Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου εχει κανει εντυπωση που προτεινουν to pc να μενει σε κατ.αδρανοποιησης και οχι τερματισμος λειτ. ακομα και αν κανουμε μερες να τον ανοιξουμε γιατι,αν τον ανοιγεις 1 φορα τη μερα χρειαζεται αδρανοποιηση??

φαντάζομαι να μιλάς για τα vista.

 

που είναι το περίεργο. δες στο help την ορολογία του sleep, shutdown, hibernate και θα καταλάβεις γιατί το shutdown είναι το πλέον άχρηστο πράγμα.

 

κλείνεις το πισί μόνο όταν κάνεις restart (updates, new hardware, apps etc).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το περιεργο φιλε μου ειναι οτι λεει για ελαχιστη καταναλωση μπαταριας αλλα εγω οταν το εκλεισα (αδρανοποιηση) το βραδυ το μεσημερι που το ανοιξα η μπαταρια απο 82% ηταν στο 69% !! Αν το αφηνω χωρις μπαταρια πανω ειναι λυση?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάποιο λάθος θα κάμεις. η αδρανοποίηση δεν καταναλώνει καθόλου ενέργεια. μήπως το έβαλες σε sleep (ή hybrid sleep)?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια εχω δοκιαμσει τα Τοσιμπα και ειναι τα πιο αξιοπιστα μηχανηματα που εχω δουλεψει, ανωτερη ποιοητα κατασκευης και αντοχη στο χρονο. ΑΚομα και σημερα δουλευει το πρωτο μου φορητο απο το 1999.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ώρα να ζητήσω και εγώ μια βοήθεια... Έχω στα υπόψιν να πάρω ένα λαπτοπάκι με την επιχορήγηση του destinpsifiaka μιας και δικαιούμαι. Έχω καταλήξει στα εξής 3 μοντελάκια... Κλικ στο καθένα και ανοίγουν τα χαρακτηριστικά του.

 

1. FUJITSU-SIEMENS AMILO PA1538PA

 

2.ACER TRAVELMATE 4200AWLMI

 

3.ACER ASPIRE 5612ZWLMI

 

Το θέμα είναι ότι το fujitsu απ ότι είδα έχει Amd Sempron, και επειδή δεν έχω ιδέα από τέτοιο επεξεργαστή ξέρει κανείς τι περισσότερο λιγότερο μπορεί να έχει από τα άλλα 2? Σαν επιδόσεις αν το πάρουμε από τιμή θα είναι το ίδιο με έναν Celeron?

 

Και επιπλέον, οι βασικές διαφορές είναι μνήμη, που μπορώ να προσθέσω βέβαια αργότερα, γραφικά που μάλλον ο fujitsu έχει καλύτερα από τους άλλους 2 και επεξεργαστής, όπου θα μου πείτε εσείς ποιό έχει τον καλύτερο.

 

Ποιον προτείνετε από τους 3 παραπάνω????

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να καταλήξεις αλλού.

 

κανόνας πρώτος:

 

1. μείνε μακριά από acer

2. αν μπορείς πάρε laptop με επεξεργαστή intel core 2 duo.

3. δε μάρκες όπως toshiba, lenovo, hp με τη δεύτερη να είναι την πιο value4money.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ap auta ta tria to pio axiopisto einai to fujitsu siemens !!:) alla sumfono apoluta me ton Alexkass kalutera na doseis kapoia lefta parapano an mporeis kai na pareis ena me core 2 duo epexergasth :)
Link to comment
Share on other sites

ειδικά σε 1 μήνα από τώρα που θα έχουν έρθει και τα πρώτα santa rosa είναι "κοροϊδία" να έχεις τόσο Low-end cpu.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ειδικά σε 1 μήνα από τώρα που θα έχουν έρθει και τα πρώτα santa rosa είναι "κοροϊδία" να έχεις τόσο Low-end cpu.

 

Κοίτα όταν έχεις μια επιχορήγηση που πρέπει να την χρησιμοποιήσεις πριν το τέλος του μήνα, και όταν δεν είσαι κ από εκείνους τους λεφτάδες που παίρνουν ότι θέλουν πρέπει να ανγακαστηκά να βολευτείς με ότι μπορείς. Έδωσα 3 κομμάτια και ζητώ μια βοήθεια για να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά που μπορώ να πάρω. ΔΕΝ με ενδιαφέρουν αυτά που έχετε εσείς ούτε τα low end ούτε ποια θα βγούν. Έδωσα 3 μοντέλα... Αν θέλετε να βοηθήσετε πείτε μου τι να διαλέξω από αυτά τα 3 και μην με μπερδεύετε περισσότερο

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όταν έχεις μια επιχορήγηση που πρέπει να την χρησιμοποιήσεις πριν το τέλος του μήνα, και όταν δεν είσαι κ από εκείνους τους λεφτάδες που παίρνουν ότι θέλουν πρέπει να ανγακαστηκά να βολευτείς με ότι μπορείς. Έδωσα 3 κομμάτια και ζητώ μια βοήθεια για να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά που μπορώ να πάρω. ΔΕΝ με ενδιαφέρουν αυτά που έχετε εσείς ούτε τα low end ούτε ποια θα βγούν. Έδωσα 3 μοντέλα... Αν θέλετε να βοηθήσετε πείτε μου τι να διαλέξω από αυτά τα 3 και μην με μπερδεύετε περισσότερο

 

νομίζω σε συμφέρει το ACER ASPIRE 5612ZWLMI

Link to comment
Share on other sites

νομίζω σε συμφέρει το ACER ASPIRE 5612ZWLMI

 

