Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ ευχαριστω Βασιλη! Το Α/Μ αρχιζει και γινεται μονιμο αλατι παντως...Το μυαλο ολο εκει πηγαινει, με λιγες μονο περιπτωσεις να ζηταω το εγχρωμο.
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, Βασίληδες, fabioso, Γιώργο μπράβο σε όλους. ξεχωρίζω την τελευταία του αλέξανδρου, τα φύλλα του Los, το μάτι του fabioso και την τελευταία του georgerapp με το εργοστάσιο. ;) Aptaliko έχεις καιρό να ανεβάσεις και εσύ!

 

Μερικές από τις τελευταίες μέρες με το Xiaomi RN4 - HDR+/Snapseed:

39841724564_b1ed36a423.jpgSleep tight by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

25681814877_eae818bed9.jpgWaterproof by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

40552603651_c213148540.jpgOxygen by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

L640

40490067632_7e2ab242c7_b.jpgfenced seascape..b/w WP_20180227_08_41_54_Pro (4) by fabiosos(mobile pics), on Flickr

39771139954_2689e9d048_b.jpgb/w..WP_20180206_17_14_12_Pro (2) by fabiosos(mobile pics), on Flickr

 

Επεξεργασία με το Lumia creative studio

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα! Στην πρώτη θα έκανα λίγο πιο σκούρα τα blacks, ή έστω ανεβασμένο contrast και ας έκαιγε λίγα λευκά.

 

Η δεύτερη είναι πολύ ωραίο στιγμιότυπο. Σε οδηγούν τα βράχια στο σημείο που υπάρχει ο φάρος, και για bonus βλέπεις τους ψαράδες και μένει εκεί το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε φαμπιοσο είναι εξαιρετικές! Θα κάνω μόνο 2 παρατηρήσεις... Στην πρώτη θα πρότεινα να κατέβαζες τα highlights και αν έβαζες λίγο κλαριτι στα σύννεφα. Θα έδιναν πολύ συναίσθημα αυτές οι αλλαγές. Στη δεύτερη θα έριχνα και πάλι τα highlights και θα ανέβαζα τις σκιές. Γενικά το μάτι πάει στα φωτεινά σημεία, οπότε θεωρώ ότι ο πολύ φωτεινός ως και καμμένος ουρανός αποπροσανατολιζει από τις φοβερές γραμμές που έβαλες στο κάδρο σου!

Βαγγέλη ευχαριστώ και πολύ ωραία ειδικά η 2η. Ωραία τα λουλούδια, μου αρέσει και η εστίαση που έκανες.

P10 plus /LR

39629816435_1fa38ac138_c.jpgSchloss Reflektion by alex-mand, on Flickr

Edited by Abdalis_3k60
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αλέξανδρε.

 

Το OCD μου βαράει κόκκινα βέβαια. Θα το ήθελα στο κέντρο το κτίριο :P κατά τ' άλλα άλλη μια άψογη φωτογραφία.

 

Xiaomi RN4 HDR+/VSCO:

25685265307_223b76ed53.jpgComplexity by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

 

Μου άρεσε, με έκανες να ακολουθήσω τη νοητή διαδρομή με τα κάγκελα από τη μία πλευρά στην άλλη, ίσως μόνο -μία λεπτομέρεια- να έκοβες και το δεξί κάγκελο όπως το αριστερό για να συνέχιζα τη διαδρομή με τη ματιά μου, τώρα έχω ένα σταμάτημα ;).

 

... Aptaliko έχεις καιρό να ανεβάσεις και εσύ!

Βαγγέλη έχεις δίκιο, είμαι κάπως περίεργα αυτό τον καιρό, βλέπεις η φωτογραφία και ειδικά η καλλιτεχνική προϋποθέτει και την ανάλογη διάθεση, πάντως επανέρχομαι σιγά σιγά :).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 5t κάστρο πλαταμωνα +Snapseedf18a902ed397daa999a3e7a41596f79b.jpg

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

kJdaiXI.jpg

 

S4, auto (προφανως :lol: ) Κάστρο Μύρινας. Λίγο σκοτεινιασμα στις σκιες στο κατω μερος για να ειναι λιγο μεγαλυτερη η αντιθεση της αντανακλασης αναμεσα στο ζευγαρι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη φωτογραφία. Σαν κάρτ ποστάλ είναι!

 

Πέρα απ' τα χρώματα, μ' αρέσει που η αντανάκλαση στη θάλασσα σε οδηγεί στο ζευγάρι.

