Jump to content

Samsung Galaxy A3 (2017)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα ανακοινώθηκε.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=445901

 

Οι αλλαγές απο το 2016

2 GB RAM από 1.5, μπροστινή κάμερα 8/αντί για 5 MPx.

ΙP68 αντέχει στην βροχη.

Αισθητήρα δακτυλικών ππυ δεν υπήρχε στο 2016.

Πολυ λίγο μεγαλυτερο σε διαστασεις, σχεδόν το ίδιο.

Marshmallow αντί για Lollipop.

 

Περισσότερα εδώ: http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_a3_(2017)-8336.php

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 625
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ για εκεί πάω μάλλον,η στο Α5 αν το επιτρέψει το budget :)

αν είχε και αυτό fast charging δεν θα το σκεφτόμουν καν!

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λίγα κινητά με μαζεμένες διαστάσεις και σχετικα καλες επιδόσεις

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα καλά νέα για την μπαταρία:

http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_a3_2017-review-1554p3.php

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ναι, 280 το βλέπω εγώ, καλή τιμή για αρχή, όταν φτάσει κοντά στα 200 θα τιμήσω..

 

Εσίς που έχετε ήδη το Α3 2016 να σας ρωτήσω το 4,7 πως είναι σε διαστάσεις?

Είναι μικρό σε σχέση με το 5,2?

Από μπαταρία καλές εντυπώσεις?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό φαίνεται. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα της Samsung να μη βάζει notification Led.

Ναι και τι να λεει αν εχεις η οχι Notification led ??

Αυτη ειναι μια μοδα που περασε.

 

Οκ, αναβοσβηνει το λαμπιονι ... ΔΕΝ θα ξεκλειδωσεις να δεις τι τρεχει;

Αφου ετσι κι αλλιως θα ξεκλειδωσεις και χωρις αυτο για να δεις... σε περιπτωση που για ωρα δεν ακουσες κατι ή οδηγουσες και γυρισες σπιτι πριν το αφησεις στο τραπεζι ας πουμε.

 

Σιγα τ'αυγα.... Ζουμε και χωρις αυτο ... και οσοι εζησαν με τετοιο, στην απουσια του δεν εκοψαν και φλεβα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τι να λεει αν εχεις η οχι Notification led ??

Αυτη ειναι μια μοδα που περασε.

 

Οκ, αναβοσβηνει το λαμπιονι ... ΔΕΝ θα ξεκλειδωσεις να δεις τι τρεχει;

Αφου ετσι κι αλλιως θα ξεκλειδωσεις και χωρις αυτο για να δεις... σε περιπτωση που για ωρα δεν ακουσες κατι ή οδηγουσες και γυρισες σπιτι πριν το αφησεις στο τραπεζι ας πουμε.

 

Σιγα τ'αυγα.... Ζουμε και χωρις αυτο ... και οσοι εζησαν με τετοιο, στην απουσια του δεν εκοψαν και φλεβα....

 

Οτι ζούμε και χωρίς αυτό δε διαφωνω. Αλλά δε νομίζω ότι ήταν μόδα και περασε. Το βρίσκω χρήσιμο και δεν είναι και καμιά τρομερή δουλειά να το βάλουν .

Link to comment
Share on other sites

Οτι ζούμε και χωρίς αυτό δε διαφωνω. Αλλά δε νομίζω ότι ήταν μόδα και περασε. Το βρίσκω χρήσιμο και δεν είναι και καμιά τρομερή δουλειά να το βάλουν .

 

Το πρωτο μου "smartphone" ηταν ενα ΚΜ900 αρενα, δευτερο, ενα P500 και επειτα αγορασα το P900 με τωρινο το A3 (2015).

