Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο site της Cosmote (Χάρτης κάλυψης) μπορείτε να δείτε πλέον την κάλυψη ανά γεωγραφική περιοχή της χώρας. Είναι πιστεύω μια βελτίωση στο συγκεκριμένο τομέα και κάτι που η ΤΙΜ το είχε στο site της εδώ και πολύ καιρό. Ελπίζω σύντομα να βγει και χάρτης με την 3G κάλυψη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στο site της Cosmote (Χάρτης κάλυψης) μπορείτε να δείτε πλέον την κάλυψη ανά γεωγραφική περιοχή της χώρας. Είναι πιστεύω μια βελτίωση στο συγκεκριμένο τομέα και κάτι που η ΤΙΜ το είχε στο site της εδώ και πολύ καιρό. Ελπίζω σύντομα να βγει και χάρτης με την 3G κάλυψη.

 

καλή η κίνηση της cosmote σε αυτόν τον τομέα αλλά έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις:

1)Στον χάρτη δείχνει ότι καλύπτει κανονικό το Αιγαίο και τη διαδρομή Χανία-Αθήνα.Που στο καλό την βρήκαν την κάλυψη;μόλις απομακρύνεσαι από Πειραιά πάπαλα...έτσι και αλλιώς οι extended cell της cosmote φθάνουν στα 70ΚΜ και όχι στα 120ΚΜ όπως με την ΤΙΜ που μιλούσα κανονικά μεσοπέλαγα :κακία:Πάντως από άψοψη σήματος η cosmote είναι δυνατή στο Αιγαίο,το θέμα είναι πως δε μπορείς να συνδεθείς στο δίκτυο :p

2)Στο χάρτη κάλυψης δείχνει και τη Τσαγκαράδα.Εγώ πάντως δεν είχα βρει cosmote εκεί(ίσως έφταιγε η μορφολογία του εδάφους) αλλά μόνο πάλι ΤΙΜ :κακία: από extended cells της Χαλκιδικής(!)

άρα μάλλον ο χάρτης ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ εταιρίες παραμένει εικονικός.Ωστόσο δείχνει την κυριαρχία της Cosmote στην Ήπειρο και στην Βορειοδυτική Ελλάδα,εκεί που οι άλλες ακόμα ονειρεύονται δίκτυο 2ης γενιάς :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα 3G η Cosmote πάντως είναι πολύ μπροστά στην επαρχία από τις άλλες! Βρήκα 3G σήμα μέχρι και στα Καμμένα Βούρλα! Εννοείται ότι το πιο κοντινό σημείο με σήμα τρίτης γενιάς για τις άλλες δύο είναι... η Αθήνα...
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανενας για ποιο λογο κατεβασαν πριν λιγο καιρο μια κεραια στην περιοχη Ζωγραφου, Αττική;

 

ειναι πολλοι οι πιθανοί λόγοι....

 

1. μπορεί να έχει πολεοδομική παρανομία (πχ το air condition να είναι κρεμασμένο ψηλά ή τα τοιχεία να έχουν διαφορετικο χρώμα απο το υπόλοιπο κτίριο) - και αυτό σημαίνει οτι δεν είναι νόμιμη, και ας έχει άδεια απο ΕΕΤΤ και ΕΕΑΕ, -λογικά θα πρέπει να την ξηλώσουν.

2. μπορεί να είναι σταθμός πριν το 2002, που όταν στήθηκε δεν ζητούσαν Μελέτη Περιβαντολλογικών Επιπτώσεων, τώρα όμως την ζητάνε εκ των υστέρων, άρα τυπικά είναι παράνομη μέχρι να εγκριθεί η ΜΠΕ (4 μήνες το λιγότερο).

3. αν την βλέπεις ακόμα εκεί μπορεί να άλλαξε το κεραιοσύστημα (πχ προσθήκη 3G) οπότε περιμένουν νέα άδεια ΕΕΤΤ για να την ξαναανοίξουν,

 

κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα 3G η Cosmote πάντως είναι πολύ μπροστά στην επαρχία από τις άλλες! Βρήκα 3G σήμα μέχρι και στα Καμμένα Βούρλα! Εννοείται ότι το πιο κοντινό σημείο με σήμα τρίτης γενιάς για τις άλλες δύο είναι... η Αθήνα...

