Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημα με την κάλυψη των σηράγγων στην Κακιά Σκάλα δεν είναι αν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας θέλουν (σαφώς και θέλουν) αλλά αν μπορούν (αν τους αφήσει το δημόσιο - υπουργείο Δημοσίων Έργων - στο οποίο ανήκουν).

 

Το ίδιο ισχύει και με τις σήραγγες του μετρό. Το πρόβλημα στην έλλειψη κάλυψης πρέπει να αναζητηθεί στην Αττικό Μετρό και όχι στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

 

Αντίθετα, όπου τους έχει επιτραπεί (βλέπε τούνελ Αττικής Οδού και ορισμένα τούνελ της Εγνατίας Οδού), πρόσφεραν άμεσα κάλυψη.

 

Εχω την εντυπωση οτι τα πραγματα δυσκολεψαν περισσοτερο τελευταια λογω ....... ΑΛ ΚΑΪΝΤΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχω την εντυπωση οτι τα πραγματα δυσκολεψαν περισσοτερο τελευταια λογω ....... ΑΛ ΚΑΪΝΤΑ

Για πέστε περισσότερα...Και εγώ μπορώ να μιλάω με νοήματα :mad: Αν είναι να πούμε κάτι να το λέμε :!: Να γράφουμε για να γράφουμε; :O

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Για πέστε περισσότερα...Και εγώ μπορώ να μιλάω με νοήματα :mad: Αν είναι να πούμε κάτι να το λέμε :!: Να γράφουμε για να γράφουμε; :O

 

Μα ειναι απλό , λογω των τρομοκρατικών επιθέσων στο Λονδίνο, οι σήραγγες πάσης φύσεως (τρένα, αυτοκίνητα) τίθονται υπό "ειδική κηδεμονία", επιπόλαιη αντανακλαστική αντίδραση κατά την προσωπική μου άποψη αφού ας μην ξεχνάμε και τα χτυπήματα στην Ισπανία τελείως διαφορετικά και σε σταθμούς ανοικτούς υπέργειους.

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΧΕΤΟ - ΣΧΕΤΙΚΟ. Μήπως ξέρει κανείς γιατι οι κεραίες 3G της Cosmote είναι σαν τρίαινες (ΤΕΤΡΑ στυλ) ενώ των άλλων 2 κανονικά cell σαν τα 2G?
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_gr.shtml

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης της cosmote στο gsmworld αλλά δεν γράφει τίποτα για 3G!!Παντού έχει κάλυψη και πουθενα κενό!!Φανταστείτε να βγάλει έναν τέτοιο και η ΤΙΜ! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_gr.shtml

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης της cosmote στο gsmworld αλλά δεν γράφει τίποτα για 3G!!Παντού έχει κάλυψη και πουθενα κενό!!Φανταστείτε να βγάλει έναν τέτοιο και η ΤΙΜ! :lol: :lol:

 

γιατί τέτοια χολή προς την ΤΙΜ; και σε άλλο forum το λές αλλά δε μας αιτιολογείς.Να γράψεις τα προβλήματά σου να τα διορθώσουν.Εγώ θα έλεγα να βγάλουν στη φόρα οι τεχνικοί της cosmote τα data που έχουν για το δίκτυο,να τα βγάλουν και οι τεχνικοί της ΤΙΜ και μετά ας :lol: Αυτό το λέω γιατί είχα πάει για κυνήγι και ενώ στο δρόμο έπιανε κανονικά η cosmote μόλις έφυγα κανένα ΚΜ χάθηκε το σήμα της ξαφνικά :!: Ενώ η ΤΙΜ ότι είχε στο δρόμο είχε και στα ορεινά τις Αχαίας δηλαδή τέρμα :) Δε λέω,η ΤΙΜ έχει τρύπες(το είπα και στο forum της ΤΙΜ) αλλά δεν είναι τόσο ΤΡΑΓΙΚΑ τα πράγματα :O και η κάλυψη είναι κάτι σχετικό.Για παράδειγμα στο σπίτι μου(πάτρα) η cosmote δε πιάνει καθόλου :O Τους το έχω πει αλλά δε κάναν ακόμη τίποτα :confused: γιατί;;;;

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_gr.shtml

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης της cosmote στο gsmworld αλλά δεν γράφει τίποτα για 3G!!Παντού έχει κάλυψη και πουθενα κενό!!Φανταστείτε να βγάλει έναν τέτοιο και η ΤΙΜ! :lol: :lol:

 

