Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως η δική μου κεραία (lac 16 ch 857 cid 9441) εκπέμπει ακόμη σε fr
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ε Όχι και δεν έχει πρόβλημα χωρητικότητας! Όλο hr Και στο AMR το ίδιο.

 

Aθήνα δεν είναι όλη η Ελλάδα,η Cosmote το αποδεικνύει καθημερινά,νομίζω:cool: Βέβαια η ΤΙΜ έχει φύγει μπροστά σε αυτόν τον τομέα που λέγεται κωδικοποίηση ήχου. Check ur netmonitorS!:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aθήνα δεν είναι όλη η Ελλάδα,η Cosmote το αποδεικνύει καθημερινά,νομίζω:cool: Βέβαια η ΤΙΜ έχει φύγει μπροστά σε αυτόν τον τομέα που λέγεται κωδικοποίηση ήχου. Check ur netmonitorS!:)

 

Οκ. Εχει προβλημα τοτε στο 50% της πλυθησμιακης της καλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δική μου κεραία (lac 16 ch 857 cid 9441) εκπέμπει ακόμη σε fr

 

Ούτε στην δουλειά μου (Αμπελόκηποι) εχω EFR (LAC 17 CH 776 CID 6401 )

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Εχει προβλημα τοτε στο 50% της πλυθησμιακης της καλυψης.

 

Άμα ήταν 50% η Q ( προτού πουληθεί!) δεν θα αναγκαζόταν να έβαζε κεραίες και σε Θεσσαλονίκη και Λάρισα, για να εκπληρώσει τα κριτήρια για την παροχή της άδειας της!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε στην δουλειά μου (Αμπελόκηποι) εχω EFR (LAC 17 CH 776 CID 6401 )

Ούτε στο Κολωνάκι είδα EFR,μάλιστα στην Συγγρού έπαιζε σε THR1-THR0,δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε με την κοσμοτέ>>

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Και Κατερίνη, Λάρισα τίποτα!Ακόμα FR! Και επίσης όπως και ανέφερα και πρίν 1,2 εβδομάδες ήταν η πρώτη φορά που είδα στην Κατερίνη THR0,THR1 και το βλέπω συνέχεια τώρα στις ώρες αιχμής!Το ίδιο είδα και στην Λάρισα για πρώτη φορά την παρασευή ίσως κάτι να φτιάχνουν δεν ξέρω!
Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο Κολωνάκι είδα EFR,μάλιστα στην Συγγρού έπαιζε σε THR1-THR0,δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε με την κοσμοτέ>>

 

Και Κατερίνη, Λάρισα τίποτα!Ακόμα FR! Και επίσης όπως και ανέφερα και πρίν 1,2 εβδομάδες ήταν η πρώτη φορά που είδα στην Κατερίνη THR0,THR1 και το βλέπω συνέχεια τώρα στις ώρες αιχμής!Το ίδιο είδα και στην Λάρισα για πρώτη φορά την παρασευή ίσως κάτι να φτιάχνουν δεν ξέρω!

 

Γεματες χωρητικοτες παντου!! Αυτο σημαινει αυτο και οτι η εταιρια αναπτυσσεται αργα ή δεν παιρνει χαμπαρι οτι το υπαρχον δικτυο δεν επαρκει! Ολο αυτο βεβαια εχει και μια βαση. Απο τη στιγμη που ειναι η εταιρια με τους περισσοτερους συνδρομητες λογικο ειναι να υπαρχει και μεγαλη συγκεντρωση στα σημεια υψηλης ζητησης!!!

Link to comment
Share on other sites

Το EFR που ειδα ηταν φυσικα στις 2 το πρωι. Τις υπολοιπες ωρες εχει παντα HR. Και οι 3 κεραιες που βρισκοτναι εδω γυρω.
Link to comment
Share on other sites

Το EFR που ειδα ηταν φυσικα στις 2 το πρωι. Τις υπολοιπες ωρες εχει παντα HR. Και οι 3 κεραιες που βρισκοτναι εδω γυρω.

