Jump to content

Asus ZenFone 3 Zoom


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:O όχι, δεν δοκίμασα τις ρυθμίσεις σου... Θα τις δοκιμάσω αύριο!

 

Τιμη εκθεσης: -0.6

Βελτιστοποίηση: Μη αυτόματο

Κορεσμός: -1.75 (ή -2.0)

Αντίθεση: -3

Οξυτητα: -2

Μείωση θορυβου: -1.75

Τα υπόλοιπα default

 

Τη νύχτα το γυρίζω σε manual mode και τα αφήνω όλα auto εκτός από το ev που το χω -0.6 (την κρατάει τη ρύθμιση, οπότε το βάζεις μια μόνο φορά). Αν θες μάλιστα το σέρνεις το mode λίγο πιο ψηλά για να το βρίσκεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κινητό αγοράσθηκε από Κίνα (banggood) σε προσφορά στα 145 ευρώ, με παραγγελία στα τέλη του Νοεμβρίου 2019 και παραλαβή 31/12/2019.Το κινητό ήταν σφραγισμένο στο κουτί του,αλλά όταν ανοίχτηκε εμφάνισε μια ανεπαίσθητη μικρή μπλε γραμμή (ορατό μόνο σε λευκό φόντο) στο κάτω δεξιό άκρο της οθόνης. Προς αποφυγή διαδικασίας επιστροφής της συσκευής, το κινητό κρατήθηκε μιας δεν ήταν τόσο εμφανές το πρόβλημα που παρουσίαζε.Μετά από δύο μήνες χρήση η οθόνη δεν ανοίγει με την αφή όμως να ανταποκρίνεται. Γνωρίζω ότι δεν θα αναγνωρισθεί η εγγύηση στέλνοντας την συσκευή πίσω στο κατάστημα αγοράς. Γνωρίζει κανείς για την αντικατάσταση της οθόνης του, κάποιο αξιόπιστο κατάστημα, για να αποκατασταθεί η ζημία.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αγοράσθηκε από Κίνα (banggood) σε προσφορά στα 145 ευρώ, με παραγγελία στα τέλη του Νοεμβρίου 2019 και παραλαβή 31/12/2019.Το κινητό ήταν σφραγισμένο στο κουτί του,αλλά όταν ανοίχτηκε εμφάνισε μια ανεπαίσθητη μικρή μπλε γραμμή (ορατό μόνο σε λευκό φόντο) στο κάτω δεξιό άκρο της οθόνης. Προς αποφυγή διαδικασίας επιστροφής της συσκευής, το κινητό κρατήθηκε μιας δεν ήταν τόσο εμφανές το πρόβλημα που παρουσίαζε.Μετά από δύο μήνες χρήση η οθόνη δεν ανοίγει με την αφή όμως να ανταποκρίνεται. Γνωρίζω ότι δεν θα αναγνωρισθεί η εγγύηση στέλνοντας την συσκευή πίσω στο κατάστημα αγοράς. Γνωρίζει κανείς για την αντικατάσταση της οθόνης του, κάποιο αξιόπιστο κατάστημα, για να αποκατασταθεί η ζημία.

 

Γιατί να μην αναγνωριστεί. Αν το πήρες με PayPal πιστεύω σε καλύπτει για ένα 6μηνο.

 

Κατά τα άλλα χωρίς να χω δει ανταλλακτικά, επειδή είναι AMOLED πιστεύω θα έχει αρκετά υψηλό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην αναγνωριστεί. Αν το πήρες με PayPal πιστεύω σε καλύπτει για ένα 6μηνο.

 

Κατά τα άλλα χωρίς να χω δει ανταλλακτικά, επειδή είναι AMOLED πιστεύω θα έχει αρκετά υψηλό κόστος.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, δεν είχα ιδέα τι παίζει με την εγγύηση από Κίνα. Η αγορά έχει γίνει με paypal και ήδη τους έστειλα μήνυμα για το πρόβλημα της συσκευής. Περιμένω την απάντησή τους και θα ενημερώσω για την εξέλιξη του θέματος μου.

Link to comment
Share on other sites

:O όχι, δεν δοκίμασα τις ρυθμίσεις σου... Θα τις δοκιμάσω αύριο!

 

Πάντως, για να πω και μια χαζή γνώμη ως νέα χρήστης, γενικά το κινητό είναι πολύ πολύ καλύτερο από το προηγούμενό μου, πολύ πιο γρήγορο και αποτελεσματικό αλλά ακόμα δεν έχω μπορέσει να το ρυθμίσω στα γούστα μου (δεν ξέρω καν αν υπάρχουν ρυθμίσεις στα γούστα μου) και έτσι δεν το έχω εκτιμήσει και δεν είμαι και πολύ ενθουσιασμένη, μου λείπει το παλιό μου κινητό.

