Jump to content

Πίνετε Coca Cola;


gmo
 Κοινοποίηση

Πίνετε Coca Cola;  

347 members have voted

  1. 1. Πίνετε Coca Cola;

    • Σε σημείο εθισμού
      79
    • Περιστασιακά
      199
    • Οχι
      69


Recommended Posts

Η ξινίλα,που ίσως να προκαλεί σε μερικούς,δε δικαιολογεί την αφαίρεσή της από τη διατροφή ενός αθλητή.Δε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει την απόδοσή του.

 

Κοίτα, κάθε μέρα προπόνηση κάνω, λες να μην ξέρω??? :)

 

Το να πιεις μια φορά δεν κάνει κακό(αν δεν είσαι σε αγωνιστική περίοδο), αλλά αν το κάνεις σύστημα, ξεχνάς επιδόσεις, ξεχνάς τα πάντα :)

 

ps, εμένα μου δημιουργεί και ξινήλα... όπως και στους υπόλοιπους :)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 684
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν εισαι γιατρος απο που πηγαζει η σιγουρια σου...;:confused:

Πιστευω οτι οτιδηποτε "βλαβερο"¨για την υγεια επηρεαζει ως ενα βαθμο την αποδοση ή την φυσικη κατασταση του αθλητη...

 

Ποια σιγουριά; Απλά αμφιβάλλω για το ότι η Coca Cola επηρεάζει αρνητικά τις επιδόσεις ενός αθλητή.

Πίνω πολύ συχνά αναψυκτικά και ποτέ δεν έχω αισθανθεί οποιαδήποτε μείωση στην αντοχή ή την ταχύτητά μου.

 

Ιason1907,δεν έχει ακόμα απαντήσει στην ερώτησή μου.Γιατί δεν μπορείς να κάνεις καλές επιδόσεις όταν καταναλώνεις ένα κουτάκι Coca Cola την ημέρα,παραδείγματος χάριν;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καταναλώνεις μισό κιλό ζάχαρη την ημέρα,και το διαιτολόγιο των αθλητών δεν προβλέπει κραιπάλες.

 

Πέραν αυτού,η κόκα κόλα περιέχει καφείνη (όπως και ο καφές που επίσης απαγορεύεται),ουσία που δημιουργεί προβλήματα στις καρδιές των αθλητών.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη που ζει στην Ελβετία, έκανε προσφατα αίτηση για ασφάλεια που περιλαμβάνει νοσοκομειακή περίθαλψη.

Μία απο τις ερωτήσεις που έπρεπε να απαντήσει στο έντυπο της αίτησης, ήταν αν καταναλωνει coca cola κι αν ναι, ποσο την ημερα.

Νομίζω, πως αυτο λέει πολλά.;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καταναλώνεις μισό κιλό ζάχαρη την ημέρα,και το διαιτολόγιο των αθλητών δεν προβλέπει κραιπάλες.

 

Πέραν αυτού,η κόκα κόλα περιέχει καφείνη (όπως και ο καφές που επίσης απαγορεύεται),ουσία που δημιουργεί προβλήματα στις καρδιές των αθλητών.

 

Ίσα ίσα που η καφείνη είναι πιθανό να αυξήσει τη μυική δύναμη των αθλητών,έπειτα από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα άσκησης:http://www.pponline.co.uk/encyc/0204.htm

Έχει γίνει κάποια έρευνα από την οποία συμπεραίνεται πως η ουσία αυτή προκαλεί προβλήματα στην καρδιά; Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.

 

Τροποποίηση:Εσύ πάλι δεν παραθέτεις κανένα site ή κάτι που να ενδυναμώνει τις θέσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Η καφείνη αυξάνει την πίεση,και σε ορισμένες περπτώσεις προκαλεί και αρρυθμίες στην καρδιά

 

Πολύ σοβαρά sites παραθέτεις...

Link to comment
Share on other sites

Garfield, προβλημα στο στομαχι ειχες απο την cola? Αν επιτρεπεται βεβαια..

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Oχι, στο στομάχι κανένα. Αλλά τη μία φορά μου δημιούργησε πέτρες στο ένα νεφρό, όπου έκανα λιθοτριψία, κι είπα "τέρμα".

