Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2017)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχει δηλαδη να αλλαξεις την κωδικοποιηση μηνυματος σε unicode απο τις ρυθμισεις για να στελνει με μικρα γραμματα?

 

Όχι. ούτε το p9 που έχω εγώ ούτε το Α5 που έχει η κοπέλα μου. Τα έλεγξα και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 335
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα κινητά Samsung για το πληκτρολόγιο ρυθμίσεις sms κωδικοποίηση αυτόματο για να γράφει κανονικά με μικρά γράμματα

 

Ναι εχεις δικιο αλλα 70 χαρακτηρες.....

Για να εχεις 160 χαρακτηρες μονο με κεφαλαια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια φίλη έχει το Samsung Galaxy S5 neo και μόλις αγόρασε το Galaxy A5 2017. Θέλουμε να περάσουμε επαφές - φώτο και γενικά settings κι ότι apps έχει από το παλιό στο καινούργιο. Γίνεται με ξεχωριστή εφαρμογή; Έχει κάτι το Android ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις; Ευχαριστώ.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!

Σκεφτομαι το συγκεκριμενο κινητο για τη γυναικα μου με κυριο κριτηριο την κάμερα και θα θελα τη γνωη απ αυτους που το χειριζονται λίγες μέρες. Υπαρχει κατι καλυτερο κοντα στη τιμη του? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!

Σκεφτομαι το συγκεκριμενο κινητο για τη γυναικα μου με κυριο κριτηριο την κάμερα και θα θελα τη γνωη απ αυτους που το χειριζονται λίγες μέρες. Υπαρχει κατι καλυτερο κοντα στη τιμη του? Ευχαριστώ

 

Φυσικα!! υπαρχει το S6 περιπου στα ιδια ,Και με μικρη επιπλεον διαφορα και το S7.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!

Σκεφτομαι το συγκεκριμενο κινητο για τη γυναικα μου με κυριο κριτηριο την κάμερα και θα θελα τη γνωη απ αυτους που το χειριζονται λίγες μέρες. Υπαρχει κατι καλυτερο κοντα στη τιμη του? Ευχαριστώ

 

ή παιρνεις το Α5 2016 να πεις οτι γλιτωνεις λεφτα και του χρονου ξανα αλλαζεις ή πας σε s6 Που ειναι σε ολα καλυτερο εκτος απο μπαταρια ή s7 Που ειναι σε ολα καλυτερο και κοντα σε μπαταρια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η απουσία ois είναι πραγματικά "εμφανής" . Το είδα σήμερα από κοντά στον Κωτσόβολο, παίρνω το κινητό στα χέρια μου, το σηκώνω, τραβάω μια φωτογραφία και πραγματικά ενώ ήμουν ακίνητος βγήκε κουνημένη. Πάντως αν και δεν είμαι λάτρης του χρυσού πραγματικά εντυπωσιάστικα. Ωραίο στο κράτημα, πολύ ωραία χρώματα αλλά θέλει πανάκι. Και το μαύρο όμορφο και πολύ κιμπάρικο στην όψη.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα για να λεμε και του στραβου το δικιο ολες αυτες οι συσκευες με την γυαλινη πλατη θελουν γαντια απο καθαριστριες
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα στα υποψην μου για να το παρω στην γυναικα μου,αλλα η καμερα με απογοητευει...Παντος τελικα θα παω η σε S7 μιας και τωρα μπορεις να το βρεις γυρω στα 400....Το S6 ουτε που το σκεφτωμαι....
Link to comment
Share on other sites

Παρε το Α5 2016 στα 230 και με σταθεροποιητη και καθαρισες

 

Το εχω σκεφτει και αυτο το σ2ναριο,ετσι και αλλιως η γυναικα μου δεν ασχολειτε με κινητα....Απλα το Α5 2016 δεν το ξερω καθολου σαν συσκευη,γενικα δεν ξερω καθολου την σειρα Α σαν συσκευες τι λενε.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει και αυτο το σ2ναριο,ετσι και αλλιως η γυναικα μου δεν ασχολειτε με κινητα....Απλα το Α5 2016 δεν το ξερω καθολου σαν συσκευη,γενικα δεν ξερω καθολου την σειρα Α σαν συσκευες τι λενε.