 

Οταν κρατας το κινητο και το κοιτας φατσα φορα στην οθονη παρακολουθωντας ενα βιντεο youtube ... θες να ακους τον ηχο. Σωστα;

Απο το P500 και επειτα, το μεγαφωνακι στο βωμο της λεπτης συσκευης, μεταφερθηκε αριστερα, δεξια, πανω, κατω... ΠΙΣΩ ... οπουδηποτε αλλου εκτος απο εκει που προκειται να ερχονται τ'αφτια σου σε μια ευθεια με την πηγη του ηχου.

Ακουνε οι γυρω, εκτος απο 'σενα, αυτο που θες ν'ακουσεις.

Δεν διαβαζω και πολλη καζουρα σχετικα με αυτο το ζητημα.

 

Hardware buttons? Εστω και capacitive ... ολο και λιγοστευουν.

Λιγα κινητα πλεον εχουν το "home button" σε hardware υλοποιηση, back / task manager / extra options ... ακομα λιγοτερα (σαν capacitive εστω...)

Στο βωμο της μεγαλης οθονης και αυτο... ή του μικροτερου κοστους (οπως και να το κανουμε, 2 κουμπια λιγοτερα η καθε συσκευή, πιο απλη πλακετα κτλ ...)

Αντε ψαξε τωρα να πατησεις ΑΜΕΣΑ εκει που χρειαζεσαι το back button. Το πατησες μια φορα; Δυο αραγε; Δεν το πατησες καθολου επειδη το δακτυλο ηταν λιγο βρεγμενο; Το πατησες καταλαθος;

 

Σιγουρα αν κατσω να σκεφτω, γιατι αυτο το ποστ το γραφω στο φτερο, θα εβρισκα κι αλλα που πραγματικα ειναι ενοχλητικα δια της απουσιας τους ... αλλα το Notification led, ειναι απλα μια συνηθεια και οχι απαραιτητα τοσο χρηστικο.

 

Με τις always-on amoled οθονες, πρακτικα ειναι ΑΧΡΗΣΤΟ κατι τετοιο στην τελικη, κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου "smartphone" ηταν ενα ΚΜ900 αρενα, δευτερο, ενα P500 και επειτα αγορασα το P900 με τωρινο το A3 (2015).

 

Οταν κρατας το κινητο και το κοιτας φατσα φορα στην οθονη παρακολουθωντας ενα βιντεο youtube ... θες να ακους τον ηχο. Σωστα;

Απο το P500 και επειτα, το μεγαφωνακι στο βωμο της λεπτης συσκευης, μεταφερθηκε αριστερα, δεξια, πανω, κατω... ΠΙΣΩ ... οπουδηποτε αλλου εκτος απο εκει που προκειται να ερχονται τ'αφτια σου σε μια ευθεια με την πηγη του ηχου.

Ακουνε οι γυρω, εκτος απο 'σενα, αυτο που θες ν'ακουσεις.

Δεν διαβαζω και πολλη καζουρα σχετικα με αυτο το ζητημα.

 

Hardware buttons? Εστω και capacitive ... ολο και λιγοστευουν.

Λιγα κινητα πλεον εχουν το "home button" σε hardware υλοποιηση, back / task manager / extra options ... ακομα λιγοτερα (σαν capacitive εστω...)

Στο βωμο της μεγαλης οθονης και αυτο... ή του μικροτερου κοστους (οπως και να το κανουμε, 2 κουμπια λιγοτερα η καθε συσκευή, πιο απλη πλακετα κτλ ...)

Αντε ψαξε τωρα να πατησεις ΑΜΕΣΑ εκει που χρειαζεσαι το back button. Το πατησες μια φορα; Δυο αραγε; Δεν το πατησες καθολου επειδη το δακτυλο ηταν λιγο βρεγμενο; Το πατησες καταλαθος;

 

Σιγουρα αν κατσω να σκεφτω, γιατι αυτο το ποστ το γραφω στο φτερο, θα εβρισκα κι αλλα που πραγματικα ειναι ενοχλητικα δια της απουσιας τους ... αλλα το Notification led, ειναι απλα μια συνηθεια και οχι απαραιτητα τοσο χρηστικο.