Τα μείον: η συσκευή μου φαίνεται ογκώδης, βαριά και άβολη, δεν χωράει καλά στις τσέπες μου και με ταλαιπωρεί. Η amoled οθόνη έχει κατάμαυρα μαύρα αλλά μου φαίνεται σκούρα "κοντραστερή" και την έχω στην φουλ φωτεινότητα συνέχεια.

Τα συν: το πλέον τέλειο είναι η μπαταρία, τέλος το άγχος ότι θα μείνω από μπαταρία στη διάρκεια της μέρας!!! Μου αρέσει που τα κουμπιά home, back, recent apps είναι εκτός οθόνης, δεν μου αρέσει που δεν είναι backlit και θα ήθελα το back key να είναι δεξιά αλλά μάλλον αυτό δεν αλλάζει...

Με ξενερώνει το ρολόι του android 8 στο lock screen που είναι σε δύο σειρές και που μου δείχνει ---oF και ένα συννεφάκι -αλλά διάβασα ότι αυτό δεν αλλάζει.

Προσπαθώ να ρυθμίσω διάφορα πράγματα αλλά κάπου χάνομαι και συνέχεια "παλεύω" με τις ρυθμίσεις και τα apps.

 

Η εγκατάσταση της gcam γίνεται με ένα απλό κλικ.

Τα κουμπιά back home... μπορείς να τα αλλάξεις όπως θες με το

https://play.google.com/store/apps/details?id=flar2.homebutton

 

Τα χρώματα ρυθμίζονται όπως θέλεις κι από το μενού προβολή λειτουργία χρώματος οθόνης.

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις θέματα.

Στη οθόνη κλειδώματος μπορείς να ορίσεις να δείχνει τον καιρό και με animation

Link to comment
Share on other sites

Τιμη εκθεσης: -0.6

Βελτιστοποίηση: Μη αυτόματο

Κορεσμός: -1.75 (ή -2.0)

Αντίθεση: -3

Οξυτητα: -2

Μείωση θορυβου: -1.75

Τα υπόλοιπα default

 

Τη νύχτα το γυρίζω σε manual mode και τα αφήνω όλα auto εκτός από το ev που το χω -0.6 (την κρατάει τη ρύθμιση, οπότε το βάζεις μια μόνο φορά). Αν θες μάλιστα το σέρνεις το mode λίγο πιο ψηλά για να το βρίσκεις εύκολα.

Τα πέρασα και θα δω την διαφορά! Ευχαριστώ!!!

 

Η εγκατάσταση της gcam γίνεται με ένα απλό κλικ.

Τα κουμπιά back home... μπορείς να τα αλλάξεις όπως θες με το

https://play.google.com/store/apps/details?id=flar2.homebutton

Τα χρώματα ρυθμίζονται όπως θέλεις κι από το μενού προβολή λειτουργία χρώματος οθόνης.

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις θέματα.

Στη οθόνη κλειδώματος μπορείς να ορίσεις να δείχνει τον καιρό και με animation

Α! Ευχαριστώ πολύ! Θα το κατεβάσω!

edit: Πωωω, το κατέβασα και ησύχασε το κεφάλι μου! Επιτέλους φτάνω το back button με τον δεξί αντίχειρα!!!

 

Αυτό που λες για την εγκατάσταση το gcam apk θα γίνει από τον Η/Υ ή κατευθείαν στο κινητό;

 

Όσο για τα θέματα, θέλω ό,τι πιο σκέτο, minimal και απλό, χωρίς καμιά εικόνα (έχω βάλει μόνο μια μαύρη φωτογραφία για wallpaper και lock screen), χωρίς κανένα widget ή ότιδήποτε που να κουνιέται. Και στο lock screen το ρολόι δεν θέλω να δείχνει τον καιρό και προτιμώ να είναι όλη η ώρα σε μία μόνο σειρά και με μεγάλα γράμματα. Με αποσυντονίζουν οι πολλές πληροφορίες με μια ματιά, αν θέλω να δω κάτι θα μπω να το δω μόνη μου όποτε θέλω. Μάλλον το αντίθετο από αυτό που θέλουν όλοι οι άλλοι...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το apk στο κινητό και απλά το ανοίγεις.

