Jump to content

Lenovo K6 Note


GiannisMetal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού δεν φταίνε πρίζες/φορτιστές, η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ πριν το πας για service/αντικατάσταση, είναι να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

 

το εκανα αφου μου εβγαλε το πρόβλημα αλλα δεν αλλαξε κατι :/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κλασική Lenovo. Έβγαλε το nougat και το απέσυρε επειδή έχει πολλά bugs. Το ίδιο είχαμε πάθει και με το Tab 2 A10-70 με την lollipop

 

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πάντως το τηλέφωνο είναι πολύ smooth.

Το έχει ο πατέρας μου για δεύτερο και έχει πάνω από 300 εφαρμογές περασμένες.

Επίσης μου αρέσει πολύ η μπαταρία του , σε σχέση με το δικό μου Jiayu S3 κρατάει πάρα πολύ περισσότερο.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η αναβολή για το Nougat και οι διαρκείς καθυστερήσεις να οφείλονται στο ότι δουλεύουν ώστε τελικά να έχουμε μια bug free εκδοχή του λειτουργικού (χωρίς υπερθερμάνσεις, χωρίς κακή συνεργασία των 2 μικροφώνων κλπ), με ακόμα καλύτερη αυτονομία μπαταρίας και φυσικά εξίσου smooth με την τωρινή έκδοση.

Διαφορετικά, ας διορθώσουν εντός του Marshmallow τα bugs και ας το αφήσουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα και εγώ σήμερα το K6 Note. Μετά από τρία χρόνια που ήμουν με windows συσκευές (Lumia 640XL, Lumia 950XL), επέστρεψα στο android και επειδή ήθελα μία σχετικά οικονομική συσκευή, το συγκεκριμένο smartphone μου φάνηκε ιδανικό. Για να πω την αλήθεια, σε μία έρευνα αγοράς που έκανα, βρήκα σε σχετικά καλή τιμή το Nokia 6, αλλά ενώ προχώρησα κανονικά σε παραγγελία από γνωστό μαγαζί όπου το έδειχνε διαθέσιμο, στην πορεία με ειδοποίησαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και επειδή είχα πουλήσει ήδη το Lumia 950XL, δεν είχα τηλέφωνο, οπότε προχώρησα στην αγορά του Lenovo K6 Note. Γενικά έχω διαβάσει θετικά σχόλια, οπότε θα το δω και στην πορεία. Εμφανισιακά μου αρέσει και η μέχρι τώρα λειτουργία του μου φαίνεται βολική μιας και είναι αρκετά κοντά σε stock android.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι

Παιδιά μήπως ξέρετε πως κάνω φραγή ή εκτροπη κλήσης από τη συσκευή, ψάχνω το μενού αλλά δεν βρίσκω τη ρύθμιση. Επίσης πολλές φορές όταν κλείνω μια εφαρμογή από το πλήκτρο (σκουπάκι) όταν πατάω το πλήκτρο (τετράγωνο) την εμφανίζει σαν να μην έκλεισε, και πρέπει να την κλείσω με το x πάνω δεξιά στο παράθυρο της εφαρμογής, το κάνει σε άλλους?

Άλλο ένα σχόλιο παρόλο που σας ζάλισα, μεγάλο μειονέκτημα τα μη φωτιζόμενα πλήκτρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!

 

Απέκτησα κι εγώ το K6 Note πριν τρεις βδομάδες και η εμπειρία μου με αυτό είναι εξαιρετική για αυτά που προσφέρει σαν συσκευή.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει τόση ένταση στα ακουστικά η μουσική, λόγω Atmos, αλλά ακόμα κι όταν το απενεργοποιώ.

 

Μια ερώτηση...

Συμβαίνει και σε άλλους, όταν πάνε να ξεκλειδώσουν τη συσκευή, να μη μπορούνε να "φτιάξουν" το μοτίβο τους, για λίγα δευτερόλεπτα, ή όταν το ξεκλειδώνουν με δαχτυλικό αποτύπωμα, να μη μπορούν να κατεβάσουν αμέσως το notification centre; Διορθώθηκε το πρόβλημα, όταν μέσω των ρυθμίσεων απενεργοποίησα εφαρμογές από το να τρέχουν με το που σβήνει η οθόνη, αλλά κάποιες φορές θέλει 3-4 δεύτερα για να λειτουργήσει σωστά το μοτίβο και το notifications centre στην οθόνη, ειδικά αν παίζει κάποια εφαρμογή που στρημάρει (Spotify, Netflix, Youtube).

