Jump to content

Πως να μπλοκάρετε τις διαφημίσεις χωρίς Root.


saxon_747
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από ένα τρίμηνο και ψάχνοντας όλες τις εφαρμογές αυτού του είδους έχω τα εξής.

 

Όλες πάνω κάτω κάνουν την δουλειά τους μια χαρά με καλύτερη την adclear που είχα βολευτεί αλλά.... Σαν την adguard δεν είναι καμιά μόλις την πλήρωσα πάλι για άλλον ένα χρόνο και αμέσως κάνει την διαφορά σε ταχύτητα και δεν έχει περάσει τίποτα πουθενά.

 

ΝΑ μου πεις είναι κοντά 9€ για ένα χρόνο ε οκ για όποιων θέλει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 941
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από ένα τρίμηνο και ψάχνοντας όλες τις εφαρμογές αυτού του είδους έχω τα εξής.

 

Όλες πάνω κάτω κάνουν την δουλειά τους μια χαρά με καλύτερη την adclear που είχα βολευτεί αλλά.... Σαν την adguard δεν είναι καμιά μόλις την πλήρωσα πάλι για άλλον ένα χρόνο και αμέσως κάνει την διαφορά σε ταχύτητα και δεν έχει περάσει τίποτα πουθενά.

 

ΝΑ μου πεις είναι κοντά 9€ για ένα χρόνο ε οκ για όποιων θέλει....

 

Θα συμφωνησω, χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο το dns66 και τελευταια μονο στον browser κοβει τις διαφημισεις. Το adguard ηταν το πιο αποτελεσματικο απο οσα εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω, χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο το dns66 και τελευταια μονο στον browser κοβει τις διαφημισεις. Το adguard ηταν το πιο αποτελεσματικο απο οσα εχω δοκιμασει.

Και μετά από 4 μήνες που δεν την είχα, έχει βελτιωθεί πολύ και σε ταχύτητα.

Το κινητό έχει μια σπιρτάδα που την είχα ξεχάσει (Huawei Mate 9).

Αν θες να συνεχίσεις πάντως με free γνώμη μου είναι ότι το καλύτερο ήταν το adclear.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι και το Adguard έχει ένα σχετικό πρόβλημα με την εναλλαγή από wifi σε data.

Δεν έχω μπει ακόμα στη διαδικασία να το τσεκάρω ενδελεχώς, αλλά νομίζω ότι όταν έχω wifi δουλεύει μια χαρά ενώ σε data (4G) δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό.

Αν το χρησιμοποιεί και κάποιος άλλος, ας πει αν έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο...

Αυτό που έχω τσεκάρει άπειρες φορές με το Adguard, είναι ότι σε data καταναλώνει τόνους μπαταρίας, ενώ σε Wi-Fi "δεν φαίνεται".

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω τσεκάρει άπειρες φορές με το Adguard, είναι ότι σε data καταναλώνει τόνους μπαταρίας, ενώ σε Wi-Fi "δεν φαίνεται".

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πως το έχεις τσεκάρει βάση των νούμερων και τον στοιχείων στις πληροφορίες μπαταρίας η έτσι εμπειρικά ;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω, χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο το dns66 και τελευταια μονο στον browser κοβει τις διαφημισεις. Το adguard ηταν το πιο αποτελεσματικο απο οσα εχω δοκιμασει.

Αν και δεν την έχω δοκιμάσει, από όσα είχα διαβάσει νομίζω ότι η εφαρμογή είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο, οπότε αναμενόμενα και τα όποια προβλήματα.

Και μετά από 4 μήνες που δεν την είχα, έχει βελτιωθεί πολύ και σε ταχύτητα.

Το κινητό έχει μια σπιρτάδα που την είχα ξεχάσει (Huawei Mate 9).

Αν θες να συνεχίσεις πάντως με free γνώμη μου είναι ότι το καλύτερο ήταν το adclear.

Αν παρατήρησες κάτι τέτοιο τότε αυτό οφείλεται στην συγκεκριμένη εφαρμογή που χρησιμοποιούσες γιατί δεν δικαιολογείται adblocker να επηρεάζει την γενική απόδοση του κινητού. Το vpn ίσως επηρεάζει την απόδοση σε κινητά με αδύναμα specs και ειδικότερα επεξεργαστή, αλλά κάτι τέτοιο δεν δικαιολογείται σε κινητά με specs όπως το mate όπου η χρήση vpn έχει αμελητέα επίδραση.

