Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, giorgosgiorgos93 said:

Παραλία Θεσσαλονίκης

Χαχαχαχαχαχα.... Το είχα ξεχάσει το φεγγάρι..... 

Η φωτό, φοβερή! 

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thabull said:

Χαχαχαχαχαχα.... Το είχα ξεχάσει το φεγγάρι..... 

Η φωτό, φοβερή! 

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

monochrome φακός (του γερόλυκου p20 pro)
52325574940_9a14410271.jpgPortal to another time... by zananiro, on Flickr
52325167046_a767659b05.jpgOld kitchen by zananiro, on Flickr
52325599204_8352d8547a.jpgOld kitchen by zananiro, on Flickr

Και μια έγχρωμη
52325170971_5721146391.jpgOld kitchen by zananiro, on Flickr





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό αποτέλεσμα και πολύ όμορφο, νοσταλγικό θέμα για φωτογράφιση.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δουλεμένη η raw με το Polar photo editor (στο κινητό). Δεν κατάφερα να διώξω το θόρυβο... (ακόμη μαθαίνω...)

20220804_012543_polarr

 

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Για να διώξεις τόσο θόρυβο πρεπει να τερματίσεις το noise reduction , μετα θα εχεις μια μάπα φωτογραφία. 

Σε τοσο δυσκολες συνθήκες βάρα jpeg , ασε το κινητό να κανει τα κουμάντα του . 

Raw κ έναστρος ουρανός απο αυτούς τους φακούς "επαφής" και μικρότεροι βασικά! Που εχουν τα κινητά δεν παίρνεις σοβαρό. 

Οι κατασκευαστές ομως έχουν προβλέψει οτι θα βγαλουμε κ τέτοιες κ εχουν φτιαξει αλγοριθμους που θα σου δωσουν κάτι. Ακομα κ φεγγάρι θα δεις κ ας μην υπάρχει !!!! 

Τους κρατήρες στο φεγγάρι δεν θέλετε κύριε με το κινητό; 

Ε πάρτε τους . Κ μπαμ φωτογραφιαρα .

Οσο κ να το παιδεψουμε η κάμερα ειναι κάμερα κ οι φακόι "κάτι ντουκια πολλών ευρώ" δεν ειναι για διακόσμηση . 

Αλλα ειπαμε software , η Samsung Huawei google κ.α σου δινει φεγγάρι κ την γραμμη του γαλαξία αν θελήσουν, οχι σε raw ομως .

Παντως την δουλειά της την εκανε η φωτογραφία σου. Εγω τον βλεπω τον γαλαξία. Οποτε κομπλε , πέτυχες.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgerapp said:

Για να διώξεις τόσο θόρυβο πρεπει να τερματίσεις το noise reduction , μετα θα εχεις μια μάπα φωτογραφία. 

Σε τοσο δυσκολες συνθήκες βάρα jpeg , ασε το κινητό να κανει τα κουμάντα του . 

Raw κ έναστρος ουρανός απο αυτούς τους φακούς "επαφής" και μικρότεροι βασικά! Που εχουν τα κινητά δεν παίρνεις σοβαρό. 

Οι κατασκευαστές ομως έχουν προβλέψει οτι θα βγαλουμε κ τέτοιες κ εχουν φτιαξει αλγοριθμους που θα σου δωσουν κάτι. Ακομα κ φεγγάρι θα δεις κ ας μην υπάρχει !!!! 

Τους κρατήρες στο φεγγάρι δεν θέλετε κύριε με το κινητό; 

Ε πάρτε τους . Κ μπαμ φωτογραφιαρα .

Οσο κ να το παιδεψουμε η κάμερα ειναι κάμερα κ οι φακόι "κάτι ντουκια πολλών ευρώ" δεν ειναι για διακόσμηση . 

Αλλα ειπαμε software , η Samsung Huawei google κ.α σου δινει φεγγάρι κ την γραμμη του γαλαξία αν θελήσουν, οχι σε raw ομως .

Βασικά συμφωνώ, αλλά μόνο με raw έχω μπορέσει να έχω σχετικά καλά αποτελέσματα.

Απλά εδώ δοκίμασα την εφαρμογή polarr και τι μπορεί να κάνει. Έχω μερικές φωτό από το καλοκαίρι που πέτυχα καλό ουρανό (χωρίς light pollution). Και το snapseed δε μου έδωσε καλά αποτελέσματα. Θεωρώ ότι μόνο με το Lightroom θα δω κάτι, αλλά δε βρήκα το χρόνο ακόμη....

Προφανώς και θα ποστάρω και τις φωτό με Lightroom....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε κ με αυτό. Είναι πολύ καλό. 

Εγω όσες φορές προσπάθησα να βγάλω ουρανό απέτυχα , πάντα εχω στο μυαλό μου αυτα που εχω δει στο ίντερνετ, ακομα κ μια κάμερα που εχω κ το πατάει στον λαιμο το κινητό πάλι μετα απο λίγες μέρες τις διέγραψα . 

Αφού μπλέκεις με raw λαου λαου παρε ενα αγαπημένο ατομο κ βγάλε το φωτογραφία, ενα προτρετο πχ , φτιαξε την λογικά κ σωστά με το lightroom κ σύγκρινε την με την jpeg. 

Ολη την αίσθηση σαν εικονα αλλα κανε κ ζουμ , μάτια βλεφαρίδες χείλη .....εκει θα δεις τι ειναι το raw . 

Στον άνθρωπο θα δείξει.

Επίσης με εύκολο φώς τραβηξε τον ανθρωπο με τον δυνατό main φακο σου κ τραβηξε κ με τον πρώτο ζουμ , τον 76mm . 

Κ πες μου ποσο πιο όμορφος θα βγεί, πιο κάτω ποιότητα αλλα πιο όμορφος. 

Οι main φακοι μας οι wide δεν κολακεύουν τον άνθρωπο . 

Ουτε κοντινή αλλα πολυ περισσότερο ολόσωμη. 

Εγω με το xperia 1iii οι φωτογραφίες που έχουν μεσα τους ανθρωπους μου αυτη την στιγμη στο άλμπουμ μου ειναι 90% με το πρώτο ζουμ , 8% με το επομενο 4Χ , και ενα 2% με το κύριο κ δυνατό φακο μου . 

Την ποιότητα στο ζουμ την εχω νο2 στις προτεραιότητες μου . Κ οτι ανεβασα εδω πιο πίσω, πρόσφατα ειναι ολες ζουμ , καμία με τον κανονικο φακο . 

Παραμορφώνει, φυσικο αφου ειναι wide. 

Δεν τον συμπαθώ σαν οπτική.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα φακουδακι,και λίγο πείραγμα.στα γρήγορα δεν έχω σταθερό χέρι και φαινεται.

IMG_20220910_003437.jpg

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

a9b53c77f113d94069160b09771a333c.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ioannis_m said:

a9b53c77f113d94069160b09771a333c.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

που είναι αυτό το εκπληκτικό μέρος?

 

edit: Μακρινίτσα?

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

που είναι αυτό το εκπληκτικό μέρος?
 
edit: Μακρινίτσα?
Το βρήκες ρε θηρίο!

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...