σοκαρίστικα μόλις είδα το χάρτη!!! :shock: τι κάλυψη είναι αυτή; δεν πίστευα στα μάτια μου.. :p πάντως η θαλάσσια κάλυψη αποκλείεται να ισχύει γιατί με το πλοίο για ηράκλειο η cote είναι εκτός πολλές ώρες όταν οι άλλες έχουν σε όλη σχεδόν την διαδρομή σήμα :p μπορεί στο κατάστρωμα να πιάσει τπτ αλλά μέσα στο πλοίο μπα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/513/5TIM_New_3D_Logo_02.bmp
Link to comment
Share on other sites

σοκαρίστικα μόλις είδα το χάρτη!!! :shock: τι κάλυψη είναι αυτή; δεν πίστευα στα μάτια μου.. :p πάντως η θαλάσσια κάλυψη αποκλείεται να ισχύει γιατί με το πλοίο για ηράκλειο η cote είναι εκτός πολλές ώρες όταν οι άλλες έχουν σε όλη σχεδόν την διαδρομή σήμα :p μπορεί στο κατάστρωμα να πιάσει τπτ αλλά μέσα στο πλοίο μπα.

Βασικά η κάλυψη που δείχνει στο site της...είναι διαφορετική...για ρίξτε μια ματιά!

Πάντως η κάλυψη στο gsmworld... είναι πολύ κουλή...¨

 

http://www.cosmote.gr/content/el/sections/company/company/kalypsi.html

Link to comment
Share on other sites

σοκαρίστικα μόλις είδα το χάρτη!!! :shock: τι κάλυψη είναι αυτή; δεν πίστευα στα μάτια μου.. :p πάντως η θαλάσσια κάλυψη αποκλείεται να ισχύει γιατί με το πλοίο για ηράκλειο η cote είναι εκτός πολλές ώρες όταν οι άλλες έχουν σε όλη σχεδόν την διαδρομή σήμα :p μπορεί στο κατάστρωμα να πιάσει τπτ αλλά μέσα στο πλοίο μπα.

 

φιλαρακο μαζεψου λιγο, δεν εισαι σε οποιοδηποτε θέμα, εκτος αν αποζητας δημοσια αντιπαραθεση σχετικα με την ...καλυψη, παντως οχι σε αυτο το υπο-χώρο. Α και μια συμβουλη (προς τον εαυτο μου) ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ανεπίσημους χαρτες καλυψης :cool:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω 2 τεράστια κενά που έχει η κάλυψή της στην Πάτρα. Περιοχή Γούβα κάτω από Δασύλλιο μέχρι ΚΑΙ Κορίνθου και Σελλά Αχαιας... Ειδικά στην πρώτη, όταν πας μέσα σε σπίτι μπαίνει-βγαινει στο δίκτυο.Εδώ και 4 χρόνια έχω στείλει επανειλλημένα e-mail αλλά τζίφος..
Link to comment
Share on other sites

Πω πω απατεωνιά ο χάρτης του GSM WORLD.... Δεν ντρέπονται λέω εγώ... Γιατί ΚΑΙ ο επίσημος χάρτης λέει την αλήθεια;;;; :mad: Μια βόλτα με καράβι και μια αντίστοιχη εκδρομή στην επαρχία θα σας πείσουν....
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω 2 τεράστια κενά που έχει η κάλυψή της στην Πάτρα. Περιοχή Γούβα κάτω από Δασύλλιο μέχρι ΚΑΙ Κορίνθου και Σελλά Αχαιας... Ειδικά στην πρώτη, όταν πας μέσα σε σπίτι μπαίνει-βγαινει στο δίκτυο.Εδώ και 4 χρόνια έχω στείλει επανειλλημένα e-mail αλλά τζίφος..

γιατί εγώ ρε φίλε δε τους έχω στείλει mail;αυξήσανε μόνο την ένταση της κεραίας του ΟΤΕ μου είπε ο τεχνικός και όταν(λέμε τώρα...) μπορέσουν να καλύψουν την περιοχή θα έρθουν.3χρόνια τηλέφωνα και mail.Μου επιβεβαιώνουν πλέον πως φταίει το κινητό μου,το σπίτι μου... :mad: ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΤΙΜ ΕΧΕΙ ΤΕΡΜΑ ΣΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ 3η γενιά;Μόλις τους το είπα μαζεύτηκαν λίγο προχθές(πάλι τους πήρα τηλέφωνο) Πιστεύω θα κάνουν κάτι :alien:

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

ΑΣΧΕΤΟ - ΣΧΕΤΙΚΟ. Μήπως ξέρει κανείς γιατι οι κεραίες 3G της Cosmote είναι σαν τρίαινες (ΤΕΤΡΑ στυλ) ενώ των άλλων 2 κανονικά cell σαν τα 2G?

