Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το ψαξιμο εχω ξεχωρισει τον Toshiba Satellite A100-906 αλλα εχει πολυ μικρη αυτονομια μπαταριας. Μολις 2 ωρες κατα τον κατασκευαστη συνεπως στην πραξη θα εχει πολυ μικροτερη οταν οι αλλοι δινουν αυτονομια περιπου 3,5 ωρες.

pantos san mhxanhma einai polu kalo !! prepei na ton exoun arketa melh edo mesa !! olo kai kapoios tha sou pei kati gia thn mpataria!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

etsi einai ayta file mou!;)

 

οντως,η στρατηγικη της αγορας δυστυχως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

re paidia xtes sundethikame 4 pc meso hab kai kaname ena lan !! me ta 3 htan ok !! to 4 omos evgaze provlima eno edeixne oti eixe topikh sundesh den ekane paralavh stoixeion !! htan ena forhto acer !! lete na ftaiei h karta dikiou tou?
Link to comment
Share on other sites

Ithela na do merika epeisodia lost pou itan se format avi stin tileorasi,agorasa ena kalodio apo s-video se scart kai sinedesa ton forito me tin tileorasi, i tileorasi edeixne ta panta ektos apo to parathiro toy video pou ithela na do, eixa ixo oxi eikona, to video window itan mavro. Ola ta alla fainontan, parousiaseis power point visualisation apo media player, ta panta.Dokimasa me alla player alla tzifos(vlc,winamp, power dvd) Episis i othoni tis tileorasis den mporouse na deiksei oli tin epifaneia ergasias ekobe apo aristera kai deksia pano kai kato kai opote konousa to mouse edeixne afta pou den fainotan all ekrive ta arxika.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άλαξε την ανάλυση της οθόνης και βάλε την ανάλυση της τηλεόρασης ;)

ή να αλλαξει την αναλυση της 2ης οθονης που πιθανον να εχει στις ιδιοτητες της οθονης. νομιζω οτι κανει κι αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Ithela na do merika epeisodia lost pou itan se format avi stin tileorasi,agorasa ena kalodio apo s-video se scart kai sinedesa ton forito me tin tileorasi, i tileorasi edeixne ta panta ektos apo to parathiro toy video pou ithela na do, eixa ixo oxi eikona, to video window itan mavro. Ola ta alla fainontan, parousiaseis power point visualisation apo media player, ta panta.Dokimasa me alla player alla tzifos(vlc,winamp, power dvd)

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Το δημιουργούσε η κάρτα γραφικών της ΑΤΙ που δεν επιτρέπει την ταυτόχρονη αναπαραγωγή video σε 2 οθόνες για κάποιο λόγο.

Αν η κάρτα γραφικών σου είναι ΑΤΙ, τότε κατά πάσα πιθανοτητα φταίει αυτό.

Πρέπει να πας στα settings (δεξί κλικ στο desktop -> properties -> settings) και να ζητήσεις όταν είναι συνδεδεμένο το laptop σε δεύτερη οθόνη τα video να παίζουν σε αυτήν. (Όταν δεν είναι συνδεδεμένο εννοείται ότι τα video παίζουν κανονικά στην οθόνη του φορητού). Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς πως το κάνεις γιατί πρέπει να ανοίξω το laptop και να το συνδέσω στην τηλεόραση και είναι μεγάλη ιστορία αλλά είναι πολύ απλό.

Ελπίζω να βόηθησα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Άλαξε την ανάλυση της οθόνης και βάλε την ανάλυση της τηλεόρασης ;)

 

pos tha tin vro ayti tin analisi

 

an mporeis na me doseis instructions giati i epilogi gia proxorimenous exeis kamia dekaria tab kai den ksero ti na allakso

 

thanx anyway

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Το δημιουργούσε η κάρτα γραφικών της ΑΤΙ που δεν επιτρέπει την ταυτόχρονη αναπαραγωγή video σε 2 οθόνες για κάποιο λόγο.

Αν η κάρτα γραφικών σου είναι ΑΤΙ, τότε κατά πάσα πιθανοτητα φταίει αυτό.

Πρέπει να πας στα settings (δεξί κλικ στο desktop -> properties -> settings) και να ζητήσεις όταν είναι συνδεδεμένο το laptop σε δεύτερη οθόνη τα video να παίζουν σε αυτήν. (Όταν δεν είναι συνδεδεμένο εννοείται ότι τα video παίζουν κανονικά στην οθόνη του φορητού). Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς πως το κάνεις γιατί πρέπει να ανοίξω το laptop και να το συνδέσω στην τηλεόραση και είναι μεγάλη ιστορία αλλά είναι πολύ απλό.

