Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ,

 

εδώ και λίγες μέρες μου εμφανίστηκε ένα πρόβλημα στην ηλιοροφή του civic μοντέλου 2008.

 

Κατα την λειτουργία του ''ανοίγματος' της ηλιοροφής το κομμάτι που βρίσκεται πάνω από τα μπροστινά καθίσματα δεν ανοίγει αυτόματα και θα πρέπει να ωθήσεις έσύ με προσοχή.

Στην λειτουργία του ''κλεισίματος'' συμπεριφέραται κανονικά.

Πριν ξεκινήσει το πρόβλημα ,ακουγα ένα μικρό ήχο ''κρατς'' να ακούγεται στο ξεκίνημα του ''ανοίγματος' της ηλιοροφής του μπροστινού κομματιου.

 

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά ,

 

εδώ και λίγες μέρες μου εμφανίστηκε ένα πρόβλημα στην ηλιοροφή του civic μοντέλου 2008.

 

Κατα την λειτουργία του ''ανοίγματος' της ηλιοροφής το κομμάτι που βρίσκεται πάνω από τα μπροστινά καθίσματα δεν ανοίγει αυτόματα και θα πρέπει να ωθήσεις έσύ με προσοχή.

Στην λειτουργία του ''κλεισίματος'' συμπεριφέραται κανονικά.

Πριν ξεκινήσει το πρόβλημα ,ακουγα ένα μικρό ήχο ''κρατς'' να ακούγεται στο ξεκίνημα του ''ανοίγματος' της ηλιοροφής του μπροστινού κομματιου.

 

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ;

 

Το δικο μου δεν εχεο οροφη αλλα οπωσδηποτε μια επισκεψη στο συνεργειο ειναι απαραιτητη.Εισαι εντος εγγυησης ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το έχω αγοράσει τον Μάϊο του 2008 ,

αν θυμαμαι καλά τότε δίνανε συνολικά επεκταμένη εγγύηση 10 ετών (7 χρόνια + 3 επιπλέον που έδιναν τότε σαν δώρο).

Βέβαα δεν αφορά τα πάντα αυτή η εγγύηση ,αλλά ελπίζω να καλύπτει την ηλιοροφή ,μιας και δεν έχω κλείσει ούτε 3 χρόνια εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το έχω αγοράσει τον Μάϊο του 2008 ,

αν θυμαμαι καλά τότε δίνανε συνολικά επεκταμένη εγγύηση 10 ετών (7 χρόνια + 3 επιπλέον που έδιναν τότε σαν δώρο).

Βέβαα δεν αφορά τα πάντα αυτή η εγγύηση ,αλλά ελπίζω να καλύπτει την ηλιοροφή ,μιας και δεν έχω κλείσει ούτε 3 χρόνια εγγύησης.

 

Μηπως εννοεις την 3+7 ??? Αν ειναι ετσι μπορει και να εχεις προβλημα μιας και δεν καλυπτει ηλεκτρικα νομιζω.Ετσι ειναι η δικια μου 12/2008.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω πως αυτή είναι,

 

θα σας ενημερώσω για το τι θα γίνει την επόμενη εβδομάδα που προγραμματίστηκε το ραντεβού με τον αδελφό Σαρακάκη :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω πως αυτή είναι,

 

θα σας ενημερώσω για το τι θα γίνει την επόμενη εβδομάδα που προγραμματίστηκε το ραντεβού με τον αδελφό Σαρακάκη :wacko:

 

Θα περιμενουμε με ενδιαφερον!:lol:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να δώ πόσο μπορεί να χρεώσει ο Σαρακάκης ένα τόσο απλό ηλεκτρικό πρόβλημα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το έχω αγοράσει τον Μάϊο του 2008 ,

αν θυμαμαι καλά τότε δίνανε συνολικά επεκταμένη εγγύηση 10 ετών (7 χρόνια + 3 επιπλέον που έδιναν τότε σαν δώρο).

Βέβαα δεν αφορά τα πάντα αυτή η εγγύηση ,αλλά ελπίζω να καλύπτει την ηλιοροφή ,μιας και δεν έχω κλείσει ούτε 3 χρόνια εγγύησης.

