Jump to content

Samsung Galaxy A3 (2017)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνει κανονικά αναζήτηση για updates, αλλά δεν ξέρω μιας και η nougat είναι μέχρι στιγμής η τελευταία version... :-)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 625
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια θα τα γραψω ολα αναλυτικα με ευχαριστειτε μετα! χαχαχ καταρχην μπαινουμε sammobile,συγκεκριμενα εδω https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-a3/SM-A320FL/ κατεβαζουμε την ρομ συγκεκριμενα κατεβασα την Switzerland, αφου κατεβασουμε το αρχειο ειναι συμπιεσμενο αποσυμπιεζουμε τα αρχεια στην επιφανεια εργασιας, θα δουμε οτι εχει 5 αρχεια μεσα, ανοιγουμε το odin δεξι κλικ εκτελεση ως διαχειριστης, δεξια μας εχει στα κουτακια τα ονοματα BL AP CP CSC , καθενα απο αυτα απο το αρχειο που κατεβαζουμε πρεπει να μπει στο καθε κουτακι, προσοχη! μεσα στο αποσυμπιεσμενο αρχειο εχει δυο CSC ΤΟ ΗΟΜΕ EINAI OΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ το κινητο μας κατι σαν update, εγω ομως θελω το κινητο να το κανει πεντακαθαρο και να σβησει ολη τη σαβουρα σαν deep format ενα πραγμα, ετσι επιλεγουμε το σκετο csc, παταμε start και αρχισει η εγκατασταση...μολις τελιωσεις θα αρχισει το κινητο, θα ανοιξει και θα κανετε ολες τις ρυθμισεις κλπ, τωρα για το root οταν κανετε ολα αυτα θα σας πω στην πορεια τι ακριβως να κανετε, οσοι θελουν να κανουν ροοτ το κινητο,να απαντησουν σε αυτο το μηνυμα απο κατω και θα πω αναλυτικα και αυτο το βημα και θα ειστε ετοιμοι!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ nougat στο κινητο κατεβαζουμε το συγκεκριμενο flash αρχειο ειναι το ροοτ για το κινητο https://download.chainfire.eu/1090/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-a3y17lte-a3y17ltexx-sma320f.zip

 

βημα 1:κλεινουμε το κινητο μπαινουμε σε mode recovery stock του κινητου,κρατωντας πατημενα τα κουμπια poweroff+ανω ενταση+κουμπι home, θα ανοιξει το κινητο και θα δουμε να λεει ενα Update περιμενουμε και βγαινει το recovery! παμε wipe data +wipe cache και μετα power off! αυτο θα κανει reset ολο το κινητο και θα διαγραψει τα παντα! δεν πρεπει να το ανοιξουμε! μολις πει οκ παταμε power off!

βημα 2: αφου ειναι κλειστο το κινητο μπαινουμε σε odin mode πατωντας τα κουμπια power+home+κατω ενταση, μπαινουμε σε odin και φλασαρουμε το αρχειο που κατεβασαμε! ολα οκ, περιμενουμε να ανοιξει το κινητο θα αργησει λιγακι μια δυο φορες θα κανει επαννεκινηση και οταν ανοιξει θα κανουμε τις ρυθμισεις προσαρμογης! θα δουμε το εικοινιδιο root στο μενου!! τελιωσατε, διαγραφετε με root explorer οτι χαζοεφαρμογη θελετε μαζι με τους φακελους!!:lol::lol: nikos

έκανα αλλαγή ρομ απο nee σε ελληνική με odin και του CSC. και μου βγάζει χώρα την ρουμανια

Link to comment
Share on other sites

έκανα αλλαγή ρομ απο nee σε ελληνική με odin και του CSC. και μου βγάζει χώρα την ρουμανια

 

 

Και μενα Ρουμανια μου βγαζει οταν το κανω reset..διαλεγεις Ελληνικα και εισαι κομπλε

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Και μενα Ρουμανια μου βγαζει οταν το κανω reset..διαλεγεις Ελληνικα και εισαι κομπλε

και το rhone info CSC RO βγάζει δηλαδή έγινε ρουμάνικη η συσκευή αλλά δεν εχει πρόβλημα νομίζω

και ota στην 7 έκανε

Edited by giorgos1965
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία και χωρίς καμία απώλεια δεδομένων η εγγύησης. Υπάρχει και αυτός ο αναλυτικός οδηγός με εικόνες για όποιον θέλει να το δοκιμάσει... http://odindownloader.com/tutorials/use-odin-downloader

Ακολούθησα αυτή τη διαδικασία για να μην κάνω full reset στο κινητό και βλέπω ότι λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής!