 

Οι κεραίες 3G της Cosmote είναι τύπου πάνελ όπως και των άλλων εταιριών και μπορεί στο ίδιο πάνελ να συνυπάρχουν κυψέλη 2G με κυψέλη 3G.

 

Οι "τρίαινες" που βλέπεις (κυρίως στα κτίρια του ΟΤΕ στα κέντρα πόλεων) είναι πράγματι κεραίες TETRA τύπου "μαστιγίου"-πανκατευθυντικές, με υλοποίηση διαφορικής λήψης (space diversity). Γι' αυτό και το σχήμα τρίαινας.

 

Εξάλλου, λόγω των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών του δικτύου WCDMA δεν ενδείκνυται ο σχεδιασμός κυψελών με πανκατευθυντική κεραία.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Οι κεραίες 3G της Cosmote είναι τύπου πάνελ όπως και των άλλων εταιριών και μπορεί στο ίδιο πάνελ να συνυπάρχουν κυψέλη 2G με κυψέλη 3G.

 

έτσι όμως μπορείς να τα μπερδέψεις με τα ALR :p Αν και οι 3g cells έχουν μεγαλύτερο πάχος,όταν μπορέσω θα ανεβάσω καμιά photo :) από ολυμπιακές εγκαταστάσεις Βόλου που βρήκα κάποιες :cool:

Και κάτι άλλο:Υπερκατευθυντικές η cosmote χρησιμοποιεί συχνά στο gsm 1800,γιατί όχι και στο 3g που έχει παρόμοιο σχεδιασμό;

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

H Καλυψη της Cosmote σημερα απο το αξιοπιστο site του GSMworld

 

H Καλυψη ειναι γεωγραφικη,δεν μπορει να απεικονηθει σε εναν χαρτι τετοιας κλιμακας μια τρυπα π.χ 500 μετρων,παντως για μενα ειναι η υπαρχουσα καλυψη γιατι τους τελευταιους μηνες εχει βαλει κεραιες παντου η Cosmote,δεν υπαρχει χωριο ακαλυπτο πλεον ;)

Link to comment
Share on other sites

H Καλυψη της Cosmote σημερα απο το αξιοπιστο site του GSMworld

 

H Καλυψη ειναι γεωγραφικη,δεν μπορει να απεικονηθει σε εναν χαρτι τετοιας κλιμακας μια τρυπα π.χ 500 μετρων,παντως για μενα ειναι η υπαρχουσα καλυψη γιατι τους τελευταιους μηνες εχει βαλει κεραιες παντου η Cosmote,δεν υπαρχει χωριο ακαλυπτο πλεον ;)

 

κοίτα,μια τρύπα 500Μ δε μπορεί να την απεικονίσει αλλά 500ΚΜ(στο ταξίδι προς Κρήτη) δε μπορεί; :lol: μπορεί αλλά δε τη συμφέρει :p Μη πιστεύετε στους χάρτες,πολύ καλή η κάλυψη της cosmote αλλά χειρότερη από του χάρτη :alien:

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο μαζεψου λιγο, δεν εισαι σε οποιοδηποτε θέμα, εκτος αν αποζητας δημοσια αντιπαραθεση σχετικα με την ...καλυψη, παντως οχι σε αυτο το υπο-χώρο. Α και μια συμβουλη (προς τον εαυτο μου) ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ανεπίσημους χαρτες καλυψης :cool:

 

1) είμαι μαζεμένος

2) α ναι; τι το ξεχωριστό έχει αυτό το θέμα σε σχέση με τα υπόλοιπα και σε έπιασε η ευαισθησία σου; :blink:

3)δεν ζητάω δημόσια αντοπαράθεση

 

Δεν καταλαβαίνω το λόγο της προσωπικής σου επίθεσης προς εμένα. Δεν έθιξα κανέναν, ούτε κατηγόρησα την κάλυψη της cote. Απλά ανέφερα τι ένιωσα μόλις αντίκρυσα το χάρτη. Κάτι δηλαδή θετικό (αν δεν το κατάλαβες)

 

Απαιτώ μια συγγνώμη ...

http://www.myphone.gr/gallery/data/513/5TIM_New_3D_Logo_02.bmp
Link to comment
Share on other sites

Οι κεραίες 3G της Cosmote είναι τύπου πάνελ όπως και των άλλων εταιριών και μπορεί στο ίδιο πάνελ να συνυπάρχουν κυψέλη 2G με κυψέλη 3G.

