρείες με δωρεάν λεπτά και mb internet κάθε μήνα, κάτι που δεν έχει η wind. αλλά έχει ωραίο πρόγραμμα για ίντερνετ και και φοιτητικο πιο ακριβό. άμα έχει σήμα μπορείς να την δοκιμάσεις και αυτήν.

 

Εχω SimpleFi 30GB στη μπλε,με γειτονικο ιντερνετ και φοιτητικα cu/whats up.

Παλευεται τουλαχιστον.

Οσο για σταθερο,σε 4 ατομα που εβαλαν οι 2 ταλαιπωρηθηκαν.Οι αλλοι 2 εβαλαν στον οτε με δωρεαν ρουτερ,τελη επειδη ειναι φοιτητικη η συνδεση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά οκ έφτιαξα το πρόβλημα με το 4g στο κινητό.Μία Ερώτηση μόνο.Λόγω έλλειψης Β20...Αν πχ είμαι σε μια περιοχή που έχει ΜΟΝΟ τέτοια κεραία..Τι φάση;Καταρχάς ξέρω σήμα θα έχω κανονικά.4g δε θα έχω.Θα έχω όμως 3g η στη χειρότερη 2g;Πως ακριβώς λειτουργεί όλο αυτό;Μια κεραία 4g έχει και 3g και 2g;Είμαι σε cosmote.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οκ έφτιαξα το πρόβλημα με το 4g στο κινητό.Μία Ερώτηση μόνο.Λόγω έλλειψης Β20...Αν πχ είμαι σε μια περιοχή που έχει ΜΟΝΟ τέτοια κεραία..Τι φάση;Καταρχάς ξέρω σήμα θα έχω κανονικά.4g δε θα έχω.Θα έχω όμως 3g η στη χειρότερη 2g;Πως ακριβώς λειτουργεί όλο αυτό;Μια κεραία 4g έχει και 3g και 2g;Είμαι σε cosmote.Ευχαριστώ.

 

καλημέρα, εγω εχω το Xiaomi Mi max 2 ηξερα ότι δεν εχει από πριν.

τι εχω παρατηρησει τωρα, καταρχήν μιση ταχυτητα από αλλους που εχουν και τις 2 συχνότητες σε περιοχες που υπαρχουν οι κεραιες αυτές.

Σε εσωτερικους χωρους ποιο δυσκολα πιανει 4G, σε πολλους δεν εχω καν, ενώ αλλοι εχουν στην 800αρα, αυτή πιανει ποιο ευκολα σε εσωτερικους χωρους, ενώ η 1800 περισσοτερο σε εξωτερικούς (λογω διαφορετικου μηκους κυματος προφανως).

Στο εξοχικο μου τωρα οι κεραιες που πιανω μαλλον εχουν μονο την 800 και ετσι δεν εχω 4G, εχω όμως κανονικα 3G στην 2100 και κανονικα 2G. Πιανω 4G στην 1800 από άλλες κεραιες αλλα πρεπει να παω αρκετα μετρα μακρια από το σπιτι μου ή στην παραλια που πιανει από άλλες παλι εκει.

Γενικα αν αλλαξω κινητο καποτε, δεν θα ξαναεπαιρνα χωρις την 800 αν και το mi max 3 την εχει...:p

 

Παντως ότι εκανα πριν με κινητο μονο με 3G (H+) τα κανω και τωρα δεν αλλαξε κατι.

Απλα προχωραει η τεχνολογια, δεν εχει το δικο μου και VOLTE και VOWIFI, δεν εχει και την 800αρα ε οκ που παμε…

Αν εχεις πολλα GBs και θες να κανεις διαφορα πραγματα που απαιτουν b/w εκει θα είναι θεμα.