+1, αν και οπαδός της Fujitsu. Είναι το πιο ολοκληρωμένο από τα τρία.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

τελικα φιλοι το σφυριγμα που ακουγεται απο την δεξια μερια του laptop (6356)δυστυχως ειναι κοινο προβλημα σε ολη τη σειρα 6000!!το εψαξα και βρηκα σε ξενο forum οτι ειναι μαζικο το προβλημα ..οποιος αντεχει ας διαβασει..:(

h**p://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=85477

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

ti akrivos einai ta santa rosa !!:) dose details !!:) kanena link !! :) thnks

 

Το ανεπίσημο όνομα της επόμενης πλατφόρμας Centrino: δες κάποιες πληροφορίες εδώ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

asxeto αλλα απο εξυπηρεςτηση το eshop του πλαισιου χαλια...ειχα παραγγελει φορητο κ δεν ηρθε ποτε παραμονο ενα email το οποιο ελεγε οτι δεν ειναι διαθεσιμο το προιον ασχετα αν οταν το παηγγειλα ελεγε 2 μερες αναμονη κ μαλιστα επρεπε να επικοινωνισω εγω μαζι τους...

 

 

lol!!!! Μα τι ήθελες να πάρεις κατι που δεν υπάρχει? Ου καν λάβεις παρα του μη έχοντος....!!! Η εξυπηρέτηση τους αυτή ειναι. Να σου στείλουν εμαιλ να σε ενημερώσουν οτι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει το προιόν, οποτε θα πρεπει να περιμένεις. Δυστυχώς τα καταστήματα δεν έχουν μάθει να "γεννάνε" υπολογιστές!!!! Τώρα το γιατι έλεγε οτι έχει διαθέσιμα κομμάτια ειναι άλλο θεμα. Ισως πραγματικα να είχε και σε 1 ώρα να τα είχαν πάρει άλλοι. Τι θέλεις online ενημέρωση για το τί υπάρχει στις αποθήκες του καταστήματος? Ούτε γκόλ να έμπαινε!!! λολολολ

Link to comment
Share on other sites

Φεύγει ο αδερφός μου για σπουδές τον Σεπτέμβρη και ψάχνει ένα laptop που θα του πάει 4-5 χρόνια. Μέχρι τώρα είδαμε το Toshiba P100-106. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό το μοντέλο, και ποια άλλα laptops προτείνετε σε αυτά τα specs.

 

Thx!

 

Θα ήθελα ακόμη λίγες απόψεις plz :)

 

Edit: Κάποιος φίλος μου επιμένει το processor να 'ναι 64bit. Οι γνώμες σας πάνω σ' αυτό; Πραγματικά χρειάζεται το 64bit;

Link to comment
Share on other sites

exei ena para polu kalo epexergasth kai mia arketa kalh karta grafikon !!:) alla ligo akrivo den einai gi auta pou exei? h ram tou einai mono 1024 !! ki auto to mnotelo einai polu kalo http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975850&product=951366&tab=specs !!

tora me tis egguhseis re paidia ti ginetai ? pios mporei na mou exhghsh? an paro ego ena laptop ap edo pos mporo na exo kia egguhsh sto exoteriko?

Link to comment
Share on other sites

Edit: Κάποιος φίλος μου επιμένει το processor να 'ναι 64bit. Οι γνώμες σας πάνω σ' αυτό; Πραγματικά χρειάζεται το 64bit;
Οι περισσότεροι νέοι επεξεργαστές σε καλύπτουν σε αυτό το θέμα. Π.χ. όλοι οι Core 2 Duo.

tora me tis egguhseis re paidia ti ginetai ? pios mporei na mou exhghsh? an paro ego ena laptop ap edo pos mporo na exo kia egguhsh sto exoteriko?
Αυτό μπορείς να το μάθεις από τον κατασκευαστή. Η Toshiba ας πούμε, έχει πανευρωπαϊκή εγγύηση (ή τουλάχιστον είχε όταν είχα ασχοληθεί), η Dell έχει παγκόσμια (όπου υπάρχει Dell, όπως λένε) κλπ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια για πειτε γνωμη γι αυτο?http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_50&products_id=5950

η αυτο.http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4&products_id=6453

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

kata thn gnomh mou to toshiba einai anotero !!:) vevaia kostizei kai 400 euro parapano !!:) auto pou me xalaei ston toshiba einai h karta grafikon tou 1!:) me tosa lefta mporeis na pareis kai ton hp dv9393ea pou einai para polu dunato notebook !!:)
Link to comment
Share on other sites

kata thn gnomh mou to toshiba einai anotero !!:) vevaia kostizei kai 400 euro parapano !!:) auto pou me xalaei ston toshiba einai h karta grafikon tou 1!:) me tosa lefta mporeis na pareis kai ton hp dv9393ea pou einai para polu dunato notebook !!:)

 

φιλε μου τωρα βλεπω το asus που μου ειπες,ειναι ομως καλα τα asus?επισης θελω οθονη 15,4.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αν ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες θα διαβάσεις τα καλύτερα για τα asus. δεν είναι μια εταιρία που φτιάχτηκε χτες αλλά κολοσσός που προμηθεύει με hardware αρκετά άλλα brands.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

na sas kano mia erothsh !! osoi exoun notebook me vista kai exei ensomatomenh kamera douleuei sosta? emena sto msn douleuei mia xara alla ston pinaka elegxou den mou thn vgazei kamera stous sarotes/fotografikes mhxanes!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...