να συμπληρώσω και εγώ ότι μεγάλο κομμάτα της Ε.Ο. καλύπτεται με 3g από την COSMOTE.να σε διορθώσω όμως...το κοντινότερο σημέιο από τα Καμμένα Βούρλα με 3g είναι για τη Vodafone η Λαμία και για την ΤΙΜ ο Βόλος :) η ΤΙΜ το έχει αφήσει λίγο στην τύχη το θέμα με την έννοια ότι από Σεπτέμβριο καλύπτει Ιωάννινα,Λάρισα,Καβάλα,Τρίκαλα,Καρδίτσα,Λαμία,Χανιά,Ρέθυμνο...θα δώσει βάρος σιγά σιγά :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω και εγώ ότι μεγάλο κομμάτα της Ε.Ο. καλύπτεται με 3g από την COSMOTE.να σε διορθώσω όμως...το κοντινότερο σημέιο από τα Καμμένα Βούρλα με 3g είναι για τη Vodafone η Λαμία και για την ΤΙΜ ο Βόλος :) η ΤΙΜ το έχει αφήσει λίγο στην τύχη το θέμα με την έννοια ότι από Σεπτέμβριο καλύπτει Ιωάννινα,Λάρισα,Καβάλα,Τρίκαλα,Καρδίτσα,Λαμία,Χανιά,Ρέθυμνο...θα δώσει βάρος σιγά σιγά :O

Η Vodafone πώς τα πηγαίνει;

Εγώ έχω vodafone 3G αλλά στη διαδρομή δεν έδινα πολύ σημασία στο κινητό (γιατί οδηγούσα). Πάντως μου έκανε εντύπωση στα Καμμένα Βούρλα που σταμάτησα για καφέ ότι είχε σήμα 3G η Cosmote ενώ οι άλλες τίποτα.

 

Πιστεύω πάντως ότι μετά την Cosmote πρέπει να έρχεται η Vodafone που έχει αρκετά καλό σήμα μέσα στην Αθήνα και σε άλλες μεγάλες πόλεις ενώ η ΤΙΜ πρέπει να έρχεται τελευταία σε αυτό το θέμα (από προσωπικές παρατηρήσεις).

Ελπίζω πάντως όλες οι εταιρείες παρακινούμενες και από την Cosmote που ως συνήθως σε θέμα κάλυψης προχωράει ακάθεκτη (με τις πλάτες του ΟΤΕ) να δώσουν στο άμεσο μέλλον μεγαλύτερη έμφαση στο θέμα της κάλυψης του 3G.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως νομίζουμε, να πω και τη δικία μου εμπειρία απο τις φετινές διακοπές. Έμεινα σε 2 περιοχές στο Πήλιο ιδιαίτερα τουριστικές: Χορευτό και Τσαγκαράδα. ΚΑΙ στις 2 στο δωμάτιο και στη γύρω περιοχή η Cosmote είχε ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ σήμα με αποτέλεσμα να μη μπορείς να κάνεις ή να δεχτείς κλήσεις/SMS. Η Vodafone (μέσω Q) είχε οριακό σήμα με κάποια προβλήματα. Και η έκπληξη: κανένα πρόβλημα με το σήμα της ΤΙΜ. Αυτά για όσους ... νομίζουν πως είναι μπροστά και βγάζουν και διαφιμήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Αυτά για όσους ... νομίζουν πως είναι μπροστά και βγάζουν και διαφιμήσεις...

 

 

Μα γιατί το λες αυτο..... κάλυψη διαφημίζουν, κάλυψη δίνουν... τώρα το αν μπορείς (ή χωράς) να μιλήσεις είναι άλλο θέμα....

Νομίζω είναι θέμα χρόνου να τους γυρίσει μπούμερανγκ η καμπάνια για την κάλυψη που έκαναν στην αρχή του καλοκαιριού.. ιδίως τώρα που οι κεραίες της Cote έπαψαν να είναι στο απυρόβλητο!

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί το λες αυτο..... κάλυψη διαφημίζουν, κάλυψη δίνουν... τώρα το αν μπορείς (ή χωράς) να μιλήσεις είναι άλλο θέμα....