Εγω δουλευω πολύ VOIP και με 3G μια χαρα δουλευει όπως και από το 2013 μεχρι το 2018 που ειχα το παλιο μου κινητο που δεν ειχε καν 4G.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οκ έφτιαξα το πρόβλημα με το 4g στο κινητό.Μία Ερώτηση μόνο.Λόγω έλλειψης Β20...Αν πχ είμαι σε μια περιοχή που έχει ΜΟΝΟ τέτοια κεραία..Τι φάση;Καταρχάς ξέρω σήμα θα έχω κανονικά.4g δε θα έχω.Θα έχω όμως 3g η στη χειρότερη 2g;Πως ακριβώς λειτουργεί όλο αυτό;Μια κεραία 4g έχει και 3g και 2g;Είμαι σε cosmote.Ευχαριστώ.

 

Απλό είναι. Οι κεραίες λειτουργούν σε κάποιες συχνότητες. Το κινητό σου λειτουργεί σε κάποιες συχνότητες. Όταν κάποιες από αυτές συμπίπτουν, κεραία και κινητό θα συνεργάζονται. Αν δεν έχεις Β20 και αυτή είναι η μόνη διαθέσιμη, δεν θα εξυπηρετείται προφανώς. Αντίστροφα, αν εσύ έχεις μεν τις συχνότητες για 3 και 2G, αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμη κεραία στο σημείο που βρίσκεσαι, έστω και σπανιότερο φαινόμενο, πάλι δεν θα εξυπηρετείται.

Link to comment
Share on other sites

Μην πάτε και αγοράζετε ό,τι κινητά να'ναι, θα έχετε ασυμβατότητες. Τα δίκτυα είναι δυναμικά. Δεν στήνονται μια φορά. Ρυθμίζονται καθημερινά και προφανώς ενδέχεται να αλλάζουν ακόμη και καθημερινά, κατά τόπους.
Link to comment
Share on other sites

κάποιοι οπως εγώ δε ξέραμε καν για την ελειψη Β20.Απλώς θέλουμε να μάθουμε αν αυτή η άτιμη Β20 κεραία υποστηρίζει 3g άντε έστω 2g.Έτσι και αλλιως για κάνα μνμ στο viber και λίγο στο face είμαστε,με αυτά τα γελοία πακέτα..
Link to comment
Share on other sites

κάποιοι οπως εγώ δε ξέραμε καν για την ελειψη Β20.Απλώς θέλουμε να μάθουμε αν αυτή η άτιμη Β20 κεραία υποστηρίζει 3g άντε έστω 2g.Έτσι και αλλιως για κάνα μνμ στο viber και λίγο στο face είμαστε,με αυτά τα γελοία πακέτα..

 

Τελικά δεν είναι τόσο απλό. :lol:

Όταν αναφερόμαστε σε έλλειψη υποστήριξης της συγκεκριμένης συχνότητας από μια συσκευή, μιλάμε κατά 95% για θέματα 4G. Τα 3G/2G στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων στην Ελλάδα προσφέρονται από άλλες συχνότητες, για τις οποίες δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα έλλειψης υποστήριξης από τις συσκευές που κυκλοφορούν. Με λίγα λόγια, χωρίς B20 μπάντα (ή 800mhz) χάνεις κάτι σε εμπειρία 4G, χωρίς να επηρεάζονται τα 3G/2G.

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι οπως εγώ δε ξέραμε καν για την ελειψη Β20.Απλώς θέλουμε να μάθουμε αν αυτή η άτιμη Β20 κεραία υποστηρίζει 3g άντε έστω 2g.Έτσι και αλλιως για κάνα μνμ στο viber και λίγο στο face είμαστε,με αυτά τα γελοία πακέτα..

 

η 800αρα παιζει μονο σε 4G. Οποτε εχεις κανονικα 2G και 3G. Ποιο πριν σε αλλο ποστ εχω γραψει και τις συχνοτητες.

μπορεις να βαλεις προγραμματα σαν το cell mapper να δεις και απο που πιανεις και συχνοτητες και τις κεραιες επανω σε χαρτη.

Το μονο προβλημα ειναι μειωση σηματος σε εσωτερικους χωρους, σε λιγες περιπτωσεις τυγχανει να μην εχω καθολου 4G, αλλα εχω κανονικα 3G (H+) οποτε κανω την δουλεια μου και οτι εχει ποιο μικρες ταχυτητες στο 4G γιατι παιζει μονο στην 1800. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι το προβλημα τοσο σημαντικο που το παρουσιαζουν καποιοι....