Σιγά το τέρμα! Μετά απο αποχή ενός χρόνου, το ξεχασα και ξανάρχισα με αποτέλεσμα δυο άλλες ωραίες πετρούλες στο άλλο νεφρό.

Υπ΄ όψιν, ότι το συμπερασμα ότι μου τις δημιουργησε η κοκα δεν ήταν δικό μου, αλλά των γιατρών που έκαναν βιοψία στις πέτρες.

Θέμα ανθρακικού καθαρά σε μένα.

Τώρα, που έχει περάσει ενας χρονος, με διαφορα προσχήματα, αρχίζω ξανά.:(

Link to comment
Share on other sites

Oχι, στο στομάχι κανένα. Αλλά τη μία φορά μου δημιούργησε πέτρες στο ένα νεφρό, όπου έκανα λιθοτριψία, κι είπα "τέρμα".

Σιγά το τέρμα! Μετά απο αποχή ενός χρόνου, το ξεχασα και ξανάρχισα με αποτέλεσμα δυο άλλες ωραίες πετρούλες στο άλλο νεφρό.

Υπ΄ όψιν, ότι το συμπερασμα ότι μου τις δημιουργησε η κοκα δεν ήταν δικό μου, αλλά των γιατρών που έκαναν βιοψία στις πέτρες.

Θέμα ανθρακικού καθαρά σε μένα.

Τώρα, που έχει περάσει ενας χρονος, με διαφορα προσχήματα, αρχίζω ξανά.:(

 

αυτο πρωτη φορα το ακουω!

 

Αν ηταν να βγαζεις πετρες στο νεφρο απο την κοκα κολα, επρεπε να εχω μενιρ τωρα στα νεφρα μου, με τοσα λιτρα που πινω ...

:X
Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει πως επειδή μου προκαλεί εμενα πετρες το ανθρακικό, το ιδιο θα συμβεί και σε σένα.

Για να καταλαβεις καλυτερα, δε σημαινει πως το τσιγάρο που φέρνει καρκίνο στον πνεύμονα σ' εναν καπνιστή, θα φέρει οπωσδήποτε και σε σενα.

Κατάλαβες τώρα??

Μιλούσα για προσωπική εμπειρία!;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να βρω κάποιο στοιχείο που να καταδεικνύει πως η κατανάλωση Cola-Cola είναι επιβλαβής για τους αθλητές.

Όλες οι τροφές παχαίνουν άλλωστε...

ποιος μιλησε για επιπλοκες οσον αφορα το βαρος?

φουσκωμα,αυξηση ουρων,αλλαγη του μεταβολισμου,πεπτικες διαταραχες...σου αρκουν?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αυτο πρωτη φορα το ακουω!

 

Αν ηταν να βγαζεις πετρες στο νεφρο απο την κοκα κολα, επρεπε να εχω μενιρ τωρα στα νεφρα μου, με τοσα λιτρα που πινω ...

 

H coca cola ειναι κατι σαν το τσιγαρο.

ΔΕΝ το παθαινει μονο αυτην, αλλα συμβαλει τα μεγιστα.

Και σε εμενα δυστυχως ειχε συμβαλει η σχετικα υπερβολικη καταναλωση της στο να μου δημιουργησει προβλημα στα νεφρα και απο μικρη ηλικια.

Απο τοτε που κοπηκε μαχαιρι (αντε στο ουισκι να βαλω) και κοπηκαν και μερικα αλλα, ειμαι μια χαρα.:)

Αλλα δεν ειναι οτι θα το παθουν ολοι...

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε έπινα 1 λίτρο την ημέρα και ήμουν 105-110 κιλά!

 

Την σταμάτησα εδώ και ένα χρόνο και τώρα είμαι 85 κιλά!!!

 

Δεν πρόκειται να ξαναπιώ.

 

Δεν βιάζομαι να πεθάνω...

;)

Link to comment
Share on other sites

ποιος μιλησε για επιπλοκες οσον αφορα το βαρος?