Ελπίζω να βόηθησα.

an mporeis na me doseis odigies gia to pos tha ginei ayto, giati stin epilogi gia proxorimenous exei kamia dekaria tab kai den exo idea pio prepei na allaxthei.

thanx anyway

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μπεις σε επιλογή για προχωρημένους. Στα settings θα επιλέξεις από το drop down menu το "Multiple Monitors on Radeon τάδε" (sic) και θα ζητήσεις η εξωτερική οθόνη (που θα στην δείχνει στο γραφικό ως 2) να είναι το Primary monitor τσεκάροντας το σχετικό κουτάκι. Εμένα έτσι δούλεψε. Είναι πολύ απλό, προσπάθησέ το λίγο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: υπάρχει τρόπος να συνδεθείς σε ethernet με hp-compaq ενώ δεν είσαι "on ac power"?

 

ευχαριστώ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: υπάρχει τρόπος να συνδεθείς σε ethernet με hp-compaq ενώ δεν είσαι "on ac power"?

 

Φυσικά. Όλα τα φορητά σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς όλες τις λειτουργίες τους και τις συσκευές που ενσωματώνουν (π.χ. κάρτα δικτύου) όταν τα χρησιμοποιείς με τη μπαταρία. :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Όλα τα φορητά σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς όλες τις λειτουργίες τους και τις συσκευές που ενσωματώνουν (π.χ. κάρτα δικτύου) όταν τα χρησιμοποιείς με τη μπαταρία. :)

για τα acer, ibm το ήξερα λόγω χρήσης. αλλά ο compaq που πήρα το καλοκαίρι (και τώρα το παρατήρησα από τύχη) δεν εμφανίζει την κάρτα δικτύου όταν τρέχει από μπαταρίες.

 

κανένα πρόβλημα με το wifi, bt.

 

είναι πραγματικά χαζό ή υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξει?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

για τα acer, ibm το ήξερα λόγω χρήσης. αλλά ο compaq που πήρα το καλοκαίρι (και τώρα το παρατήρησα από τύχη) δεν εμφανίζει την κάρτα δικτύου όταν τρέχει από μπαταρίες.

 

κανένα πρόβλημα με το wifi, bt.

 

είναι πραγματικά χαζό ή υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξει?

 

έχω HP Compaq Nx8220(κορυφαίο μοντέλο κατά την γνώμη μου...)

Από εκεί και πέρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με χρήση σε μπαταρίες+συσκευές δικτύου(ίσα ίσα το wifi φαίνεται να έχει αυξημένη απόδοση σε λήψη σύμφωνα με το NetStumbler)

Η HP Compaq μαζί με τον υπολογιστή σου δίνει και κάποια προγράμματα διαχείρισης της μητρικής μέσα από Windows(μπορείς βέβαια να δεις κανονικά ρυθμίσεις BIOS πατώντας,τουλάχιστον στο δικό μου μηχάνημα,F2 στην εκκίνηση) Μέσω αυτών των προγραμμάτων(Cridential Manager λέγεται) κοίτα μήπως υπάρχει τέτοια ρύθμιση που αναφέρεις...:confused:

Πραγματικά δε τίθεται θέμα υπολογιστή...:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οκ. θα δω τι γίνεται και θα απαντήσω. το θεωρώ χαζό πάντως να έχουν από default αυτή την επιλογή.

 

ειδικά στην σειρά tc που είνια 100% Mobile.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, να κανω μια ερωτηση. Σκεφτομαι να αγορασω ενα laptop Toshiba.

 

Οσον αφορα το λειτουργικο λενε οτι ειναι προεγκατεστημενο.

 

Στη συσκευασια σου δινουν και CD των XP ή όχι?

 

Αν όχι, σε περιπτωση που κανεις format τι γινεται?

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον LG S1 με τον οποίο αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :

 

Τον έχω συνδέσει με μία τηλεόραση με καλώδιο s-video που τελειώνει σε αντάπτορα που μετατρέπει το s-video σε scart. Από εικόνα όλα καλα, αλλά δεν είχα ήχο.

Μετά από μερικές μέρες, τον συνέδεσα και με μία άλλη τηλεόραση (η οποία είχε υποδοχή s-video) χωρίς τον αντάπτορα και εξακολουθούσα να μην έχω ήχο..:blink:

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα; :)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, να κανω μια ερωτηση. Σκεφτομαι να αγορασω ενα laptop Toshiba.

 

Οσον αφορα το λειτουργικο λενε οτι ειναι προεγκατεστημενο.

 

Στη συσκευασια σου δινουν και CD των XP ή όχι?

 

Αν όχι, σε περιπτωση που κανεις format τι γινεται?

 

Ευχαριστω πολυ!

