Jump to content

Lenovo K6 Note


GiannisMetal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διόρθωση: το bug με τον messenger εξαφανίστηκε ως δια μαγείας. Εμφανίζεται κανονικά στις ενεργες εφαρμογές. Απλά έχω παρατηρήσει ότι στο Spotify καμιά φορά επανεμφανίζεται στο notification bar η μπάρα αναπαραγωγής. Αλλά όλα αυτά μπορεί να αποτελούν bug των ίδιων των εφαρμογών και όχι του κινητού.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά γειά σας!

Τα φώτα σας παρακαλώ, ενώ μου δείχνει κανονικά τις επαφές, όταν κάνω αναζήτηση σε ένα όνομα μου βγάζει δύο επαφές για το ίδιο όνομα, η μία έχει το νούμερο του ή άλλη όχι. Τι έχω πειράξει, γιατί το κάνει τώρα τελευταία!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ενδιαφέρεται να αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό ένας φίλος μου απο το eshop, μπορεί να μου πείτε με κάρτα της WIND παίζει 4G.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ενδιαφέρεται να αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό ένας φίλος μου απο το eshop, μπορεί να μου πείτε με κάρτα της WIND παίζει 4G.

Με κάρτα της Wind (F2G) το έχω και έχω κανονικά 4G, βέβαια εξαρτάται και σε ποιό μέρος είναι, δηλαδή να έχει 4G δίκτυο η Wind.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γειά σας, εύχομαι σε όλους καλές διακοπές!

Καλό θα ήταν όσοι μπορούμε να βρισκόμαστε σε κάποια παραλία και να απολαμβανουμε τη δροσιά και τα... αξιοθέατα και όχι να ασχολούμαστε με το χαζοκινητό που έχει γίνει η προέκταση του χεριού μας!

Λοιπόν παιδιά αντιμετωπίζω πρόβλημα και ζητώ να μου πείτε τη γνώμη σας. Εδώ και αρκετές μέρες μετά από χρήστη μισής ώρας και μετά (εγώ κάνω μόνο σερφαρισμα και τίποτα άλλο) το τηλέφωνο ζεστάνεται αισθητά και το Chrome αρχίζει να σέρνεται! Έχω ελάχιστες εφαρμογές και το μόνο που τρέχει στο παρασκήνιο είναι το avast, αντιμετωπίζει άλλος το ίδιο πρόβλημα ή μήπως είναι το τηλέφωνο ελαττωματικό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το εν λόγω κινητό,αλλά θα σου πρότεινα για αρχή να σβήσεις το avast και να ξαναδοκιμάσεις αν σέρνεται το κινητό ή ζεσταίνεται χωρίς το antivirus.Κάτι μου λέει ότι φταίει το avast.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το εν λόγω κινητό,αλλά θα σου πρότεινα για αρχή να σβήσεις το avast και να ξαναδοκιμάσεις αν σέρνεται το κινητό ή ζεσταίνεται χωρίς το antivirus.Κάτι μου λέει ότι φταίει το avast.

 

καλησπερα παιδια αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει, στα εξης προβληματα που εχω μετα την αναβαθμιση σε 7.0. δεν μου δουλευει στην εισερχομενη κληση η απαντηση βαζοντας το τηλεφωνο στο αυτι. δευτερν δεν κανει διακοπη εισερχομενης κλησης, γυριζοντας το τηλεφωνο αναποδα. και τριτον στην ενημερωση συστηματος νεχως με βγαζει εκτος συνδεσης. [ η συνδεση σας απετυχε] εαν θελει καποιος ας μου απαντησει αν το προβλημα ειναι δικο μου να το παω για σερβις ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το τηλέφωνο στο αυτί δεν το ήξερα και δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ, αλλά το να το γυρνάς ανάποδα και να σταματάει το κουδούνισμα όντως δεν το κάνει μετά την αναβάθμιση. Βέβαια, δεν το είχα δοκιμάσει πριν την αναβάθμιση. Το δοκίμασα πρόσφατα, μετά την αναβάθμιση, και δεν έπιανε. Νομίζω είναι θέμα λειτουργικού και όχι συσκευής.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το τηλέφωνο στο αυτί δεν το ήξερα και δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ, αλλά το να το γυρνάς ανάποδα και να σταματάει το κουδούνισμα όντως δεν το κάνει μετά την αναβάθμιση. Βέβαια, δεν το είχα δοκιμάσει πριν την αναβάθμιση. Το δοκίμασα πρόσφατα, μετά την αναβάθμιση, και δεν έπιανε. Νομίζω είναι θέμα λειτουργικού και όχι συσκευής.

