Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2017)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Στο Α5 της γυναίκας τώρα τελευταία οταν κλείνει την κλήση πατάει το κόκκινο να κλείσει και δεν κλείνει... Κλείνει μετά από αρκετά δευτερόλεπτα.. Ακούς και το θόρυβο που κλείνει δηλαδή μετά από ώρα.. Όταν κλείνει στα σίγουρα... Αργεί πολύ όμως.. Δε το έκανε αυτό
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 335
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να αγοράσω το Samsung Galaxy A5 (2017).

1) Η αναβάθμιση από android 6.0 marshmallow σε android 7.0 nougat γίνεται μέσω OTA;;

2) Θα πάρει android 8.0 oreo;;

 

Ναι...

 

Ναι...

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι να αγοράσω το Samsung Galaxy A5 (2017).

1) Η αναβάθμιση από android 6.0 marshmallow σε android 7.0 nougat γίνεται μέσω OTA;;

2) Θα πάρει android 8.0 oreo;;

 

 

 

Λογικά πρέπει να το έχεις πάρει το 8, γιατί οι περισσότερες χώρες το έχουνε βγάλει. Αν δεν σου το βρίσκει το update από το κινητό, βάλε σε υπολογιστή το smartswitch, και εκεί σίγουρα θα σου το εμφανίσει το update.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να το έχεις πάρει το 8, γιατί οι περισσότερες χώρες το έχουνε βγάλει. Αν δεν σου το βρίσκει το update από το κινητό, βάλε σε υπολογιστή το smartswitch, και εκεί σίγουρα θα σου το εμφανίσει το update.

 

 

 

Όταν λες πολλές χώρες, ποιες εννοείς;

Απο’όσο ξέρω μόνο τα Ρώσικα την έχουν πάρει στα Α5.

Link to comment
Share on other sites

Luxembourg, UK, Spain, Portugal, Bosnia, Italy, Uzbekistan, Ukraine, όλα τα ελληνικά Cosmote/vodafone και EU, Hungary, Czech Republic, Germany, Poland, Netherlands, Brazil, Bulgaria, Romania, Slovenia, Switzerland, Taiwan, Ireland, Croatia, Austria, Peru, Paraguay, Trinidad, Russia

 

Αυτές οι χώρες, ξεκινόντας από τα μέσα Απρίλη μέχρι και σήμερα, σταδιακά, έχουν δώσει το Oreo!

Link to comment
Share on other sites

Luxembourg, UK, Spain, Portugal, Bosnia, Italy, Uzbekistan, Ukraine, όλα τα ελληνικά Cosmote/vodafone και EU, Hungary, Czech Republic, Germany, Poland, Netherlands, Brazil, Bulgaria, Romania, Slovenia, Switzerland, Taiwan, Ireland, Croatia, Austria, Peru, Paraguay, Trinidad, Russia

 

Αυτές οι χώρες, ξεκινόντας από τα μέσα Απρίλη μέχρι και σήμερα, σταδιακά, έχουν δώσει το Oreo!

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι μετά το μήνυμα σου δοκιμασα και μου έβγαλε ένα update 2,4GB.

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν το έβρισκε ΟΤΑ και επίσης από το Smart Switch ενώ το βρίσκει δεν το κατεβάζει

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μετά το μήνυμα σου δοκιμασα και μου έβγαλε ένα update 2,4GB.

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν το έβρισκε ΟΤΑ και επίσης από το Smart Switch ενώ το βρίσκει δεν το κατεβάζει

Βλέποντας το μήνυμα σου, δοκίμασα κι εγώ και μου έκανε ακριβώς τα ίδια. Έκανα reboot το pc και ξεκίνησε. Τώρα είμαι με Oreo!

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το μήνυμα σου, δοκίμασα κι εγώ και μου έκανε ακριβώς τα ίδια. Έκανα reboot το pc και ξεκίνησε. Τώρα είμαι με Oreo!

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

 

 

 

Πήρες πρώτα backup με το Smart switch ή κατευθείαν ξεκίνησε η αναβάθμιση ;

Link to comment
Share on other sites

Πήρες πρώτα backup με το Smart switch ή κατευθείαν ξεκίνησε η αναβάθμιση ;
Είχα πάρει backup πριν λίγες μέρες με το smart switch οπότε δεν έκανα τωρα. Δεν έχω κάνει reset και ούτε σκοπεύω να κάνω εάν δεν μου βγάλει κάποιο πρόβλημα. Απο ότι δείχνει δεν μου έχει χάσει κάτι από τις ρυθμίσεις που είχα πριν. Όλα δείχνουν να λειτουργούν κανονικα και έχει γινει πιο smooth με πολύ λιγότερο lag.