στη συσκευασια σου δινουν ενα dvd με ενα image του σκληρου οπως οταν τον παιρνεις. το περνας δηλαδη και ειναι παλι σαν καινουργιος. σε partition του σκληρου ωστοσο υπαρχουν ολοι οι drivers τους οποιους καλο ειναι να τους γραψεις και ετσι περνας τα ΧΡ που θες και τους drivers και εισαι παλι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον LG S1 με τον οποίο αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :

 

Τον έχω συνδέσει με μία τηλεόραση με καλώδιο s-video που τελειώνει σε αντάπτορα που μετατρέπει το s-video σε scart. Από εικόνα όλα καλα, αλλά δεν είχα ήχο.

Μετά από μερικές μέρες, τον συνέδεσα και με μία άλλη τηλεόραση (η οποία είχε υποδοχή s-video) χωρίς τον αντάπτορα και εξακολουθούσα να μην έχω ήχο..:blink:

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα; :)

 

To καλώδιο s-video, μεταφέρει μόνο εικόνα.

Για ήχο πρέπει να συνδέσεις καλώδιο στην έξοδο ακουστικών του laptop που θα καταλήγει σε 2 βύσματα (μαύρο-κόκκινο) στην TV.

Link to comment
Share on other sites

στη συσκευασια σου δινουν ενα dvd με ενα image του σκληρου οπως οταν τον παιρνεις. το περνας δηλαδη και ειναι παλι σαν καινουργιος. σε partition του σκληρου ωστοσο υπαρχουν ολοι οι drivers τους οποιους καλο ειναι να τους γραψεις και ετσι περνας τα ΧΡ που θες και τους drivers και εισαι παλι οκ :)

λογικά θα υπάρχει ένα φάκελος στο root /Ι386 που έχει τα αρχεία του cd των xp που φοράει το λαπτοπ. τώρα για τους drivers, τα compaq (swsetup) τους έχουν σε ξεχωριστό φάκελο. κάτι αντίστοιχο πρέπει να συμβαίνει και εδώ.

 

έχω HP Compaq Nx8220(κορυφαίο μοντέλο κατά την γνώμη μου...)

Από εκεί και πέρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με χρήση σε μπαταρίες+συσκευές δικτύου(ίσα ίσα το wifi φαίνεται να έχει αυξημένη απόδοση σε λήψη σύμφωνα με το NetStumbler)

Η HP Compaq μαζί με τον υπολογιστή σου δίνει και κάποια προγράμματα διαχείρισης της μητρικής μέσα από Windows(μπορείς βέβαια να δεις κανονικά ρυθμίσεις BIOS πατώντας,τουλάχιστον στο δικό μου μηχάνημα,F2 στην εκκίνηση) Μέσω αυτών των προγραμμάτων(Cridential Manager λέγεται) κοίτα μήπως υπάρχει τέτοια ρύθμιση που αναφέρεις...:confused:

Πραγματικά δε τίθεται θέμα υπολογιστή...:worry:

είχες απόλυτο δίκαιο: credential manager-> bios config -> lan energy saving.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν..ο πατέρας μου χρειάζεται για την δουλειά του ( εφημερίδα ) ένα λαπτοπ..δίνει μέχρι 900€ και θέλει..

οπωσδήποτε : wifi -ασύρματο ίντερνετ

και υποδοχή για κάρτες φωτογραφικών μηχανών ..κοινώς card reader..

θα λειτουργεί κυρίως το office (για να γράφει) το οποίο δεν νομίζω να απαιτεί και πολλές δυνατότητες..

 

του άρεσε αυτο πάντως..

από θέμα αξιοπιστίας της εταιρείας κτλ?

οποιαδήποτε γνώμη η πρόταση δεκτή!

 

ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 17 ίντσες;

Αν κατάλαβα καλά, 13-14 ίντσες θα είναι ότι πρέπει για την δουλειά που το χρειάζεται!

Εξάλλου δεν υπάρχει υπολογιστής που να μην έχει card reader και wi-fi πλέον και το office δεν χρειάζεται ιδιαίτερες απαιτήσεις για να τρέξει ;)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω..αυτο του κανε εντυπωση..τι να σου πω..:p

και μου πε οτι ειναι καινουργιο μοντελο..

βασικα..εβγαλε αρκετες εκτυπωσεις απο διαφορες μαρκες κτλ..

http://www.shop21.gr//product/product.computers.asp?pfid=25300&prid=25792

http://www.megamarket.gr/hewlettpackardpaviliondv6144earr397ea-p-41618.html?sort=2a&inc_subcat=1&keywords=hewlett%20packard%20pavilion

http://www.megamarket.gr/fujitsusiemensamilopi1536t22501024120gb154-p-40661.html?page=2&sort=2a&inc_subcat=1&keywords=fujitsu

 

απο θεμα υποστηριξης κτλ?

 

κοιταω να ταιριαζει και για μενα..γιατι σιγα..ποσο θα το χρησιμοποιησει :p

γι αυτο προσεξτε και καρτα γραφικων..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...