Νομίζω είναι θέμα χρόνου να τους γυρίσει μπούμερανγκ η καμπάνια για την κάλυψη που έκαναν στην αρχή του καλοκαιριού.. ιδίως τώρα που οι κεραίες της Cote έπαψαν να είναι στο απυρόβλητο!

καλά και η ΕΕΤΤ που είναι ρε παιδιά; ο μπω...θα βάλω τώρα cosmote για να έχω σήμα στο Βόλο και θα τις κατεβάσει και αυτές ο Μήτρου :p :lol: :mad: Αν είναι δυνατόν...κάτι άκουσα για αναίρεση αδειών αλλά δεν έδωσα πολύ σημασία :O

όσον αφορά την Τσαγκαράδα και το Χορευτό ΔΥΣΤΥΧΩΣ μόνο η ΤΙΜ πιάνει(αρκετά σπάνιο αλλά αληθινό) Η cosmote έχει το πρόβλημα γιατί εκεί εμφανίζεται η AVEA και χρησιμοποιεί τα ίδιο 1800άρια κανάλια με cosmote(ούτε επίτηδες να το έκαναν) και την παρεμβάλει άγρια...Εγώ θα πρότεινα η cosmote να το γυρίσει ΕΝΤΕΛΩΣ στα egsm 900 μιας και δεν έχω δει 1χχχ κανάλια και θα είναι "καθαρή" από παρεμβολές.έτσι και αλλιώς στις παραλίες του Νοτίου Πηλίου πιάνει μόνο η cosmote(εκεί δεν παρεμβάλεται)

 

@gmmour:η vodafone τα πάει αρκετά καλά για αρχή.Βρίσκεις σε αρκετά σημεία 3g κάλυψη αλλά υπάρχει μεγάλη ασυνέχεια στο δίκτυο σε αντίθεση με τη cosmote που καλύπτει κομμάτια ολόκληρα :) και πραγματικά μπράβο της.

όσον αφορά την ΤΙΜ είναι μια άλλη ιστορία...όποιες πόλεις καλύπτει τις καλύπτει καλά(και την Αθήνα) και πολλές φορές καλύτερα από τις άλλες εταιρίες(ειδικά με την βροχή only UMTS bts στις πόλεις αυτές) το θέμα είναι πως περιορίζεται μόνο σε αυτές καθυστερώντας την ανάπτυξη του δικτύου 3ης γενιά.η πρόφαση είναι ότι περιμένει άδειες.Δε το πολυπιστεύω αλλά περιμένω...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Egw pantws tis dino sinxaritiria gia to kalo tis sima.Sto nish pou meno opou kai an pas exi poli kalo sima kai sto xorio tis manas mou pou imouna prin 2 meres stin peloponiso kai pio sigekrimena stin gortinia ixe poli kalo sima antitheta apo ta alla diktia pou den ixan katholou sima(stin gortinia).
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Εχει το καλυτερο δικτυο επειδη εχει επενδυσει περισσοτερο πανελλαδικα λογω ΟΤΕ,εκει ομως που θα σταθω εγω ειναι οτι εχει διαφορετικη τιμολογιακη πολιτικη σε σχεση με τον ανταγωνισμο,δε μπορει οι κλησεις F2G να ειναι πιο ακριβες απο του what's up οταν η ΤΙΜ εχει πιο χαλια δικτυο,μετα αναρωτιουνται γιατι ειναι πρωτη η κοσμοτε :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν ηταν πιο φθηνη η Τιμ σε αυτο θα ηταν πρωτη?Τωρα ειναι λιγο αργα να βγει πρωτη η τιμ οτι και να κανει γιατι ο Ελληνας απλα εχει μαθει ετσι.Εγω δεν παω την Τιμ αλλα ειμαι εκει λογω Νον στοπ...
Link to comment
Share on other sites

Ας ριξει 20% κατω τις τιμες της η ΤΙΜ (αλλα 20% οχι μεχρι 20%) και θα δειτε πως θα τρεξει ο κοσμος... Υπαρχει μεγαλη πεινα εξω. Μονο οι κολλημενοι θα μεινουν στο δικτυο τους και ατομα που φυσσανε το χρημα και δεν τους νοιαζει οπως και οι ανημερωτοι που δεν ξερουν καν σε τι προγραμμα ειναι.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

