Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2017)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σιγουρα δεν υποστηριζει OTG???

Περιεργο...

Η σειρά Α από τότε που βγήκε (2015) δεν υποστηριζε OTG (εκτός από το Α7 που υποστηρίζει)... σε αντίθεση με τη J

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 335
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Α5 2016 υποστηριζει OTG .ΤΟ ξερω γιατι το εχω και αυτο μαζι με το J7 2016.και το δυο το εχουν.Υποβαθμιση το φετινο Α5
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι δεν κάνει συγχρονισμό τις επαφές του google account...Ακόμα και με άμεσο συγχρονισμο τίποτα...

 

EDIT: Το βρήκα τελικά. Η εξοικονομηση ενέργειας φταίει. Πολύ ελλατωματική η λειτουργία.

Edited by KoRnStyleZ
Link to comment
Share on other sites

Το Α5 2016 υποστηριζει OTG .ΤΟ ξερω γιατι το εχω και αυτο μαζι με το J7 2016.και το δυο το εχουν.Υποβαθμιση το φετινο Α5

 

Τυχερος εισαι...ή το πηρες παραεισαγωγη γιατι οτι Α5 μου ηρθε για Service δεν το υποστηριζε το OTG.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω από χθες στα χέρια μου μέσω επιδότησης και έχω να πω τα εξής :

+Κάμερα, μπαταρία, οθόνη, nougat, φορτίζει γρήγορα, όμορφο, ραδιόφωνο

-Μεγάλο μέγεθος, βαρύ κάπως (το ιδανικότερο μέγεθος για μένα είναι αυτό του S7), μικρό πληκτρολόγιο

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Το έχω από χθες στα χέρια μου μέσω επιδότησης και έχω να πω τα εξής :

+Κάμερα, μπαταρία, οθόνη, nougat, φορτίζει γρήγορα, όμορφο, ραδιόφωνο

-Μεγάλο μέγεθος, βαρύ κάπως (το ιδανικότερο μέγεθος για μένα είναι αυτό του S7), μικρό πληκτρολόγιο

 

Σε σχεση με το S7 πως το βλεπεις;;;;

Αν δεν κανω λαθος ειναι και αυτο αδιαβροχο....

Οχι οτι με ενδιαφερει απλα ετσι κουβεντα να κανουμε.....το S7 θα το αλλαζα μονο για το edge...

Αν και ειμαι αδιαφορος για την κυρτη οθονη,αλλα ισως το εκανα μονο και μονο για να το δω....

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το S7 πως το βλεπεις;;;;

Αν δεν κανω λαθος ειναι και αυτο αδιαβροχο....

Οχι οτι με ενδιαφερει απλα ετσι κουβεντα να κανουμε.....το S7 θα το αλλαζα μονο για το edge...

Αν και ειμαι αδιαφορος για την κυρτη οθονη,αλλα ισως το εκανα μονο και μονο για να το δω....

 

Επειδή είχα και το s7 το Α5 έχει καλύτερη κάμερα για selfie, καλύτερη μπαταρία, καλύτερο aod και γενικά κοντραρει άνετα το s7. Εκεί που χάνει το Α5 είναι ότι το s7 έχει τις τέλειες αναλογίες διαστάσεων.

Σε κάθε άλλη περίπτωση το Α5 είναι πιο smooth και έχει άλλη φρεσκάδα.

Μην πάρεις το edge το είχα και αυτό για λίγο και δεν διέφερε σε τίποτα από το απλό, η οθόνη edge δεν προσφέρει κάτι φοβερό, άσε που θέλει και μεγάλη προσοχή.

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και το s7 το Α5 έχει καλύτερη κάμερα για selfie, καλύτερη μπαταρία, καλύτερο aod και γενικά κοντραρει άνετα το s7. Εκεί που χάνει το Α5 είναι ότι το s7 έχει τις τέλειες αναλογίες διαστάσεων.

Σε κάθε άλλη περίπτωση το Α5 είναι πιο smooth και έχει άλλη φρεσκάδα.

Μην πάρεις το edge το είχα και αυτό για λίγο και δεν διέφερε σε τίποτα από το απλό, η οθόνη edge δεν προσφέρει κάτι φοβερό, άσε που θέλει και μεγάλη προσοχή.

Ετσι οπως μου τα λες φενεται καλη συσκευη...