φουσκωμα,αυξηση ουρων,αλλαγη του μεταβολισμου,πεπτικες διαταραχες...σου αρκουν?

 

Φούσκωμα και αύξηση ούρων προκαλεί ακόμα και το νερό.

Πεπτικές διαταραχές σε καμία περίπτωση δεν επιφέρει στον οργανισμό η Coca Cola.Ίσα ίσα που βοηθάει στη χώνεψη.

Εξυπακούεται πως ούτε αλλαγή του μεταβολισμού προκαλεί.Απλά περιέχει έναν συγκεκριμένο αριθμό θερμίδων,όπως και οι χυμοί ή τα energy drinks.

Link to comment
Share on other sites

garfield δεν ήξερα οτι το ανθρακικό προκαλεί πέτρα στο νεφρό.

εκτός αν λόγω κοκα κολας είχες μειώσει το νερό.

έπινες αναψυκτικό αντί για νερό.

Link to comment
Share on other sites

Φούσκωμα και αύξηση ούρων προκαλεί ακόμα και το νερό.

Πεπτικές διαταραχές σε καμία περίπτωση δεν επιφέρει στον οργανισμό η Coca Cola.Ίσα ίσα που βοηθάει στη χώνεψη.

Εξυπακούεται πως ούτε αλλαγή του μεταβολισμού προκαλεί.Απλά περιέχει έναν συγκεκριμένο αριθμό θερμίδων,όπως και οι χυμοί ή τα energy drinks.

αφου εισαι κολλημενος στη αποψη σου τι επιμενεις να σου πουμε τι πραγματικα συμβαινει?

σου λεμε πως αυξανει-οπως και ο καφες- την ουρηση και αρχιζεις να λες πως το ιδιο κανει και το νερο.

αντικατεστησε τοτε το νερο με κολα και εισαι οκ:X

σου λεμε για πεπτικες διαταραχες και παλι τα δικα σου

 

αν τα ξερεις ολα,ζησε με την γνωση σου και ασε μας εμας να τυραννιομαστε να μαθουμε 5 πραγματα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι κολλημενος στη αποψη σου τι επιμενεις να σου πουμε τι πραγματικα συμβαινει?

σου λεμε πως αυξανει-οπως και ο καφες- την ουρηση και αρχιζεις να λες πως το ιδιο κανει και το νερο.

αντικατεστησε τοτε το νερο με κολα και εισαι οκ:X

σου λεμε για πεπτικες διαταραχες και παλι τα δικα σου

 

αν τα ξερεις ολα,ζησε με την γνωση σου και ασε μας εμας να τυραννιομαστε να μαθουμε 5 πραγματα!

 

Ένα κουτάκι Coca Cola την ημέρα δεν είναι σε θέση να προκαλέσει τίποτα από όλα αυτά που ανέφερες.Η κατανάλωση διαφέρει ριζικά από την υπερκατανάλωση.

 

Φυσικά και θα συνεχίσω να υποστηρίζω την άποψή μου.Δεν πρόκειται να συμφωνήσω με γραφικότητες και κινδυνολογίες που δεν ευσταθούν.

Link to comment
Share on other sites

μιλησε κανεις για το αν παθαινεις κατι με ενα κουτακι?

για υπερκαταναλωση μιλαμε..

 

 

εντ οφ ντισκασιον

 

αν θελεις αληθινη ενημερωση ανοιξε κανα βιβλιο ή ψαξε στο ιντερνετ..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

garfield δεν ήξερα οτι το ανθρακικό προκαλεί πέτρα στο νεφρό.

εκτός αν λόγω κοκα κολας είχες μειώσει το νερό.

έπινες αναψυκτικό αντί για νερό.

 

Kοίταξε, σε μενα συνέβη αυτό. Αν υποθέσουμε δηλαδή πως έχω μια ταση να κάνω πετρες, ενω αν πινω νερό, δεν θα κανω ποτέ, με το ανθρακικό, αυξάνεται πολυ αυτη η πιθανότητα. Με την coca cola που εμπεριέχει κι αλλα συστατικά (καφείνη) η πιθανότητα, γινεται βεβαιότητα.