 

Οι "τρίαινες" που βλέπεις (κυρίως στα κτίρια του ΟΤΕ στα κέντρα πόλεων) είναι πράγματι κεραίες TETRA τύπου "μαστιγίου"-πανκατευθυντικές, με υλοποίηση διαφορικής λήψης (space diversity). Γι' αυτό και το σχήμα τρίαινας.

 

Εξάλλου, λόγω των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών του δικτύου WCDMA δεν ενδείκνυται ο σχεδιασμός κυψελών με πανκατευθυντική κεραία.

 

1) Ευχαριστώ για την απάντηση

2) Αν κατάλαβα τελικά καλά , αυτές οι κεραίες "τρίαινες" χρησιμοποιούνται για κυψέλες του GSM1800 της Cote. Γιατί δεν τις χρησιμοποιεί καμία άλλη εταιρία; Τι το ιδιαίτερο προσφέρουν στην Cosmote?

Link to comment
Share on other sites

H Καλυψη της Cosmote σημερα απο το αξιοπιστο site του GSMworld

 

H Καλυψη ειναι γεωγραφικη,δεν μπορει να απεικονηθει σε εναν χαρτι τετοιας κλιμακας μια τρυπα π.χ 500 μετρων,παντως για μενα ειναι η υπαρχουσα καλυψη γιατι τους τελευταιους μηνες εχει βαλει κεραιες παντου η Cosmote,δεν υπαρχει χωριο ακαλυπτο πλεον ;)

 

Νομίζω ότι αυτό με τον νεό χάρτη της Cosmote είναι τουλάχιστον γελοίο. Δείχνει τον "Ναπολεοντισμό" των υπευθύνων της εταιρίας σε όλο του το μεγαλείο. Ας τους δώσει κάποιος το βραβείο της καλύτερης κάλυψης της χώρας,ας τους κάνει η Δήμαρχος μια προτομή στο Σύνταγμα και μετά ας βάλουν ένα αληθοφανή χάρτη μη γινόμαστε ρεζίλι και στους ξένους.

Link to comment
Share on other sites

H Καλυψη της Cosmote σημερα απο το αξιοπιστο site του GSMworld

 

H Καλυψη ειναι γεωγραφικη,δεν μπορει να απεικονηθει σε εναν χαρτι τετοιας κλιμακας μια τρυπα π.χ 500 μετρων,παντως για μενα ειναι η υπαρχουσα καλυψη γιατι τους τελευταιους μηνες εχει βαλει κεραιες παντου η Cosmote,δεν υπαρχει χωριο ακαλυπτο πλεον ;)

Ως γνωστόν τον χάρτη κάλυψης τον δίνει η ίδια η εταιρία στο gsmworld.

Σε επικοινωνία λοιπόν με την εταιρία, τους τέθηκε το ερώτημα γιατί ο χάρτης που δώσανε στο gsmworld δεν είναι ίδιος με αυτόν που έχουν στο site τους.

Η απάντηση ήταν ότι ο χάρτης του gsmworld τροποποιείται από τους υπέυθυνους του site, και ότι ο πλέον αξιόπιστος είναι αυτός που δίνει η ίδια η εταιρία στο site της.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν τον χάρτη κάλυψης τον δίνει η ίδια η εταιρία στο gsmworld.

Σε επικοινωνία λοιπόν με την εταιρία, τους τέθηκε το ερώτημα γιατί ο χάρτης που δώσανε στο gsmworld δεν είναι ίδιος με αυτόν που έχουν στο site τους.

Η απάντηση ήταν ότι ο χάρτης του gsmworld τροποποιείται από τους υπέυθυνους του site, και ότι ο πλέον αξιόπιστος είναι αυτός που δίνει η ίδια η εταιρία στο site της.