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι

Παιδιά μήπως ξέρετε πως κάνω φραγή ή εκτροπη κλήσης από τη συσκευή, ψάχνω το μενού αλλά δεν βρίσκω τη ρύθμιση. Επίσης πολλές φορές όταν κλείνω μια εφαρμογή από το πλήκτρο (σκουπάκι) όταν πατάω το πλήκτρο (τετράγωνο) την εμφανίζει σαν να μην έκλεισε, και πρέπει να την κλείσω με το x πάνω δεξιά στο παράθυρο της εφαρμογής, το κάνει σε άλλους?

Άλλο ένα σχόλιο παρόλο που σας ζάλισα, μεγάλο μειονέκτημα τα μη φωτιζόμενα πλήκτρα!

 

Για φραγή: Πας στις κλήσεις και έπειτα στο δεξιά μενού, που είναι σαν 3 πλακάκια παράλληλα. Εκεί επιλέγεις τον Αποκλεισμό κλήσεων και ορίζεις μαύρες λίστες και λοιπά.

Για σκουπάκι: Δες μήπως, αφού πατάς το τετράγωνο, η εφαρμογή, δίπλα από το Χ έχει ένα λουκέτο κλειδωμένο. Αν είναι κλειδωμένο, μάλλον γι'αυτό δεν κλείνει. Αν είναι κλειδωμένο, πάτα το να ξεκλειδώσει.

Τα μη φωτιζόμενα πλήκτρα δεν με πειράζουν προσωπικά, με ενοχλούν τα φωτιζόμενα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά!!!

 

Απέκτησα κι εγώ το K6 Note πριν τρεις βδομάδες και η εμπειρία μου με αυτό είναι εξαιρετική για αυτά που προσφέρει σαν συσκευή.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει τόση ένταση στα ακουστικά η μουσική, λόγω Atmos, αλλά ακόμα κι όταν το απενεργοποιώ.

 

Μια ερώτηση...

Συμβαίνει και σε άλλους, όταν πάνε να ξεκλειδώσουν τη συσκευή, να μη μπορούνε να "φτιάξουν" το μοτίβο τους, για λίγα δευτερόλεπτα, ή όταν το ξεκλειδώνουν με δαχτυλικό αποτύπωμα, να μη μπορούν να κατεβάσουν αμέσως το notification centre; Διορθώθηκε το πρόβλημα, όταν μέσω των ρυθμίσεων απενεργοποίησα εφαρμογές από το να τρέχουν με το που σβήνει η οθόνη, αλλά κάποιες φορές θέλει 3-4 δεύτερα για να λειτουργήσει σωστά το μοτίβο και το notifications centre στην οθόνη, ειδικά αν παίζει κάποια εφαρμογή που στρημάρει (Spotify, Netflix, Youtube).

 

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο (για το notification centre). Για τη μουσική, μήπως τα ακουστικά σου δεν μπορούν να αναπαράγουν δυνατά; Εγώ με razer hammerhead και mp3 ψηλού bitrate, δεν την παλεύω στο max της έντασης, είναι πολύ δυνατά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως ακόμα να δούμε το update του Nougat.

Link to comment
Share on other sites

GiannisMetal είχες δίκιο με το λουκέτο στις εφαρμογές, μήπως ξέρεις τι ακριβώς δουλειά κάνει αυτό το κλείδωμα, σε τι πράγμα κλειδώνει την εφαρμογή?
Link to comment
Share on other sites

GiannisMetal είχες δίκιο με το λουκέτο στις εφαρμογές, μήπως ξέρεις τι ακριβώς δουλειά κάνει αυτό το κλείδωμα, σε τι πράγμα κλειδώνει την εφαρμογή?

 

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείται για την περίπτωση που θες μεν να κάνεις εκκαθάριση των εφαρμογών, αλλά να μην κλείσουν όλες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω τη συγκεκριμένη συσκευή εδώ και τρεις περίπου εβδομάδες. Είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Παρατήρησα όμως εδώ και δύο ημέρες ένα «κουφό». Μου το έκανε δύο φορές μέχρι τώρα, αλλά επειδή το παίρνουν καμιά φορά και οι γιοι μου δεν ξέρω μήπως το έκαναν αυτοί. Ενώ έχω βάλει κάποιες εφαρμογές σε φακέλους, ξαφνικά οι φάκελοι έχουν εξαφανιστεί από την επιφάνεια, ή σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει ο φάκελος, αλλά δεν υπάρχουν μέσα οι εφαρμογές, ή κάποιες από αυτές που είχα βάλει. Το έχει αντιμετωπίσει αυτό κάποιος άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω τη συγκεκριμένη συσκευή εδώ και τρεις περίπου εβδομάδες. Είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Παρατήρησα όμως εδώ και δύο ημέρες ένα «κουφό». Μου το έκανε δύο φορές μέχρι τώρα, αλλά επειδή το παίρνουν καμιά φορά και οι γιοι μου δεν ξέρω μήπως το έκαναν αυτοί. Ενώ έχω βάλει κάποιες εφαρμογές σε φακέλους, ξαφνικά οι φάκελοι έχουν εξαφανιστεί από την επιφάνεια, ή σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει ο φάκελος, αλλά δεν υπάρχουν μέσα οι εφαρμογές, ή κάποιες από αυτές που είχα βάλει. Το έχει αντιμετωπίσει αυτό κάποιος άλλος;