Unbranded and happy :yahoo:

Screen_Shot015.jpg Screenshot_20170925-201445.png

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία και χωρίς καμία απώλεια δεδομένων η εγγύησης. Υπάρχει και αυτός ο αναλυτικός οδηγός με εικόνες για όποιον θέλει να το δοκιμάσει... http://odindownloader.com/tutorials/use-odin-downloader

Ακολούθησα αυτή τη διαδικασία για να μην κάνω full reset στο κινητό και βλέπω ότι λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής!

Unbranded and happy :yahoo:

Screen_Shot015.jpg Screenshot_20170925-201445.png

 

Κομπλε τοτε

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

μπράβο τοτε

 

 

 

Είδες λοιπόν αδερφέ μου ότι δεν χάνεται η εγγύηση όταν πειράζεις το λογισμικό;

Δεν χρειάζεται να απαντάμε μόνο και μόνο για να απαντήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια ακομα και με νουγκατ παραμενει απιστευτη.μολις συμπλήρωσα 24 ωρες με δικτυο 2g-3g-4g ρυθμιση,wifi,bluetooth,gps,aod μονίμως ανοικτα,οπως και ιστορικο τοποθεσιας στη google.ειμαι στις 5 ωρες οθονη και στο 46% η μπαταρια!!

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια ακομα και με νουγκατ παραμενει απιστευτη.μολις συμπλήρωσα 24 ωρες με δικτυο 2g-3g-4g ρυθμιση,wifi,bluetooth,gps,aod μονίμως ανοικτα,οπως και ιστορικο τοποθεσιας στη google.ειμαι στις 5 ωρες οθονη και στο 46% η μπαταρια!!
Τι νούμερα είναι αυτά!!! Βρε μπας και του έκανες καμία φόρτιση στο ενδιάμεσο και μπερδεύεται;;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι νούμερα είναι αυτά!!! Βρε μπας και του έκανες καμία φόρτιση στο ενδιάμεσο και μπερδεύεται;;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν ξερω τι να πω,παντα ειχα σαμσουγκ,παντα ειχα το δικτυο σε 2g για τη μπαταρια,πρωτη συσκευη που το εχω σε 2g-3g-4g και δεν τρεχει τιποτα.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να πω,παντα ειχα σαμσουγκ,παντα ειχα το δικτυο σε 2g για τη μπαταρια,πρωτη συσκευη που το εχω σε 2g-3g-4g και δεν τρεχει τιποτα.
Βασικά το έχει κι η γυναίκα μου και με εκπλήσσουν οι χρόνοι οθόνης. Αλλά εσύ το τερματισες !!! :D

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το έχει κι η γυναίκα μου και με εκπλήσσουν οι χρόνοι οθόνης. Αλλά εσύ το τερματισες !!! :D

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγω να δεις εκπληξη που πριν 2 χρόνια ειχα δωσει 780 για καινουριο s6 edge και παλευα να φτασω 3.5 ωρες οθονης και χθες εβαλα το α3 για φορτιση στο 28% με 7.10 ωρες οθονης

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

χθες το έβγαλα κατά τις 10:30 το βράδυ και είμαι αυτή τη στιγμή 12:12 τη νύχτα στο 80% μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση σχετικα με το WiFi οσοι εχετε αναβαθμιστει σε Nougat..Το WiFi οταν το ενεργοποιείται συνδεεται ακαριαια στο δικτυο σας ή κανει μερικα δευτερολεπτα?Τι εννοω..εμενα στο messenger λεει..αναμονη για δικτυο>συνδεση>συνδεθηκε..Αργει γενικα ενω με την MM μολις το αναβα επιανε κατευθειαν

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

σε μενα και πριν τη νουγκατ εκανε 2-3 δευτερολεπτα.παιζουν πολλα ρολο στο θεμα wifi ομως,ασχετα απο την εκδοση αντροιντ

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα στην παρέα. Κάποια πρόταση για tempered glass; Του έχω ήδη ζελατίνα αλλά θέλω κάτι πιο σίγουρο, αρκεί να εφαρμόζει σωστά στην οθόνη χωρίς κενά στα πλάγια.

 

Στάλθηκε από το Samsung A3 2017 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για tempered glass πιστεύω ότι δεν θα βρεις κάτι που να σε ικανοποιήσει. Δοκίμασα μερικά και όλα άφηναν το κλασσικό κενό περιμετρικά. Στο Α3 2016 καθόταν τέλεια.

Και επειδή βαρέθηκα να κάνω δοκιμές και να ξοδεύω τα χρήματα και μετά να πηγαίνουν στα σκουπίδια, έχω αφήσει την οθόνη γυμνή και δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα στην παρέα. Κάποια πρόταση για tempered glass ; Του έχω ήδη ζελατίνα αλλά θέλω κάτι πιο σίγουρο, αρκεί να εφαρμόζει σωστά στην οθόνη χωρίς κενά στα πλάγια.