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με γειά σε όλους λοιπόν! Περιμένω εντυπώσεις. Πάντα ένα backup πρίν από μεγάλα update. Της κόρης μου το πέρασα σήμερα το πρωί, οπότε μέχρι στιγμής, αν και πολύ νωρίς, όλα καλά! Αν με χαλάσει κάτι, θα στηθεί μετά από επαναφορά, από το μηδέν.
Link to comment
Share on other sites

Πήρες πρώτα backup με το Smart switch ή κατευθείαν ξεκίνησε η αναβάθμιση ;

Aυτό είναι εφαρμογή?

Τι πράγματα παίρνει backup??

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι εφαρμογή?

Τι πράγματα παίρνει backup??

 

http://www.samsung.com/gr/support/smartswitch/

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έκανα το upgrade ξερά κ με τη μια..........

Σχεδόν κανένα πρόβλημα........ εκτός απο κανα 2 εφαρμογές που θέλανε ή αναβάθμιση ή επανεγκατάσταση.........

Απλά δε βρήκα ΤΙΠΟΤΑ να άλλαξε στο κινητό μου..........

 

Ξέρει κανείς ποιες είναι οι διαφορές γιατί εγώ δε τις βρήκα............. (όχι ότι έψαξα κ πάνω απο 10 λεπτά)

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έκανα το upgrade ξερά κ με τη μια..........

Σχεδόν κανένα πρόβλημα........ εκτός απο κανα 2 εφαρμογές που θέλανε ή αναβάθμιση ή επανεγκατάσταση.........

Απλά δε βρήκα ΤΙΠΟΤΑ να άλλαξε στο κινητό μου..........

 

Ξέρει κανείς ποιες είναι οι διαφορές γιατί εγώ δε τις βρήκα............. (όχι ότι έψαξα κ πάνω απο 10 λεπτά)

 

και ουτε προκειται να βρεις.οτι καινουριο βαζει η google καθε φορα το εχει βαλει η σαμσουγκ 3 χρονια πριν.τις 2 εφαρμογες σε μια οθονη για παραδειγμα το ειχε η σαμσουγκ απο την εποχη του galaxy s3. και ας κλαιγονται καποιοι για bloatware μονιμως

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

και ουτε προκειται να βρεις.οτι καινουριο βαζει η google καθε φορα το εχει βαλει η σαμσουγκ 3 χρονια πριν.τις 2 εφαρμογες σε μια οθονη για παραδειγμα το ειχε η σαμσουγκ απο την εποχη του galaxy s3. και ας κλαιγονται καποιοι για bloatware μονιμως
Όντως..Εκτός ότι άλλαξε λιγάκι το μενού των ρυθμίσεων δεν είδα κάποια άλλη διαφορά. Απλά να επισημάνω ότι δουλεύει ποιό smooth με πολύ λιγότερα lag. Την συσκευή Την έχω ένα μήνα και κάτι και έχω εντυπωσιαστεί. Δεν έχω δει κάποιο λειτουργικό προβλημα από θέμα software . Όλα είναι μια χαρά. Η μπαταρία κρατάει το ίδιο με πριν την αναβάθμιση, δεν έχω καθυστέρηση σε notifications. Μόνο στο open camera με ενεργοποιημένο το api όταν πάω να τραβήξω βίντεο κρασάρει πλέον.

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην μπαταρία δεν είδα διαφορά, γιατί δεν ασχολούμαι και ιδιαίτερα...το μόνο που είδα, είναι ότι έφυγε το πλαίσιο το θολό, από το widget του καιρού που είχα στην κεντρική οθόνη.

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απίστευτο το γεγονός ότι το Α5 πήρε android 8, ενώ το Samsung S7 edge που έχω επίσης στην κατοχή μου έχει ακόμη το android 7!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πήρα ένα Α5 για την κόρη μου και δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε δύο θέματα.

 

1. Να της περάσω το Oreo μια που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ακόμα? Επειδή δεν το έχω ανοίξει ακόμα δεν ξέρω αν φοράει 6 ή 7. Μπορώ να πάω με τη μια από 6 ->8?

 

2. Θα πρέπει να κάνω κάτι με τα SMS ή είναι σεταρισμένο σωστά από την αρχή?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απίστευτο το γεγονός ότι το Α5 πήρε android 8, ενώ το Samsung S7 edge που έχω επίσης στην κατοχή μου έχει ακόμη το android 7!
Πήγε σε κάποιες συσκευές, και το σταματήσανε...έχει θέματα. Κλασική sammy, τα λίγο παλιότερα κινητά τα απαξιώνει!