 

Αν δεις και σε προηγούμενες απαντήσεις, το έχουμε παρατηρήσει και άλλοι. Παρατηρήθηκε μετά από ένα update που λάβαμε περίπου στα τέλη Φεβρουαρίου. Δε μπορείς δυστυχώς να κάνεις κάτι γι'αυτό. Αναμένουμε το Nougat να τα διορθώσει όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

geia paidia , na kanw mia erwthsh, kserei kaneis an yparxei dynatothta na ftiaksw me kapoion tropo fakelous sto app drawer ? stin epifaneia ergasias kserw na to kanw alla sto menu efarmogwn epsaxna,epsaxna tipota! katalava oti mallon den yparxei ayth h dynatothta (opws px sta samsung) alla mhpws apo kapoia efamogh,tipota mporw na kanw kati? (xwris na allaksaw launcher) .

a epishs egw exw to k6 to kanoniko, oxi note, alla den to eida se kapoia enothta kai eipa na parathesw edw thn erwthsh mias kai exei na kanei me to OS oxi me thn idia th syskeyh

 

epishs kserei kaneis ean tha lavei to nougat?

Edited by evita1
ξεχασα να προσθεσω κατι
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα εμφανίστηκε η ενημέρωση, αλλά θα την κάνω αύριο. εντυπώσεις;;;

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Με το nougat έχει περισσότερη ram ελεύθερη, όπως και rom

 

Ισχύει για τη ram. Για rom δεν το είδα, καλό και αυτό.

Έκανα επαναφορά εργοστασικών ρυθμίσεων πριν την αναβάθμιση αλλά και αμέσως μετά.

 

Παρατήρησα τις πρώτες μόνο ώρες ότι ο launcher και η notification bar είχαν κάποιο lag. Εφάρμοσα τη λύση του google now launcher όπως διάβασα στο ιντερνετ και δεν κόλλαγε. Χτες έβγαλα τον launcher αυτόν και δεν έχω lag. Οπότε υποθέτω ότι τις πρώτες ώρες, πριν "στρώσει" το λογισμικό, εχουμε κάποιο lag το οποίο στη συνέχεια εξαφανίζεται.

 

Αναμένουμε και νέα αναβάθμιση για να λειτουργούν όλα 100% smooth και να λυθεί επιτέλους το θέμα με το μικρόφωνο, το οποίο αν δεν κάνω λάθος δεν εχει διορθωθεί ακόμα εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!

 

Απέκτησα κι εγώ το K6 Note πριν τρεις βδομάδες και η εμπειρία μου με αυτό είναι εξαιρετική για αυτά που προσφέρει σαν συσκευή.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει τόση ένταση στα ακουστικά η μουσική, λόγω Atmos, αλλά ακόμα κι όταν το απενεργοποιώ.

 

Μια ερώτηση...

Συμβαίνει και σε άλλους, όταν πάνε να ξεκλειδώσουν τη συσκευή, να μη μπορούνε να "φτιάξουν" το μοτίβο τους, για λίγα δευτερόλεπτα, ή όταν το ξεκλειδώνουν με δαχτυλικό αποτύπωμα, να μη μπορούν να κατεβάσουν αμέσως το notification centre; Διορθώθηκε το πρόβλημα, όταν μέσω των ρυθμίσεων απενεργοποίησα εφαρμογές από το να τρέχουν με το που σβήνει η οθόνη, αλλά κάποιες φορές θέλει 3-4 δεύτερα για να λειτουργήσει σωστά το μοτίβο και το notifications centre στην οθόνη, ειδικά αν παίζει κάποια εφαρμογή που στρημάρει (Spotify, Netflix, Youtube).