Παντος νομιζω οτι ακομα και ετσι τοS7 ειναι καλυτερο και πιο πληρες..

Το edge αν το παρω θα το κανω μονο για δοκιμη,αν και διαβαζω διαφορα ιδιως για την οθονη και οτι ειναι πολυ ευαισθητη...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως μου τα λες φενεται καλη συσκευη...

Παντος νομιζω οτι ακομα και ετσι τοS7 ειναι καλυτερο και πιο πληρες..

Το edge αν το παρω θα το κανω μονο για δοκιμη,αν και διαβαζω διαφορα ιδιως για την οθονη και οτι ειναι πολυ ευαισθητη...

 

Θα στο πω αλλιώς, αν δεν έχεις κανένα από τα δύο και σκέφτεσαι τα λεφτά παίρνεις Α5

Αν δεν σε νοιάζει παίρνεις s7 για τα παραπάνω έξτρα όπως το 1,7 της κάμερας, τα 4g

ram αν και στο τέλος τα ίδια g έχεις ελεύθερα, για τον λίγο καλύτερο επεξεργαστή και

τον αισθητήρα καρδιακών παλμών. Το edge για μένα δεν είναι κάτι φοβερο, είχα και s6 edge και μου ράγισε η οθόνη χωρίς να μου πέσει κάτω, απλά πιέστηκε σε κάποια τσέπη...

Επίσης σκέψου ότι θα δώσεις πολλά λεφτά σε τζαμακι και ζελατίνες και δεν θα κάθεται καμία!

Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου και budget....

Edited by xroikon_46
HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω αλλιώς, αν δεν έχεις κανένα από τα δύο και σκέφτεσαι τα λεφτά παίρνεις Α5

Αν δεν σε νοιάζει παίρνεις s7 για τα παραπάνω έξτρα όπως το 1,7 της κάμερας, τα 4g

ram αν και στο τέλος τα ίδια g έχεις ελεύθερα, για τον λίγο καλύτερο επεξεργαστή και

τον αισθητήρα καρδιακών παλμών. Το edge για μένα δεν είναι κάτι φοβερο, είχα και s6 edge και μου ράγισε η οθόνη χωρίς να μου πέσει κάτω, απλά πιέστηκε σε κάποια τσέπη...

Επίσης σκέψου ότι θα δώσεις πολλά λεφτά σε τζαμακι και ζελατίνες και δεν θα κάθεται καμία!

Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου και budget....

 

Καλα για το edge μονο για το γ@μωτο αν το παρω...το οτι ομως ουτε τζαμακι ουτε ζελατινα καθετε καλα ειναι οντως γεγονος....

Οσο αφορα το Α5,αν δεν ειχα κινητο ισως το προτιμουσα αλλα οχι πανω απο 320€,ισως λεω και πολλα αλλα δεν πιστευω οτι πρεπει να κανει παραπανω....

Τωρα αν ειναι να δωσεις 400+ τοτε καλυτερα να παρεις το S7 που και καλυτερη οθονη εχει,καλυτερο επεξεργαστη,πιο πολυ ram,ισως καλυτερη καμερα,πισω γιατι μπροστα το Α5 πρεπει να ειναι καλυτερο....

Περι ορεξεως......

Τωρα ειδα τιμη σε σκρουτζ,357€...Για αρχη μια χαρα ειναι....αν και πιστευω οτι σιγα σιγα θα πεσει ....

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν υπαρχει συγκριση..Το s7 με εξαίρεση την μπαταρια που ειναι λιγο καλυτερη στο Α5 2017 το s7 ειναι ανώτερο σε ολα!!!Για την μπροστα καμερα δεν ξερω αλλα για την πίσω ξερω οτι σκοτώνει!!'
Link to comment
Share on other sites

Καμμια συγκριση τωρα μην τρελαθουμε τελειως και τα εξισωνουμε ολα παντα η σειρα Α θα ειναι υποδιεστερη της S. ετσι πηγε να γινει και με το alpha και σταματησαν την παραγωγη . ΟΙ διαφορες ειναι εμφανεις σε ολα σχεδον τα μερη.και αλλωστε μονο τους σενσορες που εχει η σειρα S δεν μπορει να γινει συγκριση. οποιος θελει μπαταρια καλη μπορει να αποκτησει το Α5 ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΑΑΛΛΑΑ ΓΟΥΣΤΑ !!! παει S.Τελεια και παυλα.
Link to comment
Share on other sites

