Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10X με s21 ultra. η φωτο βγηκε κρατωντας με το ενα χερι το τηλεφωνο διοτι στο αλλο κρατουσα καφε και μπουφαν. παρολα αυτη δεν βγηκε κουνημενη. ειναι στη γλυφαδα το Σαββατο. αν καποιος ηταν εκει ξερει ποσα μακρια ηταν το πλοιο απο την ακτη.

 

51099498243_1f3ed864df_c.jpg20210403_162523 by george aravantinos, on Flickr

Για πες μας πόσο μακριά ήταν για μας που δεν ξέρουμε;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρω ότι το συγκεκριμένο γκρουπ, έχει να κάνει με το καθαρό φωτογραφικό ταλέντο του χρήστη, και όχι με τις τεχνικές δυνατότητες της εκάστοτε συσκευής. Γιαυτό άλλωστε βλέπουμε εκπληκτικές συνθέσεις φωτογραφικών καδρων από κινητά 100€ έως και 1000€. Είναι η ταπεινή μου φωτογραφική άποψη με την μικρή εμπειρία που έχω. Μην κολλάμε στο ποσό μακριά η κοντά είναι το αντικείμενο, η το ποσό καλό ζουμ έχει η εκάστοτε συσκευή, δεν ανεβάζει η κατεβάζει την φωτογραφική αξία του κάδρο, αυτό.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά, κάθε άποψη δεκτή προς συζήτηση.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας πόσο μακριά ήταν για μας που δεν ξέρουμε;

 

καμμια 400 μετρα στο περιπου. ισως και περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρω ότι το συγκεκριμένο γκρουπ, έχει να κάνει με το καθαρό φωτογραφικό ταλέντο του χρήστη, και όχι με τις τεχνικές δυνατότητες της εκάστοτε συσκευής. Γιαυτό άλλωστε βλέπουμε εκπληκτικές συνθέσεις φωτογραφικών καδρων από κινητά 100€ έως και 1000€. Είναι η ταπεινή μου φωτογραφική άποψη με την μικρή εμπειρία που έχω. Μην κολλάμε στο ποσό μακριά η κοντά είναι το αντικείμενο, η το ποσό καλό ζουμ έχει η εκάστοτε συσκευή, δεν ανεβάζει η κατεβάζει την φωτογραφική αξία του κάδρο, αυτό.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά, κάθε άποψη δεκτή προς συζήτηση.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Απλά χρειάζεσαι ένα σχετικά καλό φακό ώστε να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα και στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει το κινητό να αποτυπώνει σωστά αυτό που βλέπεις. Εννοείτε ότι το κάδρο παίζει το σημαντικότερο ρόλο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Απλά χρειάζεσαι ένα σχετικά καλό φακό ώστε να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα και στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει το κινητό να αποτυπώνει σωστά αυτό που βλέπεις. Εννοείτε ότι το κάδρο παίζει το σημαντικότερο ρόλο.

Πολύ καλή δουλειά κάνει για Alcatel. Βλέπω στις λεπτομέρειες ότι η κάμερα είναι της Samsung!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά κάνει για Alcatel. Βλέπω στις λεπτομέρειες ότι η κάμερα είναι της Samsung!
Αυτή με τον κισσό από το alctel είναι εκπληκτική σύνθεση, και αποδεικνύει ότι ο φωτογράφος έχει πολύ περισσότερη σημασία από το εργαλείο. Πραγματικά πολύ ωραία σύνθεση με προλάβατε.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά κάνει για Alcatel. Βλέπω στις λεπτομέρειες ότι η κάμερα είναι της Samsung!

 

Δεν έχω ιδέα τι κάμερα έχει. Που είδες ότι είναι της Samsung; Δεν το βλέπω κάπου.

 

IMG-20200815-194029-01.jpg

 

Νομίζω είναι με ενεργό ψηφιακό ζουμ η φωτογραφία διότι η αποβάθρα είναι μακριά. Πάντως για κινητό των 119€ δεν έχει αντίπαλο στο θέμα φωτογραφία στην κατηγορία του. Στα 16mp η κεντρική κάμερα. Επίσης εξαιρετικές και οι φωτογραφίες από τον φακό βάθους στα 5mp. Μόνο ο ultra wide των 8mp είναι κάτω του μετρίου. Πολύ θόρυβο περιμετρικά στις φωτογραφίες.