Τελικά βρέθηκε λυση στο θέμα, οπότε το ποσταρω μην τυχόν και αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο θέμα. Η λύση είναι να απενεργοποιηθεί από τις ρυθμίσεις ασφαλείας η επιλογή για προστασία ξεκλειδωματος μέσω του αισθητήρα εγγύτητας. Το απενεργοποίησα και λύθηκε το θέμα.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση η εσωτερική μνήμη εμφανίστηκε με καμιά 300αριά MB λιγότερα. Φίλε GiannisMetal εγώ δεν έκανα reset ούτε πριν ούτε μετά και δεν είχα κάποιο θέμα. Είναι απαραίτητο το reset?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι απαραίτητο το reset. Είναι κάτι που προτείνεται για όλες τις συσκευές, για να αποφευχθούν προβλήματα. Αν εσένα σου έκατσε καλά, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Διάβασα σε ξένα forums ότι με την αναβάθμιση δεν φτιάχνει τα γνωστά προβλήματα(μικρόφωνο) και κάνει και lags σε notification bar και display . Τελικά μήπως είναι καλύτερο να μην προχωρήσουμε στην αναβάθμιση ;

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα χθες το βράδυ την αναβάθμιση, χωρίς reset, και όλα πήγαν ρολόι!

 

Μέχρι στιγμής όλα κομπλέ, και παρατήρησα ότι έχει περισσότερη ελεύθερη ram όταν καθαρίζεις τις εφαρμογές. επίσης άλλαξε το logo της lenovo στο φόρτωμα. Στα υπόλοιπα αισθητικά, το μόνο πράγμα που καταλαβαίνεις διαφορά είναι το notification bar και οι αισθητικές αλλαγές (πχ ο "υπότιτλος" σε κάθε επιλογή) στις ρυθμίσεις. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα lag στο notification bar μετά την αναβάθμιση, πάντως.

 

Σε γενικές γραμμές, ειδικά από τη στιγμή που έλυσα το θέμα με το lag της οθόνης ξεκλειδώματος και του notification centre, το κινητό το έχω καταφχαριστηθεί!

Αξίζει και με το παραπάνω για τα λεφτά του. Δε μου έχει κολλήσει πουθενά μέχρι στιγμής, και απολαμβάνω τη μπαταρία του, που με βγάζει χαλαρά 1 1/2 μέρα, πολλές φορές και 2, με την έντονη χρήση που του κάνω. Τσίμπησα και ένα Chromecast, και σχεδόν έχω καταργήσει το λάπτοπ...

Και σαν κατασκευή και σαν απόδοση, βγάζει κάτι το premium. Επειδή μέχρι να έρθει η σιλικόνη του το είχα χωρίς θήκη, έχει πολύ ωραία αίσθηση το μέταλλο, αν και γλίστραγε λίγο και ήθελε προσοχή.

 

edit: το μόνο που έχω προσέξει είναι ότι όταν πάω σε άλλη εφαρμογή και έχω ανοιχτό το messenger, χάνεται από το multitasking menu, κι ας είναι ανοιχτό. Δλδ όταν πάω στο multitasking menu να ξανανοίξω το messenger δεν το βλέπω. Πρέπει να το ξανανοίξω από το εικονίδιό του.

Edited by Mbokota
προσθήκη

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπήκα κι εγώ να ρωτήσω εντυπώσεις καθώς μου έβγαλε επιλογή να εγκαταστήσω την αναβάθμιση. Βλέπω ήδη κάποιες εντυπώσεις, αλλά ουσιαστικά εφόσον το δικό μου κινητό ρολάρει χωρίς πραγματικά κανένα πρόβλημα και δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική αλλαγή στην αναβάθμιση, θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να την κάνω. Ευχαριστούμε για όσους γράφουν τις εντυπώσεις τους και μας βοηθούν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έκανα και εγώ την αναβάθμιση πριν από δύο ημέρες. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα/bug μέχρι τώρα. Ούτε πριν είχα θέματα, εκτός αυτού που είχα γράψει, ότι χάνονταν κάποιες εφαρμογές μέσα σε έναν φάκελο ξαφνικά. Αλήθεια ξέρετε εάν αυτό διορθώθηκε τώρα με τη Nougat; Στη δική μου συσκευή δεν μου το έχει κάνει ακόμη. Ελπίζω να το έφτιαξαν. Πάντως γενικά είμαι υπέρ των αναβαθμίσεων έστω και εάν δεν έχει αλλάξει κάτι στην εμφάνιση. Στο «εσωτερικό» σίγουρα γίνονται διορθώσεις. Στην περίπτωση τώρα κάποιας «ανωμαλίας» μετά την αναβάθμιση, κάνεις ένα heard reset και στήνεις πάλι το smartphone σου. Εμφανισιακά μου αρέσει η αλλαγή στη notification bar και το ότι έχεις σε πιο λειτουργική κατάσταση τα εικονίδια που χρησιμοποιείς πιο συχνά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...