 

Arxontas θα έπαιζα λίγο λιγότερο με το HDRscape. Ναι μεν το κάνει γρήγορα πιο εντυπωσιακό από το αρχικό αποτέλεσμα, αλλά παράλληλα προσθέτει θόρυβο και το κάνει να φαίνεται σαν "ψεύτικο". Αν θες τη συμβουλή μου, δοκίμασε να παίξεις με τα Saturation, Highlights, Shadows, Ambiance και Structure (χωρίς να ανέβεις-κατέβεις πάνω από 10-15 σε καθένα από αυτά). :)

 

Xiaomi RN4 - HDR+ No edits:

40568952961_fd9b3b6db0_z.jpgHorizon by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη νομίζω η κοπέλα θα έπρεπε να είναι πιο αριστερά τοποθετημένη στο κάδρο σου στον δυνατό άξονα. Να πηγαίνει το μάτι από αριστερά προς τα δεξιά όπου θα είναι τα ωραία σύννεφα που κοιτάει και η κοπέλα. Έτσι θα δημιουργούσες ισχυρή σύνδεση νομίζω.

Σε ότι αφορά το ocd... Συμφωνώ!δεν ήθελα να την κόψω κι άλλο γιατί θα έπεφτε η ποιότητα. Όσο μπόρεσα τη διόρθωσα αλλά εξ αρχής είχα θέμα με το κάδρο. Είχα φτάσει οριακά να μου πέσει το κινητό στο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ήθελα είτε στο κέντρο (που την πέτυχα, αλλα δεν ήταν προφιλ, γύρισε και με κοίταξε) είτε στη μισή απόσταση από τα αριστερά της ως εκεί που είναι τώρα (αν και απ' ότι θυμάμαι εκεί το μονοπάτι είχε μια λακούβα οπότε θα ήταν και χαμηλότερα το subject). Next time.

 

Σκέφτομαι πως βλέπουμε τις φωτό και δεν φαντάζεται κανείς το setup και τον φωτογράφο πώς έχει στηθεί για να τραβήξει τη φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσες αντανακλασεις στα αριστερά, Χρήστο. Καθρεφτης!

 

Παιδια μην ξεχνατε, ειδικα οσοι σας βλεπουμε πρωτη φορα ή ποσταρετε πιο σπάνια... ;)

 

3. Πάντα πριν τη φωτογραφία, να λέμε ποια συσκευή χρησιμοποιούμε και με ποια εφαρμογή τραβήχτηκε.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη φωτογραφία. Σαν κάρτ ποστάλ είναι!

 

Πέρα απ' τα χρώματα, μ' αρέσει που η αντανάκλαση στη θάλασσα σε οδηγεί στο ζευγάρι.

Thanks :)

 

Την εχω και σε πιο μακρινη λιγα δευτερολεπτα νωριτερα: https://i.imgur.com/RrAj4k4.jpg

 

Γενικα αν βρεθει κανεις Λημνο να περασει απο το καστρο για ενα ηλιοβασιλεμα, αξιζει. Κανει ωραιο κοψιμο ο Αθως

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για τις παρατηρήσεις σας!

Απλα η οποια επεξεργασία που γίνεται είναι από το κινητό..δεν μεταχειριζομαι υπολογιστή και δυστυχώς εμείς δεν έχουμε snapsed

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ήθελα είτε στο κέντρο (που την πέτυχα, αλλα δεν ήταν προφιλ, γύρισε και με κοίταξε) είτε στη μισή απόσταση από τα αριστερά της ως εκεί που είναι τώρα (αν και απ' ότι θυμάμαι εκεί το μονοπάτι είχε μια λακούβα οπότε θα ήταν και χαμηλότερα το subject). Next time.

 

Σκέφτομαι πως βλέπουμε τις φωτό και δεν φαντάζεται κανείς το setup και τον φωτογράφο πώς έχει στηθεί για να τραβήξει τη φωτό...

 

Ναι γιατί τώρα είναι κενός χώρος που δεν προσφέρει τίποτα στη φωτογραφία. Λογικό αυτό που λες για το φωτογράφο. Το ίδιο συμβαίνει σε κάθε επάγγελμα. Κανείς δεν σκέφτεται τον πολιτικό μηχανικό το ποσό ζορίστηκε για να βγάλει τη σχολή όταν τον κρίνει, ούτε τον γιατρό, ούτε τον δικηγόρο. Κρίνεις το αποτέλεσμα και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η δειλή «έξοδος» του χειμώνα στη Σουηδία είναι από τα πιο όμορφα πράγματα που έχω δει.

 

25721962747_0ef83029a9_z.jpg

 

Ηλιοβασίλεμα το Φλεβάρη

 

25721962257_b55c3de4ba_z.jpg

 

Και ο Ume παγωμένος στο Umeå, νομίζω περίπου 16:30, ευτυχώς η μέρα μεγαλώνει πλέον 🙂

 

iPhone X και VSCO

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

40550643172_a3f8cd9a8f_c.jpgOneplus gallery edited by Guardian, on Flickr

 

Don't mess with oneplus 5

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια επεξεργασίας με το snapseed που βλέπω ότι χρησιμοποιείτε πολλοί. Mate 10 Pro με επεξεργασία ευρέως διαφράγματος και φυσικά snapseed.

2018-03-04_03-27-09 by Κωνσταντίνος Κραψίτης, on Flickr[/img]

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...