Ισως εχει σημασια που κινειται και ο καθενας βεβαια, εγω οπου κινουμαι απο τον Ιανουαριο φετος που το εχω αυτα εχω παρατηρησει.

Το καλοκαιρι οπου πηγα στην Ανατολικη Αττικη ειχα κανονικοτα 4G σημα στην 1800. Μονο μεσα στο σπιτι εχω θεμα οπως ειπα που ακομα και το 3G ειναι μειωμενο πρεπει να βγω στην βεραντα και σε ποιο μακρινα σημεια εχω κανονικα 4G αλλα ειναι θεμα της τοπικης κεραιας πανω στο ΑΚ που πιανω εκει, ειναι για τα μπαζα εντελως, οπως ειναι στην εμφανιση ειναι και στην αποδοση....:lol:

 

δες και εδω το θεμα για τις συχνοτητες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=420980

 

Ο καθε πυλωνας κινητης εχει πανω διαφορες κεραιες για διαφορες συχνοτητες, αλλο η κεραια για την 800, αλλο για τις αλλες συχνοτητες, εχει κεραιες τυπου panel κτλ, δεν ειναι οι ιδιες, καθε συχνοτητα θελει αλλη κεραια εχει αλλο μηκος κυματος κτλ κτλ.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Χαχα μπέρδεμα τρελό!Ψάχνω και στο google αλλά δε βγάζω άκρη..Δηλαδή η αρχιτεκτονική μίας κεραίας (πχ Β20) είναι:Σήμα κλήσης κανονικά,Εκπομπή 4g,εκπομπή 3g και 2g; Η το 3g και το 2g τυγχάνει και το πιάνεις απο άλλη κεραία εκεί γύρω;
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Wind SimpleFi 30GB στη Κεφαλλονια,ειναι δραμα η κοσμοτε.Ευτυχως εχω γειτονικο wifi που πιανει σε ενα δωματιο και ενα φοιτητικο στη κοκκινη.

 

καλημέρα, ναι είναι αναλογα τα μερη ολες οι εταιριες αλλου εχουν αλλου δεν εχουν ή υστερουν αλλα γενικα τουλάχιστον οπου εγω κινουμαι η κοτε εχει την καλυτερη καλυψη.

Δυστυχως εχει και εξαιρέσεις όπως στο εξοχικο, καθομαι στο αμπελι και κανω το σκιαχτρο για να εχω 4G από άλλες κεραιες….:lol::lol::lol:

αν μπω στο σπιτι παει το 4G αλλα εχω τωρα και adsl wifi και δεν με πειραζει. Αν απομακρυνθώ εχω ετσι κι αλλιως 4G, πριν που δεν ειχα σταθερη με πειραζε γιατι ηθελα να δουλευω του κινητου, εχω twin sim και ένα παλιο κινητο και το αφηνα απεξω καπου και εκεινο ειχε μονο 3G(H+) αλλα και το 3G μεσα στο σπιτι εχει θεμα. Αφου δεν το πηρε καμια αλεπου, κουκουβαγια, νυφιτσα ή αρουραίος παλι καλα...

 

Χαχα μπέρδεμα τρελό!Ψάχνω και στο google αλλά δε βγάζω άκρη..Δηλαδή η αρχιτεκτονική μίας κεραίας (πχ Β20) είναι:Σήμα κλήσης κανονικά,Εκπομπή 4g,εκπομπή 3g και 2g; Η το 3g και το 2g τυγχάνει και το πιάνεις απο άλλη κεραία εκεί γύρω;

 

Καλημέρα, σου απαντησα και από πανω γιατι μπερδευεσε?

σου ειπα οι κεραιες δεν είναι μια συχνοτητα σε έναν πυλωνα, όταν εχει κεραιες κινητης ένα σημειο εχει πανω πολλες κεραιες τυπου panel και εχουν διαφορα μηκη κυματος δλδ συχνότητες και μια από αυτές είναι η 800.