Από θέματα βάλε το stars που στα κάνει όλα τα μενού μαύρα που σου αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά πηρα και εγώ το κινητό απο public, πριν 2 μέρες και το βλέπω σουπερ. Άριστη μπαταρία οθόνη σουπερ, προσπάθησα να βάλω και τη κάμερά πατώντας τα λινκς που προτείνεται αλλά δεν έκανε κάτι σαν να μην κατέβαζε -,έβλεπε το αρχειο. Τι πρέπει να κάνω; το μονο του εκνευριστικό για την ώρα είναι το δακτυλικό αποτύπωμα πίσω μέρος. Το προηγούμενο που είχα ( Lenovo p550 ) το είχε μπροστά και ήταν σουπερ. Βολεύει πολύ όταν το είχα στο τραπέζι πχ και ήθελα να δω κάτι στο ίντερνετ. Υπάρχει καν ένας τροπος πατώντας την οθόνη η κάτι τέτοιο να ανοίγει; και να βάζουμε το μοτίβο μετα; να μην χρειάζεται δλδ να το πιάνουμε και να το σηκώνουμε. Και κάτι τελευταίο, δεν θα έπρεπε να δείχνει κάπου αν κάνει γρήγορη φόρτιση;
Link to comment
Share on other sites

Πας settings για προχωρημενους zenmotion και επιλέγεις με διπλό tap στη οθόνη να ανοίγει το κινητό.

Για τη gcam μήπως δεν έχεις βρει το σωστό link?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς την κατεβάσεις πχ από εδώ https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_MI8_V1d_fu24-01g.apk

Το Gorilla Glass θεωρητικά προστατευει κι από τα 2

 

Καταρχήν Καλή μέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σωτήριο να μπορείς να το ανοίξεις χωρίς να το σηκώνεις.Απο εδώ δοκίμασα μου φαίνεται ότι πάει να μου ανοίξει αλλά δεν το αφήνει. Μάλλον κάποια ρύθμιση ασφαλείας.

Edited by zeys13
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω γιατι δεν βλεπω την αριθμιτικη ενδειξη στο εικονιδιο Gmail καθως και στο εικονιδιο των μηνυματων
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω γιατι δεν βλεπω την αριθμιτικη ενδειξη στο εικονιδιο Gmail καθως και στο εικονιδιο των μηνυματων

 

Πρέπει να το ενεργοποιησεις στις ρυθμίσεις τοτ launcher. Πατας παρατεταμένα σε κάποιο κενό επιλέγεις προτιμήσεις-> σημα μετρησης μη αναγνωσμένων και βάζεις τικ σε όποια εφαρμογή θες να έχει μετρητή.

Link to comment
Share on other sites

Μου χάθηκε στην αρχική οθόνη πάνω απο τη μπάρα του Google η ένδειξη της ώρας με τον καιρό. Πως μπορώ να το ξαναβάλω;
Στα widget δεν υπάρχει;

 

Στάλθηκε από το HMNOTE1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ραδιόφωνο συνεχίζεινα υπάρχει μετα την αναβάθμιση σε 8.

Το ανακαλυψα τυχαια εχθές, η ενεργοποίηση γίνεται απο τα quick actions27603aa72fb4c8c529602617d90a5819.jpg

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z01HDA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://www.protectionfilms24.com/article/3x-brotect-airglass-glass-screen-protector-asus-zenfone-3-zoom-ze553kl-3831205.html

Παρέλαβα αυτό χτες

Είναι κάτι μεταξύ tempered και ζελατίνας.

Πολύ καλή εφαρμογή πολύ λεπτό. Το μαύρο φαίνεται πολύ καλύτερο. Ούτε δαχτυλιές έντονες κάνει και όταν το κινητό είναι κλειστό δεν κάνει αντίθεση με το γύρω μαύρο όπως το tempered που ήταν πάνω κάτω μαύρο.

Το μόνο κακό είναι ότι είναι 2 χιλιοστά πιο μικρό γύρω γύρω λόγω curved

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ το έχω ρυθμίσει μέσα από κάθε εφαρμογή. Αν και διακρίνω μόνο 2 χρώματα, κόκκινο και πράσινο, ή έχω αχρωματοψία.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ρυθμίσει μέσα από κάθε εφαρμογή. Αν και διακρίνω μόνο 2 χρώματα, κόκκινο και πράσινο, ή έχω αχρωματοψία.

 

Έχεις δίκιο. Αυτά τα 2 χρώματα υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα αυτή τη μεμβράνη. Είναι η μόνη full screen και είναι ματ δεν καθρεπτιζει καθόλου και δεν κάνει δαχτυλιές. Η οθόνη αποκτά μια πρωτόγνωρη αίσθηση λες και είναι σελίδα βιβλίου με βελούδινη αίσθηση αφής.

Το κακό είναι σε εξωτερικούς χώρους με ήλιο όπου χάνει το μαύρο.

 

 

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.de%2Fulk%2Fitm%2F333136349250

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυστυχως μου επεσε σημερα και χαλασε η οθονη

Η αντιπροσωπεια μου ζηταει 160ε

Ρωτησα και σε αλλα μαγαζια και μου ειπαν 90 περιπου

Εχει αλλαξει κανει οθονη σε καποιο μαγαζι και εμεινε ευχαριστημενος ?

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα εξάμηνο η αντιπροσωπεία μου ζήτησε 125 ευρώ εμένα....κ εξω που πήγα δεν ειχε κανείς οθόνη....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...