Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε φιλε εαν κοπανησεις raw δε θα γλυτωσεις απο ολα αυτα ; δεν βιαζομαστε σε τετοια , χομπυ κ ασχολία ειναι , το ξερω απο τον εαυτο μου .

στον κεντρικο φακο ειπαμε εχεις φαει υποβαθμιση απο το πιξελ , εχει ομως κ tele κ wide , αυτοι τι λενε ; 

φυσικα μιλαμε για smartphone που εχει ενα καρο λειτουργιες κ μαντευω σε ολα τα αλλα θα ειναι ανωτερο απο το πρωην .

 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, georgerapp said:

ρε φιλε εαν κοπανησεις raw δε θα γλυτωσεις απο ολα αυτα ; δεν βιαζομαστε σε τετοια , χομπυ κ ασχολία ειναι , το ξερω απο τον εαυτο μου .

στον κεντρικο φακο ειπαμε εχεις φαει υποβαθμιση απο το πιξελ , εχει ομως κ tele κ wide , αυτοι τι λενε ; 

φυσικα μιλαμε για smartphone που εχει ενα καρο λειτουργιες κ μαντευω σε ολα τα αλλα θα ειναι ανωτερο απο το πρωην .

 

 

κοιτα την τελικη μου αποψη για το τηλ την γραφω >εδω 

Ο Ultrawide ειναι μια καλη προσθηκη θα την τιμησω μολις παω κανα trip σε μερη που "εχει ψωμι" προς ωρας μονο για "τουριστικες" στο νησι τoν εχω.

Ο tele εχει φυσικα τα καλα του, καδραρεις αλλιως, απλα εδω δεν εχει και πολλα πραγματα του γουστου μου για φωτο.

Για αυτο εμπλεξα και με presets κτλ, για να κανω πιο ενδιαφερουσες και εντυπωσιακες τις απλες φωτο που βγαζω εδω στο νησι.

Εαν τις ποσταρα original πιστεψε με δεν θα ειχαν πολλα να πουνε.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το HDR καθως νυχτα, κοντρα φωτα κτλ κτλ.

Να σε πω την αληθεια το ειχα ξεχασει εντελως το RAW με το pixel ... θα δοκιμασω και θα επανελθω, thanx 4 the tip! 

-Sorry για το μακρυναρι off topic, παρτε ενα ηλιοβασιλεμα ακομα-

 

Edit: RAW μονο σε pro mode πφφφφφφ....

 

Another sunset 3

 

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

LG G8s
οροπεδιο μουσων στον ολυμπο
χειροκινητα με τριποδα , 1200iso , 30δλ
χωρις επεξεργασια
 

2021-09-05_08-21-38

 

2021-09-05_08-22-46

 

Link to comment
Share on other sites

@stxio     ανωτερη , δε το συζηταμε , και πολυ ομορφη , εχε υποψην οτι απο οσα εχω καταλαβει αλλο raw δινει η μαμα αλλο η καμερα του lr αλλο της open και παει λεγοντας . 

οι φωτογραφιες που βγαζεις ειναι ομορφες , παει αυτο .

απλα το παμε λιγο παραμεσα εμεις τωρα , εαν εχεις την ορεξη κ το κεφι ορισμενες φορες απλα ξεφορτωσου την μαπα jpeg engine της sammy , ετσι μετα δε θα εχεις να επουλωσεις τα αρνητικα , θα φτιαξεις εσυ αυτο που θελεις . 

και οχι , το πιξελ δεν ηθελε raw , τα εχω δει τα δειγματα σου .

@ran_tan_plan τρομερή προσπάθεια , τρομερό μερος , αποτέλεσμα κ ζηλεύω .

Φανταζομαι εκει θα ειναι θεση για να φορτίσεις την ψυχη σου .

Link to comment
Share on other sites

@georgerapp ευχαριστω για τα tips.  Το Dng της Gcam δουλευει μια χαρα και γλυτωσα το oversaturation επιτελους! 

 

Telephoto 

Alfa

 

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

PSX-20210910-204456.jpg

PSX-20210910-210113.jpg

οι παραπανω ειναι με το xz1 μου , εχουν δεχθει crop , ειδικα η κατω αρκετα μεγαλο , ανω του 50% πεταχθηκε , για αυτο κ ειναι insta για smartphone εικονες .

PSX-20210910-182839.jpg

αυτη ειναι απο ενα s21u φιλου , τραβηγμενη στα 108mp κ ειναι περιπου το 30-40% της αρχικης εικονας , σε καλο φως η δυναμικη που σου δινει αυτος ο αισθητηρας ειναι παρα πολυ μεγαλη , σε μια γενικη ομορφη εικονα μπορεις κυριολεκτικα να βγαλεις ενα σωρο καδρα , κοβοντας οπου θες κ οσο πολυ θες .

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

90cfc5f6c8de2e271e1eda382e36195d.jpg
Jewel of the Seas Αναχώρηση από λιπάσματα Δραπετσώνας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

μια γειτονια ειμαστε ολοι !!!!!!
 
PSX-20210911-203633-1.jpg
 
ηταν μεσα στο λιμανι κ το celebrity apex , ακομα πιο κτηνος !!!!!
 

Ήσουν με το τρίποδο το κινητό και στο χέρι φωτογραφική την ώρα που έβγαινε από το λιμάνι με όπισθεν;
Άκυρο η δίκη σου φωτό είναι χωρίς σύννεφα χαχαχα

Sent from my iPhone using Tapatalk
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ημουν μεσα στο λιμανι , εκει που ψαρευουν διπλα στο υπουργειο .

ειμαι τεμπελης ! τριποδο !!!!!!!!!!!! εγω  ;

χαχαχαχαχαχα ! μου αρεσει η φωτογραφια αλλα με φρεναρει το θεμα κουβάλημα , ακομα κ ενα μικρο τριποδακι στην κωλοτσεπη . 

με οπισθεν βγηκε το αλλο γομαρι ; ειχα φυγει , δεν το ειδα .

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

S20FE (stock cam), μοντέλο: Κανέλλος....

δοκιμή με flickr... (πρέπει να έιναι public. Σωστά;)

20210909_160928-1

 

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

95d1b74f41de697b50e8b17eefe1435a.jpg
c98fea468c20e4777791426b01c28f37.jpg
282b20638cc2ed25b89ca0c30cb685be.jpg

Εκδρομούλα σημερινή για να ξεσκάσουμε λιγάκι.

(Έχει παιχτεί κάποια μλκία με το tapatalk και δεν μπορώ να ξαναγίνω VIP έσβησα λογαριασμό ξανά έκανα,ξανά πλήρωσα και δεν με αφήνει για κανένα λόγο ενώ μου δείχνει ότι είμαι VIP στις συνδρομές εδώ λέει purchase failed αλλιώς θα τις ανέβαζα φουλ ανάλυση)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Στο χωριο...

The blue door

Στην πολη...

Crossing

Στο καραβι... (Δεν πειραξα χρωματα, ο φωτισμος του καταστρωματος ειναι)

Blue 2

 

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stxio said:

Στο χωριο...

Στην πολη...

Στο καραβι... (Δεν πειραξα χρωματα, ο φωτισμος του καταστρωματος ειναι)

Κα τα πλη κτι κές !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

7fcff3a84c2b80bc6febd9028361c1a7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...