 

IMG-20200915-124544-01.jpg

 

Με την κάμερα βάθους.

 

IMG-20210404-121237-01.jpg

 

Και τέλος με την μέτρια κάμερα ultra wide

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι κάμερα έχει. Που είδες ότι είναι της Samsung; Δεν το βλέπω κάπου.

 

IMG-20200815-194029-01.jpg

 

Νομίζω είναι με ενεργό ψηφιακό ζουμ η φωτογραφία διότι η αποβάθρα είναι μακριά. Πάντως για κινητό των 119€ δεν έχει αντίπαλο στο θέμα φωτογραφία στην κατηγορία του. Στα 16mp η κεντρική κάμερα. Επίσης εξαιρετικές και οι φωτογραφίες από τον φακό βάθους στα 5mp. Μόνο ο ultra wide των 8mp είναι κάτω του μετρίου. Πολύ θόρυβο περιμετρικά στις φωτογραφίες.

 

IMG-20200915-124544-01.jpg

 

Με την κάμερα βάθους.

 

IMG-20210404-121237-01.jpg

 

Και τέλος με την μέτρια κάμερα ultra wide

Μάλλον απ το exif του αρχείου.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Poco F1 στο Λονδίνο

 

 

https://500px.com/photo/1008296573

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι κάμερα έχει. Που είδες ότι είναι της Samsung; Δεν το βλέπω κάπου.

 

IMG-20200815-194029-01.jpg

 

Νομίζω είναι με ενεργό ψηφιακό ζουμ η φωτογραφία διότι η αποβάθρα είναι μακριά. Πάντως για κινητό των 119€ δεν έχει αντίπαλο στο θέμα φωτογραφία στην κατηγορία του. Στα 16mp η κεντρική κάμερα. Επίσης εξαιρετικές και οι φωτογραφίες από τον φακό βάθους στα 5mp. Μόνο ο ultra wide των 8mp είναι κάτω του μετρίου. Πολύ θόρυβο περιμετρικά στις φωτογραφίες.

 

IMG-20200915-124544-01.jpg

 

Με την κάμερα βάθους.

 

IMG-20210404-121237-01.jpg

 

Και τέλος με την μέτρια κάμερα ultra wide

Εκπληκτική η φώτο με bokeh στον αρχαιολογικό χώρο. Δεν νομίζω ότι έχεις Samsung αισθητήρα.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φέρει icosell αισθητήρα δηλαδή , της sammy .
Όχι λογικά. Isocell είναι δύο /τρεις πολύ συγκεκριμένες σειρές αισθητήρων. Οι μικρότεροι αισθητήρες της δεν είναι σε αυτή την οικογένεια. (gn2, hmx κλπ κλπ)

 

Αν θυμάμαι σωστά.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

LG G8s η μια επεξεργασμένη και η άλλη όχι

 

2021-04-10_12-14-55 by makis panagiotidis, on Flickr[/img]

Link to comment
Share on other sites

IMG-20200730-115119-01.jpg

 

 

Μύρισε καλοκαίρι!!!

 

 

e12a5e9a90afdc55789cc4bc41dd6b88.jpg

 

Τις φωτογραφίες του φίλου δεν μου τις εμφανίζει γιατί;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

IMG-20210410-183831-2.jpg

 

Σημερινή χωρίς επεξεργασία.

 

 

Τέλειο κάδρο από λιπάσματα!

 

2c583f6efca455275c9e7fe7f7da8c3b.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο τοπίο με το φαράγγι!Τοποθεσία;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο τοπίο με το φαράγγι!Τοποθεσία;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Είναι στην Καστοριά. Δυστυχώς κάνανε έργα και δεν μπορέσαμε να κατέβουμε από το μονοπάτι κάτω. Ο καταρράκτης έχει ύψος 60-80 m.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...