 

Δε νομιζω φιλε,ο χαρτης ειναι αξιοπιστος,θα σου πω το γιατι,ενα επισημο site δε μπορει να βγαζει χαρτες καλυψης στα κουτουρου,αρα πρεπει να εχουνε στοιχεια και τα στοιχεια μαλλον διαχεονται απο την ιδια την cosmote,ισως να μην εχει κανει update η cosmote τον δικο της χαρτη στη σελιδα της,ειναι η μοναδικη που εχει καλυψει το πιο απομακρυσμενο χωριο της χωρας,λογικο ειναι να μην εχει κενα στο χαρτη,συνηθως γινετε update μονο ο χαρτης της cosmote γιατι η θυγατρικη του ΟΤΕ μονο βαζει δε βγαζει,ενω οι αλλες βαζουν 100 και βγαζουν 50 επειδη ορισμενοι κατοικοι ειναι στραβοξυλα :X

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω φιλε,ο χαρτης ειναι αξιοπιστος,θα σου πω το γιατι,ενα επισημο site δε μπορει να βγαζει χαρτες καλυψης στα κουτουρου,αρα πρεπει να εχουνε στοιχεια και τα στοιχεια μαλλον διαχεονται απο την ιδια την cosmote,ισως να μην εχει κανει update η cosmote τον δικο της χαρτη στη σελιδα της,ειναι η μοναδικη που εχει καλυψει το πιο απομακρυσμενο χωριο της χωρας,λογικο ειναι να μην εχει κενα στο χαρτη,συνηθως γινετε update μονο ο χαρτης της cosmote γιατι η θυγατρικη του ΟΤΕ μονο βαζει δε βγαζει,ενω οι αλλες βαζουν 100 και βγαζουν 50 επειδη ορισμενοι κατοικοι ειναι στραβοξυλα :X

καλά όλα αυτά αλλά τι θάλασσα γιατί την έχουν με κάλυψη;αφού δε πιάνει πραγματικά πουθενά.1 ώρα αφού φύγεις Πειραιά χάνεται το σήμα, και εμφανίζεται μία ώρα πριν φτάσεις(απουσία extended cell ενώ υπάρχει σήμα είναι δώρον άδωρο)

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω φιλε,ο χαρτης ειναι αξιοπιστος,θα σου πω το γιατι,ενα επισημο site δε μπορει να βγαζει χαρτες καλυψης στα κουτουρου,αρα πρεπει να εχουνε στοιχεια και τα στοιχεια μαλλον διαχεονται απο την ιδια την cosmote,ισως να μην εχει κανει update η cosmote τον δικο της χαρτη στη σελιδα της,ειναι η μοναδικη που εχει καλυψει το πιο απομακρυσμενο χωριο της χωρας,λογικο ειναι να μην εχει κενα στο χαρτη,συνηθως γινετε update μονο ο χαρτης της cosmote γιατι η θυγατρικη του ΟΤΕ μονο βαζει δε βγαζει,ενω οι αλλες βαζουν 100 και βγαζουν 50 επειδη ορισμενοι κατοικοι ειναι στραβοξυλα :X

Καλά, θα πιστέψω εσένα σχετικά με το ποιός χάρτης είναι πιο αξιόπιστος και όχι το cc της εταιρίας.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα πιστέψω εσένα σχετικά με το ποιός χάρτης είναι πιο αξιόπιστος και όχι το cc της εταιρίας.

Σίγουρα οι χάρτες δεν λένε ολη την αλήθεια, πρίν λίγες ημέρες που βρέθηκα στα χωριά των Αγράφων (νομού Καρδίτσας-Ευρυτανίας) συνάντησα ανθρώπους και χωριά παντελώς εγκαταλελημένους με κάκιστο οδικό δίκτυο που μόνο με τζίπ είναι προσβάσιμοι τώρα το καλοκαίρι (φανταστείτε τι γίνετε το χειμώνα) να εκλιπαρούν για λίγη επικοινωνία με τον έξω κόσμο!

Χωριά οπως τα Βραγγιανά-Βαλάρυ,Τριένδρο,Τραβάτο,Κοστέσσα,Έλατος ούτε καλά καλά σταθερά δεν είχαν ,πολύ λίγο έπιανε μόνο η κοσμοτέ ,οι δε άλλοι δυο είχαν παραδώσει το πνεύμα αρκετά χιλιόμετρα πρίν! Με κάποιους κατοίκους που συζήτησα σχεδόν με εκλιπαρούσαν να κάνω κάποιες προσπάθειες ετσι ώστε και αυτοί ''ξεχασμένοι'' να χαρούν το αγαθό της επικοινωνίας με τον υπόλοιπο κόσμο.Ενημέρωσα λοιπόν μέσω email και τις τρείς εταιρείες κινητής τηλεφωνίας για τις συγκεκριμένες περιοχές και περιμένω απάντηση.

Αν και η απόψη μου είναι οτι μάλλον η κοσμοτέ θα ανταποκριθεί.

Είδωμεν...............

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...