 

Αυτό που έχω τσεκάρει άπειρες φορές με το Adguard, είναι ότι σε data καταναλώνει τόνους μπαταρίας, ενώ σε Wi-Fi "δεν φαίνεται".

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ίδιο εχω παρατηρησει και εγώ με το netguard. Με 4g η κατανάλωση αυξάνεται σημαντικά. Αλλά ούτως ή άλλως με χρήση 4g η μπαταρία γενικά επιβαρύνεται πολύ περισσότερο οπότε δεν ξέρω αν αυτό είναι πλασματικό όσον αφορά την κατανάλωση από την εφαρμογή.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

 

Αν παρατήρησες κάτι τέτοιο τότε αυτό οφείλεται στην συγκεκριμένη εφαρμογή που χρησιμοποιούσες γιατί δεν δικαιολογείται adblocker να επηρεάζει την γενική απόδοση του κινητού. Το vpn ίσως επηρεάζει την απόδοση σε κινητά με αδύναμα specs και ειδικότερα επεξεργαστή, αλλά κάτι τέτοιο δεν δικαιολογείται σε κινητά με specs όπως το mate όπου η χρήση vpn έχει αμελητέα επίδραση.

 

 

 

Το ίδιο εχω παρατηρησει και εγώ με το netguard. Με 4g η κατανάλωση αυξάνεται σημαντικά. Αλλά ούτως ή άλλως με χρήση 4g η μπαταρία γενικά επιβαρύνεται πολύ περισσότερο οπότε δεν ξέρω αν αυτό είναι πλασματικό όσον αφορά την κατανάλωση από την εφαρμογή.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Δεν έχεις άδικο με δεδομένο ότι όταν δούλευα την blockthis δεν είχα θέματα ενώ με τo adclear είχα μια μικρή καθυστέρηση στο browsing. Τώρα βέβαια με το Adguard όλα σφαίρα και ρολόι.

 

Για την μπαταρία ότι δοκιμές έχω κάνει η περισσότερη κατανάλωση είναι αμελητέα ως ανύπαρκτη. Βέβαια ίσως για τον λόγο ότι έχω πολύ δυνατή μπαταρία δεν ξέρω αλλά σίγουρα πρέπει να μην βλέπεις στις πληροφορίες αν υπάρχει κατανάλωση γιατί είναι ψεύτικο αυτό που δείχνει για τις συγκεκριμένες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια έχω παρατηρήσει με το AdGuard.

Eνώ φαίνεται να κάνει την καλύτερη δουλειά απ' όσες εφαρμογές αυτού του τύπου έχω χρησιμοποιήσει (NetGuard για πολύ καιρό και στο κινητό αλλά και στο tablet μέχρι και σήμερα, DNS66 τώρα τελευταία), δείχνει να καταναλώνει την περισσότερη μπαταρία απ' όλες.

 

Ακόμη και αν αγνοήσω το ότι φιγουράρει στην 1η θέση της λίστας με τις πιο ενεργοβόρες εφαρμογές (με ποσοστό 15-20% τις περισσότερες φορές), ακόμη και αν οι δημιουργοί λένε να μη δίνουμε σημασία στα battery stats, η εφαρμογή για το ίδιο διάστημα και την ίδια χρήση ΣΙΓΟΥΡΑ τρώει ~10-15% σε σχέση με αυτές που ανέφερα νωρίτερα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια έχω παρατηρήσει με το AdGuard.

Eνώ φαίνεται να κάνει την καλύτερη δουλειά απ' όσες εφαρμογές αυτού του τύπου έχω χρησιμοποιήσει (NetGuard για πολύ καιρό και στο κινητό αλλά και στο tablet μέχρι και σήμερα, DNS66 τώρα τελευταία), δείχνει να καταναλώνει την περισσότερη μπαταρία απ' όλες.

 

Ακόμη και αν αγνοήσω το ότι φιγουράρει στην 1η θέση της λίστας με τις πιο ενεργοβόρες εφαρμογές (με ποσοστό 15-20% τις περισσότερες φορές), ακόμη και αν οι δημιουργοί λένε να μη δίνουμε σημασία στα battery stats, η εφαρμογή για το ίδιο διάστημα και την ίδια χρήση ΣΙΓΟΥΡΑ τρώει ~10-15% σε σχέση με αυτές που ανέφερα νωρίτερα.

Στην δική μου χρήση και συσκευή δεν βλέπω καμία διαφορά στην κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα των χρηστών Android, είναι οι διαφημίσεις.