Καμμια συγκριση τωρα μην τρελαθουμε τελειως και τα εξισωνουμε ολα παντα η σειρα Α θα ειναι υποδιεστερη της S. ετσι πηγε να γινει και με το alpha και σταματησαν την παραγωγη . ΟΙ διαφορες ειναι εμφανεις σε ολα σχεδον τα μερη.και αλλωστε μονο τους σενσορες που εχει η σειρα S δεν μπορει να γινει συγκριση. οποιος θελει μπαταρια καλη μπορει να αποκτησει το Α5 ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΑΑΛΛΑΑ ΓΟΥΣΤΑ !!! παει S.Τελεια και παυλα.

 

Ετσι ακριβώς!!!Σε ενα μήνα παίρνω s7 κ δεν ειμαι καλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ειδα σημερα απο κοντα στο Public. δεν ξερω, εμενα η μπροστινη καμερα του s7 edge μου φανηκε πολυ καλυτερη.
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

450 ευρουλακια τα public...Σαν να σου λενε φυγε και πανε αγορασε το S7 απο skroutz :D :p

 

336 από skroutz shops.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω αλλιώς, αν δεν έχεις κανένα από τα δύο και σκέφτεσαι τα λεφτά παίρνεις Α5

Αν δεν σε νοιάζει παίρνεις s7 για τα παραπάνω έξτρα όπως το 1,7 της κάμερας, τα 4g

ram αν και στο τέλος τα ίδια g έχεις ελεύθερα, για τον λίγο καλύτερο επεξεργαστή και

τον αισθητήρα καρδιακών παλμών. Το edge για μένα δεν είναι κάτι φοβερο, είχα και s6 edge και μου ράγισε η οθόνη χωρίς να μου πέσει κάτω, απλά πιέστηκε σε κάποια τσέπη...

Επίσης σκέψου ότι θα δώσεις πολλά λεφτά σε τζαμακι και ζελατίνες και δεν θα κάθεται καμία!

Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου και budget....

 

Φιλε xroikon_46,

 

Μπορεις να μας πεις αν λογω απουσιας OIS (optical image stabilization) το κινητο βγαζει θολες φωτογραφιες;

 

Καποιος εγραψε στην αξιολογηση του στο skroutz: "Δεν εχει OIS που σημαινει οτι πρεπει να εισαι τελειως ακινητος για να τραβηξεις μια φωτο χωρις να εμφανισει θολουρα ".

 

Ειναι αληθεια αυτο ή υπερβαλλει;

 

Μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια με τρεμάμενο χέρι και με το A5 και με το S7 και να μας πεις αν ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε xroikon_46,

 

Μπορεις να μας πεις αν λογω απουσιας OIS (optical image stabilization) το κινητο βγαζει θολες φωτογραφιες;

 

Καποιος εγραψε στην αξιολογηση του στο skroutz: "Δεν εχει OIS που σημαινει οτι πρεπει να εισαι τελειως ακινητος για να τραβηξεις μια φωτο χωρις να εμφανισει θολουρα ".

 

Ειναι αληθεια αυτο ή υπερβαλλει;

 

Μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια με τρεμάμενο χέρι και με το A5 και με το S7 και να μας πεις αν ισχυει;

 

φιλε μου με τρεμαμενο χερι δε βγαζει καθαρη φωτο ουτε slr, οχι κινητο.. το ois κανει δουλεια αλλα κυριως στο βιντεο ή σε δυσκολες συνθηκες . οποτε ναι μεν θα σε βοηθησει αλλα λιγο προσεκτικος να εισαι μια χαρα θα ειναι οι φωτο.. αν δεν προσεχεις και στα 2 θα ειναι κουνημενη,,

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φιλε xroikon_46,

 

Μπορεις να μας πεις αν λογω απουσιας OIS (optical image stabilization) το κινητο βγαζει θολες φωτογραφιες;

 

Καποιος εγραψε στην αξιολογηση του στο skroutz: "Δεν εχει OIS που σημαινει οτι πρεπει να εισαι τελειως ακινητος για να τραβηξεις μια φωτο χωρις να εμφανισει θολουρα ".