 

Στην Αλεξανδρουπολη η Cosmote εχει φυσικα ακομα FR και πολλες παρεμβολες και καθυστερησεις! Η κακη ποιοτητα σε σχεση με Vodafone,Tim ακουγεται χωρις δυσκολια!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!! :) Στη Θεσσαλονίκη πάντως η μετάβαση στο EFR γίνεται με ταχείς ρυθμούς. Στο κέντρο της πόλης (από λιμάνι μέχρι και όλη η παραλιακή ζώνη), ανατολικά στο κέντρο της Καλαμαριάς και στην οδό Σοφούλη, δυτικά στους Αμπελόκηπους και στο Ωραιόκαστρο. Επίσης το παρατήρησα και στην Περαία. Μιλάμε για διαφορετικές ώρες της ημέρας και όχι μόνο εκτός ωρών αιχμής. Πάντως, απορώ γιατί δεν έγινε κατευθείαν μετάβαση σε AMR :( . Στον αντίποδα, στο Μελισσοχώρι (23/12/06) υπήρχε μονίμως HR, ενώ το σήμα είναι πολύ ανεπαρκές σε εξωτερικούς χώρους και άρα ως ανύπαρκτο σε εσωτερικούς :mad:
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες όσοι με πέρνουν τηλέφωνο παραπονιούνται οτι δεν ακούγομαι καλά αλλά με διακοπές. Αλλά ΟΧΙ σε όλη την διάρκεια κλήσης αλλά για μερικά δευτερόλεπτα και μετά ολα ΟΚ. Μετά από λίγο πάλι υπάρχουν διακοπές και μετά ακούγομαι καλά.

 

Να σημειώσω οτι όταν υπάρχουν διακοπές το σήμα λιγοστεύει. Μετά πηγαίνει τέρμα και ολα ΟΚ.

 

Αυτό συμβαίνει και σε GSM αλλά και σε 3G. Επίσης σε 3G μερικές φορές η φωνή μου ακούγεται ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ και νομίζουν οτι δεν μιλάω εγώ αλλά κάποιος άλλος. Τους λεω οτι είμαι εγώ αλλά δε το πιστεύουν! :/

 

Με πήραν και απο την εξυπηρέτηση πελατών (για άλλο θέμα) και μου είπε η κοπέλα... "Δεν σε ακούω καλά αλλά με διακοπές" ... θα της έλεγα καμιά κουβέντα... :P

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Την Πρωτοχρονιά (ανάμεσα στα μεσάνυχτα και τις 00:30) έκανα κάποια τηλεφωνήματα τα οποία συνδέθηκαν κανονικά χωρίς πρόβλημα προς ΤΙΜ και vodafone.

 

Μόνο ένα τηλεφώνημα ήθελα να κάνω προς cosmote και δεν μπορούσα να βγάλω γραμμή μέχρι περίπου τη 1:00 (η κοπέλα ήταν στον Κορυδαλλό αν αυτό μετράει, που στο σπίτι της έτσι κι αλλιώς και τις κανονικές ημέρες η cosmote σε αντίθεση με τις άλλες δύο έχει άθλιο σήμα, αλλά τουλάχιστον γραμμή βγάζεις τον υπόλοιπο καιρό)! Όταν τελικά μιλήσαμε, όλα ακουγόταν κανονικά.

 

Επίσης δέχθηκα κατά τις 0:45 τηλεφώνημα από έναν αριθμό cosmote από την Καλαμάτα και εκεί δεν καταλάβαινα τι έλεγε, όχι ακουγόταν σαν μέσα από πηγάδι, ακουγόταν σαν να είχες βάλει μαξιλάρι ανάμεσα στο μικρόφωνο και στον συνομιλητή, ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι ήταν σε κεντρικότατη περιοχή του κέντρου της Καλαμάτας σε εξωτερικό χώρο με καλό σήμα...