Η λύση είναι το μπλοκάρισμα διαφημίσεων μέσω DNS, το οποίο μπλοκάρει όλες τις διαφημίσεις απο browsers & εφαρμογές.

 

To μόνο που χρειάζεται είναι η εφαρμογή DNS Changer και τα κατάλληλα DNS.

 

Εγω χρησιμοποιώ τους DNS Servers του Adguard τα οποία είναι:

 

Default

Use these servers to block ads, trackers and phishing websites

176.103.130.130

176.103.130.131

 

Family Protection

"Default" + blocking adult websites + safe search

176.103.130.132

176.103.130.134

 

Η διαδικασία είναι πολύ απλή: Απλα ανοίγετε την εφαρμογή "DNS Changer", επιλέγετε "Custom DNS" και συμπληρώνετε τα παραπάνω DNS. Τέλος, πατάτε "START" και η εφαρμογή τρέχει στο background.

Δουλεύει καλά? Το έβαλα και τεστάρω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ότι δουλεύει δουλεύει. Εγώ πάντως δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές από play store με αυτόν τον τρόπο.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι δουλεύει δουλεύει. Εγώ πάντως δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές από play store με αυτόν τον τρόπο.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Έγινε,φίλος. Απλά το κλείνουμε για λίγο και το ανοίγουμε πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω. Νομίζω πως είναι πολύ καλή λύση. Στην ουσία το ενεργοποιώ μόνο με εφαρμογές όπως το terrarium, live tv κλπ που έχουν βίντεο για διαφημίσεις.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δινει το Adguard δωρεαν 1 χρονο αδεια για pc + android https://adguard.com/en/promotion.html
Αυτό πήρα και εγώ και ησύχασα. Εξαιρετική εφαρμογή.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δινει το Adguard δωρεαν 1 χρονο αδεια για pc + android https://adguard.com/en/promotion.html

Ευχαριστούμε πολύ, το τσίμπησα κι εγώ. Όντως κάνει δουλειά αλλά αυτά τα 2 μόνιμα notifications θα αποτελέσουν μάλλον και την αιτία να το βγάλω.

Το γκούγκλαρα και από ότι είδα δε μπορούμε να τα βγάλουμε γιατί το system file του Android έτσι λειτουργεί όταν υπάρχει ενεργή VPN σύνδεση.

Όλα αυτά σε S8+ και Android 7.0.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ, το τσίμπησα κι εγώ. Όντως κάνει δουλειά αλλά αυτά τα 2 μόνιμα notifications θα αποτελέσουν μάλλον και την αιτία να το βγάλω.

Το γκούγκλαρα και από ότι είδα δε μπορούμε να τα βγάλουμε γιατί το system file του Android έτσι λειτουργεί όταν υπάρχει ενεργή VPN σύνδεση.

Όλα αυτά σε S8+ και Android 7.0.

 

Το ενα μπορεις να το βγαλεις χωρις να εχεις προβλημα, το αλλο δεν σε αφηνει καν! Μετα απο τοσο καιρο χρησης vpn για adblock το εχω συνηθισει:)

Link to comment
Share on other sites

Οτι εχει καταναλωση μπαταριας αισθητη το εχω παρατηρησει και εγω ειδικα σε σχεση με το dns66 που δεν ειχε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Όσα έχω Δωκιμασει ή δεν κάνουν δουλειά η κάνουν αλλά μπαταρία φεύγει νεράκι

Μάλλον θα κάνω καρδιά πέτρα και πάω για root

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κι εσείς με Adguard υψηλή κατανάλωση;567666f15589aad52772c70437dfaa34.jpg

Η υψηλή καταναλώνουν βλέπεις είναι εικονική. Εκτός ότι το λέει και ο δημιουργός της εφαρμογής ότι ναι μεν θα το βλέπεις στην μπαταρία ότι έχει μεγάλη κατανάλωση αλλά δεν ισχύει στην πραγματικότητα. Εγώ με την χρήση που έκανα χωρίς adguard και με αυτό η διαφορά είναι ελάχιστη όπως επίσης ελάχιστη η ανύπαρκτη είναι με παρόμοιες εφαρμογές. Στην πράξη λοιπών δες την διαφορά(αν την δεις) και όχι στα νούμερα.

Αυτά είναι η γνώμη μου στον τρόπο που χειρίζομαι εγώ την συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει, τουλάχιστον στο netguard που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό, ότι μεγάλη κατανάλωση υπάρχει με 4g. Με WiFi η κατανάλωση είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Αλλά όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω Ίσως η κατανάλωση είναι πλασματική.