Η 3ετής εγγύηση είναι εργοστασιακή καί καλύπτει τά πάντα.Τά +7 έτη είναι ή "Δυναμική Εγγύηση" καί καλύπτει ορισμένα τμήματα τού οχήματος.Μέχρι τόν 5/2011 σέ καλύπτει ή εργοστασιακή εγγύηση καί δέν έχεις κανένα πρόβλημα.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Η 3ετής εγγύηση είναι εργοστασιακή καί καλύπτει τά πάντα.Τά +7 έτη είναι ή "Δυναμική Εγγύηση" καί καλύπτει ορισμένα τμήματα τού οχήματος.Μέχρι τόν 5/2011 σέ καλύπτει ή εργοστασιακή εγγύηση καί δέν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Μηπως εννοεις την 3+7 ??? Αν ειναι ετσι μπορει και να εχεις προβλημα μιας και δεν καλυπτει ηλεκτρικα νομιζω.Ετσι ειναι η δικια μου 12/2008.

 

 

Εχει απολυτο δικιο ο ermis1964.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εχω ενα σιβικ του 98 τριθυρο και θελω να βαλω φαναρια προφυλακτηρες απ το φειςλιφτ μοντελο του 99.ξερει κανεις να μου απαντησει με σιγουρια αν ταιριαζουν απολυτα στο δικο μου? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω εχω το civic type s , k προβλημα στα κρατηματα δεν εχω δει κανενα. Ναι ειναι σκληρο ναι χοροπηδαει στις λακουβες ΑΛΛΑ σε σχετικα καλο οδοστρωμα στριβει εντυπωσιακα καλα. κ εχω κ 63 χιλιαδες χλμ , σε οτι αφορα προβληματα περα απο καποιους τριγμους ευτυχως δεν εχω παρατηρησει κατι σοβαρο.
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα σιβικ του 98 τριθυρο και θελω να βαλω φαναρια προφυλακτηρες απ το φειςλιφτ μοντελο του 99.ξερει κανεις να μου απαντησει με σιγουρια αν ταιριαζουν απολυτα στο δικο μου? :rolleyes:
Μπές στό http://www.hondaclub.gr καί θά σέ ενημερώσουν.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

3 χρονια παρα ενα μηνα και 35000 χλμ

 

Παρκαρα για 10 λεπτα σημερα στην Ν.Ιωνια και οταν πηγα να φυγω γιοκ να παρει εμπρος !!!

 

Καταλαβα οται ηταν 99% μπαταρια πηρα οδικη Honda και σε 30 λεπτα ηρθαν. Πηγα στο service και χρειαστηκε να μεινει με φωτα αναμμενα και σβηστη μηχανη για 20 λεπτα για να δειξει το οργανο οτι ηταν πεσμενη λογω των 40 λεπτων που εκαν ανα παω εκει απο οτι μου ειπαν και την εκανε να μην δειχνει αδεια. Την αλλαξαν με μια ολοϊδια .

Ειναι 45αρα μου ειπαν και εχει εγγυηση ...ενα μηνα οσο και η υπολοιπη εγγυηση του civic .

Αυτο στεκει ??? Καθε ανταλακτικο που αλλαζετε ειτε εντος ειτε εκτος εγγυησης δεν εχει την εγγυηση του ασχετη με την εγγθηση ή μη του αμαξιου ?

Η μπαταρια ειναι 45αρα...Μικρη δεν ειναι για αυτο το αμαξι ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρη για τα ηλεκτρονικα του...εμενα φοραει 56 και την θεωρω οριακη