άρα μάλλον ο χάρτης ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ εταιρίες παραμένει εικονικός.Ωστόσο δείχνει την κυριαρχία της Cosmote στην Ήπειρο και στην Βορειοδυτική Ελλάδα,εκεί που οι άλλες ακόμα ονειρεύονται δίκτυο 2ης γενιάς :p

 

Συμφωνώ, ο μόνος τρόπος για να διαμορφώσεις αντικειμενική γνώμη για την κάλυψη και την ποιότητα ενός δικτύου είναι να τις περπατήσεις (τις περιοχές), καλά οδικά ταξίδια (τα αγαπημένα μου) :)

Link to comment
Share on other sites

SE afto simfono kai ego me ton ppkmoby epidei tixenei na anaiveno sihna ipiro i cosmote exei tin kaliteri kalipsi apo tis xiroteres i tim kai kapou stin mesi i vodafone
Link to comment
Share on other sites

SE afto simfono kai ego me ton ppkmoby epidei tixenei na anaiveno sihna ipiro i cosmote exei tin kaliteri kalipsi apo tis xiroteres i tim kai kapou stin mesi i vodafone

Καλά πες εντάξει,η cosmote μπορεί να είναι σε κάποιες ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ περιοχές καλύτερη στην ήπειρο από ΤΙΜ ΑΛΛΑ μη θάβεις την ΤΙΜ στην Ήπειρο χωρίς τεκμήρια.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ από vodafone;Εγώ είχα ανέβει στις αρχές του καλοκαιριού(15 Ιουνίου) και είδα ότι εκτός από το ότι την ξέσκιζε την vodafone,σε κάποια χωριά ήταν καλύτερη και από cosmote.H TIM υπολόγισα σε σχέση με πέρυσι στις περιοχές που κινήθηκα: έβαλε 19 ολοκαίνουριες κεραίες από τον εξοπλισμό των Ολυμπιακών :p Επίσης στην Αχαϊα δεν είχε καμιά σχέση με τις άλλες :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι? Πρίν κάτι μήνες είχα αλλάξει εταιρία και είχα πάει στην vodafone επειδή μου αργούσαν τα μηνύματα σπίτι μου και γενικά είχα χάλια σήμα...(και οι 3 εταιρίες βασικά...) και με μια γραμμή σήμα (από τις 4) δεν άκουγα καθόλου τον άλλον ούτε με ακούγαν...και έβαλα voda και τα μηνύματα όλα οκ και με μια γραμμή εγώ μιλάω μια χαρά! αλλά παρατήρησα οτι στον ηλεκτρικό μεταξυ των σταθμών δεν μπορείς να κρατήσεις την κληση..αλλά κλείνει η γραμμή! ειδικά όσο κατευθύνεσαι προς τα βόρεια! και επειδη δεν θυμόμουν καθόλου h cosmote πως τα πάει στον ηλεκτρικό? και δεν μιλάω για τις στάσεις αλλά μεταξύ των στάσεων...γιατί στις στάσεις και οι άλλες έχουν σήμα! θα μου πείτε τόσο πολυ σε νιάζει? απλά επειδή με πορώνει ο τομέας της κάλυψης των εταιριών..θα ήθελα να μάθω γιατί δεν θυμάμαι καθόλου!

 

αυτά! σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

...στον ηλεκτρικό μεταξυ των σταθμών δεν μπορείς να κρατήσεις την κληση..αλλά κλείνει η γραμμή! ... h cosmote πως τα πάει στον ηλεκτρικό? και δεν μιλάω για τις στάσεις αλλά μεταξύ των στάσεων...γιατί στις στάσεις και οι άλλες έχουν σήμα!

 

Καμία εταιρία δεν έχει σήμα μεταξύ των στάσεων στο metro. :(

http://img45.imageshack.us/img45/9118/sign1om.jpg

brief1-Κ750 wallpapers/themes-brief2-Κ750 wallpapers/themes/GAMES-brief3-Κ750 wallpapers/themes/ringtones

Link to comment
Share on other sites

Καμία εταιρία δεν έχει σήμα μεταξύ των στάσεων στο metro. :(

Μην το λες αυτό, στην TIM πολλές φορές πέφτει το σήμα στο ελάχιστο αλλά η γραμμή δεν κλείνει. Βέβαια όταν τρέχει ο συρμός δεν ακούς από το θόρυβο. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Στις σηραγγες στην κακια σκάλα γνωριζει κανεις αν σχεδιαζεται κατι σχετικα με καλυψη αμεσα,

Η κοτε απλα μου ειπε οτι ειναι μεσα στα πλανα της , ετσι γενικα :worry:

Link to comment
Share on other sites

Mixtri , καλο ειναι να μην ξεχνας ποιος εκανε την αρχη σε επιπεδο πανελλαδικης καλυψης.