 

φιλε μου ολα ενταξει με μια επαναφορα στο πληκτρολογιο του τηλεφωνου εχει τις ρυθμισειες για αυτοματη απαντηση και για απορριψη κλησης επισης για ηχογραφηση κλησεων και για μπλοκαρισμα

Edited by moyro
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Πήγα στις ρυθμίσεις και το επέλεξα εκ νέου, μαζί με τον τερματισμό κλήσης με το πάτημα του κουμπιού τροφοδοσίας και λειτουργεί κανονικά. Επίσης, αν τυχόν κάνει κολλήματα πολλά σε εφαρμογές αναπαραγωγής και στρημαρισματος, απλά θέλει μια επανεκκίνηση.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και από μένα, έχει παρατηρήσει κανείς όταν χρησιμοποιεί το ραδιόφωνο με ακουστικά, όταν ανεβάζει την ένταση να κρασαρει το κινητό βγάζοντας μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν αποκρίνεται ή συμβαίνει μόνο σε μένα;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας!

Τα φώτα σας στον αρχάριο παρακαλώ!

Πριν το Κ6 note είχα το Samsung J5 στις εφαρμογές Outlook και messenger όταν είχα μήνυμα μου έβγαζε εικονίδιο πάνω εκεί που είναι τα εικονίδια σήματος, μπαταρίας κλπ, επίσης έβγαζε συννεφάκι στο εικονίδιο της εφαρμογής με το νούμερο των μηνυμάτων, όσο έχω σκαλίσει στο Lenovo δεν μπορώ να το κάνω να με ειδοποιεί, αν δεν ανοίξω την εφαρμογή δεν μαθαίνω αν έχω μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας, να κάνω μία ερώτηση; Το smartphone που έχουμε παίρνει 2 SIM; Στο gsmarena λέει ότι παίρνει μία κάρτα SIM ή υβριδική για διπλή κάρτα. Τι εννοεί με αυτό; Μήπως στη θέση της microSD μπορεί να πάρει τη δεύτερη κάρτα SIM;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να κάνω μία ερώτηση; Το smartphone που έχουμε παίρνει 2 SIM; Στο gsmarena λέει ότι παίρνει μία κάρτα SIM ή υβριδική για διπλή κάρτα. Τι εννοεί με αυτό; Μήπως στη θέση της microSD μπορεί να πάρει τη δεύτερη κάρτα SIM;

 

Ακριβώς αυτό. Στην έκδοση dual sim, στην ουσία παίρνει μία sim στην κανονική της θέση, και μια δεύτερη sim στη θέση της microSD, οπότε και δε μπορείς μετά να επεκτείνεις τη μνήμη με κάρτα. Σχετικό/άσχετο: δέχεται nano sim.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Επέστρεψα με ένα ακόμα κουφό πρόβλημα, μόνο που αυτή τη φορά το κοίταξα στο google και δεν είμαι η μόνη. Μετά το θεματάκι με τη φόρτιση το έστειλα πίσω στα Public απ' όπου το πήρα και όπως με ενημέρωσαν (1 μήνα αργότερα) μου άλλαξαν την μητρική πλακέτα, το usb και την μπαταρία και ήταν όλα καλα.. Έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας από τότε που το πήρα στα χέρια μου έχω κάνει και την αναβάθμιση του λογισμικού και γενικά είναι όλη μέρα στη θήκη, δεν έχει πέσει καθόλου και τα σχετικά. Τις τελευταίες δυό - τρείς μέρες όμως έχω παρατηρήσει ότι ένα σημείο στο κέντρο της οθόνης είναι σαν να μην δουλεύει καθόλου, έχει νεκρώσει, κοίταξα για καμένα pixel ή κάτι τέτοιο και απλά επιβεβαιώθηκε ο φόβος μου ότι εκείνο το συγκεκριμένο σημείο της οθόνης απλά σταμάτησε να δουλεύει.

 

Σήμερα όμως, αποφάσισε να μου κάνει τη ζωή μαύρη. Ότι και αν ανοίξω πχ. Messenger θα αρχίσει να μου ανοιγεί μηνύματα από μόνο του θα προσπαθεί να κάνει προωθήσεις άλλα μηνύματα και όλα τα ωραία.