 

Στάλθηκε από το Samsung A3 2017 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλό μήνα η θα βάλεις full tempered glass η θα βάλεις σαν εμένα την αυθεντική μεμβράνη επειδή είναι καμπιλοτο αφήνει το απλό tempered glass στην οθόνη κενό δεξιά και αριστερά και είναι χάλια

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ψαχτώ και πολύ με προστασίες. Μια θηκούλα σιλικόνης του έχω και τέλος. Πάντως πολύ εύκολα μαζεύει δαχτυλιές το ρημάδι...ωραία η γυαλιστερή επιφάνεια αλλά πρέπει να είσαι συνέχεια μ' ένα μαντήλι στο χέρι αν θες να το βλέπεις καθαρό!

 

Παρατηρώ ότι κάποιες φορές το δαχτυλικό αργεί να πιάσει και μ' εκνευρίζει λίγο αλλά ok με restart στρώνει. Επίσης θα ήθελα ο ήχος κλήσης να χτυπάει από την αρχή στην κανονική ένταση και όχι να ξεκινάει σιγά και να δυναμώνει αλλά είναι χαρακτηριστικό των Samsung αυτό.

 

Γενικά πιστεύω πως πρόκειται για καλή αγορά. Αν και δεν είμαι φαν της εταιρίας αυτό το τηλέφωνο μου τράβηξε το ενδιαφέρον απ' την αρχή!

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ψαχτώ και πολύ με προστασίες. Μια θηκούλα σιλικόνης του έχω και τέλος. Πάντως πολύ εύκολα μαζεύει δαχτυλιές το ρημάδι...ωραία η γυαλιστερή επιφάνεια αλλά πρέπει να είσαι συνέχεια μ' ένα μαντήλι στο χέρι αν θες να το βλέπεις καθαρό!

 

Παρατηρώ ότι κάποιες φορές το δαχτυλικό αργεί να πιάσει και μ' εκνευρίζει λίγο αλλά ok με restart στρώνει. Επίσης θα ήθελα ο ήχος κλήσης να χτυπάει από την αρχή στην κανονική ένταση και όχι να ξεκινάει σιγά και να δυναμώνει αλλά είναι χαρακτηριστικό των Samsung αυτό.

 

Γενικά πιστεύω πως πρόκειται για καλή αγορά. Αν και δεν είμαι φαν της εταιρίας αυτό το τηλέφωνο μου τράβηξε το ενδιαφέρον απ' την αρχή!

 

Βασικα εχει GORILA GLASS 3 αν δεν απατωμαι..οποτε δυσκολα να γραντζουνιστει το τηλεφωνο..και γω αυτη την στιγμη τιποτα δεν του χω επανω αλλα το μαντηλακι μαντηλακι :D πΑΝΤΩς ειχα παρει σε καποια φαση ενα tempered glass απο ενα μαγαζι της Αθηνας που σε συνδυασμο με την SPIGEN(θηκαρα) ηταν ακριβως και δεν αφηνε κενο μεγαλο γιατι επιανε η θηκη..οποιος θελει μπορω να του πω σε pm απο που το ειχα παρει

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

.........

 

Παρατηρώ ότι κάποιες φορές το δαχτυλικό αργεί να πιάσει και μ' εκνευρίζει λίγο αλλά ok με restart στρώνει. Επίσης θα ήθελα ο ήχος κλήσης να χτυπάει από την αρχή στην κανονική ένταση και όχι να ξεκινάει σιγά και να δυναμώνει αλλά είναι χαρακτηριστικό των Samsung αυτό.

 

 

Σχετικά με την ένταση του ήχου κλήσης, βάλε την εφαρμογή Disable Increasing Ring απο το Play να ξανοιάσεις!

 

Για το αποτύπωμα όντως είναι λίγο αργό αλλα στο δικό μου βελτιώθηκε πάρα πολύ με την Nougat

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ένταση του ήχου κλήσης, βάλε την εφαρμογή Disable Increasing Ring απο το Play να ξανοιάσεις!

 

Για το αποτύπωμα όντως είναι λίγο αργό αλλα στο δικό μου βελτιώθηκε πάρα πολύ με την Nougat

 

και σε μενα το δαχτυλικο στη νουγκατ εχει πολυ πιο γρηγορο.γενικα μετα την αναβαθμιση το τηλεφωνο εγινε καλυτερο,κατι που γενικα δεν το συνηθιζει η σαμσουγκ.συνηθως το αντιθετο γινεται

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Ξέρουμε τι διαφορά έχουν (αν έχουν) αυτά τα 2 μοντέλα;

Α-320FD και Α-320F DS

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171007/4fc39d5c68a84f3d45d94e62eb454d2a.jpg

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A3 (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...