Αν δε θυμασαι , η Παναφον.

Επισης ποιος την βελτιωσε και την εξαπλωσε πραγματικα και σε επιπεδο γεωγραφικης καλυψης αλλα και πληθυσμιακης,

Αν δε θυμασαι, η Κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

Στις σηραγγες στην κακια σκάλα γνωριζει κανεις αν σχεδιαζεται κατι σχετικα με καλυψη αμεσα,

Η κοτε απλα μου ειπε οτι ειναι μεσα στα πλανα της , ετσι γενικα :worry:

 

Το πρόβλημα με την κάλυψη των σηράγγων στην Κακιά Σκάλα δεν είναι αν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας θέλουν (σαφώς και θέλουν) αλλά αν μπορούν (αν τους αφήσει το δημόσιο - υπουργείο Δημοσίων Έργων - στο οποίο ανήκουν).

 

Το ίδιο ισχύει και με τις σήραγγες του μετρό. Το πρόβλημα στην έλλειψη κάλυψης πρέπει να αναζητηθεί στην Αττικό Μετρό και όχι στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

 

Αντίθετα, όπου τους έχει επιτραπεί (βλέπε τούνελ Αττικής Οδού και ορισμένα τούνελ της Εγνατίας Οδού), πρόσφεραν άμεσα κάλυψη.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Mixtri , καλο ειναι να μην ξεχνας ποιος εκανε την αρχη σε επιπεδο πανελλαδικης καλυψης.

Αν δε θυμασαι , η Παναφον.

Επισης ποιος την βελτιωσε και την εξαπλωσε πραγματικα και σε επιπεδο γεωγραφικης καλυψης αλλα και πληθυσμιακης,

Αν δε θυμασαι, η Κοσμοτε.

 

κοίτα,επειδή έχω κινητό από το 1995(δηλαδή του πατέρα μου :p ) έχω το δικαίωμα να πω γιατί αυτά που λες δεν είναι έγκυρα.Ειδικά όσον αφορά την ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ κάλυψη.Αν βρω όταν κατεβώ καρδίτσα τους χάρτες κάλυψης της telestet/panafon το 1995 θα τους scannαρω και θα τους ανεβάσω.Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δεις ότι η ΤΙΜ είχε καλύψει όλες τις πόλεις της Ελλάδας(και συγκεκριμένα τις πρωτεύουσες των νομών και όχι ΜΟΝΟ) και για εμένα,τι πιο καλό,όλο το νομό Καρδίτσας,Λάρισας και ΑΡΚΕΤΟ κομμάτι του Ν.Μαγνησίας,εκεί δηλαδή που η panafon δεν είχε καθόλου σήμα ή καλύτερα ΕΛΑΧΙΣΤΟ.Συγκεκριμένα στην πόλη μου(Καρδίτσα) η telestet είχε κάλυψη τέλεια στην πόλη ενώ με panafon έπρεπε να πιάσεις 5ο όροφο και άμα...Το ίδιο και στο Πήλιο:η ΤΙΜ κάλυπτε αρκετά χωριά(και το εξωχικό μου) ενώ η vodafone τιπτ.Δε ξέρω για άλλες πόλεις μιας και τότε λίγο με ενδιέφερε το ericsson gh. Για την cosmote ας μη γίνω κακός(γιατί αν το κάνω θα πάρει φωτιά το forum) αλλά θα πω απλώς ότι το αποτέλεσμα της καλής κάλυψης πριν 2 χρόνια αφορούσε μόνο την πληθυσμιακή.Εδαφική μόνο τα τελευταία χρόνια...αν και μπράβο της.Με ένα δίκτυο έτοιμο από τον ΟΤΕ και τις δημόσιες υπηρεσίες είναι εύκολο να καλύψεις την Ελλάδα :κακία: όμως σημασία έχει το αποτέλεσμα :!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοίτα,επειδή έχω κινητό από το 1995(δηλαδή του πατέρα μου :p ) έχω το δικαίωμα να πω γιατί αυτά που λες δεν είναι έγκυρα.Ειδικά όσον αφορά την ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ κάλυψη.Αν βρω όταν κατεβώ καρδίτσα τους χάρτες κάλυψης της telestet/panafon το 1995 θα τους scannαρω και θα τους ανεβάσω.Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δεις ότι η ΤΙΜ είχε καλύψει όλες τις πόλεις της Ελλάδας(και συγκεκριμένα τις πρωτεύουσες των νομών και όχι ΜΟΝΟ) και για εμένα,τι πιο καλό,όλο το νομό Καρδίτσας,Λάρισας και ΑΡΚΕΤΟ κομμάτι του Ν.Μαγνησίας,εκεί δηλαδή που η panafon δεν είχε καθόλου σήμα ή καλύτερα ΕΛΑΧΙΣΤΟ.Συγκεκριμένα στην πόλη μου(Καρδίτσα) η telestet είχε κάλυψη τέλεια στην πόλη ενώ με panafon έπρεπε να πιάσεις 5ο όροφο και άμα...Το ίδιο και στο Πήλιο:η ΤΙΜ κάλυπτε αρκετά χωριά(και το εξωχικό μου) ενώ η vodafone τιπτ.Δε ξέρω για άλλες πόλεις μιας και τότε λίγο με ενδιέφερε το ericsson gh. Για την cosmote ας μη γίνω κακός(γιατί αν το κάνω θα πάρει φωτιά το forum) αλλά θα πω απλώς ότι το αποτέλεσμα της καλής κάλυψης πριν 2 χρόνια αφορούσε μόνο την πληθυσμιακή.Εδαφική μόνο τα τελευταία χρόνια...αν και μπράβο της.Με ένα δίκτυο έτοιμο από τον ΟΤΕ και τις δημόσιες υπηρεσίες είναι εύκολο να καλύψεις την Ελλάδα :κακία: όμως σημασία έχει το αποτέλεσμα :!:

Πληφοριακά πάντως το 1995 ή 1996(δεν θυμάμε καλά) που είχα παει στις Σποράδες η πάναφον είχε σήμα (κεραία) μόνο στην Σκιάθο στα υπόλοιπα νησιά ''μούγκαφον'' ενω η στετ είχε και στα τρία νησιά σταθμούς βάσης ,τότε θυμάμαι είχα το ηρωϊκό GH 198 Ericsson.

Πάντως οφείλω να παραδεχθώ πως η στετ είχε καλύτερη στην κάλυψη στην επαρχία τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν άρδην το 96 -97 όταν τότε άρχισε να αφυπνίζεται η πάναφον και πήρε το πάνω χέρι στην κάλυψη και της επαρχίας..

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Πληφοριακά πάντως το 1995 ή 1996(δεν θυμάμε καλά) που είχα παει στις Σποράδες η πάναφον είχε σήμα (κεραία) μόνο στην Σκιάθο στα υπόλοιπα νησιά ''μούγκαφον'' ενω η στετ είχε και στα τρία νησιά σταθμούς βάσης ,τότε θυμάμαι είχα το ηρωϊκό GH 198 Ericsson.

Πάντως οφείλω να παραδεχθώ πως η στετ είχε καλύτερη στην κάλυψη στην επαρχία τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν άρδην το 96 -97 όταν τότε άρχισε να αφυπνίζεται η πάναφον και πήρε το πάνω χέρι στην κάλυψη και της επαρχίας..

δε ξέρω,πάντως όταν πήγα εγώ φέτος Β.Σποράδες δεν έπιανε καθόλου η ΤΙΜ.Σχεδόν πουθενά.Μόνο στις πόλεις και στη Σκιάθο έχανε το σήμα...σε κανένα άλλο σημείο δεν έχω πρόβλημα με κάλυψη σε ΤΙΜ.ίσα ίσα :D Απλά μου κάνει εντύπωση πως είχε κάλυψη τόσο παλιά και τώρα δεν έχει σχεδόν καθόλου :( Έπεσε ξήλωμα; Αντίθετα για την cosmote οι Β.Σποράδες είναι μια περιοχή με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ.Προβλήματα έχει και η vodafone... :(

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...