 

Η Cosmote την Πρωτοχρονιά μου έδωσε την εντύπωση ότι αντιμετώπησε το μεγαλύτερο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη φαινεται να ειναι και η επικρατεστερη θεωρια.

Η κοτε δεν τα πηγε και τοσο καλα, Η vodafone με τις βελτιωσεις στο δικτυο και τους Q συνδρομητες που εφυγαν απο το δικτυο, τα πηγε πολυ καλα.Η ΤΙΜ δεν τα πηγε και ασχημα, ειχε περιοχες που ολα ηταν ενταξει και περιοχες που ειχαν προβλημα, αλλα γενικα μετα το πρωτο μισαωρο ηταν οκ.Ισως η πολυ προσφατη προσθηκη των συνδρομητων Q να ειχε καποια σχεση. Εξακολουθω να νομιζω πως διαλεξαν κακη περιοδο, 2 βδομαδες πριν τον πανικο της αλλαγης του χρονου?

τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Cosmote από την παραμονή των Χριστουγέννων, 24 Δεκεμβρίου έως την 1η Ιανουαρίου 2007, το δίκτυο της εταιρίας διεκπεραίωσε επιτυχώς 370 εκατ. κλήσεις φωνής και 332 εκατ. λεπτά ομιλίας, αυξημένα κατά 17% σε σχέση με πέρυσι. Ειδικότερα, κατά την πρώτη ημέρα του 2007 διεκπεραιώθηκαν 46 εκατ. λεπτά ομιλίας -αυξημένα κατά 18% σε σχέση με την περσινή Πρωτοχρονιά- ενώ τα sms που έστειλαν οι πελάτες της εταιρίας ανήλθαν σε 15,2 εκατ. παρουσιάζοντας αύξηση 13%. Εξάλλου για όγδοη συνεχή χρονιά η COSMOTE θα διαθέσει σημαντικό μέρος των εσόδων της από τα γραπτά μηνύματα της Πρωτοχρονιάς σε κοινωφελείς μη κερδοσκοπικές οργανώσεις, οι οποίες παρέχουν φροντίδα και υποστήριξη στα παιδιά.

 

Στη Vodafone, σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε η εταιρία, από τις 24 Δεκεμβρίου, έως και την 1η Ιανουαρίου, εστάλησαν 82.670.000 sms. Την ημέρα των Χριστουγέννων εστάλησαν 11.245.000 και την Πρωτοχρονιά 17.530.000.

 

Από την πλευρά της η ΤΙΜ ανακοίνωσε ότι στο διάστημα από 24/12 έως 1/1/2007 εστάλησαν 45,94 εκ. sms, αυξημένα κατά 17% σε σχέση με πέρσι. Τα Χριστούγεννα εστάλησαν 7,39 εκ. μηνύματα, αυξημένα κατά 17% σε σχέση με πέρσι. Συγκρίνοντας τη μέρα των Χριστουγέννων με μία τυπική μέρα του χρόνου, η αύξηση της υπηρεσίας μηνυμάτων φτάνει το 96%. Τις τρεις πρώτες ώρες της Πρωτοχρονιάς εστάλησαν 4,16 εκ. sms, αυξημένα κατά 19% σε σχέση με πέρσι, ενώ την ημέρα της Πρωτοχρονιάς εστάλησαν 16,28 εκ. sms, αυξημένα κατά 18% σε σχέση με πέρυσι.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ διαπίστωσα ότι στο σπίτι μου η κοσμοτέ εκπέμπει σε EFR!!!Ελπίζω και σε ολη την Ελλάδα να ισχύει αυτό....
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ διαπίστωσα ότι στο σπίτι μου η κοσμοτέ εκπέμπει σε EFR!!!Ελπίζω και σε ολη την Ελλάδα να ισχύει αυτό....