Οπως μου ειπε ο γιατρός, υπάρχουν πετρες που δημιουργουνται απο το ανθρακικό (δικη μου περίπτωση), άλλες απο γαλα (ασβέστιο γενικότερα).

Αν θέλω ντε και καλα την coca cola, τότε θα πρεπει μετά να πινω κι άφθονο νερό, για να τη διωξω απο τα νεφρά μου. Και μιλάμε για ελαχιστη ποσότητα αναψυκτικου, μια δυο φορές τη βδομαδα.

Δυστυχώς.

Και να συμπληρώσω, πως ενα κουτακι αναψυκτικό τη μέρα, είναι υπερκατανάλωση. Δείτε το αθροιστικά.;)

Link to comment
Share on other sites

μιλησε κανεις για το αν παθαινεις κατι με ενα κουτακι?

για υπερκαταναλωση μιλαμε..

 

αν θελεις αληθινη ενημερωση ανοιξε κανα βιβλιο ή ψαξε στο ιντερνετ..

Εντάξει τότε.Χαίρομαι που αποσαφηνίστηκε.

Έχω ήδη ψάξει στο ίντερνετ.Ούτως ή άλλως,συζήτηση κάνουμε.

 

Και να συμπληρώσω, πως ενα κουτακι αναψυκτικό τη μέρα, είναι υπερκατανάλωση. Δείτε το αθροιστικά.;)

 

Τα πάντα είναι σχετικά.

Προσωπικά,δεν πιστεύω πως ένα κουτάκι Coca Cola την ημέρα συνιστά υπερκατανάλωση αν κατά τ'άλλα το άτομο κάνει μία ισορροπημένη διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω, πως ενα κουτακι αναψυκτικό τη μέρα, είναι υπερκατανάλωση. Δείτε το αθροιστικά.;)
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι υπερκαταναλωση, αλλα ειναι συστηματικη καταναλωση :)
Link to comment
Share on other sites

εγω πινω μονο light λογο γευσης αλλα και λογο θερμιδων!!!!:) :)

 

ξεχνα την light

 

ειναι εμετικη. Δοκιμασε την Zero η την Pepsi MAx και δε θα ξαναβαλεις την light στο στομα σου...

 

Ευτυχως που υπαρχουν και αυτες γιατι και εγω λογω θερμιδων επινα λαιτ που ποτε δε μου αρεσε σε γευση!

:X
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πινω Coca Cola ( εχω να πιω απο τον αυγουστο σε ενα γαμο με λευκο οινο).1)Ειμαι Φανατικος της υγειινης ζωης και διατροφης 2)Κανω ομοιοπαθητικη οποτε και να ηθελα να πιω δεν πινω.Την μισω !!!
Link to comment
Share on other sites

Ποια σιγουριά; Απλά αμφιβάλλω για το ότι η Coca Cola επηρεάζει αρνητικά τις επιδόσεις ενός αθλητή.

Πίνω πολύ συχνά αναψυκτικά και ποτέ δεν έχω αισθανθεί οποιαδήποτε μείωση στην αντοχή ή την ταχύτητά μου.

 

Ιason1907,δεν έχει ακόμα απαντήσει στην ερώτησή μου.Γιατί δεν μπορείς να κάνεις καλές επιδόσεις όταν καταναλώνεις ένα κουτάκι Coca Cola την ημέρα,παραδείγματος χάριν;

 

Kοίτα, από την στιγμή που δεν κάνεις κάθε μέρα προπόνηση, δν μπορείς να ξέρεις αν πέφτεις ή όχι ;)

 

το γιατί, για να στο εξηγήσω σε σχέση με την καρδιά και με το άθλημα μου, θέλει αρκετό χρόνο..

 

εγώ σου λέω απλά οτι επηρεάζει.. και μπορώ να το δω αυτο ;) και όταν λέμε επηρεάζει δν λέμε μια φορά το χρόνο, αλλά όταν το κάνεις σύστημα και είναι σαν να καταστρέφεις, ότι προσπαθείς να φτιάξεις σε τόσο καιρό.. και σου καταστρέφει και την διατροφή, είναι πολλοί οι λόγοι

 

:)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...