Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2017)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την χθεσινή ανακοίνωση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=445901

Έχουμε το νεο Α5 (2017)

Οι αλλαγές απο το 2016

3 GB RAM από 2, μπροστινή κάμερα 16 αντί για 5 MPx, πίσω κάμερα 16 αντί 13 MPx.

ΙP68 αντέχει στην βροχη.

Πολυ λίγο μεγαλυτερο σε διαστασεις, σχεδόν το ίδιο.

Marshmallow αντί για Lollipop.

 

Περισσότερα εδώ: http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_a5_(2017)-8494.php

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 335
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

3 GB RAM από 2, μπροστινή κάμερα 16 αντί για 5 MPx, πίσω κάμερα 16 αντί 8 MPx.

Ι]

 

13mp εχει το Α5 του '16 στην πίσω κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Το διόρθωσα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάντως το είδα σήμερα σε ένα site ελληνικό, μάλλον σκροτζομαγαζο ωστόσο το σκρουτζ δεν το έχει ανακοινώσει ακόμη

Τιμή 420 €

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλά πάνε καλά εκεί στην Samsung δεν έβαλε OIS στην κάμερα. ....

Ωραία αναβάθμιση ....

Καλύτερα δεν θα μπω και στον κόπο να αγοράσω το καινούργιο. ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,Αυτο ειπα και εγω,υποβαθμιση το φετινο στην καμερα.Καλυτερα γλιτωνουμε τα εξοδα.Μια χαρα του 2016:)
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει μεγάλη κουβέντα αν τελικά αξίζει η αγορά του...

Εγώ νομίζω είναι αρκετά καλύτερο από το Α5 2016 και έχει αναβαθμιστεί αρκετά σε πολλά σημεία με εξάιρεση ορίσμένα χαζά σημεία π.χ notification led, επίσης αν κάποιος έχει καταλήξει να το πάρει γιατί να μην πάρει το S7 με 446 € ?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο γιατι καποιος να το επιλεξει απο το S7 αφου η διαφορα τιμης μεταξυ τους ειναι πολυ μικρη.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο.

 

Η μονη διαφορα ειναι οτι το A5 θα παρει μεχρι Android 9 ενω το S7 μεχρι Android 8.

 

Δηλαδη το A5 θα τρεχει 1 χρονο με καινουρια εκδοση android, οταν στο S7 θα εχει σταματησει η υποστηριξη λογισμικου.

 

Η πολιτικη της Samsung ειναι να δινει καινουρια android upgrades για 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο.

 

Η μονη διαφορα ειναι οτι το A5 θα παρει μεχρι Android 9 ενω το S7 μεχρι Android 8.

 

Δηλαδη το A5 θα τρεχει 1 χρονο με καινουρια εκδοση android, οταν στο S7 θα εχει σταματησει η υποστηριξη λογισμικου.

 

Η πολιτικη της Samsung ειναι να δινει καινουρια android upgrades για 2 χρονια.

 

για αυτο υπαρχουν και οι custom rom, εξαλλου στα δυο χρονια που θα ληξει η εγγυηση, δεν θα σε νοιαζει αν γινει το κινητο root.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο.

 

Αλλα πρωτο, μια custom rom δεν ειναι η εργοστασιακη rom της εταιρειας, με οτι αυτο συνεπαγεται, και δευτερο, το να περασεις custom rom απαιτει γνωσεις. Δεν μπορει να το κανει ο καθενας και επισης υπαρχει πιθανοτητα να κανεις brick το κινητο.

 

Επισης, ακομα και να ξερεις να το κανεις, με το A5 ακομα και με custom rom παλι θα βρισκεσαι μια εκδοση μπροστα, γιατι οταν βγει Android 10 πιθανον να μην βγαλουν custom rom για S7 λογω παλαιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο. Ρομ βγαινουν για τα δυνατα μοντελα παντα,ακομη και στο note2 ακομα υπαρχει υποστηριξη.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο.

 

Η μονη διαφορα ειναι οτι το A5 θα παρει μεχρι Android 9 ενω το S7 μεχρι Android 8.

 

Δηλαδη το A5 θα τρεχει 1 χρονο με καινουρια εκδοση android, οταν στο S7 θα εχει σταματησει η υποστηριξη λογισμικου.