 

Ειναι αληθεια αυτο ή υπερβαλλει;

 

Μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια με τρεμάμενο χέρι και με το A5 και με το S7 και να μας πεις αν ισχυει;

 

Κοίτα η απουσία του OIS είναι φανερή και θέλει μια σχετική προσοχή αλλα όχι ότι είναι χάλια οι φωτογραφίες, απλα όταν έχεις

OIS το κάνεις πιο γρήγορα και πιο άφοβα για το αποτέλσμα π.χ S7.

Στις selfie είναι εξαιρετικό το Α5

Ελπίζω να σε βοήθησα

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το πήρε εχθές η γυναίκα μου και μου είπε ότι όταν πας να στείλεις μήνυμα στα Ελληνικά γράφει μόνο κεφαλαία. Στα Αγγλικά όλα καλά.

Μπήκα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι. Καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το πήρε εχθές η γυναίκα μου και μου είπε ότι όταν πας να στείλεις μήνυμα στα Ελληνικά γράφει μόνο κεφαλαία. Στα Αγγλικά όλα καλά.

Μπήκα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι. Καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ

Όπως και να το γράψεις το SMS στην ελληνική γραφή, με κεφαλαία θα παραδοθεί... Υπόψιν 160 χαρακτήρες ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το πήρε εχθές η γυναίκα μου και μου είπε ότι όταν πας να στείλεις μήνυμα στα Ελληνικά γράφει μόνο κεφαλαία. Στα Αγγλικά όλα καλά.

Μπήκα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι. Καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ

 

Και εγω στο S7 μονο κεφαλαια μπορω να στειλω μηνυμα και μαλλον εχει να κανει με τους 160 χαρακτηρες,στα αγγλικα ολα καλα οπως γραφεις και εσυ...

Και εγω το εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει τπτ...

Παντος σκεφτομαι να το παρω στην γυναικα μου...

Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Α3,αλλα μαλλον για το Α5 θα παω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στο S7 μονο κεφαλαια μπορω να στειλω μηνυμα και μαλλον εχει να κανει με τους 160 χαρακτηρες,στα αγγλικα ολα καλα οπως γραφεις και εσυ...

Και εγω το εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει τπτ...

Παντος σκεφτομαι να το παρω στην γυναικα μου...

Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Α3,αλλα μαλλον για το Α5 θα παω...

 

Στο J5 2016 που έχει η κόρη μου γράφει μικρά Ελληνικά. Θα την βάλω να στείλει ένα τεστ στο Α5 να δω πως θα το λάβει.

 

EDIT: Ούτε το J5 γράφει μικρά, λάθος. Άρα έτσι είναι όλα τα Samsung.

Edited by dzarimis
Link to comment
Share on other sites

Στο J5 2016 που έχει η κόρη μου γράφει μικρά Ελληνικά. Θα την βάλω να στείλει ένα τεστ στο Α5 να δω πως θα το λάβει.

 

EDIT: Ούτε το J5 γράφει μικρά, λάθος. Άρα έτσι είναι όλα τα Samsung.

 

Δεν έχει να κάνει μόνο με τα samsung. Το θέμα των κεφαλαίων ελληνικών χαρακτήρων έχει να κάνει με την κωδικοποίηση των μηνυμάτων. Στο S4 που είχα παλιά μπορούσα να στείλω ένα μήνυμα με 160 χαρακτήρες αλλά μονο κεφαλαία, ή 70 χαρακτήρες με κεφαλαία και μικρά. Στις νεότερες συσκευές για κάποιο λόγο δεν έχει την επιλογή να αλλάζεις την κωδικοποίση του κειμένου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει μόνο με τα samsung. Το θέμα των κεφαλαίων ελληνικών χαρακτήρων έχει να κάνει με την κωδικοποίηση των μηνυμάτων. Στο S4 που είχα παλιά μπορούσα να στείλω ένα μήνυμα με 160 χαρακτήρες αλλά μονο κεφαλαία, ή 70 χαρακτήρες με κεφαλαία και μικρά. Στις νεότερες συσκευές για κάποιο λόγο δεν έχει την επιλογή να αλλάζεις την κωδικοποίση του κειμένου.

 

Δεν εχει δηλαδη να αλλαξεις την κωδικοποιηση μηνυματος σε unicode απο τις ρυθμισεις για να στελνει με μικρα γραμματα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...