 

 

 

μηπως το αναφέρει έμμεσα εδώ

 

Κατά το 2006, η COSMOTE ενίσχυσε ακόμη περισσότερο τη χωρητικότητα του δικτύου 2 ης γενιάς με νέες εγκαταστάσεις και επεκτάσεις Σταθμών Βάσης, Κόμβων Μεταγωγής και Κόμβων Υπηρεσιών, ενώ παράλληλα αναβάθμισε την Αρχιτεκτονική του Δικτύου Μεταγωγής της (Τεχνολογία ΙΡ) και επέκτεινε σημαντικά το δίκτυό της 3ης γενιάς με νέους Σταθμούς Βάσης, προκειμένου να ανταποκριθεί αποτελεσματικά στην αυξανόμενη ζήτηση για τις νέες, προηγμένες υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας. Επιπρόσθετα, μέσα στη χρονιά που πέρασε, η COSMOTEέδωσε μεγάλη βαρύτητα στην άμεση (real-time) και αποτελεσματική διαχείριση της ποιότητας του δικτύου και των υπηρεσιών της, για τη συνεχή βελτίωση των δεικτών ποιότητας.

απο το τελευταίο δελτίο τύπου ...

 

Μακάρι γιατι η ποιοτητά της ηταν πολυ κακή :O

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην περιοχή του Μπουρναζίου συνδέεομαι τις περισσότερες ώρες με HR εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. Μάλιστα χτές έγινε το εξής: Κατα τη διάρκεια συνομίλιας απο το κινητό μου με σταθερό ΟΤΕ με σήμα gsm η φωνή του άλλου αλλοιώθηκε τόσο που δεν έβγαζες άκρη τι έλεγε και φυσικά μετά απο λίγο drop call μου θύμισε λίγο τις πρώτες εποχές του 3g της Vodafone
Link to comment
Share on other sites

Οταν ελεγα εγω οτι η cosmote αναβαθμισε την ποιοτητα συνομιλιας δε με ακουγανε,παιζει και EFR σε ολη την επικρατεια και απο οτι θυμαμαι απο τοτε που το RXAM το πηγανε στο -111
Link to comment
Share on other sites

Οταν ελεγα εγω οτι η cosmote αναβαθμισε την ποιοτητα συνομιλιας δε με ακουγανε,παιζει και EFR σε ολη την επικρατεια και απο οτι θυμαμαι απο τοτε που το RXAM το πηγανε στο -111

 

όχι,έχει 1 μήνα που έχει αρχίσει αναβαθμίσεις;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όχι,έχει 1 μήνα που έχει αρχίσει αναβαθμίσεις;)

 

Mixtri απο κεινη τη μερα ειδα διαφορα στην ποιοτητα,ισως να μεγαλωσε η χωρητικοτητα τους και να επεφτε πριν σε HR,παντως τωρα εχει καθαρο ηχο

Link to comment
Share on other sites

Mixtri απο κεινη τη μερα ειδα διαφορα στην ποιοτητα,ισως να μεγαλωσε η χωρητικοτητα τους και να επεφτε πριν σε HR,παντως τωρα εχει καθαρο ηχο

 

ίσα ίσα,τώρα άρχισε κάτι κόλπα με HR:( ίσως να μείωσε τη συμπίεση ήχου στα κέντρα τότε που άλλαξε το RXAM...:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με απογοήτευσε η κοσμοτέ.Το σαββατοκύριακο που έκανα ενα ταξίδι στην ορεινή φωκίδα διαπίστωσα ότι το EFR με είχε εγκαταλήψει απο την Μαλακάσα!Περίμενα στην Ναύπακτο μήπως κάτι γινόταν ένεκα οτι απέναντι είναι και η Πάτρα αλλά τίποτα και απο εκεί.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως το καταλαβαινω οτι εχει EFR ?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ HR πέφτει τώρα τελευταία στο δίκτυο της κοσμοτέ. Είχε που είχε χαμηλότερη ποιότητα ήχου από τις άλλες 2 με EFR, τώρα με HR δεν καταλαβαίνεις καν τί σου λέει ο συνομιλητής σου! Μπράβο κοσμοτέ!!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...