 

Αλλά ρε παιδιά, σκάμε τόσα χρήματα για συσκευές. Νομίζω ότι πρέπει να τις χρησιμοποιούμε και να εκμεταλλευόμαστε τις δυνατότητες στο έπακρο και να χρησιμοποιούμε τις εφαρμογές χωρίς να σκεφτόμαστε την κατανάλωση και αν θα έχουμε μισή η μια ώρα παραπάνω διάρκεια μπαταρίας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η υψηλή καταναλώνουν βλέπεις είναι εικονική. Εκτός ότι το λέει και ο δημιουργός της εφαρμογής ότι ναι μεν θα το βλέπεις στην μπαταρία ότι έχει μεγάλη κατανάλωση αλλά δεν ισχύει στην πραγματικότητα. Εγώ με την χρήση που έκανα χωρίς adguard και με αυτό η διαφορά είναι ελάχιστη όπως επίσης ελάχιστη η ανύπαρκτη είναι με παρόμοιες εφαρμογές. Στην πράξη λοιπών δες την διαφορά(αν την δεις) και όχι στα νούμερα.

Αυτά είναι η γνώμη μου στον τρόπο που χειρίζομαι εγώ την συσκευή μου.

Δεν έχεις δίκαιο ή έστω δίκαιο είναι κάπου στην μεση

Επειδή κάθε σκ πάω παραλία

Με το Mate 9 βγάζω περίπου 4 ώρες sot (φως 100% Bluetooth με ακουστικά και μουσική) 4g μια γραμμή

Με αυτό όσες φορές και να Δωκιμασα ισα ισα βγάζω 2.5 ώρες sot και βράζει(και το συγκεκριμένο κινιτο δεν ανεβάζει θερμοκρασία ακόμη και με gaming)

Με wifi δεν βλέπω διαφορά μεγάλη έως και καθόλου λόγο τεράστιας μπαταρίας αλλά με 4g και χαμηλό σήμα μπαμ κάνει ειδικά αν κάθε φορά κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα το παρατιριεις

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω γράψει σε παλιότερο post, πριν 2-3 βδομάδες.

Με όλες αυτές τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ απ' όταν έκανα το Oneplus 3 μου 'μαμά', βλέπω να κατεβαίνει η μπαταρία μου πολύ πιο εύκολα απ' όταν δεν έχω εγκατεστημένη κάποια, ή την έχω απενεργοποιημένη (όλα αυτά για χρήση με data, και όχι με Wi-Fi).

Ίσως όντως το νούμερο στην λίστα με τις εφαρμογές που καταναλώνουν την μπαταρία να μην είναι σωστό/αντιπροσωπευτικό του draining, αλλά είναι υπαρκτό.

 

Δυστυχώς η μόνη λύση είναι root και Adaway.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω γράψει σε παλιότερο post, πριν 2-3 βδομάδες.

Με όλες αυτές τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ απ' όταν έκανα το Oneplus 3 μου 'μαμά', βλέπω να κατεβαίνει η μπαταρία μου πολύ πιο εύκολα απ' όταν δεν έχω εγκατεστημένη κάποια, ή την έχω απενεργοποιημένη (όλα αυτά για χρήση με data, και όχι με Wi-Fi).

Ίσως όντως το νούμερο στην λίστα με τις εφαρμογές που καταναλώνουν την μπαταρία να μην είναι σωστό/αντιπροσωπευτικό του draining, αλλά είναι υπαρκτό.

 

Δυστυχώς η μόνη λύση είναι root και Adaway.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Το adaway δυστυχώς ή ευτυχώς είναι η καλύτερη επιλογη εκεί έξω. Ότι άλλο κυκλοφορεί εντός και εκτός playstore είναι ημίμετρο η πρέπει να το χρησιμοποιείς με συγκεκριμένους browsers. Συν ότι δεν φαίνεται ποτέ στα στατιστικά κατανάλωσης της μπαταρίας. Όλα τ' αλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

 

Όσο για το root δε βλέπω τον λόγο να μην κάνει καποιος. Είναι αρκετά χρήσιμο για πολλές διεργασίες και ο μόνος λόγος να μην κάνεις root είναι αν είσαι κάτοχος συσκευής που δεν στο επιτρέπει και χάνεις την εγγύηση. Οι υπόλοιποι που μπορούμε χαιρόμαστε τα προνόμια του :p

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...