Εγω πιανω 4G στην 1800 και το 2G και 3G στην 2100, νομιζω και 2G μπορει στην 1800, βαλε το πρόγραμμα cell mapper να δεις σε τι συχνοτητα πιανεις τι και που είναι οι κεραιες ακομα και πανω στον χαρτη!

 

Το B20 δεν είναι τυπος κεραιας είναι μια συχνοτητα δλδ αυτή στα 800mhz.

ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ πυλωνα ΣΤΟ ΙΔΙΟ σημειο μπορουν να υπαρχουν ολες οι συχνότητες δεν είναι αναγκη να πιανει από άλλο σημειο αυτό λεω!!! Οι κλησεις πανε από το 2G οποτε εχουν άλλη συχνοτητα, νομιζω μπορει και παιζει ακομα και η 900 γιαυτο ή στην 1800 αν θυμαμαι καλα. Νομιζω στην 2100 είναι μονο το 3G. Υπαρχει και 2600 αλλα σπανια δεν την εχω δει σε εμενα σε χρηση.

Η 800 είναι βασικα για το 4G και βοηθαει κυριως σε εσωτερικα σημεια γιατι εχει μικρο μηκος κυματος και περναει ευκολα αντικείμενα πχ τοιχους. Ενώ η 1800 δυσκολευεται γιαυτο και εχουμε λιγοτερο σήμα ή καθολου αν είναι αποδυναμωμενο σε εσωτερικους χωρους.

Φυσικα όταν ο πυλώνας εχει πανω κεραιες και για τις 2 τοτε τα κινητα που το υποστηριζουν παιζουν μαζι 800 και 1800 και εχουν καλυτερο σημα και ταχυτητα και φυσικα 4G+.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Χαχα μπέρδεμα τρελό!Ψάχνω και στο google αλλά δε βγάζω άκρη..Δηλαδή η αρχιτεκτονική μίας κεραίας (πχ Β20) είναι:Σήμα κλήσης κανονικά,Εκπομπή 4g,εκπομπή 3g και 2g; Η το 3g και το 2g τυγχάνει και το πιάνεις απο άλλη κεραία εκεί γύρω;

 

Σου αρέσουν 3 ραδιοφωνικοί σταθμοί: FM 95, FM 100, FM 102. Το ραδιόφωνό σου όμως είναι κλειδωμένο και δεν υποστηρίζει συχνότητες FM πάνω από 100, οπότε δεν μπορείς να ακούσεις FM 102, όσο και να σ' αρέσει. Αν κάνεις την δουλειά σου με τους άλλους δύο σταθμούς και κάπου παίζουν τα ίδια τραγούδια, είσαι ΟΚ. Αν θες οπωσδήποτε και το FM 102, πρέπει να πάρεις άλλο ραδιόφωνο. Το τι κεραίες έχει στην περιοχή δεν πρέπει να σε απασχολεί, εκτός αν το κάνεις για χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι χαμένες κλήσεις σήμερα στην Αλεξανδρούπολη. Οι ταχύτητες είναι όπως και πριν, δεν έχει κάποια πτώση.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάλι χαμένες κλήσεις σήμερα στην Αλεξανδρούπολη. Οι ταχύτητες είναι όπως και πριν, δεν έχει κάποια πτώση.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

Το έχεις αναφέρει στην εταιρεία;