 

Θα επανέλθει κάποια στιγμή από μόνο του ή να στείλω πάλι για service; Ιδού η απορία. Και ναι έχω σκεφτεί να το πετάξω μετά από όλα αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες δείχνει για το touch της οθόνης. Δεν ανταποκρίνεται σε συγκεκριμένο σημείο και "πατάει" εντολές και "ανοίγει" σελίδες σαν τρελό.

Το ίδιο μου έκανε το vibe x2 που είχα μετά από 1,5 χρόνο και το πρόσεχα αρκετά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω αν επανέλθει. Εγώ θα το πήγαινα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πιο προβληματικό κινητό που είχα μέχρι σήμερα, έχω ακούσει ότι βγάζει και προβλήματα στο μικρόφωνο οπότε περιμένω και αυτό να έρθει κάποια στιγμή.. αλλά ναι θα το στείλω πάλι για service το συντομότερο δυνατό..
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που να απευθυνθώ για σέρβις γιατί μάλλον θέλει αλλαγή οθόνης. Του έπεσε του πατέρα μου σε νερό έκανε μπάνιο δηλαδή κανονικά το άφησα στέγνωσε, άνοιξε τρεμοπαιζει η οθόνη ώσπου μαύρισε και δεν ανοίγει πλέον.αλλα παρόλα αυτά φορτίζει. Εικάζω πως θέλει οθόνη.

Απο λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ είδα κυμαίνεται στα 60-65€.

Έχει τύχει κάποιος άλλος να αλλάξει οθόνη;

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που να απευθυνθώ για σέρβις γιατί μάλλον θέλει αλλαγή οθόνης. Του έπεσε του πατέρα μου σε νερό έκανε μπάνιο δηλαδή κανονικά το άφησα στέγνωσε, άνοιξε τρεμοπαιζει η οθόνη ώσπου μαύρισε και δεν ανοίγει πλέον.αλλα παρόλα αυτά φορτίζει. Εικάζω πως θέλει οθόνη.

Απο λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ είδα κυμαίνεται στα 60-65€.

Έχει τύχει κάποιος άλλος να αλλάξει οθόνη;

 

Εφόσον έχει πέσει νερό η εγγύηση πάει άκυρη, τουλάχιστον εμένα μου είχαν πει αλλά δοκίμασε να το πας στο The Fixers, έχω ακούσει καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιο πολύ να το πάω να δω τι βλάβη έχει κ αν αξίζει να φτιαχτεί. Καλό το the fixers μου φαίνεται θα το τιμήσω!

Ευχαριστώ

Τελικά με πήραν τηλέφωνο από το the fixers και μου είπαν ότι θέλει οθόνη το οποίο σημαίνει τουλάχιστον 30 μέρες αναμονή και γύρω στα 100 ευρώ και δεν μπορούν ν εγγυηθουν και για πόσο καιρό θα δουλεύει μετά απροβληματιστα.

Είδα κάποιες οθόνες στο Internet με 35 και 40 ευρώ αλλά αντε Ν βρεις άκρη αν είναι γνήσιες και λοιπά.

Μάλλον θ το πουλήσω για ανταλλακτικά..

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ήρθε ένα Update 84 Mb. Λέει διορθώνει bugs και βελτιώνει τη σταθερότητα. Το έχει βάλει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν από λίγο μου έκανε κάποια αναβάθμιση συστήματος. Αυτή θα πρέπει να ήταν της Lenovo αναβάθμιση; Ήρθε σε κάποιον άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν από λίγο μου έκανε κάποια αναβάθμιση συστήματος. Αυτή θα πρέπει να ήταν της Lenovo αναβάθμιση; Ήρθε σε κάποιον άλλο;

 

χαχα σχεδόν ταυτόχρονα το γράψαμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία ένα bug τόσο στο K6 note όσο και σε ένα tablet Lenovo. Κατά καιρούς κάποιες εφαρμογές που έχω στην αρχική σελίδα, φαίνονται πιο αχνές και δεν ανοίγουν. Θα πρέπει να τις διώξω από την επιφάνεια και να τις βγάλω πάλι από το συρτάρι των εφαρμογών. Το κάνει και σε κάποιον άλλο αυτό; Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το ότι έχω τον Nova Launcher.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...