 

Με τις always-on amoled οθονες, πρακτικα ειναι ΑΧΡΗΣΤΟ κατι τετοιο στην τελικη, κανω λαθος;

 

Πραγματικά συμφωνώ με όλη την επιχειρήματολογια σου . Όλα αυτά που γράφεις τα έχω σκεφτεί - και με έχουν ενοχλήσει πολλάκις στο παρελθόν. Οπότε .... οχι δεν κάνεις λάθος !!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κανει εντύπωση που η τιμή του δεν πέφτει με τίποτα στο σκρουτζ ανώ στο Α5 έχει πάρει την κατηφόρα...

55 € διαφορά?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Το κινητό της συζήγου Galaxy S4 mini έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του και κοιτάω σιγα σιγα για το επόμενο της κινητό.

Δυστυχώς τα κριτήρια ειναι αυστηρά έως 5 ίντσες, γενικά μαζεμένο.

 

το A3 φαίνεται αρκετά καλό. ΌΧΙ όμως στην τιμή που ειναι τώρα ~280 ευρώ. Όταν πέσει κάτω από τα 250 λεω να το πάρω.. δε το βλέπω να πέφτει ιδιαίτερα ομως. Το έχει πάρει/δοκιμάσει κανείς;;;

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και εγώ την ίδια μετάβαση επιχείρησα και ομολογώ ότι το νέο Α3 (2017) δεν έχει καμία σχέση με το S4 mini. Εξαιρετικά γρήγορο και πολύ καλύτερο στην μπαταρία είναι μόνο δύο από τις κύριες διαφορές του. Προχώρα άφοβα...
Link to comment
Share on other sites

το A3 φαίνεται αρκετά καλό. ΌΧΙ όμως στην τιμή που ειναι τώρα ~280 ευρώ. Όταν πέσει κάτω από τα 250 λεω να το πάρω.. δε το βλέπω να πέφτει ιδιαίτερα ομως. Το έχει πάρει/δοκιμάσει κανείς;;;

 

βασικά πέφτει σχεδόν κάθε μέρα, εχει φτάσει ηδη τα 265..

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι?

Δεδομένου οτι υπάρχουν flip wallet θήκες, όπου η οθόνη ανάβει με το που ανοίγει το κάλυμμα της, το κινητό υποστηρίζει s view θήκη με τζαμάκι ώστε να μην χρειάζεται να το ανοίξεις για να απαντήσεις μια κλήση?

 

Το a5 2017 το έχει κ δεν ξέρω για αυτό.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι?

Δεδομένου οτι υπάρχουν flip wallet θήκες, όπου η οθόνη ανάβει με το που ανοίγει το κάλυμμα της, το κινητό υποστηρίζει s view θήκη με τζαμάκι ώστε να μην χρειάζεται να το ανοίξεις για να απαντήσεις μια κλήση?

 

Το a5 2017 το έχει κ δεν ξέρω για αυτό.

Ευχαριστώ :)

 

https://www.cellphones.gr/thiki-smart-view-book-samsung-galaxy-a3-2017-a320-black

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο skroutz οτι τα περισσοτερα Α3 2017 ειναι EU και κάποια λένε branded ενω άλλα δεν αναφερουν τιποτα. Τα branded τα αποκλειω. Να επιλεξω ενα απο τα υπολοιπα δυο (EU ή χωρις διευκρινηση) ή πρεπει να προσεξω απο ποια χωρα ειναι για να μην παιρνω τελευταιος της αναβαθμισεις;

Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο καταστημα;

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν 2 μέρες και δεν το μετάνιωσα. Δουλεύει πιο άνετα λόγω παραπανω RAM, το fingerprint sensor αξίζει, η μπροστινή κάμερα είναι πολύ καλύτερη από του 2016 και γενικά μου έχει αφήσει πολύ θετικές εντυπώσεις. Για μένα αξίζει η μετάβαση στην τιμή που είναι τώρα (~240€)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A3 (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...