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Γνωστό είναι το πρόβλημα στην εταιρία, υπάρχει 1 μήνα τώρα. Μάλλον εργασίες αναβάθμισης γίνονται στην Β. Ελλάδα, αν και δεν βλέπω κάτι διαφορετικό.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σταυρούπολη σήμερα call drop... Κέντρο Θεσσαλονίκης τα ίδια... Έρχομαι στα μέρη μου και βλέπω να κλείνουν οι 900αρες 3G ήδη εξαφανίστηκαν πολλές... Κάτι έγινε reframing σε 3G και 4G και το 3G δεν υπερβαίνει τα 10mbps όπου και να είμαι κρατάνε μόνο τα 2100 πλέον παντού... Στο 2G επίσης reframing για χάρη του 4G, εσωτερικά λέμε πάλι για αλλαγή εξοπλισμού φεύγουν τα Ericsson ήδη σε κάποιες κεραίες για να μπουν Nokia που είναι 5G Ready τώρα τι φάση κάνουν αυτοί μακάρι να ξερα... Για Κατερίνη ακόμα έχω αναφορές για call drops... Στα μέρη μου τουλάχιστον όλα καλώς αλλά είδα μερικά χιλιόμετρα σε διπλανό χωριό ότι χάνουν κλήσεις και αδύναμο σήμα σε οτιδήποτε δίκτυο 2G/3G/4G...
Link to comment
Share on other sites

Σταυρούπολη σήμερα call drop... Κέντρο Θεσσαλονίκης τα ίδια... Έρχομαι στα μέρη μου και βλέπω να κλείνουν οι 900αρες 3G ήδη εξαφανίστηκαν πολλές... Κάτι έγινε reframing σε 3G και 4G και το 3G δεν υπερβαίνει τα 10mbps όπου και να είμαι κρατάνε μόνο τα 2100 πλέον παντού... Στο 2G επίσης reframing για χάρη του 4G, εσωτερικά λέμε πάλι για αλλαγή εξοπλισμού φεύγουν τα Ericsson ήδη σε κάποιες κεραίες για να μπουν Nokia που είναι 5G Ready τώρα τι φάση κάνουν αυτοί μακάρι να ξερα... Για Κατερίνη ακόμα έχω αναφορές για call drops... Στα μέρη μου τουλάχιστον όλα καλώς αλλά είδα μερικά χιλιόμετρα σε διπλανό χωριό ότι χάνουν κλήσεις και αδύναμο σήμα σε οτιδήποτε δίκτυο 2G/3G/4G...

 

Το 3G εχει πιασει πατο για χαρη του 4G.Κατι μου λεει θα κοψει το 3G @900 για το 2G και θα μπει στα 25Mhz φασμα το 4G @1800.

Σαν βασικη μπαντα μαζι με B20 και B3 2CA θα δινει ρεστα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το 3G εχει πιασει πατο για χαρη του 4G.Κατι μου λεει θα κοψει το 3G @900 για το 2G και θα μπει στα 25Mhz φασμα το 4G @1800.

Σαν βασικη μπαντα μαζι με B20 και B3 2CA θα δινει ρεστα.

 

To 25 είναι νέο πρότυπο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς 30mhz 4G B3 ...

Λοιπόν στα μέρη μου έχει αλλάξει και συνεχώς αλλάζει από κεραία σε κεραία ολικο reframing...

2G πλέον μόνο 900

3G πλέον μόνο 2100

4G 800,1800 και ακόμα μόνο σε 6 κεραίες έχει 2600...

Το 2G 900 αυξήθηκε το φάσμα καταργείται το 1800 τελείως, το 3G 2100 μειώνεται το φάσμα καταργείται η 900αρα, το 4G η 800αρα μενει το ίδιο, αυξάνεται στο 1800 το φάσμα, αμετάβλητο το 2600 αν και σε σχέση με παλιά έχει καταργήσει για την ώρα σε πάρα πολλές κεραίες...

Πραγματικά δε ξέρω τι κάνουν!!!

Στο χωριό μου έκλεισε σήμερα η 1800 στο 2G και η 900 στο 3G...

Όσο κλείδωνα 900 στο 3G όπως κι άλλες κεραίες που υπήρχαν έχανα κλήσεις κι έπεφτε η γραμμή συνέχεια... Το ίδιο και στο 1800 2G μόνο...

Για την ώρα έβαλα όπως το είχα κάποτε στο κινητό

2G 900, 3G 2100, 4G 800 (όποτε θέλω ταχύτητα ανοίγω και τα 1800) κανονικά με volte απλά τα εχω κάνει για να μην χάνω κλήσεις και στην άλλη sim επειδή ακόμα δεν έχω dual 4G αλλά σύντομα αλλάζω κινητό και θα τα κλειδώνω και τα 2 στο 4G μόνο τέλος...