 

αν δεν ασχολειται αλλα θελει καμια καλη φωτο, το προηγουμενο Α5 ειναι μια χαρα.. Αν θελει πολυ καλες φωτο, αν εχεις παιδια και θες και μες το σπιτι που δεν εχει καλο φωτισμο κτλ κτλ, καλυτερα να πας σε s7. Εγω εχω παρει στους γονεις μου Α5 2016 μιας και ειναι η αδερφη μου στο εξωτερικο και στελνουν συνεχεια φωτο μεσω whatsapp (ασχετως αν αυτο ριχνει την ποιοτητα, θελουν καλες φωτο) και με το Α5 ειναι ικανοποιημενοι. αν μπορουσα θα τους επαιρνα και s7 αλλα μονο για την καμερα που θα καταλαβαιναν διαφορα δεν αξιζε. Σε εμπειρια χρησης ειναι μια χαρα οταν δεν το λιωνεις. Για το 2017 λοιπον, επειδη λενε οτι η ελλειψη OIS ειναι εμφανης, ειναι δικοπο μαχαιρι η επιλογη. Ειναι υπερπληρες σε ολα αλλα αν ειναι να παιρνεις χειροτερες φωτογραφιες και αν δεν εχει απαιτησεις ιδιαιτερες στα υπολοιπα, δεν αξιζει το κοστος πιστευω, ειδικα σε σχεση με s7.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγω Επειδή εχω και το J7 2016 και το Α5 2016 και ασχολουμαι και με τις φωτο βλέπω οτι με λιγη προσοχη και χωρις σταθεροποιητη το J αποδιδει το ιδιο .Μια ασφάλεια παραπανω βεβαια με το Α5 καθως συνχωρει ενα ελαφρυ τρεμουλο του χεριου.Για τα παιδια μου που κινουνται ασταμάτητα σε κλειστο χωρο με τεχνητο φωτισμο βεβαια τα παρατάω ολα και ποιανω τον γεροΝοκια Ν8 που "παγωνει"τα παντα ακαριαια :-) με ποιοτητα φωτο που τα λεντακια δεν ποιανουν με καμια δυναμη.Εν ολιγοις ζυγιζει κανεις και περνει οτι καλυπτει τις αναγκες του
Link to comment
Share on other sites

Εγω Επειδή εχω και το J7 2016 και το Α5 2016 και ασχολουμαι και με τις φωτο βλέπω οτι με λιγη προσοχη και χωρις σταθεροποιητη το J αποδιδει το ιδιο .Μια ασφάλεια παραπανω βεβαια με το Α5 καθως συνχωρει ενα ελαφρυ τρεμουλο του χεριου.Για τα παιδια μου που κινουνται ασταμάτητα σε κλειστο χωρο με τεχνητο φωτισμο βεβαια τα παρατάω ολα και ποιανω τον γεροΝοκια Ν8 που "παγωνει"τα παντα ακαριαια :-) με ποιοτητα φωτο που τα λεντακια δεν ποιανουν με καμια δυναμη.Εν ολιγοις ζυγιζει κανεις και περνει οτι καλυπτει τις αναγκες του

 

ετσι ειναι, αλλα επειδη και εγω εχω παιδι 2 μηνων, θα σου πω οτι με το s7 edge πετυχαινω πολυ καλες φωτογραφιες εκτος απο οταν κουνιεται πολυ. Θελω να πω οτι αν εχεις καλη ληψη στο αυτοματο και ακαιριαια, πιανεις καλες ληψεις και χωρις φλας αν ο φωτισμος ειναι αρκετος αλλα οχι πολυ καλος.

Γιαυτο λεω στο φιλο οτι πρεπει να τα ζυγισει και να δει τι αξιζει να παρει. Εν τω μεταξυ η συσκευη ειναι ηδη πολυ κατω απο την αρχικη τιμη, αλλα δεν παυει να εχει μονο 120 ευρω διαφορα περιπου με το s7.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το S7 το εχω,την ξερω την συσκευη μια χαρα,απλα σκεφτομουνα για το καινουργιο Α5 μιας και η γυναικα μου δεν πολυ ασχλειται με κινητα,αλλα μου το εχει ξεκαθαρισει οτι θελει μονο Samsung....

Εχω ενα παιδι τριων ετων και επειδη σε αυτη την ηλικια δεν καθονται και καθολου,μσ το S7 τα καταφερνω μια χαρα οπως και με το 950 dual που εχω σαν δευτερη συσκευη,και μεχρι τις 23 Μαρτιου θα ερθει και το νεο μελος στην οικογενεια γιαυτο θελω μια νεα συσκευη και για την γυναικα μου γιατι το 535 που εχει απλα δεν τραβαει αλλο...

