Jump to content

Asus ZenFone 3 Zoom


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα αυτο το tempered glass και καθεται αριστα στην οθονη

https://www.ebay.com/itm/FILM-TEMPERED-GLASS-CURVED-3D-for-ASUS-ZENFONE-3-PROTECTION-TOTAL-DISPLAY/173322440692?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=472034204509&_trksid=p2057872.m2749.l2649

ηρθε σε 11 μερες

Κατι αλλα που ειχα παραγγειλει απο Κινα πριν τα Χριστουγεννα ακομα να φανουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διάβασα σε κάποιους που έπεφτε η μπαταρία τη νύχτα κατά πολύ όμως, ότι δοκίμασαν το ρυθμίσεις μπαταρία βέλτιστοποίηση 3 τελείες επαναφορά.

Επίσης άλλος έλεγε για calibration να το αφήσεις να ξεφορτισει ως το 0 και μετά να το φορτίσεις κλειστο μέχρι το 100 και το αφήσεις αλλά 5 λεπτά.

Μετά το ανάβεις και βγάζεις το καλώδιο μόλις δεις το λογότυπο Asus και δεν το λειτουργείς για 5 λεπτά

 

Καλησπέρα Adi,

Δοκίμασα την επαναφορά στη βελτιστοποίηση της μπαταρίας. Δεν είδα καμία αλλαγή.

(Θα δοκιμασω και σήμερα αυτό που λές 0-100% φορτιση).

Έπεσα να κοιμηθώ ήταν στο 59%, οταν ξυπνησα μετά απο 7-8 ώρες ήταν στο 54%. (ειχα κλειστα τα δεδομένα και το wifi και δεν ετρεχαν εφαρμογες στο παρασκήνιο).

Σκέφτομαι μήπως είναι το ξυπνητήρι που σπαταλάει μπαταρία (??) αλλά δεν ειναι νορμαλ αυτο, οπως επισης το τσεκαρα στα στατιστικα της μπαταριας και δεν εχει καταναλώσει καθολου σχεδον απο τη μπαταρια.

(παρεμπιπτόντως, το τζαμάκι που παρήγγειλες φαινεται πολυ καλό!)

 

Εχω κατεβασει και το Accubattery και το battery wear/ health είναι 90% δηλαδή ακριβώς 4700 mah - Το κινητό το έχω περιπου 20'μέρες - και αυτο μου το βγαζει εδω και 10 μερες, πραγμα που σημαινει οτι δεν υπαρχει περιπτωση καμια να εχω φτασει τη μπαταρια εγω τοσο. Ειναι αξιοπιστο θεωρω σε οτι αφορα το Wear.

Εσεις τι λετε;

 

Επίσης, αλλαξα την επιλογή δικτύου στο χειροκίνητο, επέλεξα εγώ το δικτυο αντι να ειναι αυτοματο - μηπως και κανει καμια διαφορα και αυτο... (η μηπως ειναι χειροτερο που ειναι στο χειροκινητο? )

 

Αντρέα: Ναι, αυτο το κάνει σε οποιο ποσοστό και να βρίσκεται (και απο 100% που ειχε παει 94-95 και εχθες πχ. απο το 59%)

Chios: Εκτος απο το τελευταιο μικρο update που έκανα, ολα τα update τα έκανα μαζεμένα με το που αγορασα τη συσκευη και μετά wipe cache και εννοειται wipe factory reset και το ξεκινησα σαν καινουρια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το βάλεις σε λειτουργία πτήσης.

Μήπως δεν έχεις καλό σήμα?

Επίσης τσέκαρε τις εφαρμογές για βέλτιστοποίηση μπαταρίας και της αυτόματης έναρξης.

Εκεί βάλε μόνο όσες θες να σε ειδοποιούν πχ Viber Gmail....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και 90% να είναι η κατάσταση της μπαταρίας σου πάλι δεν δικαιολογεί 5% drain σε 7 ώρες χωρίς wifi/data. Εγώ σου λέω το βρίσκω όσο το αφήνω ή άντε να έχασα 1%. Εκτός αν έχεις τόσο κακο σημα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανεβασε μας στατιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω αγορασει ακομη, γνωριζει κανεις εαν παρει την τελευταια εκδοση Android ή σταματησε στην 8;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στην 8 είναι και μάλλον δε θα πάει στην 9.

Αλλά και να πήγαινε εγώ δε θα την έβαζα γιατί έτσι λειτουργεί τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το κινητό πριν μερικές μέρες από το Public και τώρα έκανα τα διαθέσιμα updates. Είχα το Android 7.1 (νομίζω) και δεν είχα σκοπό να πάω στο Android 8, αλλά φαίνεται ότι κάποιο από τα updates ήταν και αυτή η ενέργεια και τώρα βρέθηκα με το 8. Είναι χειρότερο; Μπορώ να πάω πίσω, εύκολα;
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι.