 

Edit: Στο χωριό μου επανήλθε προς το παρόν το 2G 1800 και 3G 900 πραγματικά δε ξέρω τι φάση κάνουν ακριβώς στο reframing...

 

Edit2: το απόγευμα οι περισσότερες κεραίες έπαιζαν μόνο 800 και χωρίς 1800 αλλά ακόμα δεν έχει αποκατασταθεί... Τα κεντρικά σήμερα για βλάβες απών και στη κινητή και στη σταθερή σήμερα βρήκαν να κάνουν απεργία;;;

 

Edit3: ήρθε παντού το 4G 1800... Οι μισές κεραίες βλέπω έγιναν ΤΜ3 και οι υπόλοιπες ακόμα ΤΜ2 επίσης είδα ότι όπου έγινε ΤΜ3 είναι 16QAM ενώ οι υπόλοιπες ακόμα σε QPSK...

Το volte δουλεύει καλύτερα σε σχέση με πριν...

Όσο για το 3G στα 2100 έχει ένα όριο στο 10mbps παραπάνω με τίποτα... Και 3mbps όπου είναι ακόμα στα 900 (Υπό εξαφάνιση)...

Το 2G η αλλιώς το λεγόμενο Ε δε δουλεύει το internet... Δεν ξέρω αν περνάει ακόμα mms data αλλά είναι απαρχαιωμένο και έμεινε ένας χρόνος ακόμα...

Αυτά για την ώρα...

 

Edit: καλό μήνα σε όλους μέχρι πριν τα μεσάνυχτα υπήρχε εδώ στα μέρη μας το 900αρι 3G που πλέον εξαφανίστηκε από ότι βλέπω... Μόνο 2100... Το απόγευμα ότι 900αρι υπήρχε είχε πολύ χαμηλή ισχύ σε σχέση με την αντίστοιχη 2100 που ήταν μαζί...

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως έχει κάποιο θεμας η cosmote με το volte HD calls;Ξαφνικά απο σήμερα παρατήρησα ότι ενώ δεν πέφτει σε 3g/2g στις κλήσεις,λείπει το HD δίπλα στο όνομα του καλουντος.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιο θεμας η cosmote με το volte HD calls;Ξαφνικά απο σήμερα παρατήρησα ότι ενώ δεν πέφτει σε 3g/2g στις κλήσεις,λείπει το HD δίπλα στο όνομα του καλουντος.

 

5 στις 10 κλήσεις (50%) να δείξει HD και σε άλλες όχι...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιο θεμας η cosmote με το volte HD calls;Ξαφνικά απο σήμερα παρατήρησα ότι ενώ δεν πέφτει σε 3g/2g στις κλήσεις,λείπει το HD δίπλα στο όνομα του καλουντος.

 

Δεν είναι θέμα της ΚΟΣΜΟΤΕ. Πρέπει να έχει και υποστήριξη το άλλο άκρο για HD call για να είναι end2end HD.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Μου έκανε εντύπωση εχθές που κάλεσα την bp σε ένα 5ψήφιο για να ρωτήσω για παραγγελία πετρελαίου, και είχε βγάλει ένδειξη hd.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Το γεωγραφικό που θα κατέληγε το 5ψήφιο της BP θα ήταν ευρυζωνική γραμμή :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά σας παρακαλώ sos. Τελευταία μερικές φορές όταν με παίρνουν τηλέφωνο φαινεται κλειστό στον άλλον ενω εγώ εχω φουλ σήμα. Αυτο μου ειχε ξανα γίνει πρίν κάνα μηνα περίπου. Λετε να φταίει η συσκευή ή η cosmote; το κινητο με το πρόβλημα ειναι το xiaomi redmi note 4x . Σας παρακαλώ βοήθεια διότι έχω πελαγωσει και δεν βγάζω άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...