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

 

Πήρα ένα Α5 για την κόρη μου και δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε δύο θέματα.

 

1. Να της περάσω το Oreo μια που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ακόμα? Επειδή δεν το έχω ανοίξει ακόμα δεν ξέρω αν φοράει 6 ή 7. Μπορώ να πάω με τη μια από 6 ->8?

 

2. Θα πρέπει να κάνω κάτι με τα SMS ή είναι σεταρισμένο σωστά από την αρχή?

 

Ευχαριστώ

Γνώμη μου είναι να κάνεις ένα αρχικό γρήγορο στήσιμο, χωρίς κωδικούς χωρίς τίποτα, να κάνεις το update σε 8, μετά επαναφορά εργοστασιακών, και σεταρισμα από την αρχή, όλα καθαρά! Τα sms είναι έτοιμα, δεν χρειάζονται κάποια ρύθμιση.

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος θα ήθελα ξανά τη βοήθειά σας γιατί το Smart Switch μου έχει σπάσει τα νεύρα. Το κινητό είχε Android 7, το φόρτισα 100% δεν το σέταρα καθόλου και το ένωσα με το Smart Switch. Μου λέει ότι υπάρχει το update σε Oreo και προτείνει να το έχω φορτισμένο.. κλπ μετά κάνει μια μικρή μεταφορά αρχείων στο κινητό και μέχρι το 100% και μετά μου ζητάει να κάνει κάτι install με admin που τα δίνω και μετά ΤΙΠΟΤΑ κολλάει και δεν προχωράει. Το έχω δοκιμάσει σε 2 PC από χθες το βράδυ και κάνει το ίδιο και στα 2.

Έχει κάποιος κάτι να προτείνει? Θα ήθελα να κάνω αυτό που προτείνατε. Μια που είναι καινούριο να περάσω την Oreo και να το στήσω μετά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος θα ήθελα ξανά τη βοήθειά σας γιατί το Smart Switch μου έχει σπάσει τα νεύρα. Το κινητό είχε Android 7, το φόρτισα 100% δεν το σέταρα καθόλου και το ένωσα με το Smart Switch. Μου λέει ότι υπάρχει το update σε Oreo και προτείνει να το έχω φορτισμένο.. κλπ μετά κάνει μια μικρή μεταφορά αρχείων στο κινητό και μέχρι το 100% και μετά μου ζητάει να κάνει κάτι install με admin που τα δίνω και μετά ΤΙΠΟΤΑ κολλάει και δεν προχωράει. Το έχω δοκιμάσει σε 2 PC από χθες το βράδυ και κάνει το ίδιο και στα 2.

 

Έχει κάποιος κάτι να προτείνει? Θα ήθελα να κάνω αυτό που προτείνατε. Μια που είναι καινούριο να περάσω την Oreo και να το στήσω μετά.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Το δοκίμαζα σε ότι pc έβρισκα μπροστά μου και δεν έκανε με τίποτα την αναβάθμιση.

Την επόμενη μέρα έκανα έλεγχο αναβάθμισης μέσα από τις ρυθμίσεις και κατέβασε το update OTA.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Το δοκίμαζα σε ότι pc έβρισκα μπροστά μου και δεν έκανε με τίποτα την αναβάθμιση.

Την επόμενη μέρα έκανα έλεγχο αναβάθμισης μέσα από τις ρυθμίσεις και κατέβασε το update OTA.

 

Και εγώ τελικά μέχρι να μου απαντήσει κάποιος δοκίμασα μέσω ΟΤΑ και την πήρε κανονικά!! τσαμπα ο κόπος με το smart switch

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που παρατήρησα με την αναβάθμιση σε oreo.

Π.χ. όταν λαμβάνω ένα email κάτι στο viber, what's up ενώ μου πετάει το notification στην οθόνη αν το κάνω hide και μετά ξεκλειδώσω την οθόνη πχ δεν μου δείχνει πόσα email ή πόσα μηνύματα έχω σε viber. Πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή για να μου τα βγάλει όλα αυτά. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι πχ αν λάβεις ένα email ή κάτι σε viber και δεν το ανοίξεις η κάνεις hide συνεχίζει και χτυπάει ο ήχος ή η δόνηση μέχρι να το ανοίξεις.

 

Έχεις κανείς άλλος παρόμοιο θέμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...