 

Η πολιτικη της Samsung ειναι να δινει καινουρια android upgrades για 2 χρονια.

 

Καλα μην εισαι τοσο σιγουρος οτι το Α5 θα παρει δυο αναβαθμησεις λογισμικου...

Ξεκιναει με ΜΜ....εισαι τοσο σιγουρος οτι θα παρει 3 major update???

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις δικαιο.

 

Αλλα πρωτο, μια custom rom δεν ειναι η εργοστασιακη rom της εταιρειας, με οτι αυτο συνεπαγεται, και δευτερο, το να περασεις custom rom απαιτει γνωσεις. Δεν μπορει να το κανει ο καθενας και επισης υπαρχει πιθανοτητα να κανεις brick το κινητο.

 

Επισης, ακομα και να ξερεις να το κανεις, με το A5 ακομα και με custom rom παλι θα βρισκεσαι μια εκδοση μπροστα, γιατι οταν βγει Android 10 πιθανον να μην βγαλουν custom rom για S7 λογω παλαιοτητας.

 

Παντος εσυ το πηγες πολυ μακρια....Αndroid 10......κατσε να βγει καλα καλα το 7 για το συνολο των συσκευων και μετα βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχει αγοράσει κανείς ακόμη να μας πει εντυπώσεις?

Εγώ πάντως το σκέφτομαι καθώς έχει βγει η επιδότηση μου

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το εκανα ενα μικρο test καθως μου το φερανε για demo.

Τιμη ακομη δεν ξερω....

Το βαρος παντος ειναι λιγο πανω σε σχεση με το προηγουμενο καθως το νιωθεις αρκετα βαρυ στο χερι. εμφανισιακα στο μαυρο δειχνει πολυ σοβαρο και πισω φερνει σε S6 και S7.

απο εικονα σκιζει καθως χρωμα και φωτεινοτητα ειναι σε πολυ καλα επιπεδα (για μενα) αυριο θα πεσει το μεγαλο τεστ σε καμερα-μπαταρια-ταχυτητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση....

OTG υποστηρίζει? Για μένα είναι το Α και το Ω....

Για πείτε....

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν εχει notification led?

 

Από ότι έχω δει δεν έχει. Είναι στα αρνητικά και για φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν εχει notification led?

 

οχι δυστηχως!!:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερώτηση....

OTG υποστηρίζει? Για μένα είναι το Α και το Ω....

Για πείτε....

 

Οχι ...ειναι και USB - C

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να έχει OTG το J5 , η σειρά J και να μην έχει η Α.... απαράδεκτο. ...

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να έχει OTG το J5 , η σειρά J και να μην έχει η Α.... απαράδεκτο. ...

 

Ελα ντε.... και εχω και tv tuner ...αλλα δυστηχως πλεον στο συρταρι:(

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε.... και εχω και tv tuner ...αλλα δυστηχως πλεον στο συρταρι:(

 

Οπότε καλύτερα κάποιος να πάει προς S6 ή S7.... αν και πιστεύω ότι το J7 είναι μονόδρομος (τιμή - χαρακτηριστικά)...

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Χθες απόκτησε το συγκεκριμένο κινητό η κοπέλα μου! Τη βοηθήσα με τις βασικές ρυθμίσεις κτλ. Σαν κινητό είναι ωραιό σαν σχέδιο, το μενου καλό και οι ρυθμίσεις βοηθούν πολύ καθώς στο τέλος κάθε κατηγορίας (πχ. εμφάνιση) σου αναφέρει άλλες ρυθμίσεις που έχουν σχέση μεταξύ τους.

 

Δεν έχω πολυασχοληθεί με το κινητό αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι αν βάλεις το κινητό σε εξοικονομηση ενέργειας (ακόμα και μέτρια) σου απενεργοποιεί το φωτισμό των back and menu buttons. Επίσης για κάποιο λόγο δεν είχε τη κλασσική εφαρμογή αναπαραγωγής μουσικής (μόνο το music play είχε) οπότε απλώς το κατέβασα απο το playstore. Τέλος, το fingerprint scanner για μένα προσωπικά είναι μέτριο σε σχέση με τη δικιά μου συκευή (Huawei P9). Σε κάποια φάση δεν αναγνώριζε καθόλου το διακτυλικό μου αποτύπωμα. Κάθε 10 λεπτά θέλει καθάρισμα με πανάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...