Κάνε όλα τα updates και αν δεις κάποιο πρόβλημα κάνε μια επαναφορά ρυθμίσεων και στηστο από την αρχή.

Για να γυρίσεις πίσω υπάρχει μια διαδικασία αλλά δε χρειάζεται. Όλα πάνε ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι.

Κάνε όλα τα updates και αν δεις κάποιο πρόβλημα κάνε μια επαναφορά ρυθμίσεων και στηστο από την αρχή.

Για να γυρίσεις πίσω υπάρχει μια διαδικασία αλλά δε χρειάζεται. Όλα πάνε ρολόι

Ευχαριστώ!

Έκανα wipe cache και factory reset και το στήνω τώρα.

 

Πρέπει να βάλω τζαμάκι; Για να μην σπάσει ή για να μην γρατζουνιστεί ή οθόνη; Αν είναι για να μην γρατζουνιστεί θα βάλω μόνο ζελατίνα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει Gorilla Glass αλλά για να είσαι σίγουρος βάλε κάτι.

Έχεις βρει ζελατίνα?

Για να τη βάλεις σωστά σου βγαίνει το λάδι.

Εγώ έβαλα το τζαμακι που είπα παραπάνω.

Κάθεται τέλεια αλλά έχει μια αντίθεση τη μέρα όταν είναι κλειστό επειδή πάνω κάτω είναι μαύρο.

Βαλε και gcam να δεις τέλειες λεπτομερείς φώτο

Link to comment
Share on other sites

Από το public τέλος για online παραγγελία, μόνο σε κατάστημα στην Αθήνα το έχουν σε στοκ. Που το βρίσκουμε άλλου με τέτοια τιμή; Ήταν καλη περίπτωση το public γιατί θα είχα κ εγγύηση κ doa..
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχει Gorilla Glass αλλά για να είσαι σίγουρος βάλε κάτι.

Έχεις βρει ζελατίνα?

Για να τη βάλεις σωστά σου βγαίνει το λάδι.

Εγώ έβαλα το τζαμακι που είπα παραπάνω.

Κάθεται τέλεια αλλά έχει μια αντίθεση τη μέρα όταν είναι κλειστό επειδή πάνω κάτω είναι μαύρο.

Βαλε και gcam να δεις τέλειες λεπτομερείς φώτο

gorilla glass σημαίνει ότι δεν σπάει ή ότι δεν χαράζεται ή και τα δύο;

Ζελατίνα θα βάλω μια απλή γενικής χρήσης, όχι dedicated.

Πώς θα βάλω το gcam, δεν το βλέπω στο google play. Κάπου είχα διαβάσει οδηγίες αλλά δεν τις βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς την κατεβάσεις πχ από εδώ https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_MI8_V1d_fu24-01g.apk

Το Gorilla Glass θεωρητικά προστατευει κι από τα 2

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα αραχνιές γεμίζουν και τα gorilla glass. Οπότε αν εισαι ψείρας καλό θα ήταν να βάλεις κάποια προστασία.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό/ άσχετο με το κινητό. Εσείς που το αγοράσατε από Public εχετε πάρει εκπτωτικό κουπόνι 10% για επόμενη αγορά; (έτρεχε προσφορά κατά τον Ιανουάριο) Ή για το Asus δεν ισχύει; Γιατί ακόμα στην αναμονή είμαι
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ήρθε το κουπόνι με e-mail προχθές, και είναι για αγορές μέχρι τέλη Μαρτίου
Η ΤΥΧΗ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ Η ΑΤΥΧΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιες οι φωτογραφιες Αntretgn.κατοχος κ εγω του asus zen fon 3,εχω βαλει την 4.4.020 gcam .

μπορεις να μου πεις ποια εκδοση εχεις στο κινητο σου κ με τι ρυθμισεις ?

Link to comment
Share on other sites

https://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/asus-zenfone-zoom-s-64gb-mayro-dual-sim-smartphone/prod8687283pp/

 

Αυτό είναι ή πρόκειται για άλλη συσκευή; Με μπερδεύει αυτό το S.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

https://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/asus-zenfone-zoom-s-64gb-mayro-dual-sim-smartphone/prod8687283pp/

 

Αυτό είναι ή πρόκειται για άλλη συσκευή; Με μπερδεύει αυτό το S.