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται και μένα πολύ ύποπτο το ζήτημα φίλε Γιάννη, γιατί γνωρίζω ότι όλα τα ανταλλακτικά έχουν την δική τους εγγύηση που ισχύει για ένα έτος, με εξαίρεση ορισμένα τα οποία φέρουν ακόμη και εγγύηση εφόρου ζωής ( ισχύει και για μπαταρίες αυτοκινήτων για ορισμένα μάρκες). Η 45αρα είναι υπερβολικά μικρή για το συγκεκριμένο μοντέλο και θεωρώ η must επιλογή θα ήταν μια 60αρα. Αν επιτρέπεται εντελώς πληροφοριακά πόσο κόστισε η μπαταρία;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται και μένα πολύ ύποπτο το ζήτημα φίλε Γιάννη, γιατί γνωρίζω ότι όλα τα ανταλλακτικά έχουν την δική τους εγγύηση που ισχύει για ένα έτος, με εξαίρεση ορισμένα τα οποία φέρουν ακόμη και εγγύηση εφόρου ζωής ( ισχύει και για μπαταρίες αυτοκινήτων για ορισμένα μάρκες). Η 45αρα είναι υπερβολικά μικρή για το συγκεκριμένο μοντέλο και θεωρώ η must επιλογή θα ήταν μια 60αρα. Αν επιτρέπεται εντελώς πληροφοριακά πόσο κόστισε η μπαταρία;

 

Δεν την πληρωσα φιλε μου.Την περασαν στην εγγυηση.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι σε ενημέρωσαν για την τιμή που ενδεχομένως έχει η μπαταρία στην αγορά. ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτησα αλλα καπου στο 60ευρω πρεπει να κανει...Ειναι με υγρα και οχι κλειστου τυπου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια ειναι 45αρα...Μικρη δεν ειναι για αυτο το αμαξι ?

 

Το manual του αυτοκίνητου τι λέει για τη μπαταρία και το δυναμο; αυτό θα σου λύσει την απορία για το εάν είναι μικρή η μπαταρία για το αμάξι η όχι. Επίσης...η αρχική τι ήταν; από ότι λες, ολόιδια...άρα; κάτι παραπάνω θα ξέρει ο κατασκευαστής.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλημέρα παιδιά και καλή χρονιά !

 

μπαίνω κατευθείαν στο ψητο και σας ρωτω την γνώμη σας για την αλλαγή ελαστικών σε honda civic 5d sport 1.8 του 2008, με 17 ιντσων ζάντες.έχω κάνει 45.000χλμ.

 

Θα έκανα την αλλαγή ελαστικών την άνοιξη αλλά ένα καρούμπαλο στο μπροστινό δεξί τρόχο με αναγκάζει να κάνω την αγορά εσπευσμένα χώρις την πολυτέλεια της έρευνας για τιμές.

 

Θα ήθελα λοιπόν τις προτάσεις σας,

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

για τον μέσο οδηγό τα ps3 της μισελίν είναι άριστα...επίσης κοίταξε και τα goodyear assymetric 2.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τις Pirelli pzero rosso asimmetr 225/45/R17

κόστος 500ευρώ (125x4)

 

Τα michelin που κοίταξα δεν τα είχαν ετοιμοπαράδοτα αλλά όπως παρατήρησα είχαν πιο ευαίσθητα πλαϊνα σε σχέση με τα pirelli.

Και τα λάστιχα που είχα έως τώρα -michelin- είχαν όντως αρχίζει να ''σκάνε'' στα πλαϊνα τους.

Edited by plati
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τις Pirelli pzero rosso asimmetr 225/45/R17

κόστος 500ευρώ (125x4)

 

που βρήκες τόση καλή τιμή τα rosso..??:X

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα ονομάζεται e-elastika , έχει έδρα την Θεσσαλονική και πρόσφατα άνοιξε και κατάστημα στην Αθήνα και συγκεκριμενα στο Αιγάλεω στην οδό θηβών.

 

http://www.e-elastika.gr/shop/products

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα ονομάζεται e-elastika , έχει έδρα την Θεσσαλονική και πρόσφατα άνοιξε και κατάστημα στην Αθήνα και συγκεκριμενα στο Αιγάλεω στην οδό θηβών.

 

http://www.e-elastika.gr/shop/products

 

πλάκα κάνεις!!! αξίζουν? Γιατί εγώ έχω το civic 1.8 2007 έκδοση executive με 50.100χλμ και θέλω και εγώ αλλαγή.

 

Ρωτάω για ελαστικά γιατί είμαι απο αυτούς που δεν έχουν ΙΔΕΑ απο ελαστικά :) . Α, να σε ρωτήσω, κλασσικά ειναι 7+μήνες στην αποθήκη, ή , είναι πιο "μικρά" ηλικιακά ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...