Υπαρχει και η αλλη λυση,να της δωσω το δικο μου S7,και εγω να παρω το Edge αλλα μαζευονται πολλα εξοδα ,γεννα,γιατρος,εισητηρια,μιας και μενω σε νησι,καπως θα την βγαλω....

Εκτος και αν κρατησω το 950 κανα διμηνο και μετα παρω το Edge,μιας και το S8 ειναι απαγορευτικο τουλαχιστον μεχρι Σεπτεμβρη-Οκτωβρη.....

Link to comment
Share on other sites

Το S7 το εχω,την ξερω την συσκευη μια χαρα,απλα σκεφτομουνα για το καινουργιο Α5 μιας και η γυναικα μου δεν πολυ ασχλειται με κινητα,αλλα μου το εχει ξεκαθαρισει οτι θελει μονο Samsung....

Εχω ενα παιδι τριων ετων και επειδη σε αυτη την ηλικια δεν καθονται και καθολου,μσ το S7 τα καταφερνω μια χαρα οπως και με το 950 dual που εχω σαν δευτερη συσκευη,και μεχρι τις 23 Μαρτιου θα ερθει και το νεο μελος στην οικογενεια γιαυτο θελω μια νεα συσκευη και για την γυναικα μου γιατι το 535 που εχει απλα δεν τραβαει αλλο...

Υπαρχει και η αλλη λυση,να της δωσω το δικο μου S7,και εγω να παρω το Edge αλλα μαζευονται πολλα εξοδα ,γεννα,γιατρος,εισητηρια,μιας και μενω σε νησι,καπως θα την βγαλω....

Εκτος και αν κρατησω το 950 κανα διμηνο και μετα παρω το Edge,μιας και το S8 ειναι απαγορευτικο τουλαχιστον μεχρι Σεπτεμβρη-Οκτωβρη.....

 

χαχα, μου θυμιζεις εμενα πριν γεννησουμε. Της πηρα s6 edge ΠΟυ ειναι ομορφο και μαζεμενο σε μεγεθος, ενω εχει και αρκετα ΜΡ για περισσοτερη λεπτομερια και το προτιμησα εναντι του s7 καθως ηθελα να υπαρχουν 2 διαφορετικες καμερες στο σπιτι..

Βεβαια τοτε η ψαλιδα ηταν πιο μεγαλη στα 2 και πιο μεγαλα τα ποσά, αλλα αξιζε. Τωρα αμα αξιζει κανα s8 θα δωσω το edge της και θα της πασαρω το s7 edge για s8, ομως δε νομιζω να αξιζει.

Παντως για μενα καλυτερα να παρεις το προηγουμενο Α5 και με την πρωτη ευκαιρια να της το αλλαξεις (παιρνοντας εσυ s8 πχ...)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

χαχα, μου θυμιζεις εμενα πριν γεννησουμε. Της πηρα s6 edge ΠΟυ ειναι ομορφο και μαζεμενο σε μεγεθος, ενω εχει και αρκετα ΜΡ για περισσοτερη λεπτομερια και το προτιμησα εναντι του s7 καθως ηθελα να υπαρχουν 2 διαφορετικες καμερες στο σπιτι..

Βεβαια τοτε η ψαλιδα ηταν πιο μεγαλη στα 2 και πιο μεγαλα τα ποσά, αλλα αξιζε. Τωρα αμα αξιζει κανα s8 θα δωσω το edge της και θα της πασαρω το s7 edge για s8, ομως δε νομιζω να αξιζει.

Παντως για μενα καλυτερα να παρεις το προηγουμενο Α5 και με την πρωτη ευκαιρια να της το αλλαξεις (παιρνοντας εσυ s8 πχ...)

 

Χαχα,στο μυαλο μου εισαι.....καπως ετσι θα την κανω...Ευτυχως που η γυναικα μου δεν εχει ιδεα απο συσκευες...Φυσικα οχι οτι θα βγει χαμενη με το δικο μου S7 ,μιας και το εχω πενα,λες και τωρα το ανοιξες,και με ασφαλεια για δυο χρονια....Αλλα για το S8,εχω τις επιφυλαξεις μου....

Οχι οτι δεν θα ειναι καλη συσκευη,αλλα κατι με κανει να μην το εχω παρει με καλο ματι,παντα απο αυτα που διαβαζω στις φημες.....

Φυσικα για μενα το ιδανικο ειναι ενα S7/S7 edge duos ,αλλα δεν θελω να μπλεξω με Ασιες αν παθει κατι....Που χρονος να το στειλεις απο εκει που το πηρες,μιας και εχω παραδειγμα απο φιλο ναυτικο,που το πηρε απο Ντουμπαι,του εσπασε η οθονη εδω δεν την αλλαζε το service και το εστειλε πισω για φτιαξιμο....