 

Ναι αυτο είναι το "global" όνομα. Αλλα επειδή ρωτησα, πλέον έχουν μονο εκθεσιακά στο public.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς την κατεβάσεις πχ από εδώ https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_MI8_V1d_fu24-01g.apk

Το Gorilla Glass θεωρητικά προστατευει κι από τα 2

Ευχαριστώ για αυτό που μου παραθέτεις για την gcam, δεν έχω κάνει ποτέ μου εγκατάσταση app από αρχείο .apk, θα γοογλάρω πώς γίνεται και θα δοκιμάσω να την εγκαταστήσω! Ελπίζω να είναι πανεύκολο... αλλιώς δεν θα αποκτήσω gcam...

Πάντως με την εφαρμογή FV-5 που κατέβασα (επειδη την ξέρω καλά καθώς την χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο κινητό μου) δεν συνεργάζεται καλά και κρασάρει συνέχεια η εφαρμογή. Και οι ημερήσιες φωτογραφίες που βγάζει είναι έως και απαράδεκτες. Ενώ οι νυχτερινές είναι πολύ καλές!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για αυτό που μου παραθέτεις για την gcam, δεν έχω κάνει ποτέ μου εγκατάσταση app από αρχείο .apk, θα γοογλάρω πώς γίνεται και θα δοκιμάσω να την εγκαταστήσω! Ελπίζω να είναι πανεύκολο... αλλιώς δεν θα αποκτήσω gcam...

Πάντως με την εφαρμογή FV-5 που κατέβασα (επειδη την ξέρω καλά καθώς την χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο κινητό μου) δεν συνεργάζεται καλά και κρασάρει συνέχεια η εφαρμογή. Και οι ημερήσιες φωτογραφίες που βγάζει είναι έως και απαράδεκτες. Ενώ οι νυχτερινές είναι πολύ καλές!!!

 

Δοκίμασες τις ρυθμίσεις που χω βάλει μερικές σελίδες πίσω; Οι ημερήσιες ούτε εμένα μου άρεσαν με τις default ρυθμίσεις σε οξύτητα, χρώματα, αντίθεση κλπ. Αλλά οπως το έστησα τώρα μου αρέσει. Αν και τη μέρα χρησιμοποιώ συνήθως gcam μιας και έχει καλύτερο dynamic range.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες τις ρυθμίσεις που χω βάλει μερικές σελίδες πίσω; Οι ημερήσιες ούτε εμένα μου άρεσαν με τις default ρυθμίσεις σε οξύτητα, χρώματα, αντίθεση κλπ. Αλλά οπως το έστησα τώρα μου αρέσει. Αν και τη μέρα χρησιμοποιώ συνήθως gcam μιας και έχει καλύτερο dynamic range.

:O όχι, δεν δοκίμασα τις ρυθμίσεις σου... Θα τις δοκιμάσω αύριο!

 

Πάντως, για να πω και μια χαζή γνώμη ως νέα χρήστης, γενικά το κινητό είναι πολύ πολύ καλύτερο από το προηγούμενό μου, πολύ πιο γρήγορο και αποτελεσματικό αλλά ακόμα δεν έχω μπορέσει να το ρυθμίσω στα γούστα μου (δεν ξέρω καν αν υπάρχουν ρυθμίσεις στα γούστα μου) και έτσι δεν το έχω εκτιμήσει και δεν είμαι και πολύ ενθουσιασμένη, μου λείπει το παλιό μου κινητό.

Τα μείον: η συσκευή μου φαίνεται ογκώδης, βαριά και άβολη, δεν χωράει καλά στις τσέπες μου και με ταλαιπωρεί. Η amoled οθόνη έχει κατάμαυρα μαύρα αλλά μου φαίνεται σκούρα "κοντραστερή" και την έχω στην φουλ φωτεινότητα συνέχεια.

Τα συν: το πλέον τέλειο είναι η μπαταρία, τέλος το άγχος ότι θα μείνω από μπαταρία στη διάρκεια της μέρας!!! Μου αρέσει που τα κουμπιά home, back, recent apps είναι εκτός οθόνης, δεν μου αρέσει που δεν είναι backlit και θα ήθελα το back key να είναι δεξιά αλλά μάλλον αυτό δεν αλλάζει...

Με ξενερώνει το ρολόι του android 8 στο lock screen που είναι σε δύο σειρές και που μου δείχνει ---oF και ένα συννεφάκι -αλλά διάβασα ότι αυτό δεν αλλάζει.

Προσπαθώ να ρυθμίσω διάφορα πράγματα αλλά κάπου χάνομαι και συνέχεια "παλεύω" με τις ρυθμίσεις και τα apps.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...