Jump to content

Παρτιτούρες με νότες


Guest35
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά ??

Στο www.kithara.vu, έχει πολλά ελληνικά, αλλά έχει μόνο συγχωρδίες. Εγώ παίζω βιολί, και δεν μπορώ να παίξω 3 νότες μαζί όπως στην κιθάρα, για να βγάλω συγχωρδία... (με το δοξάρι, το μέγιστο που μπορείς να παίξεις ταυτόχρονα είναι 2 και πρέπει να είναι σε διπλανή χορδή).

Αν από τη συγχωρδία, πιάσω το γράμμα, δηλαδή πχ. από την συγχωρδία Am, να πιάσω το Α και να το παίξω σαν ΛΑ, και αυτό να το κάνω με όλες τις συγχωρδιές, θα μου βγει λέτε το κομμάτι ??

Τα γράμματα νομίζω είναι:

C = ΝΤΟ

D = ΡΕ

E = ΜΙ

F = ΦΑ

G = ΣΟΛ

Α = ΛΑ

Β = ΣΙ

Θα το δοκιμάσω με κάποια τραγούδια που ξέρω, να δω αν βγένει σωστά και θα ποστάρω...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Το βιολί δεν είναι όργανο που παίζει συγχορδίες είναι όργανο που παίζει μελωδίες.Τα πλήκτρα παίζουν ταυτόχρονα και τα δύο ενώ η κιθάρα μπορούν να παίζουν και τα δύο αλλά συνήθως παίζουν μόνο το ένα.Συνεπώς εσύ θα πρέπει να παίζεις την μελωδία,αλλιώς θα ακούγεται πολύ μονότονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παρτιτουρες με νοτες (μελωδια, εισαγωγες, solo, αριστερο χερι πιανο και δεξι χερι κλπ) θα βρειτε στο www.partitoura.gr. Εχω κατεβασει ως τωρα το Παρτυ και τον Κεμαλ!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλό το site αλλά ψιλοδύσκολη η εκτέλεση. θές 3 χερια ή κάποιον να τραγουδάει και κάποιον να παιζει με τα2 χερια στο πιάνο! Ακόμα και στις παρτιτούρες είμαστε τελικά ακριβή χώρα, 5 ευρώ και οι ξένες κάτω από 4. έχω αγοράσει απο ΄ξένα site μερικές αλλά μου έπεσαν "βαριές".

Ωραίες είναι κάτι που βρήκα στη σελ. του υπουργείου παιδείας "Μουσικό Ανθολόγιο" το λένε αλλά είναι αρχαίες! Επίσης πέτυχα ένα άλλο ελληνικό που πουλούσε φθηνότερα αλλά εκεί που χάζευα σταμάτησαν όλα και έγραψε υπο κατασκευή. Τι να πώ μάλλον πρέπει να βελτιώσουμε το αυτάκι μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά άνοιξε ένα νέο site με Ελληνικές προς το παρών παρτιτούρες και μάλιστα δωρεάν τώρα στην αρχή για γνωριμία σε κάθε νέο μέλος του αλλά δεν ξέρω αν κάνει να το γράψω!!! Εγώ διάλεξα μια δωρεάν παρτιτούρα και μετά 3.85ε η κάθε μία. Παίζουν και άλλες προσφορές αλλά...
Link to comment
Share on other sites

catmusic αν θες να προσθέσεις το λινκ μπορείς να το κάνεις στην ενότητα mylinks

thanks...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
catmusic αν θες να προσθέσεις το λινκ μπορείς να το κάνεις στην ενότητα mylinks

thanks...:)

 

κατι δεν έκανα καλά γιατί το link δεν το βλέπω πουθενά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

catmusic την επόμενη φορά που θα σπαμάρεις το φόρουμ θα σου απαγορευτεί η είσοδος σε αυτό...

συνεχίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ψάχνω την πρωτότυπη όχι τη σημερινή διασκευή από την παρτιτούρα είσαι εσυ ο άνθρωπός μου. Αυτό που παίζει στο Νησί. Τη σημερινή τη βρήκα αλλά δεν έχει σχέση με το πρωτότυπο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά συγγνώμη που αναστένω το θέμα πάλι! Έχετε καθόλου άλλα νέα με σελίδες;

Ένας φίλος μου έχει συστήσει και το mousourgos.gr φένεται να είναι καινούριο όμως, αλλά το φοβερό είναι πως έχει και παρτιτούρες πχ http://mousourgos.gr/songs/3207-Μου-πες-θα-φύγω

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ψάχνω την πρωτότυπη όχι τη σημερινή διασκευή από την παρτιτούρα είσαι εσυ ο άνθρωπός μου. Αυτό που παίζει στο Νησί. Τη σημερινή τη βρήκα αλλά δεν έχει σχέση με το πρωτότυπο!

catmusic δεν ξερω για το πρωτότυπο αλλα τη διασκευη που τη βρηκες;

Link to comment
Share on other sites

catmusic δεν ξερω για το πρωτότυπο αλλα τη διασκευη που τη βρηκες;

googlαρέτο κάτι θα βρείς! Σου έστειλα και μνμα για τη διεύθυνση που το βρήκα

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 months later...
μπειτε εδω ...

 

Ακορντα συνχωρδιες

Καλό, δε λέω , αλλά θα προτιμούσα κάτι με πεντάγραμμο! Έχω βρει 3 αλλά είναι με πληρωμή. Από δωρεάν υπάρχει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...