Καπως θα τα βγαλω περα,κατσε πρωτα να γεννησει με το καλο,και τα αλλα γινονται ευκολα....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οτι κυκλοφορει εδω να περνουμε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.Με το καλο το μωρο..
Link to comment
Share on other sites

Από εχθές κάτοχος του εν λόγου κινητού.

Τα θετικά.

Πολύ ωραία κατασκευή

Αδιάβροχο

Πολύ καλή μπαταρία.απο το πρωί με πολύ σκάλισμα 3g φουλ φωτεινότητα γιατί ήμουν όλη μέρα έξω είμαι τώρα στο 33 τής εκατό. Δεύτερη φόρτιση του έχω.

Οθόνη παρά πολύ καλή

Μπροστά κάμερα παρά πολύ καλή.

Αρνιτηκα .

Κάμερα πίσω κάτω του μετρίου

Δεν έχει λεντ

Δεν το έχω πολύ φορτωμένο και όμως είδα κάτι πολύ μικρά λανγκ.

Μεγάλο συν για εμένα ότι είναι αδιάβροχο.449 ευρώ δεν τα αξίζει είναι η γνώμη μου.

Την συσκευή την πήρα σαν δεύτερη.ειναι όμορφη πολύ στο γαλάζιο χρώμα :p

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα το είδα και εγώ,και αυτό που έχω να,πω είναι ότι η κάμερα όσο σταθερό χέρι και να έχεις βγάζει φωτο κουνημένες...

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επιλέξω το προηγουμε Α5 2016 μιας καθ η κάμερα είναι σημαντική...

Κατά τ αλλα μου άρεσε πολύ σαν συσκευή αλλα η κάμερα με απογοήτευσε...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα το είδα και εγώ,και αυτό που έχω να,πω είναι ότι η κάμερα όσο σταθερό χέρι και να έχεις βγάζει φωτο κουνημένες...

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επιλέξω το προηγουμε Α5 2016 μιας καθ η κάμερα είναι σημαντική...

Κατά τ αλλα μου άρεσε πολύ σαν συσκευή αλλα η κάμερα με απογοήτευσε...

 

η αληθεια ειναι οτι το ois κανει δουλεια πιστευω αλλα δεν ξερω αν ειναι σε τοσο μεγαλο βαθμο. Προσωπικα θα επελεγα το προηγουμενο μοντελο και σε λιγους μηνες που θα πεσουν πολυ τα s7 θα πηγαινα σε s7 χωρις να χασω σημαντικα λεφτα..ιδιως αν βρεις μεταχειρισμενο το Α5 2016. Για το 2017, απλα θελανε να μην δωσουν Ois γιατι δε θα ειχε λογο καποιος να παει σε s7 μετα. το 90% των χρησεων της καμερας θα το εκανε και με αυτο το κινητο.. ενω τωρα κατι η υψηλη αναλυση στο βιντεο που λειπει, κατι το slow motion, κατι που σε δυσκολευει χωρις ois, σε σπρωχνει στο ακριβο μοντελο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το ois κανει δουλεια αλλα δεν τρελαινομαι και ολας.εχω βγαλει και κουνημενες φωτο και με το Α5 2016 απλως λιγοτερο συχνα απο το J7 2016 που εχω επισης.Συγχωρεί τα μικροκουνηματα του χεριου σιγουρα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το OIS δεν έχει να κάνει με την καταγραφή βίντεο;

Έχει αναφερθεί πιο πριν πως η selfie κάμερα είναι πολύ καλή, ενώ η κύρια κάμερα όχι. Και οι δύο όμως έχουν την απουσία του OIS, αν και νομίζω πως καμία συσκευή δεν έχει OIS στην selfie κάμερα, ίσως να κάνω και λάθος.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι μήπως βελτιωθεί με κάποιο firmware update, γιατί δεν μου φαίνεται λογικό να έχει καλύτερη selfie κάμερα απ' ότι κύρια.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξέρει κανεις αν εχει πάρει την Nougat;Κ αν μπορεις να το βάλεις στην αργή φόρτιση;Ειμαι σε αυτο η το S7 κ το μονο που σκεφτομαι για το Α5 2017 ειναι η μπαταρια που δεν παίζεται κ η φωτεινότητα της οθονης που ειναι αρκετα πιο φωτεινή απο του S7..Ακομα κ απο του Α5 2016..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...